Nápověda Doporučujeme:

Lov tresek v Norsku 2/2

A to jsou střední Norsko tzv. Trondelag, dále Lofoty a mnou zamilované území Finnmarku /nejsevernější území Evropy/. Začneme se středním Norskem. Zde mám s lovem této úžasné ryby velmi bohaté zkušenosti. Již několik let navštěvuji Bakkan Wahl , který patří mezi nej místa pro lov Skrej v Trondelagu. Několik ulovených tresek přesahujících váhu 20kg jsou toho jasným důkazem. I tady je nejlepším obdobím pro lov březen a duben. Rybí populace zde v tomto období bývá co do množství ryb nepopsatelná. Miliony sleďů se vytírají u pobřeží v takovém množství, že jejich jikry tvoří na dně 5cm koberec. K pobřeží najíždí tresky, které mají také období tření a do toho všeho tam přijedete vy se svým pilkrem – rybářův sen! Netroufám si tvrdit, že každý rok je stejný. Na bakkanu jsem zažil několik úžasných březnů, kdy teploty vzduchu atakovali 15 stupňů. Tresky byli najeté na známých místech a byla to otázka času, kdy se trefí dvacítka. Loňské jaro se však vymklo všem pravidlům a v březnu napadl sníh a teploty vzduchu přes den nepřekročily nulu. Toto prudké ochlazení zapříčinilo ochlazení vody a zastavení tření tresek, takže i když jsme byli ve správnou chvíli na správném místě, nechytili jsme téměř nic. A to je na rybách krásné, že nikdy se neopakuje stejná situace!

lov_tresek_v_norsku_1_1

 

Jak na ně?

Nic méně strategie lovu je potom taková, že je dobré najít dno, kde se láme hloubka z 50 –100m a většinou na 80m přichází záběr. Jako nástraha se používá návazec s jedním úhoříkem 8/0 zakončeným švédským pilkerem 400–600g. Na tento rybolov budete potřebovat silný prut minimálně 300–600g osazený multiplikátorem ve velikosti 20 s kapacitou cívky 300m. Pro celodenní pilkrování doporučuji rovněž použití bojového pásu, který vám poskytne skvělou ochranu slabin. Treska je typickou rybou dna. Menší jedince najdeme již na hloubce 20m, ale kvůli rybám kolem 50cm se určitě do Norska v tomto období nevydáte. Treska žere vše, co jí moře poskytuje. Ryby do velikosti jednoho metru se živí hlavně kraby, krevetami, hvězdicemi a písečnými červi. Dravost této ryby nebere konce, na území Finnmarku se nám stalo, že jsme ulovili tresku 128cm 20kg a při prozkoumání jejího žaludku jsme zjistili, že před tím než zaútočila na náš pilkr, tak sežrala vlkouše 60cm. To jí však nevzalo chuť zaútočit na náš bezmála kilový pilker. Vítanou změnou jídelníčku je pro tresky hejno sleďů, za kterým se ráda zvedne do vodního sloupce. Pokud se tak stane, je nezbytné pro její lov použití multiplikátoru s počítadlem hloubky, neboť echolot je schopen přesně zobrazit v jaké hloubce se hejno sleďů nachází. Tresky se většinou nachází pod ním a ze spodu do něj najíždí.

lov_tresek_v_norsku_1_3

 

Zde spíše narazíte na soby

Opusťme však nyní střední Norsko a pojďme se podívat do dalších lokalit, kde se loví treska obecná. Souostroví Lofoty, které kdysi patřili k Mece obrovských tresek, rád přenechám profesionálním rybářům, kteří zde za tři týdny dovedou do sítí nalovit svůj roční limit. Vaši pozornost bych raději posunul o několik kilometrů severněji do oblasti Finnmark, kde hustota osídlení a průmyslový rybolov úměrně klesá k ujeté vzdálenosti. Toto územé vám poskytne to pravé dobrodružství a množství míst, kde ryby neví, co je háček nebo síť, protože zde zatím nikdo nelovil. Místo lidí zde spíše narazíte na soby, kteří budou tichými společníky vaší výpravy na nejsevernější území Evropy. Tyto zvířata jsou zde velmi dobře opečována a mají zde stejnou pozornost jako u nás ovce, tudíž se nejedná o žádné divoké tvory, ale o zvířata, které jsou uměle chována a na jejich mase je závislý život několika rodin.

lov_tresek_v_norsku_1_4

 

Výprava na nejsevernější území Evropy

Když se řekne Finnmark, tak já si hned představím ostrov Soroya, který patří mezi nejlepší loviště tresky obecné a halibuta v Evropě a klidně si troufnu říct, že i na světě. Tento ostrov se nachází 27km na otevřeném moři a v jeho blízkosti se nachází tzv. pevninský šelf, což je vlastně zlom, kde hloubka padá z 80m na 350m. Podobný typ pobřeží budete v Norsku jen stěží hledat. Díky těmto jedinečným podmínkám vyráží na tento ostrov lovci, kteří touží po trofejním úlovku právě tresky obecné. Já jsem měl možnost strávit na tomto ostrově celou sezónu, která probíhá od května do srpna a mohu zodpovědně říct, že velké tresky se zde nachází v průběhu celé sezóny. Matečná treska obecná se zde v březnu vytře, ale vody tohoto ostrova neopouští, jako tomu bývá ve středním Norsku, ale dá se lovit v průběhu celé sezóny. Důvodem jsou velmi bohaté pobřežní vody Barentsova moře a nízká teplota vody, která ani v letním období nepřekračuje 10 stupňů. Tato lokalita je pravým rájem pro lovce, kteří touží po trofejním úlovku tresky obecné, halibuta nebo mořské kočky. Na své si přijdou jak příznivci přívlače, tak ortodoxní zastánci pilkrování. Pro přívlač se doporučují pruty v délce 2.4m se zátěží 120g osazené pevným přívlačovým navijákem s kovovými převody 5.1 :1. Úspěšnou nástrahou na přívlač zde bývá jigová hlava 120g s ripperem nebo twisterem 15cm. Pro pilkrování se doporučuje velmi houževnatý prut v délce 2.1 – 2.4m s gramáží 200 – 1000g osazený nejlépe elektrickým multiplikátorem a navinutou pletenkou 51kg. Jako top nástraha pro pilkrování ve zdejší oblasti se uvádí švédský piker 700 – 1000g. Díky vzdálenosti, téměř 3400 km, věřím, že ostrov Soroya zůstane pro většinu rybářů, dlouho pouhým snem…

lov_tresek_v_norsku_1_6

Přejít na:

 

Autor: Michal Simčo

Foto: Pavel Brázda

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...