Nápověda Doporučujeme:

Test: Daiwa Tanacom 500

Letos jsem v Norsku testoval nový elektrický multiplikátor Daiwa Tanacom 500. Jako destinaci našeho loviště jsem zvolil ostrov Soroya, kde se tou dobou nacházeli všechny druhy ryb. Zkoušeli jsme lov na velkých hloubkách, ale i mělčiny na halibuty. Jak jsem byl s novinkou spokojen, si můžete přečíst v následujících řádcích.

 

recenze_tanacom_500_1

Design tohoto modelu vychází ze své starší sestry D750. A podobnost to není čistě náhodná. Zmizely ovládací tlačítka s japonskými symboly, vše je psáno latinkou v anglickém jazyce. Veškeré menu v multiplikátoru je rovněž v angličtině. Takže pryč je doba, kdy na display naskočil údaj v rozsypaném čaji, a Vy jste nevěděli, co po vás multiplikátor chce. Nyní se lehce s českým návodem proklikáte v menu a budete přesně vědět, co dělat, abyste ulovili ty největší ryby.

recenze_tanacom_500_2

 

Tento stoj je vhodný pro lov až na 300m hloubkách. Umí spoustu vychytávek, jako je označení si hloubky, kde jste naposledy ulovili rybu. Umí odpočítávat hloubku nejen ode dna, ale i od hladiny, takže pro chytání můžete využívat celý sloupec a žádná rybka už Vám neunikne. D500 je vhodná jak na klasické pruty s očky, tak i na tzv. Inline pruty s vnitřním vedením vlasce. Tělo multiplikátoru je vybaveno klipem pro zajištění pletenky při transportu, aby nedošlo k poškození řadiče, při následném rybolovu.

recenze_tanacom_500_5

 

Samozřejmě nechybí ani zdolávací, pulzní tlačítko, které se hodí při prochytávání sloupce. Elektronika je naprogramovaná tak, že při zapnutém navíjení sama zastaví 5m pod hladinou a zbytek musíte navinout klikou, proto se nikdy nestane, že byste si vylámali očka na prutu. Multík má silnou hvězdicovou brzdu, která výborně spolupracuje se spojkou, takže ani zdolávání velké ryby nemůže poškodit převodovku. Osobně vyzkoušeno na halibutech kolem 40kg.

recenze_tanacom_500_3

 

Sedlo pro uchycení na prut je kovové a výborně sedí, proto nedochází k vyklání při rybolovu. Multiplikátor je vybaven pojistkou proti přetočení cívky, po odklopení překlapěče nedojde tedy k situacím, kdy se při spouštění ke dnu vytvoří smyčka, která může poškodit řadič. Cívka je opatřena trnem proti přetočení návinu a lehce pojme až 320m 0.30mm pletené šňůry Daiwa Tournament, která se výborně osvědčila při sérii testů tohoto multiplikátoru na ostrově Soroya.

recenze_tanacom_500_8

 

Tento multík potvrdil svoje kvality, jak při lovu tresek na velkých hloubkách, tak i při lovu halibutů na velké gumové nástrahy se zátěží až 500g. S pomocí funkce Jig/Pickup doslova vdechnete své gumové rybě život, lov halibutů nikdy nebyl tak snadný, jak s tímto multiplikátorem. Také lov velkých kelerů ve sloupci je výbornou záležitostí, díky digitálnímu počítadlu odvinuté šňůry máte přesné informace, v jaké hloubce se vaše nástraha pobyhuje. Stačí nastavit potenciometrem vhodnou rychlost, jakou se má nástraha pohybovat a velcí keleři, lovící rybky uprostřed vodního sloupce určitě neodolají.  Za sebe musím říct, že mě D500 velmi příjemně překvapila svojí univerzálností, pro použití na různé způsoby lovu. Rybolov jsem si dokonale užil a příští rok jede určitě semnou!

recenze_tanacom_500_7

 

Daiwa 500 má malou spotřebu elektrické energie, s doporučenou baterií 12V/7Ah vydrží až 14hodin nonstop lovu na stometrových hlubinách. Svojí elektrickou sílou si hravě poradí s nástrahami od 100g až do 1000g. Součástí balení jsou elektrické kabely s pojistkou proti přepólování multiplikátoru. Koncovky jdoucí na baterii jsou osazeny kroko svorkami, které chrání baterii proti ulomení kontaktu, při nenadálé situaci v lodi. Multiplikátor je vhodný i na rybolov z držáku na lodi, prostě nastavíte požadovanou hloubku a pohyb lodi už sám vykoná fyzicky náročné pilkrování za vás. Stačí jen bedlivě sledovat špičku prutu, jakmile se ohne, hra začíná…

recenze_tanacom_500_4

 

Technická data:

 • Model: Tanacom 500
 • Počet ložisek: 3
 • Převod: 2,8 : 1
 • Váha: 750 g
 • Návin na 1 otočení kličky: 72 cm
 • Kapacita: 320m 0.30mm Daiwa Tornament
 • Anti twist systém proti protočení návinu
 • Zesílený řadič
 • Hliníková cívka
 • Velký úchop kličky
 • Vodě odolný systém brzdy UTD
 • Kabel součástí balení
 • Silný překlapěč z jednoho kusu
 • Jig/Pickup systém pro vedení nástrahy ve sloupci

 

Plusy:

+ Velká kapacita cívky
+ Slušná zdolávací síla
+ Malá spotřeba el. energie
+ Citlivá brzda
+ Pulzní zdolávací tlačítko
+ Signalizace vybité baterie

 

Mínusy:

– nižší kapacita cívky pro pletené šňůry o vyšších průměrech

 

Přejít na nabídku topfishing.eu

 

22 komentářů

 1. D500 budeme mít skladem začátkem prosince, takže si myslím, že pod stromeček to mohu slíbit.

 2. Chci se zeptat, zda ta pletenka bude navinutá na multiplikátoru? Nebo to bude na špulce a navineme si to doma?

 3. Pletenka bude navinutá na multiplikátoru, vše bude kalibrováno a naprogramováno tak, aby digitální počítadlo odvinuté šňůry bylo, co nejpřesnější. Ty si to dáš jen na prut a připojíš na baterii.

 4. Bohumile máš pravdu, zboží ještě nedorazilo do centrálního skladu do Německa. Měli jsme to slíbené na začátek prosince, ale zatím nic. V lednu budu mít nové informace.

 5. Prosím Michala,nebylo by možné zaslat český návod,abych se dle článku mohl lehce proklikat v menu.Díky.

    1. Ahoj, můžu také poprosit o zaslání návodu v češtině?
     Předem děkuji
     S pozdravem
     Petr

   1. Zdravím mám Daiwu z Japonska bylo by možno od Vás získat návod v češtině.

  1. Ahoj, můžu poprosit o zaslání návodu Tanacom 500 v češtině? Ráda bych pomohla strejdovi. Také jezdí s partou každý rok do Norska a ryby mňam. Sám je nejí.
   Díky moc Iva

 6. Koupeno 2x Daiwa Tanacom 500 na doporučení od Michala, 2017 a lepší koupi jsem neudělal…jsou to super stroje………jen poděkovat Michalovi

 7. Otázka. Ten držák na prut je udělaný samodoma nebo koupený? Udrží prut i s multíkem celou dobu při zdolávání? Nebo je to jen držák než zabere ryba? Proč se ptám. Mám 750ku a ta má stejný motor jako 1000 která se v ČR nedá koupit. Je jen větší cívka. A viděl jsem video na youtube jak s pořádným prutem a tímhle multíkem aniž by vzali prut do ruky a nebo otočili kličkou vytáhly z 800 metrů cca 4 metrového žraloka kterého u lodi raději odřízli. Důležité je ale že tem motor i když občas pískal v ložiscích tak tu parybu vytáhl z tý hloubky. Tak s pořádným prutem a pořádným držákem na něj vytáhne ten můj halíka 150cm jako nic..si myslím. A to klidně na něj namotám pletenku na sumce na 120 kilo…jen mít pořádný držák na prut…nebo jestli tohle vydrží? https://tinyurl.com/yx326m2a

  1. Uvažuji nad tímto, zábradlí na lodi má myslím průměr 33 mm.
   https://www.boatstore.cz/borika-fasten-drzaky-prutu/drzak-prutu/
   https://www.boatstore.cz/borika-fasten-zakladny/zamek-a-montazni-platforma-na-trubku–30-32mm-2/
   Lze to použít až do průměru 35 mm, s gumovým těsněním. Je to univerzální řešení, dá se doplnit i hrazdička a spousta dalších doplňků, třeba pro uchycení kamery, foťáku atd.
   Pokud koupím, dám pak vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...