Nápověda Doporučujeme:

Na lovu velkých mníků 1/2

Po pěti dnech práce v kempu konečně dostal na ryby a to ten dnešní rybolov pěkně začíná, pomyslel jsem si, když jsem na konci šňůry ucítil uváznutí. Do hloubky okolo sto padesáti metrů jsem před chvílí spustil návazec s makrelou na mníka mořského a mé přípravy přijdou asi hned vniveč. Zkouším prutem přizvednout sestavu trochu vzhůru a v tu chvíli cítím typické mníčí cukání a záběr. Že by přišel hned při prvním driftu? Se zásekem nespěchám. Odklopím multiplikátor, trošku povoluji a dávám mu čas se do nástrahy pořádně zakousnout. Špička prutu signalizuje, že mu opravdu chutná. Zaklapnu tedy naviják a několikrát otočím jeho kličkou, abych byl v přímém kontaktu s rybou, a nakonec zaseknu. „Sakra, opravdu vázka,“ bleskne mi hlavou. „Ne, je tam a nebude malej.“ Osmdesáti librový Penn Prion Inline se prohne jako luk a ryba si bere hned několik metrů šňůry. Hlavně pomalu a klid, říkám si. Dva metry pomalu navinu, ale ryba si hned čtyři zase vezme. Několikrát si toto přetahování ještě zopakujeme a konečně se zdá, že jsem ho snad trochu odlepil ode dna. Na digitálním displeji multíku sleduji, že mě čeká skoro sto sedmdesát metrů tvrdé, ale krásné rybářské dřiny. Řadič pomalu metr po metru rovná pletenku na cívku navijáku. Už jen sto dvacet pět metrů.

Do poslední chvíle nemám vyhráno

Mníkovi se ale vůbec nelíbí, že ho jakási tajemná síla tahá z temné hlubiny, ale on stále statečně bojuje. Začínám litovat, že jsem na výlet nevzal i bojový pás a nechal jsem ho smutně viset v předsíni na hřebíku. Myslím také na to, co by nemuselo nápor tak velké ryby vydržet, a já ho mohl ztratit. Pětašedesátiliberní pletenka? Obratlíky? Uzel? Návazec? Ze svých zkušeností vím, že při lovu mníků není do posledních metrů zdolávání vyhráno. Od záseku uplynulo přes dvacet minut a mně zbývá jen pár desítek metrů. Už vidím bílé břicho a za chvíli se mi mník ukazuje na hladině ve své plné kráse. Teď je jisté, že je to opravdu „Pan Mník“! Ten má přes dvacet kilogramů! Stačí ho jen dostat přes bort do lodi a je dobojováno. Motivace k dalšímu lovu nyní značně vzrostla, takže zkusím ještě pár driftů na stejném místě, ale další útok z hlubin už nepřichází, a proto se rozhoduji k návratu do kempu, kde zjišťuji přesné míry svého úlovku: 28,5 kg a 160 cm!!! Takovou trofejní rybu bych přál každému rybáři.

Jaký prut na mníky?

Lov trofejních mořských mníků patří k rybářské „třešničce na dortu“ a určitě mnohým rybářům, kteří každoročně navštěvují Norsko, se sní o úlovku této magické ryby. Mník mořský je ryba velkých hloubek, a proto musíme v této souvislosti počítat s použitím těžšího rybářského vybavení. Ke slovu příjde pilkrovací prut 30–80 lbs. Pevný ale zároveň s citlivou špičkou. Pro snadnější manipulaci by jeho délka neměla přesáhnout cca 2,70 metrů. Těžké a dlouhé sumcové speciály se mi neosvědčily. Jejich délka je na lodi zbytečná a chytání s nimi je namáhavé. Postupně jsme přešli na pruty o délkách 2,1m nebo 2,4m, které odvádějí při lovu na hloubce velmi dobrou práci. Na trhu je nepřeberné množství osvědčených typů a značek pilkrovacíh prutů, takže si opravdu vybere každý dle svých možností.

Multiplikátor nebo smekací naviják

Používáme výhradně kvalitní robustní multiplikátory. Tady se investice opravdu vyplatí. Smekací navijáky nejsou pro tento způsob lovu vhodné. Vezmeme-li totiž v úvahu, že budeme chytat s minimálně půlkilovou zátěží, může se nám stát, že časem ohneme středovou osu a naviják se tímto nevhodným použitím zbytečně zničí. Další problem u smekavého navijáku nastane, jakmile odklopíte cívku překlapěče. Tyto navijáky totiž kroutí pletenku, která vám potom bude vytvářet tzv. pavoučí oka. Jestliže chcete těmto problémům předejít, pořiďte si kvalitní multiplikátor.

Všemocný elektrický jeřáb

Při použití multiplikátorů je u některých typů výrazným ulehčením jejich elektrický pohon. Ten má uplatnění při vytahování prázdných nástrah a pilkrů, ale to je jiná kapitola. Elektrický multiplikátor však není všemocný jeřáb a podle mého názoru by nám měl pouze usnadnit ruční pohon, ne ho zcela nahradit. Při lovu na hloubce kolem 150–200 m ho často uplatníme. Měl by pojmout minimálně 300–350 m pletené šňůry nosnosti 60–65 lbs. V kombinaci s akcí pilkrovacího prutu a dobře seřízenou brzdou navijáku se mi tato nosnost víc než osvědčila – je dostatečně tenká, aby prořízla vodní sloupec v rychlém driftu a zároveň ji nepřetrhne ani trofejní mník.

Přejít na:

 

Autor: Honza Dufek

Foto: Honza Dufek, Michal Simčo

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...