Nápověda Doporučujeme:

Tuňáci v Dánsku

Jistě mnoho z Vás slyšelo zprávy o výborné kondici severního Atlantiku. Přichází stále více informací o spatření tuňáků v Norsku kolem celého pobřeží, dokonce bylo ohlášeno pozorování výskytu u ostrova Soroya, což je nejsevernější území Evropy.

 

Historická událost

Dne 9.9. vytvořil dánský rybář Jesper Petersen hmatatelný důkaz o rozšíření těchto obrovských ryb. Nedaleko dánského pobřeží ulovil tuňáka obecného, který vážil 285kg a délce 251cm. Tyto ryby dorůstají běžně do hmotnosti 280kg při délce 3m. Souboj trval přes 3 hodiny. Ryba byla řádně zvážena, změřena, označena a puštěna zpět.

 

Mezi Dánskem a Norskem

Tuňák byl uloven v průlivu Skagerrak, který je 300 km dlouhý a 110 až 130 km široký. Podél členitého a vysokého pobřeží Skandinávského poloostrova se táhne hluboký (do 809 m) Norský žleb. U nízkých jutských břehů se vyskytují písečné mělčiny. Na severu tečou dva proudy, méně slaný povrchový (rychlost 2 až 4 km/hod) na západ a více slaný hlubinný na východ. Příliv je dvanáctihodinový s rozdílem hladin do 0,4 m.

 

Pod mezinárodní ochranou

Množství ulovených tuňáků se za posledních 10let zdvojnásobilo, což učinilo z většiny zástupců rodu Tuňák ohrožené druhy. V oblasti Středozemního moře se v důsledku intenzivního lovu ocitl na pokraji vyhubení. V listopadu 2009 Mezinárodní komise pro ochranu tuňáků v Atlantiku (ICCAT) snížila celosvětové kvóty pro lov tuňáka cca o 40 % na 13,5 tisíce tun ročně. Toto opatření se nyní projevuje, kdy se počty tuňáků začínají zvětšovat a myslíme si, že není daleko doba, kdy se do Norska nebude jezdit jen za treskami a halibuty. Pro mořský rybolov v severním Atlantiku je tuňák obecný určitě zajímavým zpestřením.

 

Autor: Michal Simčo

Foto: Westin

19 komentářů

 1. Bylo mě na našem pobytu na Veiholmenu řečeno že tam před časem zahlédly lovit tuňáky. A na Indyho lodi se ulovily dva kusy Kranase druh nevím, velikost do 35cm.

  1. No asi jen ona prvních pár vteřin 🙂 , než to urve- Povšimni si že pruty jsou vsunuty zahnutou spodní částí do boku lodi. Navijáky jsou pak velikosti kýble, takový 200 kilový kus by potahal běžnou 6m hliníkovku se třemi pasažér asi brutálně…

 2. Tuňáci se loví na trolling za lodí. Tento víkend se ulovili další 3ks o váze 200kg. Bližší info zpracováváme a brzy zveřejníme.

  1. Ahojky, už se to povedlo zpracovat? Co dělat v případě, že by se tuňák omylem chytil?

   1. Ahoj, tuňáci odplavali a dalších informací už nebylo. Jedná se o ohrožený druh v těchto vodách a měl by jsi ho pustit, pokud ho ulovíš. Co je jisté, že zase na přelomu srpna a září se očekává kolem pobřeží výskyt těchto ryb, lov a ponechání ryby turistou nebude povoleno.

 3. Norkovia už pred 10 rokmi som chytil v Kristiansunde tuniakamalcca50 cm.takže potvrdzujem že sú a oteplovanímbudú aj severnejšie.
  Peter

 4. Tunaci tam vzdy byli. Norsko patrilo k nejvetsim evropskkym vyvozcum tunaka. To ovsem vedlo k tomu, ze sedesatych letech minuleho stoleti tam tunak takrka vymizel. Po druhe sv. valce byly ulovky pres deset tisic tun rocne, v osmdesatych letech jedna tuna! jeho lov byl drasticky omezen a pozdeji zcela zakazan, jako se pise na konci clanku. To ovsem vede pomalu, ale jiste k obnoveni stavu. Norsko ma velmi prisne kvoty, napr vloni byla tato rocni kvota ca 40 tun, z toho 30 tun byl vymezen jen pro jednu lod a byl splnen snad za jeden den. Myslim, ze jsem sem davala clanek. Zbytek kvoty zustava pro nechteny ulovek. Kvota na rok 2017 je 52 tun. Koho by to zajimalo vic zde je predpis https://www.fiskeridir.no/Yrkesfiske/Nyheter/2017/0317/Paamelding-til-fiske-etter-makrellstoerje

 5. Už vám věřím, článků o o tuňácích kolem Dánska a Švédska jsem viděl více. Líbí se mi, že jdete s dobou, protože první informaci jsem získal zde!

 6. Takový hovado kdyby mě sbalilo vláčecí pilkr na mém přívlačáku, tak se sním můžu rozloučit. Já myslím, že by to skončilo vymotáním navijáku a ztrátou úplně všeho. Taková ryba se nedá bez zapnutého bojového pásu udržet.

 7. Nějak ty informace utichly. Tuňák obecný není u pobřeží Norska celoročně? Budou se chytat i příští sezónu?

 8. Podle posledních informací už se pár velkých tuňáků ulovilo i letos. Nyní je na ně nejlepší čas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...