Nápověda Doporučujeme:

Norské dírky na Etne 2/2

Slunce se pomalu schovává za horizont a přichází pořádná zima, nastražujeme návnady na noc a balíme věci. Musíme se jít ohřát, několik hodin na mrazu nám stačilo. Vydrželi jsme jen díky rybám, které nás nenechaly odpočinout a vnitřnímu zahřívání,bez tekutých rukavic by to asi nešlo. Ryby jsme průběžně čistili hned na ledě, nemusíme je ani dávat do mrazáku, jsou zmrzlé na kost.Po několika hodinách po setmění, se vydáváme na kontrolu nástrah, máme nastraženo už na pěti místech. Nástrahy jsou netknuté, ryby už nejeví zájem. Vypadá to, že budou aktivní spíš ve dne. Pozdě v noci jdeme ještě na jednu kontrolu, opět jen netknuté nástrahy, až na poslední nástraze to vypadá nadějně, odpor  je poměrně výrazný. Po vytažení k hladině se objevuje pěkný rejnok ostnatý, po vyfocení, ho pouštíme zpět do vody. Stražíme nové návnady, jdeme spát, zasloužený odpočinek… A těšíme se,co nám přinese nový den.

norske_dirky_etne_2_4

 

Malá máčka

Ráno se probouzíme do zamračeného dne, teplota -2 a poletuje sníh. Vypadá to, že dneska mrznout nebudeme. Hned po snídani jdeme na kontrolu nastražených nástrah. Pouze na jedné dírce je ryba, malá máčka skvrnitá. Vypadá to, že ryby berou pouze za světla. Zaujímáme pozice a jdeme lovit. Oproti včerejšku jsme změnili montáže. Většinou chytáme na 19g pilkr s kouskem masa. Moc se nedaří, záběry nepřichází. Za hodinu jsem chytil jen tři štítníky, podobně jsou na tom i ostatní. Podařil se jeden pěkný mník mořský 65cm, jinak je ale zájem menší jak včera. Beru sekeru a jdu asi o 100metrů dál na větší hloubku.  Jsem na hloubce cca 30 metrů a záběr přichází okamžitě, chytám jednu rybu za druhou a kluci se přesunují za mnou. Najednou se mi prut prudce ohýbá, konečně mám na prutu něco většího.

norske_dirky_etne_2_2

 

Další treska z ledu

Nakonec zdolávám tresku obecnou 80cm. Daří se mi i dál, při spouštění nástrahy na dno přichází záběr ve sloupci, mám docela problém nasměrovat rybu do malé dírky, pořád plave pod ledem v kruzích. Boj vyhrávám, je to makrela 45cm! Celou dobu jsem si myslel, že bojuji s polakem. Makrely v lednu jsme nikdo nečekali. Během 10 minut jich zdoláváme 14, pak už nic, hejno je pryč. Mezi makrelami jsme chytli i polaky a pár kranasů obecných. Na dírky se vydali i místní, vybaveni vrtákem a sáňkami, přišli se podívat, co jsme chytili a vzdalují se dál na fjord. Za zbytek dne už se makrely neobjevily, ale chytala se spousta jiných ryb. Tomášovi se ještě podařil pěkný rejnok, a mník mořský. Většina z chycených ryb byla opět treska bezvousá, bereme jen ty větší 30 – 35cm, největší co jsme chytili měla 40cm. Nachytalo se i spousta štítníků, všechny jsme pustili. Většinou neměli ani 20cm. Po třetí hodině se začíná pomalu stmívat a ryby přestávají mít zájem, pomalu balíme a chystáme další nástrahy na večer. Během odpoledne a večera jsme několikrát kontrolovali nástrahy, ale už se nic nechytilo. Pro dnešek balíme a nemůžeme se dočkat rána.

norske_dirky_etne_2_1

 

Ryby tu dnes nejsou

Zahajujeme třetí den na dírkách, jsme zvědaví, co se dnes chytne. Do rána zase pěkně přituhlo, a tak musíme odstranit docela silnou vrstvu ledu. Přes noc bylo – 17 a obloha se vyjasnila, zase se vrací velká zima. Zkoušíme chytat na různých místech – půjčujeme se i pár míst, co si připravili Norové, ale ryby tu dnes nejsou. Záběrů je minimum, občas se chytne bezvousá nebo štítník. Během dne kontrolujeme nástrahy, které máme rozmístěné po okolí. Úspěch se přeci jen dostavuje, na nouzovou rybářskou výbavu – pytlačku se čtyřmi návazci, se chytli dva polaci kolem 60cm. Pozápadu slunce se citelně ochlazuje a zájem ryb upadá ještě víc. Pro dnešek balíme a jdeme rozmrznout.

norske_dirky_etne_2_6

 

Poslední lov

Dnešní den bude opět mrazivý, teploty se pohybují kolem -20, je jasno a bezvětří. Čeká nás poslední den chytání, poslední den úžasně stráveného času v lednovém a taky ledovém Norsku, zítra brzy ráno vyrážíme domů. Naše úspěchy se už rozkřikly po okolí a je tu docela živo, několik místních dorazilo zkusit štěstí. V plovoucích oblecích na bruslích i lyžích se vydali na led a zabrali pár míst kolem nás. Vybíráme led z dírek, dopíjíme zbytek vodky a nahazujeme první nástrahy. Pro dnešní den jsme vyhlásili soutěž o poslední PET lahev piva, vyhrává ten, kdo nachytá nejvíce ryb. Pouštíme se do lovu, záběry na sebe nenechají dlouho čekat.  Hlavně od štítníků a tresek bezvousých. Makrely už se neobjevují, ale chytáme i několik menších tresek obecných a několik mníků. Náš hostitel Libor se vydává dál od břehu, vyzbrojen motorovou pilou, na vyřezávání dírek. Posilněn vodkou a s třemi promilemi na žíle se snaží pilu nastartovat, což se mu naštěstí nedaří. Po marné, asi patnácti minutové snaze usíná, čelem opřený o motorovku a je námi odnesen do tepla domova. Jeden soupeř odpadl. Ještě že už zítra odjíždíme.

norske_dirky_etne_2_5

 

Mořský pstruh se nepovedl

Naše rozloučení s Norskem zakončil překvapivý úlovek úhoře říčního na kousek makrely, to v takové zimě opravdu nikdo nečekal. Měřil rovných 70cm. V létě se jich pár z mola ulovilo, ale v zimě?  Martinovi K. se ještě podařil jeden štikozubec, sice menší, ale jeho vůbec první v Norsku. Trochu jsme očekávali úlovek lososa, nebo mořského pstruha, kterých je v oblasti ústí řeky poměrně dost. Tak snad příště…

norske_dirky_etne_2_3

 

Určitě se vrátíme

Pomalu se blíží západ slunce a s ním ještě větší zima, pomalu balíme a končíme tento trochu bláznivý, ale o to dobrodružnější výlet. Hodnocení je vyloženě pozitivní, realita předčila naše očekávání a můžeme jednoznačně doporučit.  Jestli bude i tato zima natolik chladná, že fjord zamrzne, určitě se sem rádi vrátíme. Všichni jsme to ve zdraví přežili a to je nejdůležitější. A tu soutěž samozřejmě vyhrál Martin Kolesa. Den po příjezdu do Čech, volal Libor, že ulovil 52 cm mořského pstruha, prý krásného mlíčáka. Tak zase někdy příště, v Norsku na dírkách…

norske_dirky_etne_2_7

 

Přejít na:

 

Autor a foto: Martin Kolesa

1 komentář

  1. Oba dva články si přečtu určitě ještě jednou.Jste fakt dobrodruzi. Určitě lepší zážitek z dírek, než u nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...