Nápověda Doporučujeme:
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 41)
 • Autor
  Příspěvky
 • #4204
  Sim
  Správce
  (11185 odpovědí)

  Podělte se o svůj zážitek při první návštěvě Norska. Jak jste si tenkrát zachytali? Kde jste byli? Jakou jste měli výbavu? Bylo tenkrát více ryb než dnes? Odpoledne sem šoupnu pár fotek.

  #28015
  Jan Prosuch
  Účastník
  (26 odpovědí)

  Prvý krát som sa dostal do Nórska do Snillfjordu. Fjord bol plný tresiek tmavých a makriel. Chytali sme na prívlač, ale najúspešnejší bol troling. Bol som očarený týmto rybolovom. Potom nasledovali do Snillfjordu ešte dve výpravy, ale s rybami to už bolo horšie. Museli sme na tých slabých člnoch jazdiť 5 – 8 km od prístavu a skúšať šťastie.

  Ale začiatky to boli krásne.

  #28020
  Hans
  Člen
  (78 odpovědí)

  Mé norské “odpanění” proběhlo na Hitře s CK Eden:-P Od té doby už s CK nejezdím 😀 Ale to neni nic proti CK, mám prostě raději cestování na vlastní pěst, ať už minibusem, nebo letecky.

  V zájezdu bylo mnoho moudrých a zkušených rybářů, nicméně se po čase ukázalo, že jejich moudrost a zkušenost vychází z faktu, že byli na místě už podesáté a víc 😯

  Rybolov jako takovej byl výbornej, nejvíc jsme chytli na přívlač a to polaky, kellery, dorsche, makrely a dokonce něco, co nazval delegát “Merlinem” (ne, mečoun to opravdu nebyl:-)) Kamarád chytil i halíka, ale já, nezkušené trdlo, majíc rád ryby a ne krvavé cáry z ryb, jsem mu ho nedokázal dostat do loni a halík nám pláchnul. Prvních 10 sekund to vypadalo, že mě kámoš (jinak klidná hlava) zabije :-S, ale pak se tomu začal (jako ostatně všemu ostatnímu) smát 🙂

  Největší zážitek bylo nalezení proudu, který nás při přílivu točil v cca 50timetrových kruzích dokola, takže jsme vůbec nepoužívali motor a za noc jsme vytáhli 16 obecňaček 75+. Kamarád 15, já jednu 😛

  No a velký zážitek byl také to, když ti “zkušení” rybáři nemohli ve velkých vlnách nastartovat motor a hnali se na skály. My je zahákli a vyvlekli těsně před nárazem. Oni nakonec nastartovali a vyrazili rychle zpět do kempu, ale nevšimli si, že přestal motor fachat nám… No byla to podtlakovaná nádrž, na což jsme si tenkrát museli přijít sami v těch šílených vlnách. Nakonec jsme se zpátky dostali vpořádku (sice bez čepic, které nám vzal vítr, ale ty vem čert8-)) Mudrcové z první lodě dostali čočku, že nás tam nechali a pak jsme se společně zrumovali na počest přežití 🙂 Od té doby kontroluju vše na lodi 2x 😉

  #28034
  kim
  Účastník
  (1879 odpovědí)

  Na první cestu mě zlákal jeden přítel z mládí, který tam byl rok přede mnou poprvé. Jeho rady : “nic moc na chytání nepořebuješ- vezmi si to na co chytáš tady”. Poslechl jsem ho. Co mi ostaně zbývalo. Koupil jsem dle jeho pokynů nějaké pilkříky 40 – 80g a paternostery.Toť vše. Prní asi 3-4 dny jsme naháněli kellery – asi 40 cm – celkem asi 25 – 30 ks za ty 4 dny. Lodičky byly s malým motorem – 5 koní. Po několika dnech jsme se vydali dále směrem k moři a zadařilo se. Ulovili jsme asi 30 tresek od 60 do 80 cm. To bylo vše. Samozřejmě mě nadchla příroda a již jsem se norské závislosti nezbavil. Oproti dnešku, kdy s sebou vozím kde co mě tenkrát stačila jedna krabička na nástrahy. Lety jsem pak získával zkušenosti a každý rok doplňoval zejména samostudiem znalosti. Podotýkám, že jsem neměl nikoho, kdo by mě první rok předal nějaké zkušenosti. Také tenkrát se mnou byla v Norsku poprvé a naposledy manželka. Škoda – jeden zlomený prut.

  #28035
  vd
  Účastník
  (267 odpovědí)

  Možno len málokto má také zážitky z prvej rybačky v Norsku ako ja. Neviem, či vplyvom strastiplnej cesty autobusom alebo prechladnutím hneď prvý deň na člne, kedy ma komplet zaliala vlna v špici člna alebo reakcia na varené slávky ale po 7 dňoch pobytu som skončil v nemocnici v Orkangeri s viac ako 40 st. horúčkami, kde ma mali skoro ako atrakciu. Ale za tri dni pobytu v nemocnici ma dali dohromady tak, že som mohol s výpravou absolvovať cestu domov autobusom.

  #28036
  vd
  Účastník
  (267 odpovědí)

  Mal som možnosť porovnávať zdravotníctvo v Norsku a starostlivosť u nás doma. N ori boli veľmi srdeční, milí a o podmienky v špitáli sa nedali ani trochu zrovnávať. Jediný problémm som mal sa s nimi dohovoriť a na komunikáciu som využíval “priateľa” na telefón doma v SR.

  #28037
  Radislav Kryl
  Účastník
  (484 odpovědí)

  Jo je to nostalgie,

  poprvé jsem jel do Norska v 98.roce v letě s kamarádem a s manželkama.

  Bylo to tak nějak k mým 40.tinám, jeli jsme od CK Korlin, ale vlastním autem.Výbava byla taková jak píše kim. Nesilnější vlasec 0,40mm na pilkrování (tahal se jako sopel), 150g pilkry(tehdy nepředstavitelně obrovská váha)nějaké pater nostery a gumové twistery s desetigramovými hlavičkami. Na moři byly z dnešního hlediska minilodě s 5kw motory.první dva tři dny jsme téměř nic nechytili i když zkušenější rybáři vozili ryby. Nakonec se nám podařilo nachytat v jednom místě bednu makrel a nějaké polaky a obecňačky.S těma loˇkama to i při mírném větříku byl adrenalin, někdy jsme se nemohli ani vrátit proti větru, museli jsme kličkovat kolem břehu a mezi malými průlivy s nízkými mosty, kde jsme se museli ohnout, abychom propluli.

  Nicméně virus známý jako Norsko nás chlapy už neopustil.8-O:-D

  #28038
  Step
  Účastník
  (1080 odpovědí)

  Poprvé mne do Norska s Korlinem vytáhl můj strejc. Cesta busem se přežila, jelikož jsem byl patřičně nabuzený. Po té co jsme vyfasovali chatku jsme byli dovezeni na molo a dostali loďku s motorem 5.5 Hp.

  Nažhaveně jsme do ní naskákali a “hrr na ně”. Tenkrát jsme jen pilkrovali. Chytali jsme samé malé kelírky do 40 cm, sem tam jednoskvrnka a obecňačka a jeden kapitální vlkouš 13 kg, 112 cm. Když jsme ho dostali do loďky, lítal po dně a cvakal hubou jako vlčák. Byli jsme tak vykulení, že jsme se vrátili na břeh a už ten den nechytali.

  To, že byl v chatce dvouplotýnkový vařič, kde šla jen jedna plotýnka a obě pánve měly dno pokroucené tak, že se na plotýnce musely držet, aby se na nich vůbec něco usmažilo, že jsme proti vlnám a větru s loďkou ve čtyřech lidech kolikrát stáli uprostřed fjordu, protože nás motorek prostě neuvezl, to už je jen vzpomínka, nad kterou se člověk jen pousměje a spíš to bere jako “dobrodružství”.

  Byl to ale “START” norské horečky, která mne drží dodnes. Za to jsem Korlinu vděčný.

  #28039
  Drahoslav Chocholouš
  Účastník
  (258 odpovědí)

  Step to je ten vařič? (řijen 1996)

  #28048
  janek.su
  Člen
  (176 odpovědí)

  Zdravím všechny v Novém roce a přeji všem hlavně hodně zdraví, a to proto, abychom mohli bez obav zase znovu vyrazit tam nahoru na sever do země zaslíbené.

  Já jsem poprvé byl v Norsku v roce 2001,(když se podívám na fotky,-to jsem byl ještě hezkej štíhlej a mladej kluk) bylo to okolo 10. září, dobře si to budu pamatovat, protože v té době byl zrovna ten letecký útok na dvojčata, o tom je lepší raději moc nepsat, i když jsme už měli i mobily, v místě nebyl moc signál, norské televizi jsme moc nerozuměli,ale to co jsme viděli stačilo, a něco se k nám také doneslo a hlavně jsme vůbec nevěděli co bude, jestli jet domů…

  Byli jsme asi 100 km nad Bergenem,v osadě Nautesund, dala se dohromady parta asi 20 lidí,-já jsem se znal pouze s jedním kámošem z Prahy, objednal se soukromě malý autobus od Čedoku, byl to Ikarus, no Ikarus…, taková přestavěná Avie , byla tam i klimatizace a záchod který se nedal používat, ale na rovině to jelo tak max.90km/hod. Takže docela brutus.

  Chatičky dobré, já byl jen s Jardou , sprcha záchod, mrazák, televize, přímotopy, kamínka,kuchyň-klasika, k lodím tak 20 metrů,krásná klidná zátoka, jen ty loďky, byly to malé laminátky , motor 5 koníků,řízení pákou přímo na motoru, a nádržka cca 0.5 litru také jen v motoru, tak si jistě dovedete představit, jak se asi na otevřené vodě ve vlnách dolévá trychtýřem z petky benzín. Ale nic jiného jsme předtím nepoznali, takže jsme nebyli rozmazlení.

  Způsob lovu převládal v pikrování, alespoň tak jsme to okoukávali občas od těch, kteří už tam někdy byli. Samozřejmně že o echolotech jsme ” možná “tak akorát slyšeli, že existují, takže to bylo vše o náhodě,digitální foťák jsme tenkrát také neměli, počasí krásné, byli jsme i jen tak ve slipech, samozřejmě jsme zažili i děšť a vítr, prostě norská klasika,ryby byly, makrely ale malé, keleři, hodně platýzů, jednoskvrnky, nějaký okouník,i polak, brosma, ale ti mníci…- na to už jen vzpomínám, okolo skal tak do 50. metrů na maso i jen na pilkr,asi tak do 15ti ks, ale ty roury ,takové jsem už nikdy v takových velikostech nechytil, snad to ještě někdy příjde. Měl jsem tenkrát nový pilkrovací prut s kladkou a multík s počítadlem od Zebca a samozřejmě šňůru, na vláčení jsem měl klasiku, plný laminát.

  Samozřejmně, dnes je to vše dost odlišné, ubytování , lodě, echoloty, nástrahy, ale jak píšu , nebyli jsme zmlsaní,cítili a zažili jsme nepoznané dobrodružství, domů jsem si dovezl tak bednu a půl, i když ne vše vyfiletované, ale prostě mě to chytilo,zdejší příroda mě učarovala, od té doby tam jezdím pravidelně, pokud to situace dovolí, tak dvakrát do roka, jen podobné trmácení zmíněným minibusem už odmítám, a jezdíme dodávkama.

  Děnně prohlížím tyto stránky, a koukám co je nového, a i když tady jsem registrován krátce, zvykul jsem si, a chybí mi nějaká ta nová zprávička o čerstvých zážitcích, tak tento návrh vítám.

  Dnes to máme za 125 dní,po příjemném pobytu se vracíme znovu k Benovi, a přemýšlím, jestli mu raději nevzít místo lahve Becherovky krabici s máslem…

  Vše na rybolov nakoupené, dokonce jsem už vytisknul i dobu přílivů a zalaminoval, a věřím, že jak se to přehoupne pod tu stovku, tak že už pomalu začnu snášet věci dolů do garáže, a začnu se opět pořádně těšit. Ale na to první Norsko nikdy nezapomenu. Honza

  #28050
  Harty
  Účastník
  (1242 odpovědí)

  Moje první Norsko bylo taky s Korlinem na Halse.Bylo to super.Tenkrát jedna krabička návnad dnes tři bedny.Malé lodě slabé motory a daleko k vodě,museli jsme jezdit k molu autem.Ubytování docela šlo,měli jsme sprchu a záchod to ostatní museli na společný.Pamatuji že nás tam obírali na benzínu litr na deseti litrech.Ryby jsme začali chytat až po třech dnech.Ale jak píše Step tam začala moje Norská horečka.

  #28094
  Dan666
  Účastník
  (128 odpovědí)

  Poprvé jsem se do Norska podíval až v roce 2003, neboť jsem do té doby bohužel dal na nelichotivé povídačky o „zvedání těžkotonážních nástrah jeřábem“. Díky známému, který tenkrát již v Norsku byl a který mě a mé kamarády do tajů norského rybolovu zasvětil, jsme v devíti plni očekávání, „převzatých zkušeností „ a zakoupených všelijakých nástrah vyrazili na přelomu září a října po vlastní ose směr Aure.

  Po příjezdu jsme se do poněkud stísněných podmínek ubytování nakýblovali a po hltu vodečky jsme natěšeni vyjeli na 15ft/10HP vstříc trofejním úlovkům.

  Nebudu tady rozebírat den po dni, ale za 9dní pobytu se nám za velmi slušného počasí podařilo ulovit několik průměrných obecňaček, kelírků, makrel i pár slušných (10ti kg) lumbů. Také se podařili, pro nás tehdy překvapivé úlovky, viz.foto.

  Přes to všechno na svůj první úlovek nemohu zapomenout. Byl to okouník, chycen na nějakých 35metrech na peříčko a měřil dobrých 15cm .

  I když jsme tenkrát naše bedýnky nenaplnili našimi úlovky a většina z nás je doplnila rybami koupenými od profíků, tak musím konstatovat, že naše první výprava minimálně na mě zanechala hodně velkou stopu.

  No a od té doby jezdím i 3x za rok do této země zaslíbené nejen za rybami, ale především za krásnou přírodou a hlavně nesmím zapomenout, že i s partou bezva kamarádů, bez kterých by to nebylo ono!

  A vo vo vo tom ,to je !!!!!

  Dan

  😛

  #28095
  Dan666
  Účastník
  (128 odpovědí)

  #28096
  Dan666
  Účastník
  (128 odpovědí)

  #28115
  Drahoslav Chocholouš
  Účastník
  (258 odpovědí)

  ostrov Aweroy srpen 1997. konečně silnější motor 25HP 😀

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 41)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(6)
(85)
(13)

Nahrávání ... Nahrávání ...