Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Golfský proud slábne
- Toto téma obsahuje celkem 20 odpovědí. Do diskuze (13 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Radislav Kryl a poslední změna proběhla před 12 roky a 2 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
#3712 6.10.2010 v 15:06
Jeho rychlost podle vědců za poslední léta klesla na polovinu, což znamená, že k břehům Evropy Golfský proud přinese dvakrát méně tepla než dříve.Zatím jsou prvními signály o důsledcích oslabení Golfského proudu velmi nízké teploty ve středním Rusku. Fisica Nucleare, italský vědec poukazuje na satelitní záběry a dokazuje, že oceánský proud v Mexickém zálivu se oddělil od Floridského proudu (oba tyto proudy tvoří základnu Golfského proudu).
Příčinou je ropná katastrofa
Za možnou příčinu označuje nedávnou ropnou katastrofou v Mexickém zálivu. Navíc prý byla část Golfského proudu zablokována 400 kilometrů východně od pobřeží Jižní Karolíny.
„Tato změna může vést k rychlým klimatickým změnám,“ uvedl Zangari, který zkoumá Golfský proud desítky let.
Zajímavé je, že na rozdíl od Zangariho Američané s odvoláním na satelitní snímky NASA tvrdí, že Golfský proud, který funguje jako životodárné „ústřední topení“ pro Evropu, je letos po 18 letech oteplování silnější než kdy dříve.
zdroj http://pravo.novinky.cz/
#14341 6.10.2010 v 16:39Tak a vyberme si:-D
#14347 6.10.2010 v 18:47Ti, co tvrdí, že bude krutá zima a poukazují na slábnoucí Golfský proud, tak chtějí nejspíše oživit trh s uhlím a koksem a vystrašit lidi, jako třeba v kauze “prasečí chřipka” a ti druzí se snaží zamaskovat dopady ropné katastrofy:-P
Zeptejte se prezidenta nebo Dagmar Honsové:-D
#14348 6.10.2010 v 20:22Uz asi pred 5 lety tvrdili AMERICTI vedci, ze Golfsky proud slabne a Evrope hrozi mala doba ledova … ted zase tvrdi opak .. tos opravdu, vyberme si! Asi se naucim plest a vrhnu se misto vazani navazcu na pleteni svetru a saly, pripadne plavek, kdyby nahodou nezeslabl tak uplne moc 🙂
#14352 7.10.2010 v 18:04Golfský proud a jeho severní větve – Irmingerův, Norský a Severoatlantický proud – je silný, teplý a poměrně rychlý mořský proud Atlantského oceánu. Vzniká v Mexickém zálivu, díky čemuž má i své jméno (gulf = anglicky záliv). Pokračuje Floridským průlivem, sleduje pobřeží Severní Ameriky k ostrovu Newfoundland, kde se odchyluje od pevniny a pak přechází přes Atlantský oceán. Přibližně na 40° s. š. a 30° z. d. se rozděluje na dvě větve: severní proud míří k severní Evropě a jižní se obrací k západnímu pobřeží Afriky.
Větve proudění Golfského proudu
Golfský proud ovlivňuje podnebí východního pobřeží Severní Ameriky od Floridy po Newfoundland a západního pobřeží Evropy. Na Golfský proud má vliv stav atmosféry a proudění v ní. Tato tzv. severoatlantická oscilace mění rychlost proudu a je s ním v přímé i nepřímé interakci. Golfský proud je také součástí termohalinní cirkulace probíhající v oceánském bazénu.
Evropská větev Golfského proudu, nazývaná Severoatlantický proud, zmírňuje v západní Evropě zimy, obzvláště pak na severu. Ty jsou tak teplejší než na jiných místech Země se stejnou zeměpisnou šířku.
Například v lednu činí rozdíl průměrných teplot mezi pobřežím Norska a severními částmi Kanady přibližně 30 °C.
#14353 7.10.2010 v 18:10Tabulka mořských proudů
Název Oceán Poznámka
Agulhaský Indický teplý; součást jižního rovníkového proudu
Antilský Atlantský teplý; součást severního rovníkového proudu
Benguelský Atlantský studený; součást Západního příhonu
Brazilský Atlantský teplý; součást jižního rovníkového proudu
Falklandský Atlantský studený; součást Západního příhonu
Golfský Atlantský teplý
způsobený větrem
Guayanský Atlantský teplý; součást jižního rovníkového proudu
Guinejský Atlantský teplý; rovníkový protiproud
Kurošio Tichý teplý; součást severního rovníkového proudu
Labradorský Atlantský studený; způsobený odtokem studených polárních vod
Monzunový Indický teplý; sezónní proud způsobený monzuny
Ojašio Tichý studený; sezónní proud způsobený odtokem vod z Ochotského a Beringova moře
Peruánský Tichý studený; součást Západního příhonu
severní a jižní rovníkový Atlantský, Indický, Tichý teplý; způsobený pasátovými větry
Východoaustralský Tichý teplý; součást jižního rovníkového proudu
Východogrónský Atlantský studený; způsobený odtokem studených polárních vod
Západní příhon Atlantský, Indický, Tichý studený
Západoaustralský Indický studený; součást Západního příhonu
Toto sem vyčetl 😉
#14354 7.10.2010 v 18:30Sladká voda z arktických řek oslabuje Golfský proud
Rubrika: Oceánská cirkulace (23.01.2005, 6023 přečtení)
Vědci z britského Hadleyho střediska pro předpovědi a výzkum klimatu (Hadley Centre for Climate Prediction and Research, HCCPR) varovali, že objem sladké vody vtékající do Severního ledového oceánu, se neustále zvyšuje. V důsledku toho dochází k narušování rovnováhy klimatického systému a k oslabování chodu Golfského proudu.
Golfský proud směřuje od Mexického zálivu na severovýchod. V článku publikovaném v odborném časopise Geophysical Research Letters upozorňuje britský vědecký tým na zvyšování objemu sladké vody v Severním ledovém oceánu. Tím dochází ke změnám v systému globální hydrologické výměny. Hydrologický cyklus spočívá ve výměně vody mezi jednotlivými rezervoáry, v obecné rovině mezi pevninami, oceány a atmosférou. Zvyšování průměrných teplot na Zemi hydrologický cyklus urychluje. V tropických oblastech se to projevuje snižováním úhrnného množství dešťových srážek a naopak ve vyšších zeměpisných šířkách jejich zvyšováním. Z toho logicky vyplývá, že v arktických řekách odpovídajícím způsobem roste průtok vody. Mění se ale i celkové rozdělení vod na planetě.
Tento fakt bude mít velké společenské a ekonomické důsledky. Rovnováha klimatického systému je ohrožena. Sladká voda z řek snižuje slanost a hustotu vody v oceánu a narušuje tak termohalinní oceánský výměník, což je propojený systém hlubokých studených a teplých povrchových vod, jemuž se říká dopravníkový pás.
Srdcem výměníku je antarktická cirkulace. Z ní pak vychází tzv. atlantický výměník (Atlantic Conveyor) a pacifický protivýměník (Pacific and Indian Anticonveyor). Je všeobecně známo, že mírné klima v severní a severozápadní části Evropy pomáhá udržovat teplý Golfský proud. Zhroucení termocirkulace udržované Golfským proudem by způsobilo prudký pokles průměrných teplot nejenom v Evropě, ale i v Asii a Severní Americe. Na jižní polokouli by se teplota naopak zvýšila.
Mapa s vyznačeným Golfským proudem. Průtok vody v arktických řekách roste od 60. let 20. století. V roce 1965 byl zaznamenán největší skok, když se roční objem zvýšil o 8.73 kubických kilometrů (milionů litrů). Simulace provedené Peili Wuem, Richardem Woodem a Peterem Stottem z Hadleyho centra prokázaly rozhodující podíl člověka na celkovém vývoji situace. Bez ovlivnění lidskou činností by se hydrologický cyklus ve 20. století vůbec nezměnil.
Vzestupný trend objemu sladké vody vtékající do Severního ledového oceánu je podle odborníků jen počáteční fází změny hydrologického cyklu a varovným signálem před nástupem rychlých klimatických změn.
Tak a vyberme si 😉
#14355 7.10.2010 v 20:45No kurňa, to je román.
Seš všímavý, vzdělaný, pálí ti to .
Stačilo napsat.
Jo je to trochu horší než loni, ale na jaře se zase
uvidíme v Norsku.
Protože Norsko je Norsko.
Je tak ?
(bohužel, my ekologické katastrofy neovlivníme .na to jsou tu jiné moci)
#14356 8.10.2010 v 3:08007krivanek napsal:
No kurňa, to je román.
Seš všímavý, vzdělaný, pálí ti to .
Stačilo napsat.
Jo je to trochu horší než loni, ale na jaře se zase
uvidíme v Norsku.
Protože Norsko je Norsko.
Je tak ?
(bohužel, my ekologické katastrofy neovlivníme .na to jsou tu jiné moci)
přesně tak,do Norska pojedu a basta 😉
#14359 8.10.2010 v 6:09Nejmrazivější zima? Naprostý nesmysl, říká klimatolog:
#14365 8.10.2010 v 9:39Jsou to jenom samý úvahy lidí,kteří chtěj být chytrý a zviditelnit se!Někteří snad ani neví že nějakej Golfskej proud existuje.Nejdřív globální oteplování,teď tisíciletá zima!Tak si vyberte..?!čau:-?:-|8-)
#14417 12.10.2010 v 20:21To co se tvořilo a formovalo miliony let, není možné zničit za 10-20let.
Co bude, nikdo neví. To je život!
Globální oteplování je houpost.
#16195 10.1.2011 v 16:09Golfský proud topí naplno!
Evropa se doby ledové nemusí obávat.Podle meteorologa Jůzy se polský klimatolog Kowalewski vyjadřoval k hypotetické otázce, co by se stalo, kdyby zeslábl Golfský proud. To podle něj ovšem v současné době nehrozí.
„Mořská voda s teplotou nad nulou podél evropského a skandinávského pobřeží zasahuje daleko za polární kruh, dál než kdekoli jinde na severní i jižní polokouli,“ vysvětlil meteorolog, podle kterého teplota Atlantického oceánu v oblasti Golfského proudu západně od Velké Británie v úrovni 50. rovnoběžky je kolem 11 až 12 °C, zatímco na téže rovnoběžce u amerického pobřeží mimo dosah Golfského proudu je to méně než 5°C.
„Mechanismus, který měl způsobit údajnou tisíciletou zimu, tedy nepůsobí. Dosavadní chladnější průběh zimy nebyl způsoben slabším Golfským proudem, ale prouděním chladného kontinentálního vzduchu úplně mimo Golfský proud, jako ostatně dosud všechny chladné a chladnější zimy,“ soudí Jůza.
#44684 7.9.2012 v 13:11Po rybolovu v Tromso, kde byli tisíce makrel podobně jako u Trondheimu, tak mohu říct, že golďák spíše zesiluje. Podle místních to bude do budoucna problem, protože teplá voda stáhne studenomilné tresky dál od pobřeží a do větších hloubek. Před 10 léty, makrely v Tromso naprosté scifi.
#44686 7.9.2012 v 14:10Chlapi, co to je ta termohalinní cirkulace a kde maj ten oceánský bazén?:-D:-D:-D
-
AutorPříspěvky
Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.
Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Golfský proud slábne