Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Postup přípravy platýzovitých ryb pro tepelnou úpravu

  • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (6 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Sim a poslední změna proběhla před 12 roky a 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 příspěvků - 1. až 8. (celkem z 8)
  • Autor
    Příspěvky
  • #26583
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    Snad to bude někomu k užitku 😉

    #4152
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    Při bouzdání na internetu jsem narazil na návod jak připravit platýse a nebo platýsové ryby k tepelné úpravě, bez filetování.

    Krok 1)

    Platýse si hezky položíme bílou kůží dospod

    Krok 2)

    Nejprve oddělíme hlavu. Stejně jako všechny ostatní zbytky, které nám vzniknou nevyhazujeme, ani nedáváme kočce, ale připravíme si z nich rybí vývar, který nám poskytne ať už ihned nebo po případném uložení na mrazák, výborný základ pro polévku nebo omáčku

    Krok 3)

    Poté co jsme udolali hlavu, odřízneme hřbetní a břišní (v tomto případě boční a boční :)) ploutev

    Krok 4)

    Ocasní ploutev můžeme ponechat, za ní se pak dá ryba otáčet na pánvi a když je ryba hotová, upadne sama. Z břišní části můžeme ještě vyndat váčky s jikrami nebo mlíčím a opět je použít později do polévky. Některé kusy mají velmi vydatné množství těchto lahůdek.

    Krok 5)

    A teď už to, co obvykle nahání strach. Stažení kůže. Věřte, že to není žádné peklo. Nejprve si nařízneme kůži na ocase, ne moc hluboko.

    Krok 6)

    Zespoda si ji nařízneme a pak stačí za ni vzít a rybu stáhneme.

    Krok 7)

    Pokud se nám váček s jikrami nebo mlíčím nepodařilo vyndat předtím, teď máme šanci.

    Krok 8)

    A filet je připraven. Z jedné strany bílá kůže, z druhé staženo.

    ZDROJ : idnes.cz

    #26592
    Ice
    Účastník
    (206 odpovědí)

    2 MifakM: Není to moc složité? My jsme vždy pekli platýse na plechu celé? Je to blbost? Je chutnější je takto připravit?

    #26596
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    2 Ice

    Jak pro koho. Někdo ploutve, kůži a hlavu nemusí.

    Ja takto platýze nepřipravoval, jen jsem našel na internetu tento způsob přípravy, tak jsem ho sem dal (proto je i pod příspěvkem odkaz na zdroj).

    #26606
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Podobně zpracovával filety z tresek i jeden můj nováček – vypadalo to pak jako opravdový filet z obchodu. Jen doplňuji, že strávil ve filetárně minimálně o hodinu více času. Já osobně ponechávám kůži, která pak po úpravě chřupe. Tresky nemají sklovité šupiny (na rozdíl od sleďů, kterým zpravidla většina šupin v lodi sama opadá) a tak mě to nevadí. V každém případě kvituji přístup MifakM – vždy pro nás něco někde “vyšťourá” což je dobře. Je opravdu jen na každém z nás, zda podané informace využijeme. Někde jsem četl, že těsně pod kůží ryb se právě nacházejí užitečné stopové prvky (nebo kyseliny)pro náš organismus.

    #26613
    Ondra Brichta
    Účastník
    (110 odpovědí)

    2 kim: dle mého názoru ta informace o vhodných prvcích může souviset s rybím tukem, který je nejčastěji hned pod kůží. A rybí tuk je zásobárna samých dobrých prvků pro naše tělo.. na druhou stranu se tam bohužel ukládají i špatné látky takže z tohodle pohledu jsou “nejzdravější” rychle rostoucí ryby, kterým se za jejich krátký život nestihne uložit tolik škodlivin. Osobně ale neznám nic lepšího, než je ryba opečená i s kůží, i kdyby v tom bylo bůhvíco..

    Jinak díky za návod, vzpoměl jsem si na naší bezradnost, když jsme měli kuchat našeho prvního platýze.. nakonec z něj zbyly dva plátky tak akorát na sushi 🙂

    Na těch fotkách je ten platýz už rozmražený, takže se při stahování nepovedlo maso úplně čistě oddělit, ale myslím si, že když se to udělá za čerstva, tak nebude žádný odpad ani u masa.

    #26616
    petras
    Účastník
    (272 odpovědí)

    Je to asi náhoda,ale letos jsem v červenci u Korlinu nachytal asi 25 platýzů a zrovna dnes večer jsem si jednoho udělal.Byl jeden z těch větších,proto jsem ho filetoval,ale kúži jsem nechal.Pouze jsem odstranil kostru a kosti ploutví po obvodu,ať se líp propeče a nemusím se pak zlobit s obíráním.Sůl,čerstvě mletý pepř a trochu čerstvé citronové kůry nastrouhané po upečení ještě na pánvičce a jen mírně zapečené,aby nezhořkla.Asi vám nemusím říkat,jaké to bylo.

    #26643
    Sim
    Správce
    (11222 odpovědí)

    Mě to přijde zbytečně složité a zvlášť u takto malé ryby se spousta masa vyhodí, ale když se upeče celý, tak to je zprávná obíračka.

    V jednoduchosti je krása – Halibut s hranolkama

    a platýsi na přírodno…

Aktuálně je na stránce zobrazeno 8 příspěvků - 1. až 8. (celkem z 8)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Postup přípravy platýzovitých ryb pro tepelnou úpravu

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(15)
(114)
(17)

Nahrávání ... Nahrávání ...