Nápověda Doporučujeme:

Rybolov na Sicílii

Nazdar kamarádi, dost z Vás mě z místní diskuze zná pod přezdívkou leiter a tak víte, že jsem člověk, kterému se dá věřit. Chci se Vám svěřit se svým cílem, který by mohl být i pro Vás zajímavý. Zhruba před 4 měsíci jsem se seznámil s jedním človíčkem, který žije dlouhodobě na Sicílii, konkrétně v lokalitě Patti. Dělá tam soukromého delegáta své vlastní cestovní agentuře, protože jej už nebavilo dělat poskoka cestovkám typu EXIM, INVIA atd. Slovo dalo slovo, já jsem plánoval letní dovolenou na Sicílii a tak jsme se domluvili na letní termín, kam vyrazíme s rodinkou a pár přáteli. Mimoděk jsem se ho zeptal, jak je to tam s rybařením, ale nic jsem si od toho nesliboval, neboť znám z Jadranu, jak se ve Středozemním moři chytá a že tam skoro nic není. To mě ale Petr (tak se jmenuje) vyvedl z omylu a sdělil mi, že do dané lokality jezdí spousta rybářů za cílenými úlovky, zejména z Německa, Francie a Velké Británie. Nebudu se sáhodlouze rozepisovat, co se mi dělo v hlavě, kolik mailů, telefonátů ještě proběhlo, kolik fotografií mi poslal atd. Asi všichni pochopíte, co mě napadlo a kam moje myšlení směřuje.

rybolov_sicilie_1

 

Big game stojí balík

Chytal jsem na Maledivách, v Dominikánské republice, v Thajsku apod. Když bych chtěl na big game, stojí to balík, neboť lokace jsou daleko a to se prostě platí. Tak jsem si řekl, když tam jezdí cizinci, tak proč ne Češi? Projel jsem několikrát weby a on tu Sicílii prostě skoro nikdo nenabízí! Proč ptal jsem se sám sebe. Přeci nejsem jediný, koho napadlo, že by to mohla být zajímavá destinace. Tak jsem zavolal kamarádovi Karlovi a svěřil se mu se svými úvahami a on prostě a jednoduše odpověděl: ” Tak kdy jedeme, znám Tě, ty jsi pro každou špatnost, ale máš na takovéto záležitosti čuch, proč ne, jedeme a uvidíme”. Za týden bylo vše domluvené, s naším novým kamarádem na Sicílii jsme se domluvili, že nebudeme platit žádné ubytování, že nás prostě zve. Vzali jsme mého medvídka a vyrazili.

rybolov_sicilie_2

 

Něco k cestě

Vzdálenost 1980km z Prahy, jeli jsme Praha > Horažďovice > Mnichov > Brennerský průsmyk > Řím > Neapol > Villa san Giovanni > Messina > Patti. Prakticky celou cestu je dálnice, frčíme to kolem 150 km/h s několika zastávkami jsme se do cíle dostali za 18,5 hod. Projeli jsme jsme nádhernou oblastí Itálie, kterou jsem neznal, viděl jsem Vesuv, z dáli Řím, překrásnou Kalábrii i slunnou Sicílii. Poplatky v Itálii za dálnici se prostě platí, takže i s průsmykem na Brenneru jsme se dostali na cenu 77 €  a nafta nás vyšla na cca 7000Kč. Medvídek prostě bere pře 10l/100km a to je znát. Ještě jsem Vám zapomněl říci, že jsme jeli na konci února, u nás zima jako když praští, na Sicílii slunečno, teplota přes den se šplhala ke 20°C, v noci do 10°C. Jiný svět. Ve všem. Jiná mentalita, jiní lidé. Ale co, s tím se počítalo.

rybolov_sicilie_3

 

Samolepka 40HP

Ubytování jsme dostali nádherné, cca 1 km od moře na kopci s překrásným výhledem na Liparské ostrovy a na záliv. Není nad to se v noci dívat na soptící Stromboli, která mimochodem soptí více než 1000 let pravidelně, každých pár hodin. Místní říkají, že je to jedna z mála tzv. bezpečných sopek, prostě jen vypouští páru a trochu lávy. Turisté jezdí na tuto sopku pravidelně, aby viděli tu nádheru spojenou s vyvěráním lávy, která je bezpečná, neboť stále teče jen jednou stranou hory do moře. Co je také turistickým lákadlem je noční vyjížďky člunem do zálivu, kde teče láva. V noční potemnělé obloze se před Vámi objevuje prskání a vytékání lávy, která si razí svým pravidelným korytem svoji cestu do moře na trase dlouhé okolo 1 km. Kdyby nic, už toto stojí za tu cestu. V létě si můžete pronajmout člun, vyrazíte na ostrovy, které nejsou dál, než 1 hod jízdy a na to jsme přeci v Norsku zvyklí. Ale zpátky k tomu hlavnímu – rybaření. Druhý den jsme byli s Karlem obhlédnout lodě. Zapomeňte na to, co je v Norsku. Tady jsou lodě o level výše. Co nás však zajímá jsou hlavně motory. Na Sicílii platí, že si můžete pronajmout loď bez kapitánských zkoušek s motorem do 40HP. Takže všechny lodě mají velikou samolepku 40 HP, ať už to jsou Yamahy, nebo Tohatsu. Když jsem vzal za knipl, říkám Franceskovi (majitel lodí), to má ale víc než 40 koní. Odpovědí mi bylo, to neřeš, tady to tak chodí. S místním kapitanátem je to domluveno a vše funguje plně směrem ke klientovi. Kolikrát jsem se setkal s tím, že se některá pravidla na Sicílii vykládají jinak. Vždy mi bylo řečeno, že Sicílii je prostě jiná země, že s Itálií má prakticky málo společného. Ať už to jsou pravidla silničního provozu, nakupování čehokoliv, ceny nafty apod.

rybolov_sicilie_4

 

Mesinská úžina

Dostali jsme místního rybáře jako doprovod a vydali jsme se na vodu. Zavedl nás podle GPS na souřadnice, kde jsou ryby. Nahodili jsme plni očekávání naše pruty, místí domorodec také a těšili jsme se na první úlovky. Za pár minut domorodec zvolal “pesce”, a my čekali co vytáhne jako první úlovek. Byl to zubatec asi 30cm. Říkám mu, ať ji pustí, že první ryba patří moři. Sice se divil, ale pustil. Jak jsme později zjistili, byla to chyba, neboť to byla sice první, ale i poslední ryba toho dne. A prakticky celého zájezdu. Druhý den jsme dostali jiného rybáře, již s echolotem, prochytávali jsme několik míst, kde ryby zaručeně jsou, a také jsme je na sonaru viděli, ale…. ryba nežrala, jen se líně válela u dna. Třetí den jsem se vydal na výlet do Catanie, druhého největšího města na Sicílii, kde jsou velké rybí trhy. Tam jsme viděli obrovské množství ryb včetně mečounů, tuňáků, chobotnic a dalších druhů, které ani neznám. Tak jsem dal hovor s místními prodejci a ptám se jich, kde to nachytali, že jsme přijeli z Čech na ryby a za dva dny jsme nevytáhli ani mřenku. Dostalo se nám odpovědi, že nachytáno bylo v Mesinské úžině (odděluje Sicílii od Itálie) a tam je ryb dost. V naší lokalitě ještě ryby neberou, jelikož je tam studené moře a místní ryby berou až od 18°C vody. Do Mesinské úžiny proudy honí vodu od Afriky, proto je tam teplejší, než na severu Sicílie. Měli pravdu, teplota moře okolo Patti byla mezi 14-15°C.  Takže jsme nakonec byli  trochu naštvaní, že nás pozvali do Itálie na ryby a oni tam prostě ještě nebraly. Tak jsme si každý koupili pár rybek domů, abychom alespoň něco přivezli. Za sebe mohu říci, že opravdu delikatesní. Po návštěvě Catanie jsme se vydali na Etnu, neboť když už jsme na Sicílii byli, Etnu je prostě nutné vidět. Po cca 20km jsme se dostali do cca 3000m n/m, všude okolo hromady sněhu, skvěle upravené sjezdovky, prostě ráj pro lyžaře. Nad sjezdovkami se majestátně tyčila Etna, kouřící a dýmící. Nádherný pohled. Dole bylo jaro, pro nás skoro léto a za pár kilometrů zima. Po návštěvě Etny jsme severní cestou sjeli dolů k moři a za chvíli jsme byli zase v naší lokalitě.

rybolov_sicilie_5

 

Nakopnout auto a tradá

Zajeli jsme za Petrem, abychom si vysvětlili, proč vlastně přijeli a proč nás zvou tam, kde ryby neberou. Nakonec jsme zjistili, že Petr veškeré informace čerpal od místního zaměstnance v servisu lodí a že to nebral tak vážně, jako my. Prostě řekl, ať ti Češi přijedou a uvidí, kolik je tu ryb. Sám rybář nebyl, Petr také není rybář a tak se celá záležitost upekla a my jeli na výlet na Sicílii, který nás stál cca 25000Kč bez řádné rybařiny. Každý normální člověk by se naštval, nakopnul by auto a tradá domů. Ale já ne, stále vidím v Sicílii něco, co může obohatit naše rybářské obzory. Večer mě Francesko s manželkou pozvali do místní pizzerie a že mají pro mě pár informací. Zajeli jsme do místní restaurace a po důkladném pohoštění (a to obzvláště Siciliáni fakt umí) se ke mně přitočila Lydia, manželka Franceska a říká, to se to moc nepovedlo, chtěli bychom se ti omluvit, že to takhle dopadlo, my jsme vůbec netušili, že přijedete, atd. Jednoduše řečeno, celou akci spískali Petr s opravářem Donatelem, nic nikomu prakticky neřekli a když už jsme byli na cestě, tak bylo pozdě. A když viděli, jací jsme zapálení rybáři, tak vymýšleli, jak z té šlamastiky vyjít s čistým štítem. Nakonec jsme se po několika hodinách domluvili na tom, že přijedeme ještě jednou, v době kdy ryby skutečně berou a teprve potom uvidíme, jak se na Sicílii krásně rybaří. Jinak Donatela, za to že uvedl nepravdivé informace vyhodili z firmy. Petr za nic nemohl, pouze čerpal informace od nesprávného člověka.

rybolov_sicilie_6

 

Na plantáži

Poslední den nás zavedli na pomerančovníkovou plantáž a se slovy, tady si natrhejte, kolik chcete. Tak jsme každý natrhali asi 30 kg pomerančů, mandarinek a citronů. Jakmile jsme je ochutnali (a poté i naši příbuzní v Čechách) shodli jsme se na tom, že lepší citrusy jsme v životě nejedli a jakmile tam pojedeme znovu, určitě velkým autem, abychom si přivezli další zásobu vitamínů. Byly prostě úžasné. Další den ráno jsme vyrazili k domovu a po 17 hodinách jsme dorazili bez problémů až domů.

rybolov_sicilie_7

 

Co říci závěrem

Shodli jsme se na tom, že jestli ryby příště nachytáme, lepší rybařinu si nedokážeme představit. Počasí super, když není pěkně, Sicílie Vám nabídne množství nádherných scenerií, kam vyrazit. Ceny jsou úplně jinde, než v Norsku, připadal jsem si jako u nás. I to pivo v krámu stálo 25 Kč. Místní potraviny jsou na velmi vysoké úrovni a za přijatelné ceny. Skočili jsme si nakoupit do Lidlu a koukáme, že tam měli prakticky shodné potraviny, jako v našem Lidlu. I stejné ceny. Jejich těstoviny, pasty, olivovové oleje, ančovičky, šunky, vína atd. za ceny, za které je nekoupíte ani u nás ve výprodeji. Čili další body. Moře krásné, čisté, ubytování nadstandardní, na výběr je více, než 50 apartmánů. Lodě také patří do špičky, co jsem já zažil. Takže k úplné spokojenosti mi chybí zapřáhnout 100 kg tuňáka, nebo mečouna a když ne, tak je v moři spousta jiných, chutných ryb. To mi Lydie s Franceskem odpřísáhli. Nemám důvod jim nevěřit a až se s Karlem těšíme na druhý výlet na Sicílii, který proběhne na přelomu května a června. Kdyby se mezi Vámi našli 2 chlapi do party, rádi Vás vezmeme za mírný poplatek s sebou, ve 4 se to lépe táhne, než ve dvou. Jo a jenom pro informaci, když zachytáme, udělám pro Vás cestovku a klidně se tam i usadím, neboť Sicílie je nádherná a lidi jsou tam moc fajn.

rybolov_sicilie_8

 

Autor a foto: Radek Wolf (leiter)

5 komentářů

  1. Vaše povídání mě moc zaujalo, t.č. jsem v Norsku (už potřetí), moc se mi tu líbí, ale toužím po teplém moři, ve kterém bych se mohla i koupat… Pokud budete mít více informací, prosím o ně! Jen bych musela sehnat nějakého parťáka na loď.
    Díky a hezký den

  2. Před týdnem jsme se vrátili ze Sicílie a pod článek se můžu jenom podepsat. Sice jsme nerybařili, ale domácí na pláži před námi kuchali a čistili ještě většího mečouna než je na fotce. Takže chytat se tam asi dá, ale bez zkušeného domácího průvodce bych to neriskoval.

  3. nebojte se, už jsem to zařídil, jedu 8.7. na 3 týdny, týden budu jenom na lodi rybařit, zasvětím do toho i manželku a synátora, tak pevně věřím, že něco vytáhneme. S Italy jsem domluvený, že jakmile přijedu, dostanu aktuální informace o pohybu ryb a pak hurá na ně.Zakládám i vlákno na diskuzi kam vložím loď, kterou mi Italové připravili. Cena lodě za 5 dnů chytání je 700 Eur. Benzín teď na Sicílii stojí 1,25 Euro/l.

  4. Zdravím,prosím Tě más v plánu něco podobného i letos? Jsme dva kámoši,rybáři, máme zkušenosti z Norska,Španělska a Francie ale i Aljaška a Kanada,Černá hora,Bosna atd. Rádi bychom se dozvěděli víc a popřipadě i zarybařili. Dej prosím vědět,děkuji Jirka Moravec,Žatec, Chrám piva a chmele. 67758647

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...