Nápověda Naše další projekty:

Tuňáci v Dánsku

Jistě mnoho z Vás slyšelo zprávy o výborné kondici severního Atlantiku. Přichází stále více informací o spatření tuňáků v Norsku kolem celého pobřeží, dokonce bylo ohlášeno pozorování výskytu u ostrova Soroya, což je nejsevernější území Evropy.

 

Historická událost

Dne 9.9. vytvořil dánský rybář Jesper Petersen hmatatelný důkaz o rozšíření těchto obrovských ryb. Nedaleko dánského pobřeží ulovil tuňáka obecného, který vážil 285kg a délce 251cm. Tyto ryby dorůstají běžně do hmotnosti 280kg při délce 3m. Souboj trval přes 3 hodiny. Ryba byla řádně zvážena, změřena, označena a puštěna zpět.

 

Mezi Dánskem a Norskem

Tuňák byl uloven v průlivu Skagerrak, který je 300 km dlouhý a 110 až 130 km široký. Podél členitého a vysokého pobřeží Skandinávského poloostrova se táhne hluboký (do 809 m) Norský žleb. U nízkých jutských břehů se vyskytují písečné mělčiny. Na severu tečou dva proudy, méně slaný povrchový (rychlost 2 až 4 km/hod) na západ a více slaný hlubinný na východ. Příliv je dvanáctihodinový s rozdílem hladin do 0,4 m.

 

Pod mezinárodní ochranou

Množství ulovených tuňáků se za posledních 10let zdvojnásobilo, což učinilo z většiny zástupců rodu Tuňák ohrožené druhy. V oblasti Středozemního moře se v důsledku intenzivního lovu ocitl na pokraji vyhubení. V listopadu 2009 Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT) snížila celosvětové kvóty pro lov tuňáka cca o 40 % na 13,5 tisíce tun ročně. Toto opatření se nyní projevuje, kdy se počty tuňáků začínají zvětšovat a myslíme si, že není daleko doba, kdy se do Norska nebude jezdit jen za treskami a halibuty. Pro mořský rybolov v severním Atlantiku je tuňák obecný určitě zajímavým zpestřením.

 

Autor: Michal Simčo

Foto: Westin

4 komentářů

  1. Bylo mě na našem pobytu na Veiholmenu řečeno že tam před časem zahlédly lovit tuňáky. A na Indyho lodi se ulovily dva kusy Kranase druh nevím, velikost do 35cm.

  2. Tuňáci se loví na trolling za lodí. Tento víkend se ulovili další 3ks o váze 200kg. Bližší info zpracováváme a brzy zveřejníme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Havoya

Maledivy

Poslední fotogalerie

Soroya » Červen 2017

Soroya » Únor 2017

Soroya » Červen 2016

Anketa

Navštěvujete srazy mořského rybolovu?

(1)
(12)
(37)

Nahrávání ... Nahrávání ...