Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 2,991 odpovědí. Do diskuze (165 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Pafka a poslední změna proběhla před 11 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 496. až 510. (celkem z 2,992)
  • Autor
    Příspěvky
  • #31514
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Dovolím si MifakM požádat o jedno. Je možné nějakým způsobem určit při síle větru jak vysoké mohou být vlny. Vím, že v tom mohou hrát roli i přílivové vlny v době silého větru. Hlavní je podle mě nedovolit přelití lodi. Věřím, že si s tím poradí. Mě by to zajímalo. Mifaku promiň za nelehký úkol, ale já nejsem technický člověk a určitě bych to nesvedl nějak popsat. Myslím, že by to mohlo zajímat i nenováčky.Nevím jak bych to přesněji popsal, ale snad mi rozumí. Děkuji.

    #31515
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    2 kim

    No díky 🙂

    Na tohle si netroufám, to je celý vědní obor 🙂

    Snad nejlépe to popsal pan ZAPA v tomto článku :

    Pravidla bezpečné plavby

    Tohle by podle mne měla být “bible” každého norka… Měl by ji znát nazpaměť i ve 2:00 ráno, když ho někdo probudí ze sna.

    #31517
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    Jen ještě doplním, že asi nejlepší “barometr” na vlny je vlastní strach.

    Jakmile se na lodi začnu vln bát, je nejlepší se otočit a mazat co nejbezpečněji do přístavu.

    Jen pro zajímavost:

    dnes v koření byl příspěvek o plavbě jednoho čecha kolem světa. Právě se nacházel v místech, kde jsou údajně nejnebezpečnější větry a vlny (mezi Austrálií a Antarktidou). Uváděli že nejvyšší změřené vlnobytí v této oblasti bylo s výškou 25 m.

    #31518
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Prostě MifakM má přehled a opět nezklamal. Potvrzuje se to, že se na něho mohu obrátit s jakýmkoliv dotazem a ví si rady. Pan Zapa to popsal přesně. No alepoň jsme si to oživili před sezonou. Děkuji oběma.

    #31521
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    kim napsal:

    Prostě MifakM má přehled a opět nezklamal. Potvrzuje se to, že se na něho mohu obrátit s jakýmkoliv dotazem a ví si rady. Pan Zapa to popsal přesně. No alepoň jsme si to oživili před sezonou. Děkuji oběma.

    No zase to nepřeháněj… určitě nemám přehled ve všem 🙂 Třeba taková stavba jaderné elektrárny je pro mne špaňelská vesnice 😀

    #31522
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Pane Zapo. Dovolil jsem si Váš článek stáhnout a ptám se zda ho mohu vytisknout a vzít pro nás do Norska. Přednesu ho i na setkání před výjezdem party.

    #31525
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    ještě něco málo jsem u sebe našel. Je to z německého webu, takže je to jen německy a ještě (bohužel) jen jako obrázek. ale třeba to někomu (německy mluvícímu) pomůže. Přes týden to zkusím s pomocí kamaráda přeložit i do češtiny.

    #31527
    sroubek282
    Účastník
    (6210 odpovědí)

    MifakM napsal:

    2 dub

    6 m/s je ještě v pohodě. Na Mellstein to sice není, ale vyjet se dá a zachytáš si. Horší je to 9 m/s a víc. To už sedíš na chatě.

    no..pokud se ti líbí toto…

    [yt=RqoxGG5bqc4&list=yt]RqoxGG5bqc4&list[/yt]

    #31528
    sroubek282
    Účastník
    (6210 odpovědí)

    návrat byl opravdu v tom pravém okamžiku…nepodceňujte moře..

    video už tu kolovalo,ale je třeba si uvědomit sílu moře…

    [yt=5uXDgtdKJ64&list=yt]5uXDgtdKJ64&list[/yt]

    #31531
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    To je jen trochu větší houpačka, i když na těch plasťákách to může být trochu vopruz. To přiznávám. Odahduju vítr cca 8 m/s.

    Podle toho videa jste jeli od průlivu (mezi pevninou a ostrovem Valsoya) co je vpravo od Benového přístavu. Tak kdyby jste (v tom průlivu) zůstali, tak jste to nejhorší mohli v závětří v pohodě přečkat. Pokud by se počasí ještě více zhoršilo, dají se tam ukotvit lodě u mola a k chatám pak dojít pěšky.

    #31532
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    Ale jak jsem psal, pokud se začneš bát na vlvách, je lepší se co nejbezpečněji vrátit. A to i za cenu “pěškobusu” 🙂

    #31533
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Podle mě jsou nepříjemné ostré vlny, které mají bílé čepice – přelévají se a nejsou povlovné. Další známkou je potemělé moře. Mýslím, že to bylo někde okolo Aure pře x lety, kdy jsme měli obavu, že nás to spláchne. Jednalo se o překonání asi o 1000m. Přežili jsme to. V té době jsem uklidňoval posádku, že to není životu nebezpečné, ale v jejich očích jsem viděl něco jiného. Nebylo mi to příjemné. Nejhorší je panika- chaotická reakce na situaci. Obdobně jako jak sděluje MifakM když je obava jdu z moře.

    #31547
    janek
    Účastník
    (117 odpovědí)

    V září jsme vyjížděli při 8m/s, a to jen proto, že benn jel na dovolenou, jinak by nám to asi nedovolil. Podařilo se nám prokousat do fjordu v pravo od přístavu. I ve fjordu byl problém se udržet, ryby nebryly, pršelo, zima, no prostě super. Vydrželi jsme možná 3 hodky. Vítr stále sílil. Zavelili jsme tedy k ústupu, při výjezdu z fjordu už byly fakt velké vlny, vítr určitě tak 10m/s, ale naštěstí jsme obe posádky měli kverna, musím říct, že jsem měl zodpovědnost za dva nováčky v lodi, jeden byl nadšený z adrenalinu a druhý chtěl vystoupit a dál raději plavat, to co tady dal šroubek je slabší odvar, byl pokus i natáčet, ale nedalo se to ustát, vlny chodily až na mě za plexi k volantu, ještě teď s toho mám strach.

    #31550
    Lipenak
    Účastník
    (192 odpovědí)

    Zdravím,

    on ten sílící vítr dává rovnici, že se nedá chytat, tak je lepší se na to vybodnout jak píše Janek, než riskovat. Pak je také nepříjemné když vám jdou vlny proti přílivu a pod vámi je schod třeba z 80m na 10m to s vámi taky umí zamávat. Vlny jsou krátké a nestandartní velikosti a silný proud.Proto jezdím na 14dní, abych v takové slotě na vodu nemusel 😛 Na břehu vláčka je taky dobrá, ale bacha si musíte dávat taky, protože vítr je i na břehu nepříjemný.

    #31552
    dedek
    Člen
    (489 odpovědí)

    Tímto si musí projít asi každý aby zjitil že moře není rybník.Taky jsme před x lety vraceli dvě posátky a můžu říc už nikdy víc.Ted po letech bych řekl že to byla tak 10m/s a to ještě té druhej lodi došel benzín.Už jste někdo nalívali benzín v takové slotě no prostě zážitek na celý život.Proto to chce stále sledovat co se kolem vás děje.:-P:-P

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 496. až 510. (celkem z 2,992)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(6)
(20)
(164)
(26)

Nahrávání ... Nahrávání ...