Nápověda Doporučujeme:

15 věcí co byste měli o Norsku znát

 • Allemannsrett – je tradiční norský zákon, podle něhož se po neobdělávané půdě může každý volně pohybovat (i na soukromém pozemku) a až dva dny je možno na něm také nocovat. Jen je nutné dodržet pár pravidel a to, že nesmí rušit ostatní lidi, zvířata a musí dodržet minimální vzdálenost 150m od nejbližšího obydleného stavení. V národních parcích může být toto právo omezeno, nebo jinak upraveno lokální vyhláškou.

 

 • Dopravní přestupky – v Norsku se nejvíce dbá na dodržovaní povolené rychlosti a proto jsou velice časté různé bezpečností akce a na hodně místech jsou rozmístěny stacionární radary na měření rychlosti. Nejnižší výše pokuty činí 600NOK. Když pojedete v úseku s maximální povolenou rychlostí 70km/h o 6-10km/h rychleji, tak můžete zaplatit 1600 a více NOK. Za odbočování bez použití směrových světel, nebo za jízdu bez zapnutých potkávacích světel hrozí pokuta 2000 a více NOK. Alkohol při řízení vozidla je od 0,2 promile trestný a od 0,5 promile dochází k odebrání řidičského průkazu. Pokuty je možné zaplatit buď hotově na místě, nebo Vám na místě policie vydá fakturu a i tak norské úřady zašlou zprávu o přestupku českým úřadům.

 

 • Dopravní pravidla – nejvyšší povolená rychlost v obcích je 50km/h (v obytných zónách to bývá často jen 30km/h), na dálnicích 90km/h, na ostatních silnicích 80km/h, pro jízdní soupravy 70km/h (bez brzd 60km/h). 24h denně se musí svítit potkávacími světly. Bezpečností pásy jsou povinné, děti do 4 let věku musí sedět v dětských autosedačkách. Na silnicích s jedním jízdním pruhem jsou místa k vyhýbání označena písmenem “M”. V zimním období je nutné mít kvalitní zimní pneumatiky a mít po ruce i sněžné řetězy. Na mnoha úsecích se vybírá mýtné a od cca 10NOK do 160NOK (tunely a mosty).

 

 • Neděkujte za vše – v Norsku se v běžné mluvě nepoužívá slovní spojení “Děkuji za vše” (Takk for alt), protože tahle fráze je vyhrazena zejména na pomníky, stuhám na smutečních věncích a nekrologům. Vždy je lepší děkovat konkrétně za určitou věc nebo službu.

 

 • Nebuďte nedočkaví – je známo, že norové nemají nikdy naspěch, jak už i norské přísloví zní “Ting tar tid” (Dobré věci chtějí svůj čas), tak se tohoto přísloví drží snad úplně ve všech činnostech.

 

 • Nechat si poradit – norové až na vyjímky nejsou příliš sdílní vůči cizincům a všeobecně se nevměšují do plánů a aktivit jiných lidí, nebo svých hostů. Pokud Vám tedy norský domácí byť jen naznační, že není nejlepší nápad vyjet na ryby, anebo se vydat na větší výlet po okolí, tak je dobré se této rady držet, protože nikdo nezná vrtkavé norské počasí, tak dobře jako místní usedlíci.

 

 • Alkohol jako platidlo – v Norsku kde jsou silnější alkoholické nápoje hodně drahé se může našinec ocitnout ve velkém pokušení použít láhev tvrdého alkoholu jako platidlo, nebo k výměnnému obchodu. To ale nemusí být ten nejlepší nápad, zejména pak v jižním a jihozápadním Norsku, kde si mnoho lidí drží od alkoholu odstup a nabídka vína, nebo pálenky tak není příliš vhod.

 

 

 • Spropitné – mělo by činit nejvýše 10% z celkové útraty a mělo by být dáno jen při maximální spokojenosti.

 

 • Elektřina – střídavý proud, 220V, standardní zasuvky jako ve stření evropě, není potřeba redukce.

 

 • Ekologické potraviny – v Norsku je přibližně 3000 producentů ekologických/BIO potravin. V supermarketech bývá obtížné tyto produkty najít, je třeba vyhledat menší regionální obchody. Tyto produkty poznáte podle označení “Ø”, nebo Økologisk.

 

 • Velvyslanectví – kontaktní údaje naleznete na stránkách mzv.cz/oslo.

 

 

 • Ceny – v Norsku je dost draho, obzvláště potraviny všeho druhu. Zjednodušeně lze říct, že jsou tam ceny jako u nás, jen je musíte vynásobit aktuální kurzem. Vyloženě draho Vás přijde alkohol ve všech podobách (tvrdý alkohol a víno koupíte jen ve specializovaných obchodech) a cigarety/tabák.

 

 • Banky a směnárny – banky mají ve všední dny otevřeno od 9:00 do 15:30, ve čtvrtky do 17 hodin. V hotelech se výměna nedoporučuje, protože mají vyšší poplatky a nabízí mnohem horší kurzy. V každém větším městečku je dostatek bankomatů. Platebními kartami MasterCard a Visa je možné platit skoro všude včetně čerpacích stanic (neplatí pro MasterCard Maestro a Visa Electron). Vezete-li peněžní hotovost i v cizí měně, která přesahuje hodnotu 25.000 NOK , musíte to nahlásit na celnici a vyplnit formulář. Jinak vám při kontrole hrozí pokuta 20% z té částky. Více zde.

 

Autor: Duke

Zdroj: vlastní, wikipedia.org

5 komentářů

 1. Pokuty se daji platit i fakturou, kterou dostanete od policie primo na miste.
  Vezete-li penezni hotovost i v cizi mene, ktera preshuje hodnotu 25.000 NOK , musite to nahlasit na celnici a vyplnit formular. Jinak vam pri kontrole hrozi pokuta 20 % z te castky. http://www.toll.no/no/varer/valuta/

  Ze vsech preklepu v clanku je tento nejlepsi:
  Norove … všeobecně se nevyměšují do plánů a aktivit jiných lidí .. 🙂 🙂 🙂
  no to by to taky dopadlo, kdyby se vymesovali kam je napadne 🙂 🙂

  1. Díky za upozornění na překlepy, hrubky a nepřesnosti. Bylo jich tam víc než dost. Není nejlepší nápad zveřejňovat v pátek odpoledne článek, když už člověk spěchá z firmy domů. 🙂 Teď už je snad vše v pořádku.

 2. jaka je doba promlčenlivosti v norsku za dopravni přestupek?nechci jine rady jen odpoved.dik

 3. To o pohybu po soukromých pozemcích jsem vůbec nevěděl. Nikdy ně nenapadlo, že při pohybu v horách někomu šlapu po zahradě. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...