Nápověda Doporučujeme:
 • Toto téma obsahuje celkem 30 odpovědí. Do diskuze (17 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Hyse a poslední změna proběhla před 8 roky a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 31)
 • Autor
  Příspěvky
 • #93292
  Vydra
  Účastník
  (742 odpovědí)

  to LOM: ty plechovky se můžou vracet zmačkané nebo musí být neporušené?

  #93293
  dosky
  Účastník
  (2649 odpovědí)

  Vydra napsal:

  to LOM: ty plechovky se můžou vracet zmačkané nebo musí být neporušené?

  Neporušené.

  #93294
  elem
  Účastník
  (200 odpovědí)

  Setkal jsem se s tím v Německu i Švýcarsku, ale nebylo to tak jednoduché.

  Uvedu příklad – pokud jsem v řetězci Kaufland v DE nakoupil např. Sprite v plechu, byla již tato plechovka zálohována pár centy při nákupu, které mi vrátili při odevzdání plechovky neporušené do výkupového automatu na plechovky. Tím samozřejmě nutí zákazníka k navrácení obalu, namísto jeho odhození podél silnice…

  Mělo to ovšem ještě další aspekt. Pro tento řetězec byly vyrobeny a naplněny obaly Spritem s čárovým kódem o určité “šarži” – dávce. Takže pokud jsem do otvoru automatu strčil plech se správným kódem, tak mi vrátil peníze. Nefunguje to ale tak, že bych v ČR shromažďoval plechovky z Kauflandu a vezl je odevzdat do DE, neboť když projedou kruhovým otvorem s paprskem sejmutí čárového kódu, jež byl určen pro plnění Spritu v ČR, tak to na mě vyplivne tu plechovku zpět tak rychle, jako na Buda Spencera ve filmu, když praštil do nápojového automatu.

  Zajímalo by mě taktéž, jak je to v Norsku.

  #4992
  Miloš Doubrava
  Člen
  (6 odpovědí)

  Pánové,

  již několik let sleduji tento WEB a nikde jsem se nedočetl , jak bez vynaložení další práce zlevnit zájezd do Norska.

  Proto otvírám toto nové téma a parafrázuji jej podle filmu p. Svěráka na „VRATNÉ LÁHVE“.

  Jde o to , že v Norsku lze vracet láhve od plastových láhví a od pivních plechovek. Neberou je ve všech obchodech a tak je snaha vytvořit mapu , kde se jich lze za NOK „zbavit“.

  1) Poprvé jsem se setkal s tímto problémem v roce cca 2005 v destinaci Vennesund (=destinace mezi ostrovem Vikna a Vega). Kde můj přítel R. K. zjistil , že u místní samoobsluhy s benzínovou pumpou je možno vracet plastové láhve a plechovky od piva (zde neprocházeli pouze plechovky od Budvaru). Strašně jsme se tomu smáli !!! Když jsme to přepočetli na NOK, tak jsme zjistili , že pokud vrátíme plechovky po naší partě , která čítala 8 osob a partě , která je zde třídila odpad před našim příjezdem, tak při tehdejší ceně 12 NOK/1 litr nafty získáme 50 litrů , za který jsme dojeli daleko za OSLO.

  2) Naposledy jsme byli 4 x na Loppě. Zde v městě ALTA je před první odbočkou na Kautokeino supermarket COOP. Zde berou všechny plechovky a plasťáky. Je to zajímavé pro všechny , kteří jezdí na Soroyu ,Oksfjord atd. Budete překvapení co NOK dostanete. Nestojí to žádnou práci. Stejně musíte v destinaci třídit. Pouze vezmete vytříděný pytel a a u supermarketu jej postupně „nacpete do chroustajícího automatu“.

  Hlavně mi nepište , že kdo má na Norsko , může házet plechovky do škarpy. LOM

  #93298
  Salmon
  Účastník
  (602 odpovědí)

  Podobně to chodí i v Chorvatsku. Když jsem poprvé viděl, jak místní vybírají popelnice a tahají PETky od Coly apod., tak jsem nechápal. Pak jsem v jednom supermarketu viděl, jak dojeli snad s 10ti pytli tohoto “odpadu” a za kolik to tam vykupovali, tak jsem pochopil:-D

  Máte-li toho více, určitě se vyplatí to tam vozit. A nejen v Chorvatsku 😉

  PS: v Norsku prodávají České pivo (Kozel a Plzeň) skoro všude a minimálně tyto dva druhy tam berou 🙂

  #93323
  otapa
  Účastník
  (294 odpovědí)

  já nevím,nikdy jsem to vracet neskoušel ale náš pan domácí jde po pivních plechovičkách jako pes po uzeným.Normálně je mačkáme,házíme do plastového pytle a on si zálibně kontroluje,jak mu to přibývá….

  Hlídá si to víc než lodě a motory -:)

  #93326
  JiCe
  Člen
  (27 odpovědí)

  Je pravdou, že je možné vracet plechovky od Kozla a Prazdroje. I kdyš s tím nesouhlasím, nekoupil jsem to v zemi, kterou jsem navštívil, ale je to jen můj názor a nikomu jej nevnucuji. Určitě je ale lepší, pokud plechovky vrátíte nebo vyhodíte do kontejneru, než potkávat ve fjordu plavat plechovky od Gambrinusu a jiných českých výrobků (Tatranek a td.)Jistě si je tam házejí Norové.

  #93333
  Miloš Doubrava
  Člen
  (6 odpovědí)

  Je to tak. Nesmí být zmačkané nebo alespoň minimálně. Nám to bralo všechny plechovky a PETky až na plechovky od Budvaru, které tenkrát již na první pohled byly vyrobeny z jiného materiálu, který automat rozpoznal a nebral jej. Obecně platí 1 plechovka (pet láhev) 1 NOK.Jde o materiál (kov) a ne o to kde byli vyrobeny a jaký mají čárkový kód. Jde o to , že všude je musíte stejně třídit. Při cestě zpět se stejně obvykle zastavuje u NEJBLIŽŠÍHO supermarketu , aby se koupilo pití , jídlo (my kupujeme zejména brusinky), suveníry atd.Jde o ekologii.Kov na plechovkách je jeden z nejdražších potravinářských balících materiálů.V žádném případě se nejedná o zneužívání norského systému. Naopak.

  Pokud to neodvezete do sumermarketu vy , tak to tam odveze majitel kempu. Na zahradě si to nezakope . To spíš hodí do moře.

  Jinak o češích , kteří znečist´ují moře PRRRRRRRRRRRRRRRR !!!!! KAM SE SEREM NA NORY.

  O EKOLOGII V NORSKU SE DÁ NAPSAT KNIHA. Z MOJICH ZKUŠENOSTÍ VYSOCE ZÁPORNÁ.Jsou zde dobré a propracované věci ALE:

  HAJZLY A ODPADNÍ VODY JDOU PŘÍMO DO MOŘE A KDE JE KÁMEN TAK ODPADNÍ ROURY VEDOU PO POVRCHU.

  CO JÁ JSEM PŘI PILKROVÁNÍ ZA 15 LET UŽ VYTÁHL Z MOŘE , TAK TO BY NIKDO NEVĚŘIL (LANA,HOLINKY, KABÁTY). ČEŠI A ANI JINÍ RYBÁŘI-TURISTÉ TO TAM NENAHÁZELI. KDO BY VOZIL ODPAD Z ČECH DO NORSKA DO MOŘE ??!!

  NA LOPPĚ a jinde STÁLY VRAKY AUT OPUŠTĚNÉ PŘÍMO KRAJNICÍCH SILNIC.Majitel kempu , to co nešlo někam vrátit nebo zkompostovat, pálil po odjezdu rybářů na břehu moře a aby to dobře hořelo ,tak do toho lil naftu.

  V LESE ZA KEMPEM , TO VYPADÁ , JAKO BY TAM PRÁVĚ ZKRACHOVALO JZD.

  NA ZMIŇOVANÉ LOPPĚ PŘÍMO V PŘÍSTAVIŠTÍCH JSOU NAHÁZENY DO MOŘE KARDANKY,PŘEVODOVKY, MOTORY A VĚŘTE NEVĚŘTE DO DNES Z NICH VYTEKÁ OLEJ, KTERÝ PLAVE NA HLADINĚ. Až tam přijedete , tak to uvidíte. To nejsou kecy , to je pravda.LOM

  #93335
  janka
  Účastník
  (2405 odpovědí)

  Otapa napsal:

  já nevím,nikdy jsem to vracet neskoušel ale náš pan domácí jde po pivních plechovičkách jako pes po uzeným.Normálně je mačkáme,házíme do plastového pytle a on si zálibně kontroluje,jak mu to přibývá….

  Uz se tesim, az se tu bude psat, jak ja nebo Dosky na Smole vybirame plechovky .. a je to vic nez pravdepodobne, ze nas nebo majitele ci nekoho z campu u toho uvidite!

  Hoste stale nechapou trideni odpadu – plech a sklo zvlast, papir zvlast a ostatni odpad. Takze spravci, majiteli a pod. nezbyva nic jineho, nez se s VELKOU CHUTI hrabat v odpadcich a vybirat plechovky a sklenice a flasky… desne si to uzivame a ZALIBNE kontrolujeme, jak nam to pribyva… parada!!

  Pokud odpad netridime, mame problemy s komunou a popelari.

  zmackana plechovka nejde vratit, ale my si je pak za dlouhych zimnich veceru narovnavame a kontrolujeme, zda maji kod na vraceni v Norsku, abychom pak vesele skotacili do obchodu… :-(:-D

  V Nemecku, Norsku i jinych zemich se plati zaloha nejen na plechovky, ale i na PETky. Vracet se musi neporusene, kazdy doma sbira a haze obaly do pytle a pak je najednou vraci. Hodne lidi na to nadava, zabira to misto, do obchodu clovek jezdi mnohdy nekolik kilometru, takze jen obcas a pak stoji pul hodiny u automatu …

  Je to jako pise ELEM – plechovky a lahve maji kody a podle toho je automat vezme a nebo ne. Kdyz jsou porusene, tak je taky nevezme. Ted uz je to jednodussi, clovek muze vracet kdekoliv. Drive se mohly obaly vracet pouze v obchodech, kde byly koupeny.

  obcas se stava, ze na plechovkach piva z cech jsou kody na zalohu v jine zemi – videla jsem Svedsko, Dansko a Norsko. Asi jsou to prebytky exportu nebo se jim nevyplati tisknout jine popisy na plechovky … Tyto jdou v uvedenych zemich opravdu vratit – dostanete 1 – 2,50 NOK (ci jinou menu dane zeme) za kus vracenu. V Nemecku je to az 25 centu.

  #93336
  bestik
  Účastník
  (295 odpovědí)

  Ve Svedsku je jednoduche pravidlo. Do popelnice (kose) patri jen bioodpad (zbytky jidla) a dobre spalitelny odpad. Vse pak jde do spalovny, ktera produkuje teplo a elektrinu.

  Vse ostatni, co neni vyse uvedene, se musi separovat. Ve mestech jsou na nekolika mistech velke kontejnery na nejcastejsi pripady jako plasty, papir, noviny, kovove obaly, sklo, baterie apod. Vse ostatni je treba odvezt do sberneho dvora. Vsechny PET lahve a plechovky jsou zalohovane a vraci se v obchodech.

  Jako motivaci pro spravne trideni (krome toho, ze muze mit clovek problemy s komunou nebo popelari) je i to, ze cast poplatku za odvoz odpadu se pocita z vahy odpadu (pri vysypavani se popelnice nejak vazi).

  Predpokladam, ze podobny model, se drive ci pozdeji objevi ve vsech zemich EU. Co vim, tak EU tlaci na uplny zakaz ukladani odpadu na skladky a tim padem bude treba vse zpracovat/recyklovat. A vzhledem k narocnosti trideni odpadu bude pro samotne lidi ve finale nejlevnejsi poctive separovat…

  #93340
  mira.sta
  Účastník
  (1492 odpovědí)

  U nás se ma skladkovat do roku 2023 mam za to, pak se přejde na model vše recyklovat asi

  #93343
  JiCe
  Člen
  (27 odpovědí)

  Příspěvek který napsal Lom ukazuje pravou Českou povahu. Kdyš jiní dělají bordel, proč bychom si také nepřidali. Nejsem ekolog, ale za lidi kteří odhazují odpdky kde je napadne se stydím

  #93349
  masar
  Účastník
  (81 odpovědí)

  LOM neukazuje žádnou pohahu.Nikoho neobhajuje.Pouze napsal své zkušenosti s ekologií v Norsku.Já mám zkušenost podobnou,viděl jsem též dost.Třeba u Aure je loď,na kterou vozí bordel a pak s ní na moře.To pak plovoucí obal o české tatranky je k smíchu.Ale,samozřejmě,i ten obal od tatranky nemá v moři co dělat a zejména my,jako hosté,ho tam nemáme co házet.

  #93354
  Vydra
  Účastník
  (742 odpovědí)

  Nemá tam nikdo co házet… moře není jen jejich.

  #93359
  Salmon
  Účastník
  (602 odpovědí)

  Vydra napsal:

  Nemá tam nikdo co házet… moře není jen jejich.

  Přesně!!!

  Kdyby bylo moře jako vesnický rybník a neexistovaly silné proudy, brzy by si to všichni rozmysleli a nedělali bordel přímo u sebe. Takto spoléhají, že to voda a vítr odnesou a u nich bude stále čisťoučko. :-S:-S:-S

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 31)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte rybolov v Norsku v roce 2022?

(29)
(119)
(32)
(25)

Nahrávání ... Nahrávání ...