Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 2,656 odpovědí. Do diskuze (141 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Sim a poslední změna proběhla před 9 roky a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 2,491. až 2,505. (celkem z 2,657)
  • Autor
    Příspěvky
  • #97389
    Mouchard
    Účastník
    (25 odpovědí)

    os: dobre dojedte a cekam na tvuj report a zhodnoceni…

    #97582
    os
    Účastník
    (410 odpovědí)

    Tak jsme včera v pohodě dorazili. Vetší zhodnocení bude jak bude chvilky času.

    #97778
    os
    Účastník
    (410 odpovědí)

    Ahoj všem,

    Plním slib a pokusím se popsat náš pobyt na Soroya v termínu od 19.8.-29.8.2014. Tedy postupně.

    Cesta pro nás již klasicky začala vyzvednutím vozu Ford Transit od společnosti Carrent Brno. Mimochodem průměrná spotřeba pod 10l/100kma auto opět šlapalo jako hodinky, najeto cca 8000km. Takže první poděkování Nakimu a spol. Carrent. 

    Pak už naložit a směr Praha-Dresden-Puttgarden, zde trajekt do Rogby a poté přes most do Malmo. Pak již nahoru Stockholm, směr Pajala a na trajekt do Oksfjoprdu. Cestou tam nám 26hodin v kuse pršelo. Stejná cesta zpět, vše bez problémů. Celnice bez problémů.

    Ubytování v Hasviku chata Hytte

    Tak tady je první z „nedostatků naší výpravy“. Chata Hytte není velikostně pro 6 osob. Vybavení kuchyně a poloha je ok. Ale ani v jednom ze tří pokojů není skříň ani police na uložení prádla, tudíž vše válíte po zemi nebo v kufrech. Velikost postelí… při jakémkoliv pohybu musíte dát pozor, aby jste náhodou nespadli. Nejsme nijak nároční ani objemní, ale některé postele jsou fakt úzké. A pak u stolu v jídelně je 6 lidí hodně komická situace. Je zde stůl a dvě lavice. Musíte si dávat pozor, aby jste kolegovi nevyrazili něco z ruky nebo Vás nepíchl vidličkou. Nicméně jsme na rybách a nějak se s tím poperem….

    Molo, filetárna a lodě

    Startujeme z nového mola v Hasviku…. Není co vytknout!!! Prostě LUXUS!!! Nové molo luxus, filetárna a mrazáky paráda, čisto, prostor. Lodě super v perfektním stavu. Pokud trochu umíte nastavit výšku motoru (Díky Honzo Dufku za rady z loňské Hitry), tak nízká spotřeba a vysoká rychlost.  A přichází druhý z „nedostatků“ a to je tankování do lodí. Ahmed striktně určuje benzín pouze od něho. S tím nemáme problém, dokonce bych řekl, že funguje spolehlivěji než minulé roky. Večer jsme řekli o benzín a ráno byl připraven v lodi. Kámen úrazu je cena! Ahmed dodává za 20Nok/litr, ale na pumpě stojí 17Nok litr. Morálně to je téměř nepochopitelné, zda to má zapotřebí. Stejný názor měli i Poláci. V naší partě jsme kupovali jen 200L, takže si to každý spočítá. Při ceně ubytování, kterou platíme…..?

    Konečně ryby…

    Měli jsme super počasí, což víme všichni, že je základ dobré výpravy. Dokonce 2 dny bylo až moc hezky (17st. A slunce jak na Jadranu) a to se rybám nechtělo. Ale jinak paráda!!! Tresky od 80-100cm jsme nepočítali. Byly i dorše 18kg a 120cm v hloubce 30-50m, kde hejna racků masakrovali smáčky u hladiny a pod nima se děli věci.  Povedl se luxusní Leopard 115cm a 17,5Kg, okouníci nej. 62cm… fakt super rybačka. V tomhle je Soroya asi jedinečná!

    Halibuti nás vytrestali… jen jeden kousek 90cm a to jsme jim věnovali skoro 3 celé dny. I přes rady všech (hlavně Šroubka a spol.), tímto jim děkuju za ochotu, jsme neuspěli.  Uvidíme příště, možná změníme termín…

    Základ je dobrá parta, a tu my naštěstí máme!!!

    Takže…řešíme příští rok, chtělo by se zase na Soroya, ale ….. uvidíme. 

    #97792
    Dušan
    Účastník
    (74 odpovědí)

    Too os.

    Ahoj, za sebe děkuji za supr informace. Nebudu říkat asi sám, že podívat se na SOROYA je asi snem každého Norka :). Sám to řeším , nebo spíše detailně uvažuji a lámu bratra, se kterým jezdíme NORSKO. Teď do sestavy přibyl i jeho nastávající budoucí zeťák.

    Avšak dost mně tam odrazuje právě ta cena. Je to asi jako jet na MALEDIVY jednou za život a dost. Ale otázkou je zda je toho ten zážitek hoden. Ty úlovky které se tu na fotkách vidí jsou supr krásné a jedinečné, každý z nás to chce zažit, každý z nás si to chce vytáhnout z vody. Ty hovádka tresek asi jinde nechytneme.

    Otázkou je za jakou cenu.

    Mám známého, co jezdí taky již pár let NORSKO a naposledy letos byli někde u Averoy. Když jsme dali řeč co já letos v květnu u Hanze na Dollmoy a on to srovnal s Averoy, vyšlo s toho okamžitě nevýhodně pořizovací cena. Dle info jej Averoy stál cca 23000 na osobu, úlovek moc nevyšel, nebo spíše byl sklamán. Já byl letos podruhé u Hanze a cena mně opět vyšla se vším všudy včetně povlečení, benzínu, nafty do auta, mýtného, Autopassu, i krátkého trajektu, půjčení velkého auta a pobytu na 11500 Kč na osobu. Zachytali jsme si, i ryby přivezli. To podobné s cenou bude asi i na SOROYA, Norové s toho žijí, berme to tak, jestli chceš SOROYA zažít, tak neřeš 3NOK na benzínu, když to člověk veme v sumáru, 200l a 3NOK navíc je asi 2100Kč navíc, co to je v celkovém rozpočtu ?

    Navíc si myslím si, že na SOROY jsou pobyty na 10 dní a ne na 7 jak u Dufka ale i tak :(.

    V tomto případě pak neřešíš cenu benzínu, úpřimně ani nevím za kolik jej Hanz účtoval a je mi to i jedno. Servis luxusní, ubytování komfortní, lodě jak by smet na jedničku s hvězdičkou.

    Byl sem v Norsku celkem 4x a zatím sem nenašel pobyt nebo správce, který by Honzu v něčem převyšoval.

    A ještě jedno velké plus – Honza je člověk s velkým “Č”! Poradí, pomůže, vysvětlí, pokecá. Nevím zda se do tohto severského prostředí hodí ale je to chlap na svém místě.

    #97794
    os
    Účastník
    (410 odpovědí)

    to beboo: Nejsem si jistej, ale asi jsi se malinko upsal. Dolmoy u H. Dufka tě téměř určitě s tím vším co píšeš nevyšla na 11.500,-, ale spíše na 21.500,- na osobu, taky jsme tam vloni byli.

    Ohledně benzinu na Soroya. Máš pravdu, že v té ceně to je “pakatel”, ale proč mám dát o 2.000,- Kč víc, když mám benzínku 300metrů? V tu chvíli to jsou pořád 2.000,- a na zemi je nenajdu! A hlavně morálně je to 8-O. Byl jsem tam potřetí a takovéhle “blbosti” kazí dokonalost.

    Hitra je ok, ale Soroya je Soroya, tam máš největší šanci na životní rybu, i když já mám zatím svou životní právě z Dolmoy.

    Jo a s H. Dufkem máš pravdu, takový servis není nikde!:-D

    #97796
    Dušan
    Účastník
    (74 odpovědí)

    🙂

    já se fakt neupsal. Je to tak jak sem říkal. A to potvrzeno podruhé.

    Mohu klidně poslat kalkulaci. Ubytování byla chata pro 10 osob včetně lodě 58000Kč, půjčení auta 16200, nafta 18000, zbytek 12500 byl benzín do člunu a povlečení u Hanze, AUTOPASS, 2x mýto most a 2x malý trajekt.

    Přesně tedy 11600 na jednoho, bylo nás 9. A věř mi, vše je dokumentováno.

    Předloni jsme mněli apartmán pro 4, jeli jsme menším autem ale vyšlo to o asi 1000 Kč více. Takže vše je ověřené.

    #97797
    Dušan
    Účastník
    (74 odpovědí)

    a ještě poznámka ke kalkulaci – je v tom i 3x drobný nákup celkem asi za 4000Kč v obchůdku hned kousek vedle Hanze 🙂 taková malá prodejna přímo na ostrově.

    Na druhou stranu nepočítal sem do toho tedy nějaký nákup rybařiny doma jako vlasec 500m a šnůra taky 500 a něco na Dollmoy u Hanze, nějaké hlavičky a gumy 🙂 toho nebylo moc.

    Takže tak či tak – 12000 na jednoho.

    Nemám důvod tu uvádět mylné informace.

    #97798
    os
    Účastník
    (410 odpovědí)

    tak to možná i jo, ale 9 lidí na jednu loĎ?

    #97799
    Dušan
    Účastník
    (74 odpovědí)

    máš to na střídačku, byli jsme tam s rodinami. Ale jezdili všichni, museli jsme hned ráno a pak večer do půlnoci aby si rodinky zachytali.

    Ale to i tak nemá vliv na cenu, kdybys vzal lod navíc, je to 25000 k tomu a podle počtu osob + 2800 na osobu k tomu, i tak :).

    A vzhledem k tomu že sem tam nebyl poprvé, vím jak to je náročné na čas a námahu. Nachytat, očistit, vyfiletovat a to samé dva krát denně ? To ne, chtěli jsme si loď připlatit ale Honza volnou nemněl a tak nakonec jsme sami usoudili že to bylo zbytečné. Sám sem mněl toho pak plné kecky, když si přijel po půlnoci a do tří nebo i déle si to čistil a filetoval 🙁 sám to znáš dobře.

    A návštěva před dvouma lety byla to samé. Takže je to doopravdy tak.

    #97800
    Dušan
    Účastník
    (74 odpovědí)

    Chtěl sem jet teď na konci září, Honza má i něco volné ale brácha nejede , nemůže. Tak asi nic a zase až příští rok 🙁

    #97815
    Petr Dalík
    Člen
    (151 odpovědí)

    Tak já taky ještě přihodím pár zrnek do mlýna názorů na porovnání cen a lokalit.

    Obecně platí téměř vždy, že člověk má předem docela konkrétní představu co by měl za své peníze dostat. Cena za výjezd do Norska na ryby není pro většinu lidí malá, a tak i očekávání bývá spíše velké, zvláště v případě dražších destinací více na severu. Jenže v předchozí větě jsou hned dva kameny úrazu. Ta částka je totiž hrozně relativní – pro někoho znamená opravdu celoroční tuhé šetření, pro jiného je to nevýznamný plivanec a problém je spíše vyčlenit čas. A to úplně opomíjím aspekt případných výčitek za odčerpání rodinných prostředků jen pro svou zábavu, anžto na ryby se přece jezdí bez báááááb, jak už říkal Bohuš Stejskalů 🙂 A ten druhý kamínek je ještě větší, protože u jakéhokoliv lovu vám nikdy nikdo nezaručí, že to dopadne dobře. Ani Soroya ne!!! A přiznejme si, že tam se nejezdí aby to dopadlo „jen“ dobře, tam se jezdí za naprosto výjimečnými zážitky! Na webu vidíme šťastné rybáře s obrovskými halibuty, treskami, vlkouši atd. a předpokládáme, že i my (a hlavně my!) chytneme jenom ty největší ryby. Často úplně vytěsníme z mysli, že za každým valounkem zlata se skrývá obrovská hromada hlušiny, kterou taky někdo musí dostat z díry ven 🙂 Majitelé destinací mají samozřejmě zájem aby jezdilo co nejvíce klientů, takže ve vás určitě budou živit naději na rybí obry, ale je třeba i vzít sám rozum do hrsti. Viz např. debata kolem halibutů tady. Ví se, že v druhé polovině léta v e l c í halibuti na Soroya jsou, ale nikdo příčetný vám rozhodně nemůže závazně slíbit, že ho chytnete, i když se budete věnovat jenom jim!

    Co se týká výhrad vůči vybavení ubikací, kvalitě lodí nebo i drobných leváren v podobě nuceného kupování předraženého benzinu, přiznejme si, že i to s rybami úzce souvisí. Když totiž vytáhnete druhý den pobytu 80-ti kilovou placku, tak chybějící skříně, zkřížené lokty u večeře nebo jednovrstvý toaletní papír, kterým projdou prsty jako nůž máslem, snadno přehlídnete 🙂 Což ovšem neznamená, že je to v pořádku. Nám ještě předloni Ahmad možnost dovozu nabízel, ale neměl nic proti, když jsme si tankovali sami. Cca 10 Kč/litr navíc úplně málo není, ale tady je důležité dodat – pro nás. Bohužel ten nepoměr v příjmech je proti vyspělým zemím nepříjemný, natožpak v nejdražší zemi v Evropě. Ahmad (a obecně Norové) to určitě budou vnímat jinak, pokud tam jsou platy v přepočtu okolo 100.000,- měsíčně. Jenže to je bohužel náš problém. Je ale pravda, že určitý posun v uvažování asi nastal. Když jsme minule u něho v Hasvikhotelu seděli na kafi s koláčem a čekali na trajekt, tak jsme klábosili o všem možném a zaujalo mě, jak zdůrazňoval, že zná možnosti Čechů a že pro nás vždycky bude mít přijatelné podmínky, ačkoliv už mu začíná jezdit i movitější klientela, která akceptuje i mnohem vyšší částky. Jeden z našich kolegů, který s námi tenkrát byl, se dokonce zajímal o cenu, pokud by udělal přímou objednávku u něho na hotelu. Byli spolu nahoře v pokojích a když se vrátil, trochu překvapeně nám sdělil, že suma je naprosto stejná jako přes Michala S. A že Ahmad zdůraznil, že mu tam Češi, potažmo Michalova firma, ten byznys rozjeli a že ho nikdy nepodrazí podlézáním ceny. Kolega je docela velký podnikatel, tak se divil, že se „nedohodli“, jak je asi zvyklý z našich reálií. Nevím, jestli je Ahmad stále tak důsledný, ale pro Michala je to dobrá zpráva – byli spolu tenkrát na pokoji sami a domluvit mohli cokoli. Nicméně právě proto, že je navýšení dovozového benzinu pro Čechy citelné, by asi stálo za úvahu aby s ním Michal promluvil a zkusil ho přesvědčit o návratu k dřívějšímu stavu. Mimochodem my jsme minulý měsíc projezdili u Ornulfa 300 litrů a to bych řekl, že jsme se ještě krotili 🙂 Těch deset dnů rybařiny na ostrově nás každého stálo cca 36.000,- Kč. Možná malinko více. Nic překvapivého – s touto částkou jsme počítali i když bychom byli taky raději, kdyby to byla polovina. Je ale důležité, aby do toho člověk nešel jako gambler s posledními penězi a jediný přijatelný výsledek by byla výhra. V tomto případě v podobě stokilového halibuta. Protože to vám žádná loterie, ani ta rybářská, nezaručí 🙂

    #97816
    os
    Účastník
    (410 odpovědí)

    ToApnea: :-D:-Dnapsal jsi to dobře. Ahmed je velice podnikavej a komunikativní. Umí ten příběh s názvem Soroya prodat. Vždycky parta před námi chytla spoustu halibutu, my zadnyho nad metr nechytili, ale parta po nás poslouchá, ze pod metr jsme je pouštěli.:-D:-D a bylo jich 5 za den. Ale to k tomu patři a vlastně to rádi slyšíme.8-)

    Neresim cenu zájezdu, ani cenu toho benzinu. Ale…. Jezdí nás 6, všichni podnikame napric komoditami od penzionu, auta, stavarina, obchod aj.. A to prosté s tím benzinem spis považujeme za nemorální. Jinak na Soroya jsme byli letos počtvrté a teprve tento rok se povedly pořádné ryby. Halibut co by stal za rec ještě žádný.:-(

    #97817
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    Co se tyka benzinu u Ahmada, je na volbe kazdeho, jak to bude delat. Kdo chce nakupovat na benzince, nema s tim zadny problem. Kdo chce full servis, objedna si sluzbu navic u Ahmada a pak si za to priplati 🙂 🙂

    #97820
    os
    Účastník
    (410 odpovědí)

    To Pafka: nemáš pravdu. Nám to neumožnil. Tři roky jsme si tankovali sami, letos jen od něho. Každopádně, s Michalem jsem o tom mluvil dřív, než jsem něco psal,nestezuju si ani nic nereklamuju. Jen jsem upozornil na nedostatky, které se mi nelíbí.

    #97821
    Vydra
    Účastník
    (749 odpovědí)

    To je dobře, že Ahmed neuhnul s cenou a nedomluvil se na přímo a je správné, že drží ceny. Takto by to totiž mělo v civilizovaném světě vypadat.

    Michal do toho investoval svůj čas, energii a peníze proto si ty provize zcela jistě zaslouží. Každý měl stejnou možnost jako on.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 2,491. až 2,505. (celkem z 2,657)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(6)
(20)
(164)
(26)

Nahrávání ... Nahrávání ...