Nápověda Doporučujeme:
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (celkem z 4)
  • Autor
    Příspěvky
  • #277498
    milan9682
    Účastník
    (21 odpovědí)

    Mate zkušenosti z lithiovými bateriemi k elektrickému multiplikatoru,  ceny baterií klesají

    a zvažuji zejmnéna pro nižší váhu.

    #277526
    Sim
    Správce
    (11222 odpovědí)

    Mám zkušenost negativní, je to asi 3 roky stará záležitost. WFT nakoupilo lithiové baterie, které po roce používání nešly dobíjet a musely se vyhodit. Třeba doba pokročila a máš nějaký konkrétní tip na baterii?

    #277532
    milan9682
    Účastník
    (21 odpovědí)

    napr.       https://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni/LiFePO4-baterie-12V-11Ah-s-PCM-a-Bluetooth-monitoringem.html

    ale jak vidim nabijecky jsou taky hodne drahe, mozna z aliexpres levnejsi, asi zustanu u olova

     

    #277536
    beethowen
    Účastník
    (45 odpovědí)

    Ono je to s těmi lithiovými bateriemi trochu složitější. Existuje několik různých druhů, každý má nějaké plusy a mínusy, obecně:

    Li-ion: + nejvyšší hustota energie (W/kg), relativně levné;  – při přebíjení hrozí riziko požáru, většinou nízké vybíjecí a nabíjecí proudy; typické použití – baterie do notebooků

    Li-pol: + velké nabíjecí a vybíjecí proudy, vysoká hustota energie; -menší počet nabíjecích cyklů, vyšší cena, riziko požáru při nesprávném nabíjení; typické použití – modelářství, mobilní přístroje (telefony, tablety, atd.)

    LIFEPO4: +celkem slušné nabíjecí a vybíjecí proudy, velký počet nabíjecích cyklů (klidně 2000 – 5000, při poklesu kapacity na 80%), velmi bezpečné – nevznítí se, výborný funkce i z mínusových teplot (klidně -30°C); – hmotnost, cena, nutnost speciálních nabíjecích obvodů; typické použití – solární elektrárny, elektromobily, skůtry

    Tebou vybraná baterie je právě typu LIFEPO4, proto i ta cena a hmotnost. Je složená ze 4 článků a v obalu je i celý battery managment systém včetně bluetooth komunikace. Je pravda, že to chce ještě slušnou nabíječku, kolem 10A, ale baterku máš zase nabitouza hodinu i když ji hodně vybiješ. Ale ta cena je pro rybářské použití vysoká. Hodí se spíše tam kde by se denně nabíjela a vybíjela. Vydrží opravdu hodně cyklů, které za 2 týdny rybařiny v Norsku za rok nemůže nikdo využít.

    Osobně si myslím, že klasická olověná gelová baterie je pro dané použití úplně optimální kompromis. Nějaké to kilo co váží není až takový problém, přes noc se nabije, což stačí a je podstatně levnější. takže když o ni přijdeš, tak to ani tolik netrápí. Já osobně mám 12v/12Ah olovo, i když mám doma spoustu lithiových, které bych upravit tak aby byly použitelné, ale nevyplatí se to pro tento druh použití. Teď jsem měřil odběr navijáku Shimano 3000EV a při velkém zatížení bere asi 7A, což je ještě pro olověnou gelovku 12Ah v pohodě a cena 700-800 Kč + nabíječka 500Kč je super.

    V tom provedení co píšeš je to cca 3000 Kč baterie, nabíječka cca 1500-2000 Kč. Sice je to asi napořád, ale…..

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (celkem z 4)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(15)
(115)
(17)

Nahrávání ... Nahrávání ...