Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Podvodní fauna a flóra “beze zbraní”

  • Toto téma obsahuje celkem 710 odpovědí. Do diskuze (46 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Navarchus a poslední změna proběhla před 9 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 601. až 615. (celkem z 711)
  • Autor
    Příspěvky
  • #45033
    dub
    Účastník
    (785 odpovědí)

    #45034
    dub
    Účastník
    (785 odpovědí)

    #45035
    dub
    Účastník
    (785 odpovědí)

    #45037
    dub
    Účastník
    (785 odpovědí)

    #45038
    dub
    Účastník
    (785 odpovědí)

    #45040
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    Pěkný 🙂 🙂

    #45149
    dub
    Účastník
    (785 odpovědí)

    [yt=eNl2wS0qqbY=yt]eNl2wS0qqbY[/yt]

    Tak ešte sa mi podarilo videjko (agfaphoto)

    #51833
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    2 vd, PEN – ale i pro všechny ostatní zájemce podvodního focení

    Byl jsem požádám o radu ve vztahu k nezbytnému vybavení k podvodnímu fotografování či filmování. Nejprve předesílám, že jsem jak potápěč, tak i podvodní fotograf amatér a proto se jedná pouze o mé subjektivní názory a zkušenosti.

    Nejprve by si měl každý zájemce o podvodní focení zodpovědět otázku, kolik času a kolik peněz chce tomuto úžasnému koníčku věnovat. V současné době lze fotoaparáty (i s možností filmování videosekvencí) s podvodními pouzdry a případně přídavnými světly (vestavěné blesky fotoaparátů jsou málokdy použitelné, protože přesvítí i všechny plovoucí částečky a fotka pak za nic nestojí) pořídit od cca 7 tisíc Kč do několikaset tisíc Kč. Ještě předesílám, že já jsem mnohaletý uživatel foto a videotechniky od CANONu, takže moje hodnocení bude zcela nepochybně ovlivněno tímto aspektem 🙂

    Pokud by se mělo jednat o podvodní fotografie z “mělkého” šnorchlování (cca do 5 metrů) či pro focení pod vodou z paluby lodi, bohatě by postačoval některý z uotdorových kompaktů od CANONu, Olympusu, Nikonu apod. Jsou to foťáky, které lze použít kromě klasického focení i pro focení pod vodou (asi do těch 5 metrů – tam se to bude u každého foťáku o 1-2 metry lišit) bez jakéhokoliv speciálního pouzdra. Jejich cena se pohybuje někde od 7 do 10 tisíc Kč. Tyto jsou k dostání ve všech klasických prodejnách fotoaparátů, případně na stránkách výrobců.

    Pokud by se mělo jednat o záběry z větších hloubek než v předchozím odstavci, pak přicházejí do úvahy klasické fotoaparáty se speciálními podvodními pouzdry s odolností zpravidla do 60 metrů (amatérské potápění je do 40 metrů, takže je zde ještě dostatečná rezerva pro případy, kdy se nedodtží limity a jde se o něco níže). Já jsem v roce 2005 začínal s “falešnou” zrcadlovkou CANON G5 a k tomu jsem měl podvodní pouzdro IKELITE. Tato sestava tehdy vyšla cca na 55 tisíc Kč (15 foťák a 40 pouzdro) dalších 15 tisíc stála sestava světel. S touto sestavou jsem byl nadmíru spokojen, jejím problémem však byla velikost a váha ve vztahu k letecké dopravě. Pouzdra IKELITE k různým foťákům i kamerám lze dohledat např. zde :

    http://shop.potapko.cz/shop/podvodni-pouzdra-ikelite-foto-video~c25.html

    Ve vztahu k filmování pod vodou preferuji videosekvence z kompaktů, protože dnes jsou již ve velmi dobré kvalitě a je to univerzálnější, než používat videokameru. Myslím si, že kvalitní kompakt udělá lepší video, než kamera fotky. To je ale věc názoru.

    Asi po 3-4 letech jsem se rozhodl, že tuto sestavu prodám a pořídil jsem si klasický kompakt (v mém případě CANON) a k němu podvodní pouzdro – celkem asi 16 tisíc Kč (10+6). Tato sestava prakticky nic neváží, foťál lze využít kdykoliv a kdekoliv, takže vřele doporučuji. Já osobně bych doporučoval samozřejmě některý z kompaktů od CANONu a nebo i od SONY (s tím fotí kromě mého parťáka z potápění i KIM, pokud se nemýlím), které znám z praxe a vím, že umějí krásné fotky i vedeosekvence. Výhodou těchto kompaktů je, že standardně mají i režim podvodního fotografování (vyvážení bílé, odpovídající určité hloubce), takže i fotky z větších hloubek, kde již není plné barevné spektrum vypadají o něco lépe (to se dá ale vylepšit např. i SW ve Photoshopu). Jejich cena se pohybuje někde kolem 15-25 tisíc Kč (foťák i pouzdro), záleží především na kvalitě foťáku, cena pouzder je někde kolem 10 tisíc Kč. Vždy se to chce ale předem informovat, zda ke konkrétnímu foťáků má výrobce v nabídce i podvodní pouzdro a do jaké hloubky. Pokud výrobce pouzdro nenabízí, dá se většinou sehnat od specializovaných výrobců pouzder (např. již zmíněný IKELITE), cena se pak však pohybuje zpravidla od 20 do 50 tisíc Kč). Jak jsem uvedl, výběr je zde obrovský a záleží pouze na tom, co sï kdo vybere.

    Nejdražší skupinu pak tvoří zrcadlovky s podvodními pouzdry, zde je to však už otázka mnoha desítek či stovek tisíc Kč, protože při takových sestavách je potom nutné mít i speciální sestavy lamp a blesků – je to věda a alchimie. Takové sestavy se však vyplatí pouze profesionálům, kteří se tomu neustále věnují a kteří se tím případně i živí. Zde si zpravidla člověk musí ještě zvolit, zda chce fotit a nebo filmovat, protože profesionální zrcadlovky zpravidla neumí video a na druhou stranu kamery neumí tak kvalitní fotky, jako fotoaparáty.

    Vzhledem k morálnímu zastárání mé stávající sestavy velmi uvažuji, že letos pořídím něco nového a stále více uvažuji o tom, že to bude outdorová kamera s velmi širokým využitím – GoPro HD HERO3 Black Edition. Velmi malá a lehká kamera i s pouzdrem vyjde na cca 10 tisíc Kč, za stejnou cenu lze pak pořídt i sestavu světel pro focení či filmování v hloubkách. Odkaz na kameru je zde :

    http://www.divers-direct.cz/kamera-hd-hero3-black-edition-gopro/d39572/

    následuje odkaz na externí osvětlení :

    http://www.divers-direct.cz/lampa-led-pro-gopro-hd-1800-lumen-setlightforme/d39424/

    Takže abych to shrnul, vždy by si měl člověk nejdříve stanovit, na co všechno chce foťák (kameru) využívat a kolik hodlá investovat. Jsem přesvědčen o tom, že max. do 20 tisíc Kč lze pořídit nepřeberné množství různých fotoaparátů včetně podvodních pouzder a že tyto sestavy zajistí velmi kvalitní fotografie i videa.

    To by asi pro začátek stačilo, zcela nepochybně by se mohli se svými zkušenostmi podělit i ostatní přátelé – dokumentaristé podvodního světa. Pafka

    #51835
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    Zmiňovaná sestava GoPro HD Hero3 včetně doplňkových světel 😀

    #51836
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    2 vd

    Jinak ještě na doplnění k tvému dotazu ke kameře GSY8000ADVR 7 “TFT Podvodné Ryby Finder Video Camera DVR Štandardné Set w / 20m kábel – čierna – viz. vlákno “krásné foto”

    Do této kamery bych určitě nešel pro její jednostranné využití (na druhou stranu ji neodsuzuji, protože s ní nemám žádné zkušenosti), vadilo by mi i to propojení kabelem na monitor. Lepším řešením by určitě bylo HERO3 – viz. výše – určitě by nebyl problém podomácku vyrobit speciální držák pro tuto kamerku a snímat život pod lodí bez omezení 😀 😀

    #51839
    vd
    Účastník
    (272 odpovědí)

    Dík, za podrobné info. Je pravda, že GSY8000ADVR 7 “TFT Podvodné Ryby Finder Video Camera DVR Štandardné Set w / 20m má jednostranné využitie ale zase na rozdiel od foťáku tu vidím z člna “in line”, čo práve zaznamenávam a myslím, že poťahovaním – spúšťaním ovplyvňujem snímanie kamery, ak narazím na ryby. V prípade, že pod kameru naviažem nástrahu, tak môžem zaznamenať priamo i útok ryby na nástrahu a za pomoci kábla od kamery ju i vyttiahnuť do člna.

    #51840
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    vd napsal: Dík, za podrobné info. Je pravda, že GSY8000ADVR 7 “TFT Podvodné Ryby Finder Video Camera DVR Štandardné Set w / 20m má jednostranné využitie ale zase na rozdiel od foťáku tu vidím z člna “in line”, čo práve zaznamenávam a myslím, že poťahovaním – spúšťaním ovplyvňujem snímanie kamery, ak narazím na ryby. V prípade, že pod kameru naviažem nástrahu, tak môžem zaznamenať priamo i útok ryby na nástrahu a za pomoci kábla od kamery ju i vyttiahnuť do člna.

    Pokud bys chtěl kameru využívat pouze k tomuto účelu, určitě je to možné – někde jsem tady již viděl video z YouTube, kdy ji nějaký rybář tímhle způsobem využíval, ale ryby potom pouštěl. Na druhou stranu, jak jsem psal, moje volba by to nebyla – tahat z 20 metrů rybu tak, že vytahuji kabel a že si s ní nepohraju na prutu, to by mě asi moc nebavilo. I ten moment překvapení, že do poslední chvíle nevíš, co taháš je na rybaření kouzelný 😀

    #51842
    milos
    Účastník
    (228 odpovědí)

    Chytat ryby na kameru … docela jsem se zasmál, ale proti gustu žádný dyšputát …

    Taky si chci udělat podvodní záběry a nemuset se potápět. Celý set, jejž zmiňuješ, jsem našel na nějakém SK webu, ale dost draho a pak tu někdo dával odkaz i na české stránky – obojí je zboží z číny a to se přes internet sežene „za hubičku“. Třeba tvůj set v dx.com je v luxury provedení v kufříku a s baterií a dobíječkou na cca 320USD i s dopravou. Jednodušší sety od 160$. Stačí zadat heslo „undewater camera“ nebo „underwater fishing camera“ na DX ti vyjede: http://dx.com/s/underwater+fishing+camera a na ebay http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=underwater+fishing+camera&_ipg=200&rt=nc

    Sám jsem nejdřív uvažoval, že bych vzal kufřík, ale je to dost objemné zavazadlo a po pravdě to chci jen kvůli několika záběrům, kterým chci věnovat max. hodiny a ne celou dovolenou, takže: pro natočení záběrů mi stačí kamera s AV konektorem a 30m kabelu, což se dá koupit na DX i s dopravou za 90UDS a buď konektor zasunu do foťáku (což v případě, že by pršelo nebude to pravé) a ten to nahraje, nebo si pořídím nějaké nahrávátko s diplejem s uložením – mini DVR na dx.com http://dx.com/s/mini+dvr nebo na ebay http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=mini+dvr&_ipg=200&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1311.R4&_nkw=mini+dvr+recorder&_sacat=0 za cenu od 30$ podle toho zda a jakej dispej. Za 100$ je to i s GPS navigací do auta – asi nebude nic moc, ale umí to přehrávat filmy, takže to pak můžou využít děti na hraní … rozbít … za tu cenu to nebolí a v tomhle mikro provedení nepřekáži. AV se dá převést na USB a to pak připojit k mobilu nebo tabletu, což je ještě jednodušší.

    Napájení 12V kamery a osvětlení se dá buď vytáhnout ze zásuvky zapalovače, nebo nějakou baterií k navijáku. U mě přichází v úvahu napájení ze zapalovače.

    Nákup v Číně přes net je v poho – co se vejde do obálky na celnici projde jako zboží nicotné hodnoty a většinou je to doma do 14 dní.

    #52223
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    Pár fotek Žraloků, které mi poslal KIM. Jsou to úžasný tvorové 😀

    #52224
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 601. až 615. (celkem z 711)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Podvodní fauna a flóra “beze zbraní”

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(6)
(20)
(164)
(26)

Nahrávání ... Nahrávání ...