Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Rybí oblouky na echolotu

 • Toto téma obsahuje celkem 25 odpovědí. Do diskuze (10 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Sim a poslední změna proběhla před 3 roky a 4 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 25)
 • Autor
  Příspěvky
 • #42748
  Kliknis
  Účastník
  (951 odpovědí)

  Člověče tak to nevim, na svém používam ryby, protože tam oblouky nemam, ale myslim si, že v tom žádný rozdíl neni. Asi podle toho komu se co víc zamlouvá. Mě by se třeba oblouky líbily víc. 😉

  #42749
  Petr Novák
  Účastník
  (1356 odpovědí)

  Podle zkušenosti chlapů co chytají sumce. By oblouky snad měly ukazovat i směr pohybu ryby a další podrobnosti. Jenže se v tom nevyznám tak používám taky symboly

  #42750
  Kliknis
  Účastník
  (951 odpovědí)

  To taky neni špatné 🙂

  #42751
  Kliknis
  Účastník
  (951 odpovědí)

  PEN napsal: Podle zkušenosti chlapů co chytají sumce. By oblouky snad měly ukazovat i směr pohybu ryby a další podrobnosti. Jenže se v tom nevyznám tak používám taky symboly

  To si myslim, že mluvíš o něčem trochu jiném. Sumcaři používají režim stínování, to znamená, že Ti echolot ukazuje pouze sumce a možná prý candáty. Zkoušel jsem to pustit na moři a za půl dne mi to neukázalo ani šmouhu..:-)

  #4457
  Petr Novák
  Účastník
  (1356 odpovědí)

  Chtěl bych se vás zeptat, používáte na echolotu zobrazení rybích symbolů nebo rybích oblouků? Jakou výhodu to které zobrazení poskytuje. Zatím jsem vždy používal symboly ryb, protože mi ještě nikdo opravdu nevysvětlil jak tyto oblouky fungují. Najde se někdo kdo to využívá a dokáže popsat princip a rozdíly. Dík.

  #42758
  Franta
  Účastník
  (358 odpovědí)

  Nejsem na oblouky nebo symboly ryb nějaký expert, ale co jsem tak vysledoval, tak když je to přepnuto na symboly ryb, tak to zobrazí jako ryby snad úplně všechno – bubliny od motoru, spouštěný či vytahovaný pilkr, kdejakou trávu či medúzu či kdejaký šum. Samozřejmě záleží na echolotu a jeho citlivosti. Proto to máme přepnuté na oblouky. Je rozdíl vidět oblouk od ryby nebo stín od nějaké chaluhy. Ale tak jako tak, echolot spíš používáme na upřesnění pozice nad nějakým útvarem na dně nebo pro ověření hloubky než na hledání ryb. Ryby co jsou přilepené na dně stejnak na echolotu nejdou vidět.

  #42790
  Petr Novák
  Účastník
  (1356 odpovědí)

  Naprosto souhlasím s mthead. Je pravda že nám echolot přepnutý do režimu rybích symbolů ukazoval jako ryby i potopenou starou rybářskou síť. A to bylo záběrů. Jenže jak v režimu oblouků poznám co je ryba a co ryba není. A údajně se dá poznat odkud a kam jede. Co třeba nějaký obrázek s popisem. Jo a je z toho poznat velikost ryby?

  #42800
  Kliknis
  Účastník
  (951 odpovědí)

  Taky nejsem žádný expert, ale jelikož jezdíme na sumce, tak sem se to trochu musel naučit, aby jsme měli nějakou šanci na úlovek.

  To Pen: když už mluvíš o té velikosti a směru pohybu ryby..

  Směr pohybu poznáš podle odstínu rybích symbolů, pokud je máš zaplé, jinak je nepoznáš. Někdy je ta rybka celá bílá, někdy jen obrys ryby.

  Ale nemyslim si, že to hraje nějakou roli.

  Velikost ryby se dá vypozorovat na sumcích, na moři bohužel nevim.. Někdy to vyfotim na echu a vložim, když se to povede..

  #42801
  Franta
  Účastník
  (358 odpovědí)

  To Pen : Co jsem to tak letos trošku sledoval, tak rybí oblouk je dost typický a dal se celkem snadno odlišit od jiných typů odrazů. Ale je to už podle mě trošku fyzika a taky to bude o zkušenostech. Teď netuším, jestli se signál odráží rybě od povrchu těla nebo od vzduchového měchýře, či jestli jde na klasickém 2D sonaru rozlišit kromě polohy ve sloupci i směr pohybu ryby. To mě taky zajímá:-D. Přes zimu to naštuduju a v praxi ověřím …8-). Otázka je jestli to na něco je. Jestli pod lodí profrčí rychlostí světla splašená makrela, tak než se člověk rozhoupe, tak je stejně fuč …..

  #42803
  Petr Novák
  Účastník
  (1356 odpovědí)

  S tou makrelou to sedí. 17.8. Odjezd na Viknu takže budu chytat tuším jako vždy jenom podle citu a hloubky a u toho sledovat co to vlastně ten oblouk je8-O

  #42844
  husky19
  Účastník
  (1717 odpovědí)

  Na většině echolotů se dá zapnout duální režim. Bývá to 50kHz a 200kHz. Tím echolot zabírá dva kužely. Jeden úzký a druhý široký. Symbol ryby je zobrazen právě podle toho, jakým “kuželem” je sejmut. Buď je plná, nebo jen obrys. Ono vyhledávání ryb sonarem nebývá vždy to nejlepší. Souhlasím s Mtheadem, že je důležitý spíše pro ověření místa a zjištění aktuální hloubky. Pokud si uvědomíte, že sonar zabere na dně kruh o průměru poloviny hloubky na které právě jste, tak to není žádné terno. Na 100 metrové hloubce vám zobrazuje kruh o průměru 50 metrů. Pokud bude ryba nade dnem a sonar ji zachytí, bude určitě mimo dosah vašich udic. Čím bude více k hladině, nebo hloubka menší, tím dostanete přesnější informace. Takže je lepší moc nevěřit. Podstatně lepší jsou sonary, které mají v pravo na displeji úzký proužek na kterém se objevuje pouze čárka v hloubce, kde se něco děje a kde se paprsek od něčeho odrazí. Ukazuje situaci přímo pod lodí. Pokud vám začne ukazovat sonar v této části pohyb, jsou ryby přímo pod lodí a šance na záběr je veliká.

  #42845
  Petr Novák
  Účastník
  (1356 odpovědí)

  A které echoloty to například umí?

  #42850
  husky19
  Účastník
  (1717 odpovědí)

  Tuším, že některé z multifunkcí (sonar+GPS) od Garminu. Určitě to bude vědět Sim, neboť na jednom jeho DVD (myslím, že první Soroya) je to vidět. Jednou jsem s takovým chytal a to má fakt platnost a moc se nemýlil. Objevit rybí hejno pod lodí je informace na 100%.Já se o sonary moc nezajímám. Stačí mi ten základní pro ověření profilu dna a hloubky. Pro mne zůstává důležitou GPS s námořní mapou “BlueChart G2 Vision”.

  #42851
  Sim
  Správce
  (11186 odpovědí)

  Rybí oblouky nepoužívám, daleko lepší je používat symboly ryb v kombinaci s hejnem. Tady je vidět, že hejno začíná v 57m a poračuje až na 80m. Ve sloupci na 18m jedou keleři. V takovéto situaci nelze nechytit.

  #42857
  husky19
  Účastník
  (1717 odpovědí)

  Tak to je přesně ono. Souhlasím s Michalem, že tady nelze nechytit. Jen najít těchto situací víc. 😉

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 25)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Rybí oblouky na echolotu

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(7)
(91)
(13)

Nahrávání ... Nahrávání ...