Nápověda Doporučujeme:

Recenze DAIWA Ninja 1003A

Určeno pro: plavaná, feeder, přívlač, všeobecná rybařina a mořský rybolov

Během letošního roku se na trhu objevil nový naviják, jehož název už nemůže být více japonský – Ninja. Nový Ninja v typicky černé barvě s rudými decentními proužky na cívce zaujme na první pohled. Vypadá velmi elegantně, kompaktně a láká k tomu, abyste si s ním prostě zatočili.

01

Tento naviják patří cenově do střední třídy, avšak jeho uhlazený chod ho pocitově okamžitě posouvá o jednu pomyslnou příčku výš. Na tomto navijáku je znát, že si s jeho vyvážením a chodem někdo dal skutečně práci. Naviják pracuje velmi lehce, bez vibrací a chvění, takže pokud jeho cenu neznáte předem, automaticky pomýšlíte na vyšší, než ve skutečnosti je.

02

Na hladkém chodu navijáku se podílí především kvalitní ložiska a vyvážený rotor. To vše ladí s precizně a přesně vyrobenými a sestavenými ostatními díly převodovky a celého navijáku vůbec. Naviják naprosto odpovídá moderním trendům, je líbivý a i v malé velikosti působí velmi příjemným a kompaktním dojmem.

11

Naviják Ninja se vyrábí v modelech, respektive velikostech 1003A, 1500A, 2000A, 3000A, 3012A, 4000A a 4012A.  Modely s dvanáctkou na konci se od klasického liší velikostí cívky a rozdílem v celkové hmotnosti. Převodový poměr je stejný.

K podrobnějšímu prozkoumání jsem si vybral nejmenší ze všech modelů, tedy velikost 1003A. Nasadil jsem naviják na svůj velmi frekventovaný ultralehký přívlačový proutek, kam se báječně hodí. Tento navijáček se mnou prošel celý loňský podzim, a jakmile zmizel po zimě led na soukromých revírech, což bylo velmi brzy, byl opět v plném provozu. Po celou dobu jsem ho nijak nešetřil, což při přívlači ani nijak nejde. Nezaznamenal jsem na něm jediné zakolísání v žádném směru, i když jsem ho občas potrápil nestandardně velkou nástrahou nebo větší rybou.

05

Klička je pohodlná se širším madlem. Dobře se drží a při lovu máte skutečně pohodlí. Co se vůle na kličce týká, samozřejmě tam jako na každém navijáku, jehož klička je zajištěná protilehlou maticí na druhé straně těla navijáku, je. Avšak je velmi malá a po odchytané sezóně nepozoruji žádné změny.

06

Ukládání vlasce na cívku je naprosto přesné. Žádný kužel ani soudkovitost nenajdete. Díky kvalitnímu uložení se vlasec z cívky dobře smeká a nahazování je velmi přesné. Přesnost a vzdálenost při nahazování s droboučkými nástrahami řeší každý a v tomto případě odvádí navijáček naprosto skvělou práci.

Vyváženost rotoru, široká rolnička i zdvih cívky jsou dokonale sladěné a výsledek je evidentní. Vlasec na cívce je krásně uložený.

07
Hodně mě potěšila brzda. Je skutečně citlivá, jemně seřiditelná, hezky odkrokovaná a dovoluje tak lov s hodně tenkými vlasci, aniž byste se stále museli třást, že budete mít při nenadálém záběru větší ryby problém. Při lovu menších ryb často používám vlasce o průměru 0,10–0,12 mm, což vyžaduje skutečně citlivou brzdu, a ta na tomto navijáku opravdu je. Výhodou zde je také to, že má naviják v balení ještě jednu, náhradní, hliníkovou cívku. Můžete tak mít stále v záloze buď slabší, nebo naopak silnější vlasec, pokud to podmínky budou vyžadovat.

Naviják je díky nízkému převodu sice pomalejší, ale o to větší silou a trvanlivostí bude disponovat. Nicméně při tak malém navijáku není natočení 60 cm vlasce na jedno otočení kličkou málo a je to naprosto dostačující pro většinu způsobů lovu.

08

Jedinou a musím říct, že z mého pohledu celkem pomíjivou nevýhodou, která nemá v podstatě kromě komfortu na nic jiného vliv, je vyšší hmotnost navijáku. Na tak malý navijáček je 245 g poměrně dost. Nicméně hmotnost je vyšší především kvůli robustnějšímu a tudíž trvanlivějšímu soukolí a také kovové cívce. Přesto mohu říct, že hmotnost navijáku může být i výhodou, protože může významnou měrou pomoct k celkovému vyvážení prutu.

Vždycky jde o to, jaký prut v kombinaci s tímto navijákem použijete. Má-li proutek tendenci „přepadávat“ dopředu, maličko vyšší hmotnost navijáku ho může krásně srovnat, vyvážit a celá sestava se tak stane příjemnější. Proto vždycky doporučuji vyzkoušet si při koupi naviják přímo na prutu. Nevím proč, ale poslední trend výrobců je takový, že páčka zarážky zpětného chodu je poměrně malá. V tomto případě je to naprosto v pořádku. Je pod tělem navijáku, dá se velmi snadno ovládat, a pokud zdoláváte ryby ne pomocí brzdy, ale točením navijáku, nebude zde žádný problém.

09

Za sebe musím říct, že mě maličký navijáček v této cenové hladině velmi příjemně překvapil. Ve větších velikostech si ho dovedu díky pomalejšímu převodu a robustnosti představit i při lovu feederem, při středně těžké přívlači či lovu na položenou třeba na mrtvou rybku.
V tomto případě mohu konstatovat, že firma Daiwa nastavila laťku hodně vysoko a Ninja je velmi vážným soupeřem konkurenčních navijáků v této cenové kategorii. Kromě trošku vyšší hmotnosti, která nemusí být vždy na škodu, k němu nemám po jedné sezóně žádnou výtku.

10

Technická data:

 • Model: 1003A
 • Počet ložisek: 4
 • Převod: 4,8 : 1
 • Váha: 245 g
 • Návin na 1 otočení kličky: 60 cm
 • Kapacita: 0,11 mm/145 m; 0,14 mm/100 m; 0,16 mm/90 m
 • Antireverzní systém Infinite
 • Rolnička Twist Buster® II, potažená TiN
 • Hliníková rukojeť
 • Měkký úchop kličky
 • Trvanlivé pérko překlápěče
 • Náhradní hliníková cívka
 • AIR ROTOR®
 • AIR BAIL®

 

Plusy

+ hladký chod
+ bezchybné ukládání vlasce
+ citlivá brzda
+ náhradní cívka
+ výběr ze sedmi modelů
+ příznivá cena

 

Mínusy

– vyšší hmotnost

 

Produkt naleznete v e-katalogu:
http://www.daiwakatalog.cz

Dovozce:

Daiwa-Cormoran Sportartikel-Vertrieb GmbH
Vídeňská 101/119
Dolní Heršpice, 61 900 Brno

Přejít na nabídku topfishing.eu

Autor: Milan Tychler

2 komentářů

 1. Zdravím, co přesně znamená zmíněná technologie – AIR BAIL®, která objevuje v technických parametrech? Má nějaký vliv na funkci navijáku?

  1. Air Bail je speciální řadič, respektive oblouček řadiče, který způsobuje, rovnoměrné ukládaní vlasce nebo pletené šňůry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...