Nápověda Doporučujeme:

Havoya 2/4

Vlastnímu lovu předcházela samozřejmě suchá příprava ještě doma, před odjezdem. Tisk podrobných námořních map okolí Havoye, diskuze a vytipování horkých míst v závislosti na informacích z internetu a samozřejmě některé změny ve výbavě. Nekonečné čekání do odjezdu se musí zkrátka nějak zužitkovat.

1148

Přijeli jsme na halibuty

První den jsme výjezd na moře museli odložit o několik hodin. Foukal vítr o 16m/s a vlny i v samotném fjordu byly pro nás suchozemce, přímo úděsné. Po zklidnění počasí jsme nakonec po deváté hodině večerní vyrazili. Plán byl jasný, dnes budeme testovat naše náčiní v oblasti nalevo od ústí fjordu a budeme se přesouvat směrem ke dvěma nedalekým ostrovům. Prochytávali jsme plošiny v hloubkách od 20 do 50m, přijeli jsme přece na halibuty. V úlovcích převažovala treska jednoskvrnná, sem tam menší obecňačka a pár vlkoušů. Zkoušeli jsme jak přívlač, tak i pilkrování a měnili nástrahy. Po obeplutí ostrova jsme u břehu viděli Nora, jak vytahuje sítě s úlovkem. Když odplul s lodí, dohodli jsme se, že to musíme u těch skal vyzkoušet i my. Hloubka se trochu zvětšila na 80m a tak jsme vytáhli pilkrovací pruty a nasadili stříbrné 300 až 500g pilkry. Vytáhli jsme několik obecňaček, všechny okolo cca metru délky. Když jsme na prutu cítili lehké poškubávání, jednoznačně šlo o menší tresku jednoskvrnnou, pak stačilo nepřisekávat, chvilku počkat a ona sama vystoupila ze „,zdviže na onen svět“.

1079

Na filetování toho bylo dost

Druhý a třetí den jsme si pro lov vybrali vzdálenější oblast nalevo u ostrovů, ležících přímo proti našemu fjordu. Bylo chladno a dešťové přeháňky se střídaly s drobným mrholením. Vítr už od odpoledne nefoukal a tak jsme po večeři vyrazili. Zato vlny stály za to. Dvěma členům posádky, bohužel jsem byl jedním z nich, z toho bylo trochu nevolno. Najeli jsme na hloubku okolo 20m a driftovali směrem k hloubce na 100–120m. Takto jsme prochytali okolí protilehlých ostrovů. Strávili jsme na vodě téměř 20hodin. V činnosti byly opět pruty jak pilkrovací, tak vláčecí. Jen podotýkám, používali jsme vláčecí pruty PENN Charisma 120–400g a pilkrovací PENN Overseas 200–1000g. Takže 300g těžký pilker nebo Roybait nebyl na přívlačovém prutu výjimkou, někdy jsme používali i těžší. Ulovili jsme opět několik pěkných tresek obecných, největší měla přes 120cm, pěkné vlkouše, dva malé kelírky a jednu malou ropušnici. Na filetování toho bylo dost…

1066

Halibut do metru

Další den vyplouváme až odpoledne, člověk je nedokonalý tvor a musí taky někdy trochu spát alespoň pár hodin. Dost prší, ale teploměr ukazuje pěkných 13°C a hlavně moc nefouká. Pozdě večer se vyčasilo, obloha modrá, sluníčko svítí, je zkrátka nádherně. Po pár hodinách jsou mraky i s deštěm zpět. Uloven první halibut, je malý a putuje zpět do svého živlu. Později je zdolán druhý halibut a do metru mu moc nechybí. Máme nachytáno několik pěkných tresek a tak vyrážíme k přístavu. Jsme trochu unaveni z počasí a nedostatku spánku a tak se těšíme na teplo útulné chaty.

1043

Krásné završení dne

Pátý den vyrážíme na moře až po obědě. Máme v tom trochu zmatek, protože díky celodennímu světlu a posunutému spánku nevnímáme co je večer a co ráno. Počasí je proměnlivé, teplota okolo 10°C. Míříme rovnou k protějšímu ostrovu. Vyhlídli jsme si místa s hloubkou od 50 do 120m, mezi nimi jsou různé kopečky a hrany. Děláme dlouhé několikakilometrové drifty. Na jedné štěrkové plošině má Roman nádhernou jízdu, všichni tušíme pěkného halibuta. Prut má ohnutý do „U“ a brzda Slameru sténá. Najednou pink a ryba je fuč, bohužel povolil návazec z monofilu. Ani jsme nestačili nahodit motor lodi. Počasí se zhoršuje, nachytáno máme, a tak vyrážíme zpět. V ústí našeho fjordu si najednou Míla, kapitán lodi (má opravdu kapitánské zkoušky), usmyslí, že bude chytat. Vezme si pilkrovací prut a 400g nerez pilker. My ostatní bereme vláčáky. Ještě někdo utrousí poznámku proč pilker, když je pod námi sotva 20m vody. Po druhém spuštění pilkru se mu prut ohýbá a zanedlouho máme v lodi metrového halibuta. Krásné završení dne.

0813

Přejít na:

 

Autor:Jaroslav Kovář (kojaro)

Foto: Jaroslav Kovář (kojaro)

 

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...