Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 48 odpovědí. Do diskuze (14 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Kikibut a poslední změna proběhla před 12 roky a 2 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 49)
  • Autor
    Příspěvky
  • #17219
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    Harpuna je na zabití ryby.Následně se vytáhne gafem.Je-li halibut ve velikosti kdy by mohl loď převážit(teď mluvím teoreticky,nemám s tím zkušenosti),je nutno ho zabít a táhnout na laně za lodí.Ocasní smyčka tady byla probírána i ve článku. Gaf by měl být dostatečně silný,běžný nevydrží,narovná se a ryba z něho spadne.Vylovení podběrákem či ručně není vhodné,ryby této velikosti uvolníme z háčku u lodě. Gaf je vhodný se zpětným hrotem.

    #3890
    Kikibut
    Účastník
    (1822 odpovědí)

    Chtěl jsem se zeptat jak nejlépe dostat halibuta do lodi jestli harpunou nebo gafem nebo nějakým jiným způsobem.

    #17220
    respi
    Člen
    (1804 odpovědí)

    to:kikibut.Podívej se na videa s halibutem. Je jich hodně,tam jsou různé druhy vylovování,jak gafem i smyčkou,a slyšel jsem že rusáci aby jim neutekl je střelí pistolí nebo puškou…8-O:-(

    #17230
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Vylovování gafem používám čím dál tím méně. Použiji jej zpravidla tehdy, kdy jsem si jist, že si ulovenou rybu ponechám. Jinak asi 80-85% ryb byndavám za pikr, nebo jinou nástrahu, která ji “kouká” z tlamy. Pokud se takto vylovovaná ryba vyvlékne tak se nic neděje. Naopak povoluji rybám o kterých vím, že je nechci. Někdy se mi daří a ona se vyvlékne a odpluje. Něco jiného je to u mníků, okouník a pod. kteří se hned tak nepotopí, pokud jsou taženy z hloubek. Používání gafu se mi jeví nehumánní. Tento rok si pořídím kleště – poraďte jaké- zkušenosti s nimi nemám. Těmi jak předpokládám rybu nepoškodím. Několikrát se mě a nebo kolegovi, který mi rybu gafoval, že se netrefil do skřelí a ryba byla poškozena tak, že jsem ji nemohl pustit. Zvláště mě bylo líto rejnoka, které pouštím, který s sebou mrskl a jeho poranění bylo fatální. Samozřejmě u velikých ryb se asi gafu nevyhneme. Ovšek mít gaf s protihrotem se mi nelíbí. Nechal jsem si svůj udělat a vím, že je schopen unést alespoň 100 kg. Nafotím a pošlu sem.

    #17231
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Tento gaf mě vyrobili sumcaři. Je opravdu velmi silný.

    #17232
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Vylovování gafem používám čím dál tím méně. Použiji jej zpravidla tehdy, kdy jsem si jist, že si ulovenou rybu ponechám. Jinak asi 80-85% ryb byndavám za pikr, nebo jinou nástrahu, která ji “kouká” z tlamy. Pokud se takto vylovovaná ryba vyvlékne tak se nic neděje. Naopak povoluji rybám o kterých vím, že je nechci. Někdy se mi daří a ona se vyvlékne a odpluje. Něco jiného je to u mníků, okouník a pod. kteří se hned tak nepotopí, pokud jsou taženy z hloubek. Používání gafu se mi jeví nehumánní. Tento rok si pořídím kleště – poraďte jaké- zkušenosti s nimi nemám. Těmi jak předpokládám rybu nepoškodím. Několikrát se mě a nebo kolegovi, který mi rybu gafoval, že se netrefil do skřelí a ryba byla poškozena tak, že jsem ji nemohl pustit. Zvláště mě bylo líto rejnoka, které pouštím, který s sebou mrskl a jeho poranění bylo fatální. Samozřejmě u velikých ryb se asi gafu nevyhneme. Ovšek mít gaf s protihrotem se mi nelíbí. Nechal jsem si svůj udělat a vím, že je schopen unést alespoň 100 kg. Nafotím a pošlu sem.

    #17233
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    #17234
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    Otázka byla o halibutech,kteří se těžko vyndavají za pilkr či za 15-ti cm ripper.Protihrot na gafu má svůj účel,kdo vylovoval velkého halibuta ví proč.Jestli nechceš poškozovat ryby – nechytej je.Mník,okouník a pod. se nepotopí,ať děláš cokoliv,nepřežijí.U dalších ryb vytažených z hloubky je jen iluze,že nejsou poškozeny,že zdánlivě odplouvají neporušeny,vždy je to radikální zásah do života ryby.Na háčcích ti protihrot nevadí?Gafovaná ryba se nepouští,zabíjí se.Když už chceš rybu pustit,ohni se k vodě,vyháčkuj ji a hlavně chytej na malých hloubkách a zbytečně neprodlužuj zdolávání.

    #17235
    Kikibut
    Účastník
    (1822 odpovědí)

    Problém je bouhžel u opravdu velkých ryb,ale když chytnu halibuta 50+ tak asi nebudu uvažovat ,že ho pustím!!! V případě menších ryb je dobrá volba vylovovací kleště.

    #17236
    Kikibut
    Účastník
    (1822 odpovědí)

    A ještě jestli i menší zdolaný halibutík ,poté co by byl vypuštěn zpět zda by přežil???

    #17237
    Kikibut
    Účastník
    (1822 odpovědí)

    2 ZM Máš pravdu většina se chytá na gumy,já také na ně chytám a jsou to jigové hlavičky takže tam bych opravdu přemýšlel jak vyndat z vody ven.Ale Jig Head by asi vyržel pokud by se jednalo o rybay do 10kg,no ale taky aby se neviřízly! 🙁

    #17239
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    To by se těm pouštěným rybám musely dávat čipy,aby byl znám další jejich osud…Jenom tolik,že rybu kterou chci pustit,netahám do lodě.Kleště mně vhodné nepřipadají,na halibuty se nepoužívají,ryba se kroutí a různě otáčí.ve staré diskuzi je popsáno vylovování,vývoj šel dál,viz knihy R.Langforda,R.Korna,já bych si vzal pevný gaf,smyčku na ocas a harpunu a jsem připraven na velké kusy,také fajn a nehysteričtí kamarádi na lodi…

    #17244
    Kikibut
    Účastník
    (1822 odpovědí)

    Mi máme vyrobený gafy i harpuny jestli si pamatuješ tak Honzak asi před rokem jsem dával fotky gafu.Tak jsem s ním mohl tenhle rok otestovat na Soroy a bouhžel taková ryba se nedostavila.Chtěl jsem se zeptat co si myslíte, že je lepší.

    #17245
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    Tak my jsme měli možnost vyzkoušet dva běžné gafy,které nevydržely rybu nad 50kg a jeden na způsob norského s hřebem tl.cca 10mm,který vydržel.Teď máme připraven gaf aĺa Langford,ocasní smyčku,lano,asi i harpunu.Ještě jsou potřeba záběry.

    #17246
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    Ještě ke gafu Kima.Podobný se nám natáhl.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 49)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(108)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...