Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 15 odpovědí. Do diskuze (9 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel sachlj a poslední změna proběhla před 1 rokem a 11 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 16)
  • Autor
    Příspěvky
  • #338184
    tom
    Účastník
    (171 odpovědí)

    Kolegové  rybáři, při rybolovu v Norsku a používání klasického multiplikátoru, upřednostňujete spíše jednorychlostní či dvourychlostní mulťák? Je nutnost mít dvourychlostní? A dále s řadičem nebo bez řadiče šňůry. Uvažuji o koupi, ale nemohu se rozhodnout k jaké variantě se přiklonit, popř. k jaké značce. Díky za vaše názory.

    #338188
    Sim
    Správce
    (11217 odpovědí)

    Jak hluboko budeš chtít lovit?

    #338189
    tom
    Účastník
    (171 odpovědí)

    Jak hluboko budeš chtít lovit?

     

    max do 250 m

    #338197
    nicasil
    Účastník
    (66 odpovědí)

    tak to budou svaly jak Pepek námořnik.Myslim ze na tuto hloubku ma kazdy elektriku.

    #338199
    tom
    Účastník
    (171 odpovědí)

    tak to budou svaly jak Pepek námořnik.Myslim ze na tuto hloubku ma kazdy elektriku.

    Pán papal asi vtipnou kaši, nicméně si nemyslím, že má každý elektriku. Navíc píšu, že max. do hloubky 250m, ne ve hloubce…..

    #338200
    Sim
    Správce
    (11217 odpovědí)

    Tome, 250m je na chytání rukama fakt hluboko.

     

    #338206
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Tom: Takových znalců a rada žádná…. Asi tedy jednotný názor, nebo rada neexistuje. Ani já ti neporadím, ale  doporučit bych ti mohl. Kup si multík bez řadiče. Je to technická, velice poruchová zbytečnost, která navíc naviják  prodražuje. Jinak řečeno, věc, kterou nepotřebuješ, která se ti rozbije a draze jí platíš.  Dvourchlostní multík má výhodu v tom, že na druhý převod vytahneš rychleji návnadu a ten pomalejší je vhodný ke zdolávání větších a velkých ryb. Tolik se nenamáháš a na zdolávanou rybu vyvíjíš  stálý a soustředěný tah kterým unavíš jí, ale ne sebe. Jestli tedy chceš chytat pouze větší ryby ,doporučil bych dvourychlostní. Jestli chceš chytat spíše v Norsku středním, stačí jednorychlostní a platí to samé jakou řadiče. Obě funkce jsou dobré, ale jestli je dostatečně využiješ, adekvátně k jeho ceně, záleží pouze na tvé úvaze. Jestli tedy mohu, doporučil bych ti PENN SENATOR 113 LH. Nevím jestli je ještě dělají,ale je to nezničitelný dělník. Ty co mám já mají z boku vylisovaného mečouna. Já koupil před desíti lety 4 pruty i s navijáky a pletenkou ne Ebay v USA.  Nevím jak dlouho je používal majitel původní, ale já je mám 10 let a navijáky pořád skvěle slouží  i přesto, že jsou používány témeř nepřetržitě a jdou z ruky do ruky. A podotýkám, že svaly jako Pepek námořník v žádném případě nemám a občas to zkouším i v těch 250 m., chytal jsem na ně ve všech známých lovištích jako je Soroy,Lopa,Lofoty,Rost atd. Nikdy jsem nepotřeboval elektriku a vždy stačily na jakékoliv ryby. I kdyby se náhodou se neosvědčil, tak tě investice do tohoto navijáku určitě nezrujnuje. Jestliže budeš  ale trvat na dvourychlostním tak já, k mé naprosté spokojenosti, používám  mimo jiné SHIMANO TYRNOS 30 lbs 2- SPEED, samozřejmě bez řadiče. Moji kamarádi, také dlouholetí rybáři, používají vynikající malé, ale výkonné OKUMA CAVALlA 2 SPEED CAV 5 II. Tento malý naviják je nádherně zpracovyný, neskutečně výkonný a přitom malý a lehký.

     

    #338208
    Dedo145
    Účastník
    (2413 odpovědí)

    Také jsem začínal s normálním multiplikátorem,ale moji kolegové už měli elektrické a tak jsem se musel přizpůsobit

    Vůbec toho nelituji a teď bych pilkrovani s ručním mulťákem asi nezvládl.

    Velká výhoda mimo snadného vytahování prázdné nástrahy z velkých hloubek je i dost přesný měřič odvinute šňůry. Teď už jsou ruční mulťáky i s digitálním měřičem ,ale cena těch kvalitnějších je téměř na úrovni lacinějších elektrických mulťákú.

    Na Norsko tedy na ryby do 30 kg ve větších hloubkách stačí bohatě Daiwa 500, 500S a když to vyzkoušiš tak se už k ručnímu mulťáku nevratiš. Je jasné že větší rybu zdolavaš pumpováním a ne výtahem jak to dělá spousta pohodlných uživatelů kteří se pak diví, že jim odejde řadič nebo hnací šnek. Návin na tyto typy / i jiné jako Kaigen, WFT,Shimano/ je podle typu šňůry okolo 250m.

    Já trávím na moři prakticky celou sezónu a tak používám Daiwa 750 s navinem okolo 600m. Tento stroj je téměř nesmrtelný.

    Šňůry WFT nebo Daiwa tournament  0,32 resp. 0,35 zdolaji i tu největší rybu.

    Má rada je : pojď do elektriky a ruční multik bez řadiče si nechej na tropické moře na tuňáky a żraloky

     

     

    #338209
    tom
    Účastník
    (171 odpovědí)

    Jegrhanz, Dedo 145:

    Díky za vyčerpávající odpovědi. Já ohledně mého dotazu s nějakými hnidopichy počítal, ale i tak se zde najde spousta dobrých kamarádů rybářů, kteří se se svými zkušenostmi podělí a dokáží poradit.

    Nicméně budu přemýšlet, každá odpověď má svoji váhu.

    #338211
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Tom: Můj příspěvek byl směřován na manuální multík, na který jsi kladl dotaz. Jestli se tedy rozhodneš pro manuál, tak určitě bez řadiče. Výhody dvourychlostního jsem také popsal. Má své plus, ale to plus stojí prachy. Občas s manuálem chytám štikozubce pod 200 m, ale faktem je, že když se ti na to místo štikozubce  pověsí 2x  za sebou malinká máčka a musíš to tahat z takové hloubky, tak tě na štikozubce a vlastně celé rybaření chuť hodně rychle přejde. Jestli se tedy rozhoduješ mezi manuálem a elektrikou, tak dej rozhodně na radu Dedo 145. Vidím to kolem sebe. Vývoj nezatavíš a trend je elektrika. S tardičním navijákem jsi dnes už většině rybářů akorát tak pro smích…

    #340215
    jardak446
    Účastník
    (52 odpovědí)

    Zdravim, vsichni tady radi bez radice. Mam manual s nim. Muzu ho odstranit? J

    #340230
    Kliknis
    Účastník
    (951 odpovědí)

    Zdar, řešil jsem úplně to samé a nakonec vyhrál mulťák bez řadiče s rychlým převodem.

    Pro mě je nesmysl elektrika, když jedu jedno za rok a na hloubky se ještě kvůli počasí dostanu třeba jednou, dvakrát. To nemluvim o baterce, kabelech po lodi atd.

    #340242
    sachlj
    Účastník
    (401 odpovědí)

    Nechci se vám úplně motat do diskuze ale zatím tady nepadlo jedno důležité. Pokud není elektrický multík jen cívka s motorem a počítáním otáček (metrů ale spíš stop vlasce/pletenky) pak se jedná o elektrický multík s funkcemi. A mezi ty funkce patří u shimana “raku raku” u daiwy nevím jak se to jmenuje ale je to tam. Je to “přivedení úlovku k lodi”. Což znamená, že když zabere ryba tak zapneš funkci a o nic se nestaráš. Elektronika sama vyhodnotí kdy má tahat a kdy má povolit rybě když se brání. Sama určuje rychlost návinu. Další funkcí je jigging. To je to co přímo nenávidím když vidím suchozemce jak s elektronickým multíkem mává prutem nahoru a dolů. Přitom tyhle multíci mají tuto funkci od úplných začátků vestavěnou. Jen držet prut (nebo ho dát do držáku) a zapnout funkci. Daiwa tanacom 750 na to má samostatný čudlík co to zapíná a rovnou volí 3 módy jigingu. U shimana 1000 co mám je mrňavý displey s japonštinou a čudlíky mrňavé, tam je to složitější nastavit ale pak už si to pamatuje a funguje tak.

    Takže když elektrický multík s funkcemi tak ty funkce využívat! Je to jako by jsi měl nové audi Q7 a nepoužil jsi nikdy autorádio, vyhřívání, klimatizaci, stáhnutí okýnek a masáž sedadla. Jako by jsi se v něm choval jako by to byla škoda 1000 mb.

    #340269
    sachlj
    Účastník
    (401 odpovědí)

    A ještě doplním, že u nových multíků bych uvítal něco jako smart funkce. Když už mám dokonalé echo které toho umí hafo a napři i BT nebo wifi tak bych rád viděl multík co se s echem spojí. Proč to? Loď se houpe na vlnách a nechá se unášet. Nastavím, že chci aby se nástraha houpala 1 metr nade dnem. Zapnu multík, spustím funkci a on odvine jen tolik šňůry aby byla nástraha metr nade dnem. Na malé lodi kde je hloubka ke dnu do 100 metrů echo tu nástrahu i vlasec uvidí jako nic a může tak multíku dávat informace že se blíží překážka apod. a multík pak automaticky stáhne nástrahu nad překážku. Že na tom nepracují? Možná už takové mají ale ne určené pro Evropu. Na to jsme malý trh a hlavně nás mají za opice co slezli ze stromu. Viz prut co se tady nesmí prodávat a co jsem koupil od někoho kdo v USA riskoval pokutu, že mi to prodal.

    #340290
    vydra-cz
    Účastník
    (212 odpovědí)

    To sachlj tak mně připadá že do Norska nejedeš na ryby ale do kanceláře  věř že bez těch technickejch serepetiček si to víc užiješ

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 16)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(108)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...