Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Zdravotné poistenie – skúsenosti
- Toto téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (10 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel jegrhanz a poslední změna proběhla před 3 roky a 3 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
#35590 16.4.2012 v 17:46
Zatím se mi v Norsku nestal úraz, který bych musel řešit cestou pojištění. Nejdůležitější je si ve smlouvě přečíst výluky z pojištění a podle toho jednat. Na ty výluky se zapomíná, nebo se jim nevěnuje potřebná pozornost, což je obrovská chyba. Asi by to chtělo analýzu smluv od různých subjektů. Dobré a užitečné vlákno.
#4345 16.4.2012 v 19:19Nazdar hoši a holky.
Už sa to na fóre preberalo, ale nie tak moc času na pátranie.
Aké máte skúsenosti so zdravotným poistením na cesty v Norsku a jeho využitie?
Poisťujeme sa každý rok proti škodám ktoré spôsobíme a samozrejme sa aj zdravotne pripoistíme. Ale s čím máme počítať? Platí to len na úrazy alebo to platí aj v prípade, že to úraz nieje?
Ceny oštrenia v Norsku musia byť určite vysoké….
#35602 16.4.2012 v 19:28Keď nás pred 3 rokmi nabúral Nemec, tak všetko šlo z jeho havarijného poistenia.
Je fakt, že kým sa to zaplatilo, prišlo dosť faktúr a upomienok.
Ako sa však chovať, keď začnú bolieť zuby, slepák atď?
#35625 16.4.2012 v 20:57Cestovni zdravotni pojisteni je prave na zuby, slepak a podobne. Na urazy mate taky urazove pojisteni. Za peci v zahranici vam nemocenska pojistovna pri predlozeni faktur zaplati pouze tolik, kolik by osetreni stalo v Cr.
Zjednoduseny priklad – slepak – Norsko, zaplatite fakturu za operaci placnu 50 0000 CZK, prijdete domu, fakturu date vasi zdravotni pojistovne, protoze na zaklade ruznych smluv mate narok na uhradu a sup – vase nemocenska vam zaplati 20000 CZK, prottoze tolik by stala operace v CR. Ze to bylo v zahranici drazsi je nezajima.
Jiny priklad – onemocnite a musite byt prevezen do CR domu pro dlouhodobe leceni – nemocenska pojistovna neuhradi prevoz pacienta (a a ni jeho ostatku).
Tahle vsechny naklady hradi prave cestovni zdravotni pojisteni.
V nekterych statech staci vase modra nemocenska karta a vse probehne bez nejakych problemu. V Norsku ale casto musite osetreni zaplatit a pak teprve na zaklade predlozeni faktur vam zbytek proplati pojistovna.
Prvni pomoc je v Norsku zdarma, ale dalsi vysetreni a pobyt v nemocnici po vas mohou chtit uhradit.
V pripade cestovniho pripojisteni uvedomite vasi pojistovnu a ta se o dalsi uz postara.
#35630 16.4.2012 v 21:04Moje osobni zkusenost -uz jsem to tu psala
Manzel mel priznaky mrtvice, zavolali jsme zachranku.
ta prijela, odvezli ho na kliniku, doktor ho prohlidl, radil se s neurologem z nemocnice ..
Mezitim manzelovi bylo zase dobre, ale doktor nam rekl, ze chce udelat EKG, ale ze to uz musime zaplatit.
Samozrejme jsme souhlasili.
Udelali EKG a jeste nejake vysetreni, vse bylo v poradku. Dostali jsme nejake pokyny a pod, zasli do uctarny zaplatili neco kolem 20 EUR.
Jelikoz uz nic dal nebylo nastesti potreba, tak jsme snad tehdy ani neinformovala nase pripojisteni. Po navratu domu jsem zasla na nasi normalni pojistovnu a dala jsem jim tu fakturu, vyplnili nejaky papir a do par dnu byly penize na konte.
Kdyz si dcera rozbila koleno a pohmozdila ruku a byla na osetreni ve state, ktery ma smlouvu (to jsou snad ted uz vsechny statu EU), stacila jen modra karticka mezinarodniho pojisteni a neplatili jsme vubec nic, slo to z povinneho nemocenskeho pojisteni.
V kazdem pripade cestovni zdravotni pojisteni do Norska doporucuju, nevim, kdo mi to rikal, ale za navstevu u zubare a provizorni osetreni tam nechal 3000 NOK jen to luplo.
#35635 16.4.2012 v 21:43Máme praktickou zkušenost. Kluk dostal zánět slepého střeva a operovali ho ve městě Orkdal cca 130 km vzdálená nemocnice od místa pobytu Dolmoya(dovezen sanitkou). Měl kartičku své zdravotní pojišťovny OZP a měl připojištění u pojišťovny ALIANZ. V nemocnici jsme zaplatili 270,-NOK (poplatek asi jako u nás) a kontaktovali pojišťovnu ALIANZ. Byli velmi vstřícní a se vším pomáhali. Nic jsme neplatili a ani žádné vyúčtování (fakturu za úkon) nedostali. Byl jsem v kotaktu s ALIANZ a ti nakonec nic nehradili.Ve finále to pravděpodobně zaplatila celé OZP a nic po nás, tedy po klukovi doplatit nechtěli. Z Norska přišel nějaký dokument k vyplnění, ale už si nevzpomínám, snad to bylo jen kvůli sanitce. Přesto se každý rok připojistíme, člověk nikdy neví a není to žádný ranec.:-)
#35642 17.4.2012 v 5:43Jak píše Janka, taky bych nespoléhal na kartu všeobecné zdravotní pojišťovny VZP a dalších. Tyto karty = toto pojištění sice platí i v Norsku, ale …Ačkoliv je v Norsku poměrně málo soukromých nemocnic, blbec je náhoda a kde je psáno, že nemůžu skončit právě v soukromé nemocnici, kde mi tohle pojištění nebude platit. Proto jsem přesvědčený, že je nutné se připojistit – zdravotní pojištění na cesty do zahraničí.
Vím, že dotaz se tohoto netýká, ale zdá se mi to natolik zajímavé, že to sem dám.
Zdravotní péče a pojištění, když v Norsku začnete pracovat.
8. Zdravotní péče a pojištění
Jakmile začnete v Norsku pracovat, stáváte v oblasti zdravotní péče a pojištění součástí norského systému sociálního pojištění (folketrygden).
Pokud onemocníte, musíte na tuto skutečnost upozornit svého zaměstnavatele během prvního dne nepřítomnosti v zaměstnání. Jen za této podmínky obdržíte nemocenskou od prvního dne nemoci. V případě nemoci nepřekračující délkou nepřítomnosti v zaměstnání tři dny stačí zaměstnavateli vaše upozornění (egenmelding), tuto možnost lze využít maximálně čtyřikrát během 12 kalendářních měsíců, od čtvrtého dne je třeba doložit doklad od lékaře. Soboty a neděle jsou počítány jako dny nemoci v případě, že onemocníte během víkendu. Váš zaměstnavatel by měl obdržet vyjádření lékaře v nejkratším možném termínu.
Nárok na nemocenskou získáváte po 14 odpracovaných dnech v zaměstnání. Tato dávka odpovídá vašemu plnému platu a daň z této dávky je odváděna v obvyklém rozsahu.
Bližší informace týkající se nemocenského poskytují místní úřady sociálního pojištění v místě vašeho pobytu v Norsku.
Většina nemocnic spadá do působnosti veřejných orgánů na centrální, regionální nebo místní úrovni. V Norsku je velmi malý počet soukromých nemocnic. Léčba a pobyt ve veřejných nemocnic se poskytuje zdarma.
Pacienti se spolupodílí platbou za léky a za návštěvu lékaře. U některých léčebných postupů, kdy náklady na léčbu překračují povolené maximum pro spoluúčast, jsou léky poskytovány zdarma.
Veškeré náklady spojené se stomatologickými zákroky jsou hrazeny pacientem, pokud je starší 18 let. Do 18 let věku jsou zubařské zákroky zdarma.
#35652 17.4.2012 v 8:21Práve kvôli týmto situáciám sa zdravotne pripoisťujem aj na cesty na Slovensko. Vždy sa to hodí.
Ale sú rôzne situácie, ktoré sa dajú alebo nedajú predpokladať.
Tak ako som spomínal, bolesť zubov, akútny slepák ale aj človek, ktorý je pár mesiacov po operácii a v zahraničí sa mu rana ozve. Tá posledná varianta je dosť ošemetná. Pomaly každý už pod kudlou bol a nejaká komplikácia časom môže nastať. Myslím, že vtedy poisťovňa začne trochu špekulovať.
Keď sme jazdievali do Poľska na Parsetu na lososy, kámoš si posledný deň zlomil nohu. Samozrejme, že sme pripoistený boli, ale celé ošetrenie sme museli zaplatiť a až v republike sa faktura nechala preplatiť. Len to dokazovanie …..:-x
#35653 17.4.2012 v 9:09Hoši nejlepší zdravotní pojištění je rulička toaletního papíru na lodi.
#35685 17.4.2012 v 12:08to klakson-tak tuto jedinou tvou reakci z tvých dnešních čtrnácti jsem vůbec nepochopil…:-D:-D:-D
#35686 17.4.2012 v 12:16klakson napsal:
Hoši nejlepší zdravotní pojištění je rulička toaletního papíru na lodi.
Když nemáž nic k tématu tak nepiš.Nevím co tím basnik chtěl říct:-E:-E:-E:-E
#35687 17.4.2012 v 12:30mikulcak napsal: to klakson-tak tuto jedinou tvou reakci z tvých dnešních čtrnácti jsem vůbec nepochopil…
To já jsem jich nepochopil víc,třeba proč se otevírají rok stará “mrtvá” vlákna, nebo proč se po roce někomu přeje ke kapitálnímu úlovku.
#332883 25.7.2021 v 17:13 -
AutorPříspěvky
Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.
Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Zdravotné poistenie – skúsenosti