Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 2,656 odpovědí. Do diskuze (141 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Sim a poslední změna proběhla před 9 roky a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 2,431. až 2,445. (celkem z 2,657)
  • Autor
    Příspěvky
  • #96649
    Lukas Adam
    Účastník
    (205 odpovědí)

    no tahat to se sebou na loď a ještě držet v suchu a čistotě odvaha, ale pak je vidět ten výsledek ….:-D

    #96701
    Kapitán lipánek
    Účastník
    (489 odpovědí)

    Kdyby to focení bylo jen o tahání foťáku, ono “cvaknout” pěknu fotku není snadný … hlavně musí být co fotit a mít i štěstí na pěknou kompozici, zdar všem

    #96730
    Petr Dalík
    Člen
    (151 odpovědí)

    On i sebelepší profesionální foťák nakonec stejně dělá jen 2 věci – nastaví clonu a čas. To je také to jediné, co se skrývá za množstvím přednastavených programů typu “v muzeu”, “na párty”, “ve sklepě rodinného domku” apod. Pravda, u digitálu přibylo nastavení citlivosti čipu – ISO. Ale to je u automatických režimů spíše sázka do loterie, co z toho nakonec vyleze.

    Dá se asi říci, že kdo si kupuje zrcadlovku, tak už je většinou ochoten investovat i trochu úsilí do teorie fotografování a hlavně potom do zpracování foto v příslušném progamu. Typičtí uživatelé kompaktů většinou nabuší kvanta (skoro stejných) snímků v automatickém režimu, potom všechno stáhnou do compu a … nazdar babi. Jenže zrovna u fotek na moři kompaktíky jejich elektronickým mozečkem vyhodnotí tu spoustu odlesků od hladiny jako velmi světlou scénu, zkrátí expoziční čas a sada šedivých, podexponovaných obrázků je na světě. V Photoshopu by šlo leccos ještě zachránit, ale kdo by se s tím babral, že. U zrcadlovky jsem na Soroy většinou ručně přidával (papuchalk na vodě, člun v brázdě za námi apod) až 1,5 EV, aby to trochu vypadalo k světu. Navíc pro focení rybařiny je obrovský pomocník polarizační filtr. Ten se na kompakty taky asi moc nedává.

    Ale jinak nejsem ve fotografování rozhodně ligový plejer. Nějáký zvláštní talent na expozici bohužel nemám. Když to ale člověk hraje desítky let, tak už si svoje alespoň v okresním přeboru odkope 🙂

    A co se týká toho tahání foťáku sebou. Na jednu věc jsem přeci jen za ta léta (někdy dost bolestně) přišel a zadarmo jí prozradím. Když člověk sebou aparátek nemá, tak nikdy nic nevyfotí! U mě je to menší batoh krámů a to chce někdy skutečně samopřemlouvání, brát všechno sebou, “co kdyby” Často je pak lepší mít aspoň ten maličký kompaktík někde v kapse….

    #96779
    Martin Novák
    Člen
    (98 odpovědí)

    pro apnea:

    konečně pořádný report který má hlavu a patu,fotografie jsou také velice povedené.Díky

    #96807
    husky19
    Účastník
    (1722 odpovědí)

    2 apnea: to je jedna veliká pravda co tu píšeš. Když ráno vyrážíme na loď na ryby, tak mám velkou brašnu, kde je foťák (Canon 60D) polarizační filtr, UV filtr je namonrován stále na objektivu pro ochranu prvního skla, sluneční clonu, kameru Canon Legria HV-40 a plno dalšího příslušenství jako je např. dálková spoušť a podobně. Vše v igelitovém pytli abych to ochránil před slanou vodou. No a v kapse malinký kompakt, pro případ “co kdyby” :-D:-D:-D Musím se samozřejmě trochu přemlouvat abych to všechno tahal, ale když pak sednu doma ke střižně a začnu stříhat video, řeknu si, že jsem měl filmovat ještě víc, aby bylo z čeho vybírat. Stejné je to u fotek a plnění fotoknihy, kterou mám z každého Norska posledních let.;-)

    Tak bych nám všem, co fotíme a filmujeme přál, abychom nebyli líní a měli těch fotek a videí z Norska co nejvíce a mohli si přes zimu krátit to dlouhé čekání na další sezónu v Norsku. 8-);-):-D

    #96809
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    Když beru na loď zrcadlovku, tak pro transport používám dnes všude rozšířené plastové boxy, které mají ve víku gumové těsnění a z každé strany klipsnu na voděodolné uzavření. Box i s foťákem je případně schopen se i udržet na hladině 🙂 🙂 Manipulace je velmi snadná a foťák s příslušenstvím dostatečně přístupný 🙂

    Kompakt vozím v potápěčském pouzdru, takže nehrozí absolutně nic a mobil někdy v kapse a někdy v uzavíratelném vaku na mobily 🙂 🙂

    #96812
    Petr Dalík
    Člen
    (151 odpovědí)

    to Husky19 a Pafka :

    Já sice radím, jak je důležité mít techniku vždy sebou, ale sám bych se někdy nakopal do …. Třeba zrovna největšího halibuta zájezdu na fotkách nemám. Naštěstí se moc nelišil od toho fotografovaného 🙂

    Určitě se vyplatí u dražší techniky investovat i do patřičné ochrany. Špička v oboru je asi firma Peli, ale jistě se dá řešit i levněji.

    Problém pak bývá rychlost foťáku k použití. U krajinek a dokumentace úlovků je téměř vždycky čas techniku vytáhnout a nastavit. Já jsem však stále trochu více ornitolog než rybář (proto také ti propašovaní ptáci – omlouvám se skalním 🙂 Takže pro mě je na lodi základní sestava tělo-teleobjektiv a jen v případě zaujetí pěknou scenérií nebo pro dokumentaci úlovku přehazuji na širokoúhlý objektiv. Kdybych měl sestavu v bedně, tak by třeba vůbec nevznikla fotka papuchalka se smačky v zobáku a řada jiných. I tak už je vidět, že je ke mně víceméně zády, jak se po vynoření trochu leknul příliš blízké lodi a prchal. A to jsem reagoval do vteřiny a popadnul foťák, ležící na pultu vedle volantu. Bez pouzdra, nastartovaný – připravený k okamžitému použití. Typický průběh mého vztahu k fototechnice je v Norsku asi takovýto : První den zapomenutý na ubikaci, druhý den na lodi v pouzdře v bedě, třetí den v pouzdře na pultu, čtvrtý den bez pouzdra na pultu přikrytý bundou nebo aspoň igelitkou, dále pak už jen volně, kam s ním zrovna praštím. Doufám pak, že “elková” řada objektivů vydrží to, co se o ní tvrdí. A tělo je nakonec jen spotřební věc 🙂 Tím ovšem nikomu neradím aby to dělal zrovna tak. Ne všechna optika bývá dobře utěsněna a slaná voda je potvora…

    A Husky má pravdu, kterou podepisuji oběma rukama. Fotit a natáčet co nejvíce. V zimě je prohlížení snímků a videí mnohem lepší, než sebesilnější grog.

    Pokud přijede Kulik zase na jaře do lázní a přijedeš(te)na návštěvu, můžeme o tom dát na recepci řeč 🙂

    #96813
    husky19
    Účastník
    (1722 odpovědí)

    2 apnea: No jasně, a já blbec stále přemýšlel odkud je mi ta tvář povědomá :-D:-D:-D

    Ani ten leopard v profilové fotce mi v mé zabedněnosti nepomohl :-|:-|:-|

    Takže zdravím Třeboň ;-)8-)

    #96814
    kulik
    Účastník
    (2754 odpovědí)

    Kulik určitě přijede do Třeboně do lázní Aurora a to jako každý rok. Budu tam od 13.4.2015 do 24.4.2015 a doufám, že mě Jirka přijede navštívit.:-x

    Jirko, jsme na tom stejně i já jsem až nyní pochopil o koho se jedná a kdo je skryt za nikem apnea.;-)

    Potvrzuji, krásné fotky i ryby a přeji ať se daří i nadále.:-P

    #96815
    Petr Dalík
    Člen
    (151 odpovědí)

    No jo no …. já jsem takovej plachej. I když tady okouním už několik let, tak jsem se dokopal k zalogování až vloni. Z předloňska mám fotky ryb možná ještě krásnější, ale to už je passééééé. A dávat je do Soroya 2014 by byla lež jako věž 🙂

    Tož v dubnu v Třeboni ! Budu se těšit.

    #96816
    kulik
    Účastník
    (2754 odpovědí)

    Tak založ vlákno např. “Rybolov v Norsku ve fotografii” nebo ” Vzpomínky na krásy Norska” nebo ” Ryby a krásy Norska” apod. a tam lze dávat krásné fotky i zpětně. Je možné udělat i soutěž o nejhezčí fotku roku z rybolovu, ryby, okolí kolem lovu ryb a pod.8-)

    #96824
    Step
    Účastník
    (1080 odpovědí)

    To apnea, potvrzuji slova kulíka, založ vlákno a fotky s komentářem uvidíš ten ohlas. Aspoň se to tu trochu oživí.

    #96825
    Petr Dalík
    Člen
    (151 odpovědí)

    OK. Projdu si archiv a něco vyberu. Dávat to do vlákna “krásné foto”, či jak se jedno z nich tady jmenuje, mně přijde dost nepatřičné, protože jde často spíše o fotky dokumentární a říci ostatně o svých výtvorech, že jsou krásné, vyžaduje dosti odvahy, mírně řečeno. Myslel jsem spíše na fotky vázané ke konkrétní lokalitě. Je, samozřejmě, řešení vytáhnout nahoru vlákno z příslušného roku, ale jak zajede mimo těch cca 8 aktivních na hlavní stránce, tak už je zase navěky ztraceno v kyberprostoru.

    A ono přece jen nějákou práci dá zmenšit fotky tak, aby byly zaostřené přímo pro maximální přípustnou velikost na tomto serveru.

    Nechám si to projít hlavou a něco vymyslím 🙂

    #96974
    pecana1
    Účastník
    (779 odpovědí)

    Vannoya překrásný ostrov hned vedle Soroye.

    Naše nové video z roku 2013

    [yt=Pon0mzxb8Ho&feature=yt]Pon0mzxb8Ho&feature[/yt]

    #96976
    os
    Účastník
    (410 odpovědí)

    Zdravím ze Soroya. Cesta v pohodě. Po dvou dnech lovu nic extra. Ryby na hloubkách, dle Ahmeda je teplo. Dost nám zatím fouká, ale ma se to zlepšit. Nějaké tresky se chytly, ale vše do metru. Halík jen jeden taky pod metr. Uvidíme další dny.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 2,431. až 2,445. (celkem z 2,657)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(6)
(20)
(164)
(26)

Nahrávání ... Nahrávání ...