Nápověda Doporučujeme:

Rybolov v deltě Dněpru 2/2

Po dvou krásných štikách jsem se chopil vesel a měním místo. Vesluji kolem břehu uprostřed leknínových polí. Pozoruji průzračnou vodu, kde je vidět do hloubky 2m. Dno je poseté mušlemy, které se střídají s hustýmy travnatýmy porosty, které se ze dna zvedají až k hladině. Mezi trávou jsou vidět těla kaprů, kteří ničím nerušeni se pasou na mušlových polích. Tak nějak si představuji dokonale fungující eko system. Zastavuji na kraji leknínového pole, které má tvar podkovy.

Lov na popping

Jako nástrahu volíme plovoucí „popíky“, já jsem zvolil Skitter Prop a můj kolega Skitter Pop. Následovali dlouhé hody, každý po své straně podkovy. Po prvních pár hodech nic, měníme strategii a nahazujeme přímo do lekníknů, tam stačilo pár potahů a hned přišel první záběr, který jsem neproměnil, protože jsem se leknul a seknul ihned, jakmile štika stáhla wobler pod hladinu. Další hod míří do stejného místa, kde přišel první zaběr. Popotahuji „popíka“ úplně stejnou trasou a štika znovu útočí. Tentokrát jsem jí nechal dvě sekundy na strovnání nástrahy v tlamě a zasekávám. „Teď sedí dobře“. Křičí můj parťák. Štika jde ihned po záseku na hladinu, kde rozjíždí divoký tanec, který se snaží ukončit v leknínech a tam se Rapaly zbavit. Bohudík se jí to nepodařilo a za pět minut leží krásná sedmdesátka v lodi. Ve stejném okamžiku zdolal i kolega štiku, které do sedmdesáti moc nechybělo. Lov na „poper“ patří určitě mezi nejkrásnější způsob lovu dravců. Celý okamžik záběru vidíte a máte možnost si záběr dokonale vychutnat. Za hodinu lovu jsme měli každý tři štiky a rozhodli jsme se pro návrat do tábora

rybolov_na_delte_dnepru_2_5

Rybolov u vraku

Večer jsme se rozhodli opět pro vláčku a vyrazili jsme na opačnou stranu než ráno. Na korytě delty opět zkoušíme trolling na již ověřeného Jointed Shad Rap a opět přišel okoun, ale nyní jen 30cm. Plavíme se kolem rákosí, které se náhle otevřelo a uprostřed stál opuštěný vrak. Přirazili jsme k němu a vstoupili na palubu. Kolem vraku rostly vrby, jejiž kořeny prudce padaly do hlubiny a na dno nebylo vidět. Rozhodli jsme se proto vláčet z paluby. Já jsem zvolil Twinchin Rap a první hod jsem napálil rovnou mezi rozlámané vrby, kde jsem předpokládal výskyt dravců.

rybolov_na_delte_dnepru_2_7

Hejno okounů

Zatím co já půl hodiny vláčel bez záběru, tak parťák si stačil zdolat dvě štiky. Zvolil totiž jinou strategii. Jako nástrahu požil plovoucí Rapalu Skitter Walk ve žluté barvě se štěrchacími kuličkami, která velmi věrně napodobuje pohyb zraněné rybky na hladině a svoje hody umísťoval těsně na hranici podél rákosí. Slunce pomalu začalo zapadat do vody a nastal čas na návrat na základnu. V tom konečně přišel záběr také na můj prut. Lesant se krásně ohnul a já v jeho špičce cítil, že Rapalu má v tlamě pěkná ryba. Prut nádherně vykryl všechny výpady ryby, proto se naviják rozezpíval jen jednou a to okamžitě záběru. Ta urputně se bránící ryba byl okoun 40cm 1kg. Po je ho puštění zpět do vody následoval další hod a další okoun 33cm. Po té bylo hejno pryč a my se vrátili zpět do tábora.

rybolov_na_delte_dnepru_2_3

Sumec 310cm 176kg

Ještě před úplným soumrakem jsme se rozhodli vyvést pruty na kapry, ale zjistli jsme, že jsme zapoměli sáčky s boilies pověsit na strom a myši se o něj kompletně postaraly. Následoval telefon Váňovi, aby nám přivezl něco na kapry. Váňa přijel až za úplné tmy a místo boilies dovezl semínka slunečnice a kukuřici. Půjčil si moje pruty a na háček nastražil do obloučku tři slunečnice a tři kukuřice a prut nahodil asi 20m „pod nohy“. Zatímco jsme čekali na záběr, ukázal nám fotografii sumce, který se zde loni chytil. Jeho míra a váha byla doslova ohromující a troufám si říct, že o takové rybě Západní Evropa ještě neslyšela. Sumec měřil 310cm a vážil neuvěřitelných 176kg!

rybolov_na_delte_dnepru_2_8

Kapři Sazani

Po hodince vyprávěnní o zdejších velikánech se rozjela brzda u mého navijáku. Váňa neváhal a zaseknul. To co se dělo potom bych přál zažít každému kapraři. Asi patnáct vteřin ryba nepřetržitě odvíjela dlouhé metry z mé ultegry a nedařilo se jí zastavit natož otočit. Nasedáme na loďku a jedem po proudu řeky za ní. Ta šíleně bojující ryba byl kapr sazan, který se s námi rval více než 15minut. Váha nakonec ukázala hmotnost 13kg a míru 91cm. Do rána jsme s Váňou stáhli litr vodky a chytilili ještě dva takové sazany.

rybolov_na_delte_dnepru_2_4

Dobře utajený ráj

Ráno jsme se začali připravovat na další vláčku, když v tom jsem zahlédl váňovu loď, jak se k nám rychle přibližuje. Váňa přirazil ke břehu a sdělil nám, že se sem na ryby chystá nějaký generál s doprovodem a my musíme do oběda vyklidit pozice a opustit deltu. Ač se nám vůbec nechtělo, poslechli jsme rozkaz a odpoledne už jsem seděl ve své 4×4 a míříl směr Kyjev. Ačkoli jsem ztrávil v deltě Dněpru pouze čtyři dny místo slibovyných sedmi, můžu říct , že jsem tam prožil největší sladkovodní dobrodružství plné fantastických zážitků, a udělám cokoli, abych se tam zpět vrátil a mohl se utkat s místními obry, protože delta Dněpru je opravdu dobře utajený ráj…

rybolov_na_delte_dnepru_2_1

Přejít na:

 

Autor: Michal Simčo

Foto: rybolovnorsko.cz

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...