Vytvořené odpovědi
-
AutorPříspěvky
-
Docela dobrý FF.Nakoupeno spoustu nových nástrah, zjištěno spoustu nových rad, v květnu vše vykouším…..to bude ryb!!!!;-)
Příjdu, ale nejspíš až v neděli (nenávidím tlačenice) 😉
To se stalo letos na Hitře. Dva Slováci,co s námi byli na chatě, jezdili chytat na vláčku hned napravo od kempu do zátoky. 2 dny se jim tam docela dařilo, třetí den tam ale ryby nebyly. Tak jeli jinam a našli hejno doršáků v hloubce cca 100m. Oba hodili pilkry a hned měli záběry. A zatímco ten mladší měl elektriku a tahal pohodlně jednoho za druhým, ten starší musel točit kličkou. Po zdolání první ryby řval, že mu je přes 70 let a že už je na to starý a že se na takovou rybařinu může vysrat. Tak jeli zpět do kempu, nasraní oba….. tudíž i 2 lidi v lodi může být moc 😉
Salmon: jojo, to byly časy! Chtěli jsme mníky, jelo se na mníky, chtěli jsem polaky, jelo se na polaky. A cestou zastávka u tyče pro tresku 😀
Nejvíc záleží na lidech v lodi. Já jel několikrát s CK sám a do lodi mi někoho dali a hodně záleží, co je to za člověka. Loni jsem chytnul kluka, který nikdy nechytal, byl to takový Otík z Vesničko má středisková, když se jelo kolem skály, tak řekl “skála”, když se loď zahoupala, prohlásil: “Nehoupat, říkal Lenin” a jinak mlčel a kochal se okolím a já jsem si chytal jak jsem chtěl a kde jsem chtěl. A pak jednoho dne dostal smrtelnou mužskou nemoc na sedm (rýmička) a já vyrazil sám. V prudkém dešti, ale mírném větru jsem se motal raději ve fjordech kolem kempu, ale nebudu to protahovat….. tolik ryb a takové velikosti jako ten den jsem ještě nikdy nepřivezl, nevešlo se do bedny, musel jsem házet na podlahu!
Tak z mých zkušeností: 4 lidi je moc! Na malé lodi jako mají na Hitře v Grefsnesvagenu to je peklo, ale ani na velké lodi na Soroya to neyl žádný med. Na vláčku se to ještě dá, ale jak se začlo pilkrovat na 100m+ za silného driftu, tak se motalo a motalo. Ale dalo se to přežít, ryby se nachytaly a teď na to vzpomínáme bez emocí, ale na lodi to byly nervy. Nejlepší je chytat ve dvou a ještě k tomu když si ti dva sednou a mají stejnou představu.
To lipan: jinak za velkými rybami se bohužel muselo jezdit daleko, kolem břehu byly jen malí keleři a pod nimi buď nic, nebo obecné do 70cm. Dále se u břehu chytaly jednoskrvnky do 60cm ,menší mníkovci a menší vlkouši. U břehu by ale měli být pěkní halibuti, my jim ale moc nedali, mírové jsem ve 4 vytáhli jen 2. Ale nějaký Polák tam poblíž letiště vytáhl halíka 150cm a rusům se povedl vlkouš skvrnitý 18kg (prý na gumu na 40-50 metrech). Brali ho celého, takže jsme ho viděli v mrazáku a fakt krásný kousek! Bohužel velké obecňačky se chytaly jen na volném moři, tak 18-20km od břehu. Ale to jsou jen moje zkušenosti z přelomu července-srpna, v jinou dobu to může být jinak. Zeptejte se Ahmeda nebo těch jeho zaměstnanců, co chvíli se chodí do přístavu a na filetárnu koukat a mají přehled kdo, kdy, kde, co chytil.
To Lipan: já měl s mořskou nemocí stejný problém, ale na Soroya mi překvapivě dobře fungoval obyčejný Kinedryl. Stačila jedna tableta půl hodiny před lovem a měl jsem celý den klid.
Na flecích vyznačených na mapách(podmořské hory),které jsou k vidění na stránkách o Soroya, se chytá nejspíš na jaře, nám tam brali jen keleři kolem 30 cm, ale pod nimi velké nebyly. Stejně tak v zátoce nalevo od přístavu – taky mraky kelerů, echolot plný, ale pod nimi obecňačky do 70cm, metrovky ne. Objevili jsme tam ale hejno slušných jednoskvrnek a na všechno se vrhali i menší mníci. Ale mne to tam moc nebavilo, to chytám i ve středním Norsku a na Soroya jsem přijel na metrovky a halibuty. V létě ale byly velké obecňačky daleko na moři. Našli jsme je a zjistili jak na to bohužel až 3 dny před koncem. Přiště už ale budu chytřejší 😉
Vydra napsal:
to sojcik: to je z Breavikbotnu tak 24km, že?
Nevím, my jsme jezdili z Hasviku, ale dle měřítka vpravo dole mi to z Breavikbotnu vychází kolem 20km.
Byť se zpožděním, tak přece vkládám mapu místa, kde jsme počátkem srpna chytli několik metrových tresek včetně té mé 141cm. Jak už jsem dříve psal, ryby braly jen večer a muselo být na obrazovce hejno tak 10-20m nade dnem a pod ním pár srpků(velké). Jakmile se hejno najednou na echolotu zvedlo, tak byl ten pravý okamžik, velké začaly lovit a bylo třeba to v tu dobu mít dole. Samozřejmě to tak ideální nebylo, silný drift nás nosil nad hejnem tam a zpět a než se člověk nadál, byl echolot prázdný. A po 22 hod. už nebylo po rybách široko daleko ani památky a mohlo se jet domů.
PEN napsal:
A trofejka se může kuchat? Pokud vím tak musí být kompletní!
Ryba s vnitřnostma se vozí, když jí chceš vypreparovat celou. Vykuchanou ti už ji nevypreparují. Já dnes odnesl hlavu k preparátorovi a za cca 2990,-Kč + 350,-Kč za štítek by to v říjnu mělo být. Kdybych jí chtěl celou, tak to dělá 75,-Kč za 1 centimetr, takže by mne to vyšlo na více než 12 tis. Kč a to už je trochu moc. Ale nějakou menší zajímavou rybu (halibut, okouník, vlkouš) bych příště možná celou zkusil vzít.
4. Po příjezdu domů rybu obráceným postupem vyjměte z obleku. S rybou pak naložte dle vlastního uvážení – já uřízl hlavu na preparaci, zbytek ryby po rozmražení nafiletoval a budou rybí hody 😀
3. Nohavici s rybou srolujte a zajistěte igelitkou. Ryba je připravena k převozu. Moje treska po 56 hodinách jízdy v tropickém vedru ve vozíku s plachtou přijela zmrzlá na kost.
2. V den odjezdu si připravte mořký oblek a rybu vytáhněte z mrazáku. Následně pytel na oblek nasadte rybě na hlavu a utáhněte šňůrky. Kalhoty mořského obleku obraťte naruby a oblékněte je na rybu, ocasem do jedné z nohavic. Utáhněte šňůrou. Následně rybu oblečtě do kabátu, kapucí na hlavě utáhněte, oblek zapněte a utáhněte opasek.
-
AutorPříspěvky