Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Golfský proud slábne

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 21)
 • Autor
  Příspěvky
 • #3712
  Sim
  Správce
  (11185 odpovědí)

  Jeho rychlost podle vědců za poslední léta klesla na polovinu, což znamená, že k břehům Evropy Golfský proud přinese dvakrát méně tepla než dříve.Zatím jsou prvními signály o důsledcích oslabení Golfského proudu velmi nízké teploty ve středním Rusku. Fisica Nucleare, italský vědec poukazuje na satelitní záběry a dokazuje, že oceánský proud v Mexickém zálivu se oddělil od Floridského proudu (oba tyto proudy tvoří základnu Golfského proudu).

  Příčinou je ropná katastrofa

  Za možnou příčinu označuje nedávnou ropnou katastrofou v Mexickém zálivu. Navíc prý byla část Golfského proudu zablokována 400 kilometrů východně od pobřeží Jižní Karolíny.

  „Tato změna může vést k rychlým klimatickým změnám,“ uvedl Zangari, který zkoumá Golfský proud desítky let.

  Zajímavé je, že na rozdíl od Zangariho Američané s odvoláním na satelitní snímky NASA tvrdí, že Golfský proud, který funguje jako životodárné „ústřední topení“ pro Evropu, je letos po 18 letech oteplování silnější než kdy dříve.

  zdroj http://pravo.novinky.cz/

  #14341
  David
  Účastník
  (177 odpovědí)

  Tak a vyberme si:-D

  #14347
  Salmon
  Účastník
  (603 odpovědí)

  Ti, co tvrdí, že bude krutá zima a poukazují na slábnoucí Golfský proud, tak chtějí nejspíše oživit trh s uhlím a koksem a vystrašit lidi, jako třeba v kauze “prasečí chřipka” a ti druzí se snaží zamaskovat dopady ropné katastrofy:-P

  Zeptejte se prezidenta nebo Dagmar Honsové:-D

  #14348
  janka
  Účastník
  (2439 odpovědí)

  Uz asi pred 5 lety tvrdili AMERICTI vedci, ze Golfsky proud slabne a Evrope hrozi mala doba ledova … ted zase tvrdi opak .. tos opravdu, vyberme si! Asi se naucim plest a vrhnu se misto vazani navazcu na pleteni svetru a saly, pripadne plavek, kdyby nahodou nezeslabl tak uplne moc 🙂

  #14352
  sroubek282
  Účastník
  (6210 odpovědí)

  Golfský proud a jeho severní větve – Irmingerův, Norský a Severoatlantický proud – je silný, teplý a poměrně rychlý mořský proud Atlantského oceánu. Vzniká v Mexickém zálivu, díky čemuž má i své jméno (gulf = anglicky záliv). Pokračuje Floridským průlivem, sleduje pobřeží Severní Ameriky k ostrovu Newfoundland, kde se odchyluje od pevniny a pak přechází přes Atlantský oceán. Přibližně na 40° s. š. a 30° z. d. se rozděluje na dvě větve: severní proud míří k severní Evropě a jižní se obrací k západnímu pobřeží Afriky.

  Větve proudění Golfského proudu

  Golfský proud ovlivňuje podnebí východního pobřeží Severní Ameriky od Floridy po Newfoundland a západního pobřeží Evropy. Na Golfský proud má vliv stav atmosféry a proudění v ní. Tato tzv. severoatlantická oscilace mění rychlost proudu a je s ním v přímé i nepřímé interakci. Golfský proud je také součástí termohalinní cirkulace probíhající v oceánském bazénu.

  Evropská větev Golfského proudu, nazývaná Severoatlantický proud, zmírňuje v západní Evropě zimy, obzvláště pak na severu. Ty jsou tak teplejší než na jiných místech Země se stejnou zeměpisnou šířku.

  Například v lednu činí rozdíl průměrných teplot mezi pobřežím Norska a severními částmi Kanady přibližně 30 °C.

  #14353
  sroubek282
  Účastník
  (6210 odpovědí)

  Tabulka mořských proudů

  Název Oceán Poznámka

  Agulhaský Indický teplý; součást jižního rovníkového proudu

  Antilský Atlantský teplý; součást severního rovníkového proudu

  Benguelský Atlantský studený; součást Západního příhonu

  Brazilský Atlantský teplý; součást jižního rovníkového proudu

  Falklandský Atlantský studený; součást Západního příhonu

  Golfský Atlantský teplý

  způsobený větrem

  Guayanský Atlantský teplý; součást jižního rovníkového proudu

  Guinejský Atlantský teplý; rovníkový protiproud

  Kurošio Tichý teplý; součást severního rovníkového proudu

  Labradorský Atlantský studený; způsobený odtokem studených polárních vod

  Monzunový Indický teplý; sezónní proud způsobený monzuny

  Ojašio Tichý studený; sezónní proud způsobený odtokem vod z Ochotského a Beringova moře

  Peruánský Tichý studený; součást Západního příhonu

  severní a jižní rovníkový Atlantský, Indický, Tichý teplý; způsobený pasátovými větry

  Východoaustralský Tichý teplý; součást jižního rovníkového proudu

  Východogrónský Atlantský studený; způsobený odtokem studených polárních vod

  Západní příhon Atlantský, Indický, Tichý studený

  Západoaustralský Indický studený; součást Západního příhonu

  Toto sem vyčetl 😉

  #14354
  sroubek282
  Účastník
  (6210 odpovědí)

  Sladká voda z arktických řek oslabuje Golfský proud

  Rubrika: Oceánská cirkulace (23.01.2005, 6023 přečtení)

  Vědci z britského Hadleyho střediska pro předpovědi a výzkum klimatu (Hadley Centre for Climate Prediction and Research, HCCPR) varovali, že objem sladké vody vtékající do Severního ledového oceánu, se neustále zvyšuje. V důsledku toho dochází k narušování rovnováhy klimatického systému a k oslabování chodu Golfského proudu.

  Golfský proud směřuje od Mexického zálivu na severovýchod. V článku publikovaném v odborném časopise Geophysical Research Letters upozorňuje britský vědecký tým na zvyšování objemu sladké vody v Severním ledovém oceánu. Tím dochází ke změnám v systému globální hydrologické výměny. Hydrologický cyklus spočívá ve výměně vody mezi jednotlivými rezervoáry, v obecné rovině mezi pevninami, oceány a atmosférou. Zvyšování průměrných teplot na Zemi hydrologický cyklus urychluje. V tropických oblastech se to projevuje snižováním úhrnného množství dešťových srážek a naopak ve vyšších zeměpisných šířkách jejich zvyšováním. Z toho logicky vyplývá, že v arktických řekách odpovídajícím způsobem roste průtok vody. Mění se ale i celkové rozdělení vod na planetě.

  Tento fakt bude mít velké společenské a ekonomické důsledky. Rovnováha klimatického systému je ohrožena. Sladká voda z řek snižuje slanost a hustotu vody v oceánu a narušuje tak termohalinní oceánský výměník, což je propojený systém hlubokých studených a teplých povrchových vod, jemuž se říká dopravníkový pás.

  Srdcem výměníku je antarktická cirkulace. Z ní pak vychází tzv. atlantický výměník (Atlantic Conveyor) a pacifický protivýměník (Pacific and Indian Anticonveyor). Je všeobecně známo, že mírné klima v severní a severozápadní části Evropy pomáhá udržovat teplý Golfský proud. Zhroucení termocirkulace udržované Golfským proudem by způsobilo prudký pokles průměrných teplot nejenom v Evropě, ale i v Asii a Severní Americe. Na jižní polokouli by se teplota naopak zvýšila.

  Mapa s vyznačeným Golfským proudem. Průtok vody v arktických řekách roste od 60. let 20. století. V roce 1965 byl zaznamenán největší skok, když se roční objem zvýšil o 8.73 kubických kilometrů (milionů litrů). Simulace provedené Peili Wuem, Richardem Woodem a Peterem Stottem z Hadleyho centra prokázaly rozhodující podíl člověka na celkovém vývoji situace. Bez ovlivnění lidskou činností by se hydrologický cyklus ve 20. století vůbec nezměnil.

  Vzestupný trend objemu sladké vody vtékající do Severního ledového oceánu je podle odborníků jen počáteční fází změny hydrologického cyklu a varovným signálem před nástupem rychlých klimatických změn.

  Tak a vyberme si 😉

  #14355
  007krivanek
  Účastník
  (917 odpovědí)

  No kurňa, to je román.

  Seš všímavý, vzdělaný, pálí ti to .

  Stačilo napsat.

  Jo je to trochu horší než loni, ale na jaře se zase

  uvidíme v Norsku.

  Protože Norsko je Norsko.

  Je tak ?

  (bohužel, my ekologické katastrofy neovlivníme .na to jsou tu jiné moci)

  #14356
  sroubek282
  Účastník
  (6210 odpovědí)

  007krivanek napsal:

  No kurňa, to je román.

  Seš všímavý, vzdělaný, pálí ti to .

  Stačilo napsat.

  Jo je to trochu horší než loni, ale na jaře se zase

  uvidíme v Norsku.

  Protože Norsko je Norsko.

  Je tak ?

  (bohužel, my ekologické katastrofy neovlivníme .na to jsou tu jiné moci)

  přesně tak,do Norska pojedu a basta 😉

  #14359
  Salmon
  Účastník
  (603 odpovědí)

  Nejmrazivější zima? Naprostý nesmysl, říká klimatolog:

  Bude zima nebo teplo?

  #14365
  respi
  Člen
  (1804 odpovědí)

  Jsou to jenom samý úvahy lidí,kteří chtěj být chytrý a zviditelnit se!Někteří snad ani neví že nějakej Golfskej proud existuje.Nejdřív globální oteplování,teď tisíciletá zima!Tak si vyberte..?!čau:-?:-|8-)

  #14417
  jirka
  Člen
  (65 odpovědí)

  To co se tvořilo a formovalo miliony let, není možné zničit za 10-20let.

  Co bude, nikdo neví. To je život!

  Globální oteplování je houpost.

  http://www.novinky.cz/veda-skoly/213857-globalni-oteplovani-je-nejvetsi-podvod-protestuje-uznavany-fyzik.html

  #16195
  pirko
  Člen
  (70 odpovědí)

  Golfský proud topí naplno!

  Evropa se doby ledové nemusí obávat.Podle meteorologa Jůzy se polský klimatolog Kowalewski vyjadřoval k hypotetické otázce, co by se stalo, kdyby zeslábl Golfský proud. To podle něj ovšem v současné době nehrozí.

  „Mořská voda s teplotou nad nulou podél evropského a skandinávského pobřeží zasahuje daleko za polární kruh, dál než kdekoli jinde na severní i jižní polokouli,“ vysvětlil meteorolog, podle kterého teplota Atlantického oceánu v oblasti Golfského proudu západně od Velké Británie v úrovni 50. rovnoběžky je kolem 11 až 12 °C, zatímco na téže rovnoběžce u amerického pobřeží mimo dosah Golfského proudu je to méně než 5°C.

  „Mechanismus, který měl způsobit údajnou tisíciletou zimu, tedy nepůsobí. Dosavadní chladnější průběh zimy nebyl způsoben slabším Golfským proudem, ale prouděním chladného kontinentálního vzduchu úplně mimo Golfský proud, jako ostatně dosud všechny chladné a chladnější zimy,“ soudí Jůza.

  Zdroj

  #44684
  Ice
  Účastník
  (206 odpovědí)

  Po rybolovu v Tromso, kde byli tisíce makrel podobně jako u Trondheimu, tak mohu říct, že golďák spíše zesiluje. Podle místních to bude do budoucna problem, protože teplá voda stáhne studenomilné tresky dál od pobřeží a do větších hloubek. Před 10 léty, makrely v Tromso naprosté scifi.

  #44686
  Step
  Účastník
  (1080 odpovědí)

  Chlapi, co to je ta termohalinní cirkulace a kde maj ten oceánský bazén?:-D:-D:-D

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 21)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Golfský proud slábne

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(6)
(85)
(13)

Nahrávání ... Nahrávání ...