Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (5 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel shark a poslední změna proběhla před 13 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 příspěvků - 1. až 8. (celkem z 8)
  • Autor
    Příspěvky
  • #3815
    Havelka Stanislav
    Člen
    (110 odpovědí)

    Máte někdo zkušenosti s využíváním předpovědi výšky vln,popřípadě směru proudů třeba na yr.no? Nebo používáte jiný zdroj? Jonas.

    #15980
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)
    #16018
    Havelka Stanislav
    Člen
    (110 odpovědí)

    Díval jsem se na Tvé odkazy-u dvou neumím mapu přiblížit,ale zaujaly mne články v prostředním odkazu(seakayaker),hlavně vysvětlení výšky vln(při předpovědi metrových vln je většina vysokých 0,6-1m, asi 10procent 1,7m a ojediněle i 2m).Bavíme se tu o oceánských vlnách,správně asi o vlnění(ang.swell, vlny-Wave)které mohou vznikat úplně jinde a nemusí mít stejný směr jako vítr v našem místě.Pro úplné PC laiky,jako jsem já,přidávám ještě popis hledání na yr.no .http://www.yr.no/sted/Norge/ ,v levé roletě kraj,třeba Nord Norge,dále oblast,třeba Finnland a nakonec místo,třeba Hasvik. Vybrat Advanced map(rozšířená mapa) a zaškrtnout Wave heigt and direction (výška vln a směr). Na liště vlevo přiblížit,mapa se klasicky posouvá.Čas se vybírá vlevo-Tidspunkt. Zaškrtnutím Sea curents(mořské proudy)se ukáže směr proudů. Zřejmě se jedná o proudy přílivové a odlivové,ostatní proudy jsou věc asi hodně složitá viz článek vložený Dukem. Toto všechno jsou mé laické názory,rád se poučím od znalejších. Překvapuje mne malá odezva na toto téma,většina zřejmě rybaří ve fjordech,ale je nás dost co vyjíždíme i na otevřené moře. Zdraví Jonas.

    #16027
    sroubek282
    Účastník
    (6210 odpovědí)

    jo já to taky čtu,kluci dejte sem aktivní odkazy,když to zkopíruju,co sem dáte tak to neotevřu a nebo to nenajde,a už sem zkoušel hodně verzí těchto odkazů,ale nejde mi to.Možná jenom mi,nevím.

    #16029
    Havelka Stanislav
    Člen
    (110 odpovědí)

    To sroubek 282: “Živý”odkaz bohužel sem dát neumím,zrovna tak jako vložit fotky.Ve škole jsme se učili spíš ruštinu,o PC neměl nikdo ani páru.Na yr.no je “živý” odkaz v odkazech na této staně vlevo dole,dále počasí a druhá adresa shora.Zdenkovo druhý odkaz si zkopíruji do poznámek a přetáhnu do lišty vyhledávače. Je tam druhá čast článku ale dole pod textem jsou šipky “předchozí”a”další”.Je to zajímavé čtení,ale abych řekl pravdu,jsem z toho trošku jelen.Jinak zdravím z Budějovic SM. Standa Havelka – Jonas.

    #16031
    dalibor
    Účastník
    (298 odpovědí)

    * Aktivní odkazy *

    Teorie :

    Wikipedia – Norské moře

    Wikipedia – Beaufortova_stupnice

    Wikipedia – mořské vlny

    pozn.V mělké vodě se trajektorie částic zplošťuje a získává elipsovitý tvar

    Seakayaker.cz 1.díl

    Seakayaker.cz 2.díl

    Praxe :

    Lodní noviny.cz Odkazuje na Windfinder.

    Windfinder.com

    YR.No

    Popis hledání na yr.no .http://www.yr.no/sted/Norge/ ,v levé roletě kraj,třeba Nord Norge,dále oblast,třeba Finnland a nakonec místo,třeba Hasvik. Vybrat Advanced map(rozšířená mapa) a zaškrtnout Wave heigt and direction (výška vln a směr). Na liště vlevo přiblížit,mapa se klasicky posouvá.Čas se vybírá vlevo-Tidspunkt. Zaškrtnutím Sea curents(mořské proudy)se ukáže směr proudů. Zřejmě se jedná o proudy přílivové a odlivové. – Jonas

    😉

    Pozor na vlny

    Vlny na mořské vodě mají svou výšku a délku, která výrazně ovlivňuje bezpečnost a komfort rybolovu. Výšku vlny zjišťujeme vzdáleností mezi nejvyšším bodem hřbetu a nejnižším bodem prohlubně. Délka vlny je vzdálenost mezi dvěma hřbety. Pokud se objeví vysoké, rychle po sobě jdoucí vlny, tak raději na rybolov vůbec nevyjíždíme. Když se vlnobití dostane do mělčí vody, ve tvaru vln dochází ke změnám, se zmenšováním délky vlny stoupá jejich výška. Hřbet vlny se láme a přepadává. Rychlost vodních částeček hřbetu je rychlejší než rychlost vlny a hřbet ztrácí stabilitu a překocuje se. Lámáním a překocením hřbetu voda strhává vzduch a putuje ke břehu jako masa provzdušněné vody. K zlomení hřbetu může dojít dále od linie břehu nebo blízko u pobřežního srázu. V tomto druhém případě má příboj obrovskou sílu, rovnající se až metrickým centům na cm2. Proto nárazy příbojových vln do pobřežního srázu způsobují jeho obrušování. Na mírně svažitých plážích pozorujeme, že se vlna láme daleko od břežní linie, tam, kde je hloubka vody přibližně 1,3krát větší než je výška vlny. Prakticky to znamená, že se charakteristická linie pěny zlomených vln vytvoří při vlnách o něco vyšších než 1 m v hloubce kolem 1,5 m. Zkušení rybáři mohou podle toho snadno odhadnout hloubku moře i dále od břehu.

    Autor: Libor Groh, Michal Simčo

    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    Osobní zkušenost – je dobré mít každý den aktualní předpoveď počasí

    včetně síly větru .Podle toho mohu plánovat jestli otevřené moře nebo

    fjord .Když mám táhlé hladké vlny z oceánu o výšce necelého metru a

    vzdálensti 10 a více metrů od sebe , tak se dá dobře chytat.

    Pouze večer se houpe chata. dalibor

    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    A na konec nejlepší článek o vlnách co jsem zatím četl –

    Pravidla bezpečné plavby – Zapa

    #16071
    Havelka Stanislav
    Člen
    (110 odpovědí)

    Děkuji za doplnění a rozšíření.Je to zajímavé čtení.Jonas.

    #16072
    shark
    Člen
    (486 odpovědí)

    Rozhodne zajimave a poucne,jen dodam ze predpoved nestaci.

    Z vlastni skusenosti jsi dovolim tvrdit ze znalost lokace je nejmin tak dulezita nez presna predpoved.Znam mista kde je ,,peklo,, i kdyz jinde je more klidne.Zejmena v mistech kde se potkavaji proudy a zejmena v kombinaci priliv/odliv.

    Casto to je v mistech kde to na prvni pohled nelze ocekavat.A taky tyhle vlny tvoreny nezavisle na poveternostnich podminkach patri podle mne k nejnebespecnejsim:-S

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 příspěvků - 1. až 8. (celkem z 8)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(107)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...