Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 17 odpovědí. Do diskuze (8 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel honzak a poslední změna proběhla před 3 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 18)
  • Autor
    Příspěvky
  • #272100
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Jak jsem tady četl,je úlovek mořského ďase snem mnohých příznivců mořského rybolovu.Pro většinu z nich ale bude i nadále rybou plnou záhad a dohadů,ryba tajemná a zdánlivě nedosažitelná,snem který se nikdy nenaplní.

    Přestože je ďasů v norský pobřežních vodách veliké množství,jen málokdo ho uloví.Důvod je prostý. Ďas je ryba která neloví aktivně,proto je jeho úlovek vždy pouze náhodný.Leží na dně a skoro vůbec se nehýbe.Neůtočí na návnadu jako většina ostatních dravých ryb a nedokáže jí pronásledovat,ale vyčkává až mu ryba připlave přímo k hlavě. Pak jí bleskurychle nasaje,uvězní pomocí četných ostrých zubů v obrovské  tlamě a natočí kořist hlavou dopředu do požeráků v jícnu, ze kterých pak už není úniku.Je také úplně jedno jakou návnadu použijete.Vezme cokoliv,ale musíte mít to obrovské štěstí,že mu to pustíte přímo na hlavu.Pak se o jeho ulovení už bát nemusíte.Vždy je perfektně chycený a jestli obrovský tah vydrží vaše náčiní, je ďas v lodi.Nenechá se tedy lovit cíleně a s návnadou si starosti také dělat nemusíte.Snad jen dvě malé rady.Dobrá hloubka je okolo sta metrů kde je dno porostlé chaluhami a velmi pomalý drift.Berte to ale s rezervou.Viděl jsem ho chytit i v pěti metrech a vždy jde jen o to,mít notnou dávku štěstí,spoléhat na náhodu a být ve správný čas na správném místě.Jestliže toto nemáte,můžete se s úlovkem ďase rozloučit.

    Ale kdyby vás to štěstí přeci jen potkalo,dávejte bacha na jeho čelisti. Jsou bleskurychlé,dokážou holou ruku do krve pokousat a rány se pomalu a bolestivě hojí.Ruku z jeho tlamy můžete vyndat bez větší újmy na zdraví tak,že nějakým tupým předmětem(třeba obrácenou stranou nože,nebo rukojetí gafu) párkrát mírně klepnete ďase mezi oči.Pak tmu otevře.

    Vždy když kuchám ďase (ale i jiné ryby),koukám co má v žaludku.Často bývají jeho kořistí brosmy včetně jiných ryb,ale nepohrdne ničím.Jednou jsem se těšil na grilované medajlonky z ďasí svíčkové (filet z něj připomíná svíčkovou),ale když jsem ho kuchal,měl v sobě úplně čerstvého, jestě nenatráveného tříkilového štikozubce.Ďas tedy skončil v mrazáku a krásný štikozubec na pekáči. Dva v jednom..(-:

    Foto:

    “burger” z mořským ďasem

    požeráky v jícnu ďase

    úlovek

     

     

     

     

    #272181
    David
    Účastník
    (303 odpovědí)

    Ahoj , jen potvrzuji a přikládám foto rekordního z letošní sezony

    S

    D

    #272184
    David
    Účastník
    (303 odpovědí)

    lepší foto

    #272224
    Kliknis
    Účastník
    (951 odpovědí)

    Zde je jeden online-čas 0:50

    #272247
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Kliknis: moc hezké video!

    Ještě pár obrázků na podpoření víry těm, kteří již v úspěch nevěří. Ta dlouhá oranžová “šála” na fotce je přibližně 8 m.dlouhý pás jiker mořského ďase. Často bývá ještě delší a obsahuje miliony jiker.I když se to zdá nemožné,toto vše (mimo jiné) obsahuje břišní dutina jedné jikrnačky! Má obrovské reprodukční schopnosti, ďasů je v Norsku opravdu hodně a patří mezi jednu z mála ryb,která není přímo ohrožena komerčním rybolovem.

    Po stránce gurmánské je maso mořského ďase to nejlepší co můžete v Norsku ochutnat.Maso si i po tepelné úpravě (nejlepší jsou grilované steaky) uchovává pevnou konzistenci a truhost a jen málokdo pozná, že se jedná o maso rybí. Svojí kvalitou nám běžně známých mas, se nechá přirovnat pouze k pravé hovězí svíčkové a cenově je dokonce až dvakrát dražší.Takže ulovit ďase je nejen ojedinělý  zážitek rybářský,ale především i  zážitek gurmánský…..

    #272272
    Kliknis
    Účastník
    (951 odpovědí)

    Jegrhanz: Díky, asi pánbůh nebyl doma, že se mi mého prvního ďase podařilo chytit zrovna i s kamerou.

    Chtěl jsem Ti ukázat, že vyjímka potvrzuje pravidlo, zvedne se ze dna a dojede si pro žrádlo, asi byl chudák hladovej. Hloubka cca 50 metrů. Za jeho hereckej výkon, byl puštěn na svobodu.

    #272279
    Harty
    Účastník
    (1242 odpovědí)

    Jegrhanz: Díky, asi pánbůh nebyl doma, že se mi mého prvního ďase podařilo chytit zrovna i s kamerou. Chtěl jsem Ti ukázat, že vyjímka potvrzuje pravidlo, zvedne se ze dna a dojede si pro žrádlo, asi byl chudák hladovej. Hloubka cca 50 metrů. Za jeho hereckej výkon, byl puštěn na svobodu.

    Tak to je super a palec na horu.

    #272331
    Volnas
    Účastník
    (35 odpovědí)

    To Jerghans: Mám podobný zážitek, po vylovení ďase do lodi, jsem mu chtěl vytáhnout trojháček a sáhl jsem mu do tlamy, holou rukou. Byla jako past na myši, najednou klap! A nemohl jsem ruku vytáhmout, naštěstí kolega v lodi viděl, co se stalo a snažil se ďasovi otevřít tlamu, ale nešlo, cítil jsem jak se jeho ostré zuby zapichují do mé měkké tknáně. Nepomáhalo ani rybu zabít, tlak čelistí byl pořád obrovský. Asi po 5 minutách příšerné bolesti, se dvou mým kolegům podařilo na dva gafy otevřít tlamu a já ruku vyndal. Na čtyři dny jsem měl po chytání, velmi špatně se to hojilo. A bolestí jsem nemohl ani udržet prut v ruce. Ďasovi ruku do tlamy už nikdy nestrčím.

    #272344
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Volnas: hezká příhoda a docela jsem se zasmál (-:  Moc dobře vím jaké to je mít na sobě ďase.Jednou jsem si na okraj bedny s ďasy neopatrně sedl a měl jsem ho zakouslého v jedné půlce hýždí (-: Byl velkej a velikosti byla odpovídající i bolest. Proto jsem o nebezpečí z pokousání psal a zároveň uvedl i radu, jak se ho jednoduše zbavit. Poklepat tupým předmětem mezi oči a je po problému. Chvíli nechápavě kouká a pak tlamu otevře.Když ne hned,na druhý pokus již určitě.Nejlepší ale je,před tlamu mu ruce vůbec nedávat.Rány neskutečně bolí a nehojí se. Ďase bezpečně chytíš tak,že mu ukazováček a palec jedné ruky strčíš do očí , pevně stiskneš a druhou rukou chytíš za zužující se tělo těsně před ocasem. Toto je bezpečný úchop a nemůže se stát,že by tě kousnul.Kousnutí ďase neskutečně bolí,ale proti bodnutí od chyméry je to jen procházka růžovým sadem.Buď tedy rád, že jsi nechytil chiméru.Už jsem to také zažil a to je fakt na helikoptéru… (-:

    Kliknis: spíše bych řekl že Tvé video potvrzuje to, co jsem napsal. I ďas samozřejmě umí plavat a za návnadou dokáže povyjet,ale musí být v jeho dosahu.Proto jsem trošku nadneseně napsal,že je třeba mu to hodit přímo na hlavu.I ve Tvém případě se tak téměř stalo. Jeho způsob lovu a tvar těla nejsou stavěné k delšímu útoku,nebo pronásledování kořisti. Proto je nutné návnadu dostat co nejblíže k místu jeho úkrytu. Což se povedlo i Tobě. Jinak se mi kamera moc líbí a začal jsem uvažovat o její koupi. Mám u vraků  nevyřízené účty s rybami které mi to často návnadu utrhnou a rád bych se podíval co je to zač….

     

    #272368
    mirecek
    Účastník
    (252 odpovědí)

    To jsou nápady, strkat ďasovi do tlamy prsty. 🙂 Vlkoušovi bys tam taky strčil prst? JInak jsem moc rád za vaše zkušenosti. Já jsem ďase ještě neulovil, tak si velice rád přečtu, jak zacházet s tou rybou v lodi. Doufám, že třeba letos se to povede. Až v tomto vláknu jsem se dozvěděl, že musím hledat dva koce a mezi nimi píščitou rovinu. Moc díky za tipy.

    #272392
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Ještě něco k ďasovi. Ďas má veliká a čistá játra,která jsou považována za delikatesu. Po tepelné úpravě (ty na obrázku jsou dušená) jsou pevná,červená a po vychaldnutí se nechají krájet na tenké plátky. Vhodné na chlebíčky a jednohubky.Hodí se  i ke konzervaci.Jejich chuť je velice intenzivní.

     

    #272498
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Ještě jedna fotka z mého archivu na téma  “mořský ďas”.

     

    Ne vždy,dle našich představ, vyhrává ten největší,nebo nejsilnější.Jedná se o torzo lebky mořského ďase.Toto zůstalo z velkého ďase za necelých 24 hodin. Zabil, strávil a jeho skelet dokanele vybělil mořský kril.Obrovské množství krilu má neuveřitelnou sílu a ani ty nejmocnější čelisti a řady zubů se v některých situacích nedokáží ubránit tomu nejmenšímu co v moři žije. Kril je neuvěřitelně žravý a z jeho hostiny zůstávají jen dokonale vybělené kosti…..

    #272506
    Ice
    Účastník
    (206 odpovědí)

    Co takhle probrat nástrahy. Je lepší pilkr, guma nebo maso. Má druh nástrahy vliv na zvýšení úlovků této zajímavé ryby?

    #272513
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Ice: myslím že už jsem to psal. Když je kuchám (ne jen ďasy) vždy koukám do jejich žaludků. Měl by to dělat každý rybář. Zevrubná prohlídka obsahu žaludku nám pomůže zjistit co aktuálně ryby loví  a pomůže  zvolit správnou návnadu. Když je dostatek potravy a mohou si vybrat(složení potravy se během roku mění),nejčastěji berou to, co jim chutná a na jiné návnady, nebo jejich napodobeniny reagují špatně. Je to jako u lidí.Když je hlad,dokážeme sníst všechno,ale když je možnost a jídla je dostatek,jsme vybíraví.Například když tresky loví sledě,je nejlepší samotný lesklý pilkr. Ale k ďasovi. Ďas není dobrý plavec a ryby neloví jako třeba losos,který dokáže zaůtočit i na vzdálenost okolo deseti metrů. Ďas má jinou taktiku.Jeho tvar těla neumožňuje podobný způsob lovu,proto  láká on ryby k sobě. Každá ryba a nejen ryba,je v jeho blízkosti ztracená. Jeho výpad a čelisti petří mezi nejrychlejší pohyby ve zvířecí říši.Proto je pokaždé spolehlivě chycený.Ďas si tedy nevybírá a dokáže sežrat vše,co se v blízkosti jeho čelistí octne. Co tedy použít jako nástrahu? V jejich žaludcích jsem našel ryby dna,nejčastěji brosmy.Dále chobotnice,raky,kraby,ale převládaly ryby. Jednou dokonce tříkilového štikozubce,ze kterého jsem si pak udělal večeři…Napadne vše,cokoliv mu připomíná kořist. Kamarád ho dokonce chytil při lovu polaků asi v pětimetrové hloubce,když mu protáhl pilkříka okolo tlamy.Jestli bych je ale chtěl chytat cíleně, použil bych lesklého pilkra s kusem rybího masa,nebo  celou rybou.Klidně kilovou,nebo více. Co se týká návnady, by toto ďas rozhodně neodmítnul,ale pokaždé je to především o náhodě a rybářském štěstí….

     

    #272732
    Volnas
    Účastník
    (35 odpovědí)

    To Jerghanz: My jednou ulovili Dase a v jeho žaludku jsme nalezli 67cm velkou mořskou kočku. Je to brutální predátor a sežere vše, co se kolem něho pohne. Máš zkušenosti, jestli Das loví i ve sloupci?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 18)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(107)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...