Nápověda Doporučujeme:

Polární tresky 3/4

Ráno nás přivítalo jasnou oblohou a pohodovým větrem 3–5m/s. Jdu do kuchyně připravit snídani, cestou potkávám v obýváku Pavla, který se včera restartoval a do rána spal na gauči jen ve spoďárech. V kuchyni již však pracuje Standa, proto jsem zamířil rovnou do jídelny, abych poslal pár fotek klukům na web. Než se mi to povedlo, servíruje se snídaně. Po snídani se rychle oblékáme a jdeme na ně! Chceme využít přívětivého počasí, které se odpoledne má zhoršit. Před chatou narážíme na první problém. Olda zahrabal naši 4×4 a nejde to dopředu ani dozadu. „Všichni ven a tlačit“, zavelel Olda. Přes noc napadalo při sněhové bouři asi 35cm sněhu a cestáři nám udělali před chatou pěkný val, přes který, to bez lopaty opravdu nešlo.

polarni_tresky_soroya_3_2

Pět minut práce s kladivem

Hurá, jsme na silnici, teď jen koupit benzín a rychle do přístavu. U pumpy čekalo další překvapení. Majitel byl tak líný, že vůbec neodklízel sníh a pumpa byla zasněžena až po pistoli. Pro nás žádný problém, pět minut práce s kladivem, protože krompáč nemohl najít a už se tankovalo. „Dnes máme všude nějaké problémy,“ pomyslel jsem si. Ani přístav nás nezklamal , v lodích bylo nafoukáno až půl metru sněhu. S tím jsme již počítali a z chaty jsme si přivezli lopatu. Tímto však naše porce ranní smůly zdaleka nekončila.

polarni_tresky_soroya_3_7

500m pletenky ve vrtuli

Lodě jsou připraveny, startujeme. Asi 3km od přístavu vysypáváme zbytky a pokračujeme na JZ. Moře je velmi klidné, téměř bezvětří, brzy jsme na místě a spouštíme nástrahy. Ryby berou na hod, oba s Pavlem taháme rybu za rybou. Najednou se ozývá vysílačka:“Chlapi, vraťte se, Staňa namotal 500m pletenky do vrtule.“ „To snad ne,“ vztekle jsem si odplivl. To si říká pan Rybář! Nevěřím vlastním uším. Nic se nedá dělat, musím kamarádovi pomoct. Dáváme si panáka na zlost a jedeme zpět. V přístavu už vidím Standu, jak klečí na molu na vyřezává opatrně pletenku z vrtule. „Jak se ti to stalo ty amatére?“ Ptám se. „No, vysypal jsem zbytky a nevšimnul jsem si, že se mě mezi zbytky zapletl i můj navázaný pilkr. Pak jsem nastaroval loď a jel za váma. No a výsledek už znáte“ dodal Standa.

polarni_tresky_soroya_3_3

Najednou zde byla další sněhová bouře

Pro pletenku musíme na chatu. Jedeme všichni, protože Pavlovi se začalo chtít neskutečným způsobem na velkou a v přístavu nebylo kam odskočit. Než jsem našel pletenku , namotal a seřídil, tak byla hodina pryč. Rozhodli jsme se ještě naobědvat, protože mezitím se zatáhlo , rozfoukalo a najednou zde byla další sněhová bouře. Ani po dvou hodinách vítr neustával, začal nás tlačit čas, protože za dvě hodiny se mělo začít stmívat. „Tak pánové, dnešní den jsme projeli.“ Poznamenal jsem. Bouře trvala až do 22.hodiny. Večer jsme se věnovali přípravě nástrah a lodí. Najednou Pavel křikl: „Koukněte se z okna, polární záře.“ Měl pravdu obloha byla zcela jasná, plná hvězd, které občas pokryla světélkující hmota, nebe se neustále měnilo a střídalo barvy. Pro středoevropana velice zvláštní podívaná! Dali jsme ještě pár piv a šli jsme do hajan.

polarni_tresky_soroya_3_4

Vydatná snídaně

Ráno jsem se vzbudil se spocenýma dlaněma, protože mě celou noc pronásledovaly těžké sny o nekonečných soubojích. Ráno jsem se po menším večírku necítil nejlíp, proto jsme ke snídani vybrali vajíčka na špeku, abychom měli něco pořádného do žaludku. Počasí opět skvělé, spěcháme do přístavu a doufáme, že včera jsme si vybrali naši porci smůly až do dna. Odjíždíme z přístavu a věříme v nové, ještě větší úlovky. Počasí je podobné jako včera. Nyní je polojasno, ale velice rychle se to zde mění. Během chvíle jsme na místě. Jezdíme asi 12km od přístavu směrem na JZ. Společně s námi zde lovilo cca 60 kutrů. Nikomu jsme nepřekáželi. Mnoho z nich chytalo na pilkr, takže zde bylo velmi málo sítí. Jakmile jsme našli ryby, tak jsme najížděli přímo do hejna, což byla chyba. Protože jsme zjistili, že velké ryby, které nás zajímaly nejvíce, se pohybovaly samostatně mimo hejno. Pokud jste najeli přímo do hejna, tak jste chytali rybu za rybou, ale pouze do velikosti 14kg. Ty větší, vše pozorovali s respektem, mimo hlavní dění. Důvod je jasný, mladé kusy vytlačovaly ven ze třecího jádra starší a pomalejší ryby, aby dokonale zachovaly přírodní výběr!

polarni_tresky_soroya_3_6

Autor: Michal Simčo

Foto: www.rybolovnorsko.cz

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...