Nápověda Doporučujeme:

Strategie lovu halibuta 1/3

Úvodem bych chtěl představit zbrusu novou formu článku, který je od tří rozdílných autorů a ti zde pojednají na stejné téma. Uvidíte v čem se shodnou a kde se jejich názory rozcházejí. Budu rád, když potom napíšete svůj názor pod článek, jestli se Vám to líbilo a chcete více takových článků. Cílem tohoto článku bylo, podat vám co nejpřesnější informace. My jsme to sepsali podle našich zkušeností a je na vás, jak s těmito informacemi naložíte. Tentokrát se budeme zabývat lovem halibutů. V následující sérii článků se mimo jiné dozvíte:

 

I. díl (naleznete pod tímto odkazem)

 1. Kde hledat halibuta
 2. Znalosti techniky zdolávání
 3. Náhodný lov přináší jen menší kusy
 4. Opatrnost halibuta
 5. Proč budete často několik hodin bez záběru

II. díl (naleznete pod tímto odkazem)

 1. Prozradíme Vám oblíbené nástrahy
 2. Jak se vyvarovat záběrů od malých ryb
 3. Věnujte pozornost kvalitnímu vybavení
 4. Používejte předimenzované návazce
 5. Záběr může zpočátku vypadat jako vázka

III. díl (naleznete pod tímto odkazem)

 1. Kombinace trollingu a pilkrování
 2. Jak poznám správné místo
 3. Mělké úseky s písečným podložím
 4. Proč se vyplatí specializace na halibuta
 5. Jak vydržet na „mrtvém místě“
 6. Halibut na prutě
strategie_lovu_halibut_2010_12

Na tuto rybu můžete v Norsku narazit kdekoli

Michal: Existuje mnoho lidí, kteří sní o ulovení opravdu velké ryby, mám na mysli rybu, která bude větší a těžší než vy. Také já jsem toužil po ulovení takové ryby, dá se říct, že toto byl jeden z důvodů, proč jsem do Norska vyrazil poprvé. Norské moře dosud skrývá obrovské poklady, které vydá jen připraveným. Před tím než jsem zažil rybolov v Norsku, tak jsem si myslel, že ulovení opravdu velké ryby, vyžaduje především velmi tlustou peněženku a zájezdy do jižních moří, kde se loví marlini, doráda a jiné exotické ryby. Nyní vím, že na velkého halibuta můžete v Norsku narazit prakticky kdekoli. Tento fakt žene do Norska rybáře z celé Evropy, kteří se zde snaží uskutečnit svůj sen. V posledních letech se množí zprávy o opravdu velkých Halibutech, kteří se stávají výsledkem cíleného rybolovu, hlavně v oblast Finmarku, kde je vaše šance nejvyšší. V tomto článku bych rád popsal, jak se dívám na cílený lov velkého halibuta neboli storkveite, jak ho nazývají Norové. Popíšu také vybavení a nástrahy, které jsou velmi efektivní pro lov a prozradím čemu dávám přednost a proč. Aby byli moje poznatky, co nejvíce objektivní, tak jsem pozval k tvorbě tohoto článku ještě další lovce, kteří se začali cílenému lovu halibutům rovněž věnovat.

strategie_lovu_halibut_2010_9

Znalosti techniky zdolávání

Vašek: Ano, souhlasím s Michalem, velký halibut bezesporu nejatraktivnější norská ryba, je snem všech příznivců rybolovu v Norsku. Její sportovní rybolov však vyžaduje určitou dávku zkušeností a to jak v přípravě na její lov, tak i ve znalosti techniky zdolávání. U větších jedinců pak i ve způsobu vytažení ryby do lodě. Tato závěrečná část lovu mě loni osobně vytrestala ztrátou kusu odhadem kolem 40 kilogramů, kdy jsem se přesvědčil, že gaf není to nejspolehlivější vylovovací zařízení. Halibuta ulovíte opravdu až tehdy, když ho dostanete přes bort lodi. V současnosti již používám ocasní smyčku a důkazem její úspěšnosti je letošní kousek o váze třicetiosmi kil, který byl vytažen do lodi během několika málo vteřin a je možné, případně rybu bez poškození následně vrátit zpět moři.

Náhodný lov přináší jen menší kusy

Zdeněk: Také mám podobnou zkušenost, protože halibuty jsme ulovili skoro všude. V únoru nám zabrali halibuti u ostrova Vega. Byli menší velikosti kolem míry, v hloubce kolem 15–30m, při chytání tresek obecných. Nebyl to tenkrát ještě cílený lov. V květnu byli moji známí na Loppa a chytli několik halibutů do 115cm, na gumové rippery v hloubkách 15–40m. V květnu jsem byl na Averoya a při přívlači chytl kolega 117 cm na 25m. V červenci na Soroya jsme už trochu cíleně vláčeli na halibuty a po troše tápání,kdy hlavně při treskách obecných se chytlo několik halibutů kolem míry,jsme našli pro nás ty pravá místa – rovné písečné dno,hloubka 15–45m,bez ryb,zkrátka místa,která jsme jindy často míjeli…

strategie_lovu_halibut_2010_10

Halibut je pohodlný a velice opatrný

Michal: Pokud chcete být při lovu halibuta úspěšní, měli byste něco vědět o tom, jak halibut loví, kde odpočívá a kdy se norského pobřeží nejvíce vyskytuje. Halibut je velice opatrná ryba, která dovede velice dlouho sledovat nástrahu, než se rozhodne ji sežrat. Hlavní sezóna lovu halibuta začíná začátkem května a trvá do konce září. Málokdo ví, že halibut je i ryba velice pohodlná, která pokud nemusí, tak se za nástrahou moc nehoní. Jeho oblíbenou součástí jídelníčku jsou totiž hranáči, kteří sedí nehnutě, přisáti na chaluhách. Tento fakt jsme si ověřili letos, když Pavel ulovil platýse 83kg a v jeho žaludku jsme našli tři hranáče. Pro halíka není nic jednoduššího než si nějakého vybrat a v klidu sezobnout. Proto je velice důležitá nástraha a způsob vedení. V žádném případě nepoužívejte techniku, kterou znáte z lovu tresek, tedy nějaké cukání, trhavé spouštění nebo třepání špičkou. Nic takového halibuty dvakrát nepřitahuje. Už se vám stalo, že vám halibut vyjel za nástrahou až pod loď? Tak to právě tím, že jste mu předložili špatnou nástrahu, nebo jste ji nesprávně vedli, protože v opačném případě, už by vám visel na háčku.

Často několik hodin bez záběru

Vašek: Samotný lov halibuta je tak trochu nuda. Velikost nástrah eliminuje záběry menších ryb a tak je to často i několik hodin takřka bez záběru. Občas se splete nějaká ta větší treska nebo kočka. Halibutí záběr si s jinou rybou nespletete, spíš budete myslet na možnou vázku. Když už se rozhodne zabrat, útočí nekompromisně, žádné ožužlávání nástrahy a tahání za ni tady nehrozí. Na jeho síle se projevuje i nezvyklý tvar jeho těla. Neumí „couvat“ a proto bychom se měli snažit ho v jeho výpadech zastavit a otočit, ale příliš dotažená brzda určitě není na místě. Ovoce přináší jeho trpělivé zdolávání a vysilování.

strategie_lovu_halibut_2010_1

Přejít na:

 

Autoři:

 • Václav Moravec (Vamor)
 • Zdeněk Michalík (ZM)
 • Michal Simčo (Sim)

Foto: autoři

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...