Nápověda Doporučujeme:

Lov halibutů na Ringvassoy 1/2

Po naší první letní návštěvě ostrova Ringvassoy v roce 2015 jsme si tento rok extrémní rybařinu na severu zopakovali. Tentokrát jsme cestovali v pěti lidech, kdy tři stabilní členy doplnili dva naši kamarádi, kteří již měli sice hodně odchytáno ve středním Norsku, ale na severu byli poprvé.

 

 

Nocleh v Oslo

Plni očekávání, zda si každý ulovíme svoji trofejní rybu, jsme se 31.7. dočkali a odletěli do Norského království. Letěli jsme opět s leteckou společností Norwegian do Osla, kde jsme měli 5km od letiště rezervovaný hotel. Na hotelu jsme u piva celí natěšení plánovali, kam na ně již následující den vyrazíme a po dostatečné přípravě jsme ulehli do peřin a nechali si zdát o halibutech, kteří tam na nás určitě již netrpělivě čekají.

 

Vybalujeme

Následující den jsme měli budíčka už v 6 hodin, dali jsme si snídani a nechali se odvézt na letiště. Celá cesta proběhla naprosto v pořádku a veškerá zavazadla tentokrát docestovala s námi. Po příletu do Tromso na nás čekalo auto, zajištěné našim domácím a následovalo 60km cesty na chatu. Cestou jsme dokoupili vše nezbytné pro přežití celého týdne a pokračovali směr chata. V 15 hodin jsme konečně dorazili, přivítali se s domácím, zkontrolovali lodě, dali si welcome drink a začalinavazovat pruty a vybalovat nástrahy.

 

Přivítání s halibuty

Počasí bylo tak, jak nám Norové předpověděli již pár dní předem, a tak jsme vyrazili na písečné plotny zkusit vyprovokovat nějakého hladového halibuta. Chytáme z 99% na přívlač a tak jsem svůj WFT Lightspeedpilk 50-200 gr osedlal navijákem Daiwa Infiniti Q s pletenkou Daiwa Tournament 0,18mm. Používám ještě koncový silonový návazec 0,35mm na 18kg. Důvěru jsem vložil do zelené nástrahy Daiwa Tournament a má důvěra sevyplatila. Po 2 hodinách rybařiny přišel krásný přivítací halibut 106cm.

 

Splnilo se očekávání

Jeli jsme ještě vyzkoušet chytat na písečnou hranu zátoky. Již po půl hodině jsem vytáhl na 16cm twistera halibutí miminko o velikosti 65 cm, které rychle odsvištělo zpět ke dnu zvednout dospělé halíky. Já si tak splnil svá denní očekávání a vrátili jsme se zpět na chatu. První den jsme rybám věnovali asi 4 hodiny a o krásné prosvětlené půlnoci se vraceli na chatu, abychom dočerpali síly na následující dny.

 

Další den bez záběru

Druhý den jsme vyrazili už v 8 hodin ráno s tím, že vyzkoušíme, jak bude úspěšný denní rybolov. Po nepřeberném množství tresek obecných, které jsme bez rozdílu pouštěli zpět do fjordu, jsme se vydali postupným prochytáváním zátok zpět k chatě. Bohužel jsme se vrátili bez záběru od halíka a tak jsme si halibuta dali alespoň k obědu. Jako předkrm byl tatarák z halibuta a něco čerstvých krevet, zakoupených ještě v Tromso. Mňam! Po vydatném obědě a zaslouženém odpočinku jsme se začali připravovat na večerní rybolov.

 

Na halibuta nespěchat

Na večerení rybačku jsem vsadil na nástrahu Daiwa grubin shad modré barvy, což se později ukázalo, jako skutečné ,,kladivo na halibuty”. Prochytávali jsme zátoky a jeli směrem na moře. Hned na druhý nához jsem na těžkou Charismu 180-620g zapřáhl rybu. Je to halibut!!! Po 15-ti minutovém boji jsem k hladině přitáhl placku 125cm dlouhou vážící 25 kilo, která prohrála svůj boj a byla úspěšně gafována Pavlem, který s námi byl v severním Norsku poprvé. Pak jsme přejeli na osvědčenou písečnou plotnu a tady dostal konečně záběr od halibuta i Pavel. Lehké poťukávání, na které jsem již od začátku upozorňoval svého otce a zároveň kapitána naší lodi, i Pavel bohužel podcenil a nesekl rybu pořádně. Po minutovém boji ryba vyhrává a zklamaný rybář si konečně uvědomil svou chybu. Každý záběr od halibuta, bez rozdílu jeho velikosti, byl opravdu velice jemný, nezáleželo ani na velikosti vláčené nástrahy. Vždy byla potřeba nechat to halíkovi pěkně ochutnat a dobrat.

 

Přejít na:

 

Autor a foto: Václav Petr

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...