Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Montáže na přívlač
- Toto téma obsahuje celkem 20 odpovědí. Do diskuze (12 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel kim a poslední změna proběhla před 11 roky a 10 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
#41892 21.7.2012 v 16:20
Doufám že toto užitečné téma nezůstane bez odezvy.:-D
#4446 21.7.2012 v 17:41Rozhoduje velikost háčku o počtu záběrů? Používáte pletenku nebo silon? Jaké průměry doporučujete? Jak hluboko se dá lovit na přívlač?
#41900 21.7.2012 v 19:422 Strom
Příliš moc obecná otázka podle mne. Ale pokusím se ti odpovědět.
Přívlač se dá rozdělit na ultralehkou, lehkou, střední a težkou. Dále je možné rozdělení dle použité nástrahy. Loví se na mouchy, gumové rybky, vláčecí pilkry. Takže těch kombinací pak narůstá geometrickou řadou 🙂 Co a jak použít záleží na mnoha vlivech.
S těžkou přívlačí se například dá lovit i přes 80m. Rozdělení tedy záleží na použitém prutu a hlavně váze vláčecí nástrahy.
Pro vláčení gum (s pomocí jigové hlavy):
Samosebou čím větší váha hlavičky, tím jsou větší (delší) i samotné háčky a také vláčecí nástraha. Takže podle mne je nesmysl zkoušet například s 20g jigem používat nástrahy o velikosti 20 cm. Háček je pak příliš daleko od ocásku a záběry se často nepromění a ryba unikne. Nebo k tomu je nutno přizpůsobit taktiku záseku a déle čekat až ryba gumu “dobere” – příklad ZOOMy. Dá se říct že u tohoto způsobu vláčení co 10 m hloubka to 10-20 g váha hlavy. Ale záleží i na dalších vnějších vlivech jako je síla podvodních proudů, síla přílivu a odlivu, rychlost driftu a podobně. Znám místa kde chytáme na 30-35 m a používáme 60-80g hlavy. Ale také místa kde na hloubce 30 metrů stačí 30g hlava. Je to prostě o poznání dané lokality a míst kde lovím.
#41901 21.7.2012 v 19:53Jinak používám na přívlač šňůru a koncový návazec ze silonu. Někdy ani silon nedávám. Síla šňůry kolem 40lb. Ale samosebou i síla vlasce nebo šňůry se zpravidla přispůsobuje použité váze nástrahy a prutu. Prostě aby sestava byla vyvážená.
#41902 21.7.2012 v 20:05MifakM to popsal přesně. Z jeho informací vyplývá: mít s sebou různé gramáže hlaviček a k tomu přizpůsobené velikosti gum.Vše v dostatečném množství- barvy a tvary. Na těžkou přívlač používám pletenku a lehkou zvládám se silonem.
#41910 21.7.2012 v 21:55Můj první pokus o přívlač v Norsku se odehrál tuším v roce 1993 v Aure. Tehdy jsem měl s sebou jako záložní pruty kapraky Sportex FBC 3.96m a 3.5lb a navijaky Mitchell Orca se silném o průměru někde kolem 0.4mm. Shodou okolností pilkrování moc nešlo a ve vatovaném kabátě jsem měl v podšívce zapíchnutou ligovou hlavu asi 10g a v kapse dva zapomenuté twistry. A ono to fungovalo. Dnes vozím bednu gumy a hlaviček od 5 do 100g a souhlasím s tím co napsal Mifak a Pafka. Jinak nejraději mám svůj proužek 3m, 5-20g zátěž, navijak maličký Mitchell a pletenku do 0.1mm. S tímto nářadím je opravdu zážitek lov Polacků že břehu. A to mě fakt baví.
#49902 1.1.2013 v 21:35honzak napsal:
Koukám, že skoro všichni používají místo šnury silon je k tomu nějaký důvod? šnůra tolik nevydrží?
#49903 1.1.2013 v 21:36Jiran napsal:
Také jsem původně na přívlač používal jen samotnou šňůru, ale dost jsem toho prořezal. Nedával jsem si silonový návazec.
Dnes již používáme vlasce AWA-SHIMA s mořskou úpravou o průměru 30-35 mm. Vlasec odpuzuje vodu a zachovává nezměněné vlastnosti vlasce. Pro výrobu vlasce je používán speciální Novamid polymer vyvinutý japonskou firmou Mitsubishi. Novamid má nulovou paměť, vysokou pevnost v oděru s velmi vysokou pevností v uzlu, povrch vlasce je neuvěřitelně hladký a při navíjení se nekroutí. Cena je rovněž přijatelná.
Samozřejmě jsou i jiné kvalitní vlasce, ale nám vyhovuje tato značka.
#49906 2.1.2013 v 7:26Do dvaceti metrů jednoznačně vlasec. Loni jsem byl poprvé a vyzbrojen teoretickými informacemi jako jediný s pletenkami na navijácích. A byl jsem za trubku :-). Dělal jsem vše co ostatní a díval se jak tahají ryby. Po třech dnech šly pletenky do koše. A jak tu bylo uvedeno, Awa-Shima a Colmic jsou super.
#49907 2.1.2013 v 7:32MifakM napsal:
Dále je možné rozdělení dle použité nástrahy. Loví se na mouchy, gumové rybky, vláčecí pilkry.
+ gumové červy, rotačky, plandavky, mrtvé ryby, jejich části…a stejně asi pořád bude možné vymyslet něco dalšího.
Velikost háčků rohoduje, mám ve výbavě i 60g pilkin s neúměrně velikým trojhákem – použití když nechci aby se mi na něj věšely malé tmavky, ale jsem línej použít těžší prut + větší nástrahu.
Šňůra/vlasec a průměry ? Obojí má svůj význam a hodně záleží na preferencích každého soudruha pro danou lokalitu, hloubku, období, cílovou rybu.
Maximální hloubka pro přívlač je podobně široké téma zahrnující věčné diskuse (které stejně obvykle nic nevyřeší) na téma zda pilkrařina je nebo není druh přívlače, kdo se usnese na tom že je, může třeba do 300 m 😀
#49908 2.1.2013 v 8:05Jak to nahoře napsal MifakM je přesné.Nějak ta otázka v červenci zapadla.Já jsem vždy patřil k zastáncům vlasce(už ve staré diskuzi) a kdybych byl ve středním Norsku,určitě bych ho do 50m použil.Ale na zarostlých místech nebo s častými vázkami bych dal světlou šňůru nebo aspoň návazec z čirého vlasce.Nahoře,ve Finnmarku atp. kam teď hlavně jezdím,jenom šňůru.Větší nosnost,víc metrů na navijáku,univerzálnost co se týče hloubek,začínáte např.na 15-ti metrech,během chvilky jste na 60-ti…Polaci tady nejsou.Větší koncentrace ryb,více těžších ryb i v 15-ti metrech může zabrat ryba nad 10kg..
Vyřezávání – záleží na prutu,citu,brzdě navijáku…co to je? :-P:-P
#49912 2.1.2013 v 13:24hodně se toho tady již napsalo. Má zkušenost je po střední norsko vlasec adekvátní tl. 0,30-0,35, hloubku moc neřeším,protože nepočítám s více jak 30-40m max. Ale severní norsko – myslím třeba Soroya, sňůra aspoň 40lb + silon návazec. Ale všechno ve finále záleží na citu a hlavně štěstí ….:-)
#49916 2.1.2013 v 18:55Ahoj. Minulý rok jsme ve středním Norsku taky hodně vláčeli. Používali jsme jak vlasec tak i šňůru. Musím říct, že vlasec byl jednoznačně úspěšnější. Já používal vlasec STROFT 0,30mm, prut 30-60g a hlavičky 15-60g. Musím říct že to bylo pochytáníčko a tenhle způsob lovu jsme si moc oblíbyli. Letos jedeme poprvé na Soroya do Hasfjordu, začátkem června. Rád bych Vás proto požádal o informace, jak vláčet na severu, co je úspěšný a co ne. Díky všem a do novýho roku hodně zdraví a úspěchů.
😛
#49922 3.1.2013 v 7:03To eduso: Ústí hasfjordu je špičkové místo na vláčku. Dají se tam pochytat vlkouši a halibuti. Chytá se na 20-30m. Top místa jsou na rozích, kde vzniká proudění a zdržují se tam ryby. Na vlkouše a halibuty je dobré držet nástrahu co nejvíce u dna. Strategie lovu je potom taková, že hlavičku kolem 1OOg /silné proudění/
http://www.topfishing.eu/jig-ryba-120g-cervena-topfishing.html
Bíločervená barva twistru fungovala nejlépe
http://www.topfishing.eu/twister-bilocerveny-15cm-11-topfishing.html
celou sestavu spustíme ke dnu a pomalým pokyvováním špičky prutu s nástrahou pracujeme, abychom nástrahu nezvedly více než deset centimetrů ode dna. Vlkouš je totiž nejen ryba opatrná, ale také ryba líná, která si za nástrahou nevyjede několik metrů. Proto rybolov klasickým pilkrováním, je úlovek mořské kočky spíše dílem náhody než rybářského umu. Záběr vlkouše je nezaměnitelný s ostatními druhy ryb. Při pomalém zvedáním špičky prutu pocítíte náhlé ztěžknutí. V tomto okamžiku je důležité nezazmatkovat a ukvapeně nezasekávat! Ryba nástrahu nejprve ochutná a po té si ji začne rovnat v tlamě, zde je dobré zhruba tři vteřiny vyčkat a potom zaseknout. Dobrý zásek mořské kočky, to je vždy loterie a dílo štěstí. Několikrát se nám stalo, že ryba byla zaseknuta do horního patra, kde se nachází zuby v podobě stoliček, sloužících k drcení schránek mořských šneků a mušlí, se nám těsně pod lodí vyháčkovala pouhým potřepáním hlavy do stran. Naopak správný zásek tzv. do škraně je přímý zásah a můžete si být jisti, že o rybu nepřijdete.
Dle mých zkušeností, je nejlepší čas na vlkouše konec května, dále potom celý červen až do půlky července. V tomto období připlouvá tato ryba v hojných počtech k pobřeží do mělkých vod. Vlkouše hledejme při pobřeží v hloubkách dvacet pět až třicet pět metrů, v místech s kamenitým dnem, protože mořská kočka má velmi ráda kamenité úkryty, odkud může v klidu číhat na svoji kořist. Těmto podmínkám musíme tedy přizpůsobit i náš lov.
#49935 3.1.2013 v 16:06Michale, díky za odpověď.
A nechá se taky takhle vyvláčet i nějaká obecňačka? Jakej by jsi doporučil prut na tenhle způsob lovu?
-
AutorPříspěvky
Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.
Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Montáže na přívlač