Baitcastový naviják není problém. Nevidí se jich v Norsku moc, ale občas je používají i velmi renomovaní rybáři a žblebty o tom, že by to nedalo metrovou rybu, pouští do světa jen ti, co to v životě neměli v ruce.
V Norsku jsem použil tři baitcasty. Na vláčku napřed Abu Record 61 HC. Pohodový, neskutečně odolný vůči korozi – v podstatě stačila jen běžná údržba. Na větší hloubku má ale malou kapacitu a pokud se cívka trochu vyprázdní, navíjí hrozně pomalu. Z tohoto důvodu nahrazen Shimanem Tranx 401. S ním naprostá spokojenost. Nemám mu co vytknout.
Jako baitcast na lehčí pilkrování a lov na hloubkách se zátěžemi do 400 g používám WFT BC Giant. Naprosto suprová věc. Má tresky, mníky, štikozubce a ostrouny včetně ryb přes metr (max. mník 121 cm). Jedinou chybou je, že se sůl opakovaně dostává do levého ložiska na ose cívky a toto je potřeba občas vyměnit.
Paralelně používám i smekací navijáky. Na menší hloubky a lehčí přívlač je mám radši, ale na hloubky od 20 do 100 m a nástrahy od 50 g nahoru používám baitcasty moc rád. V Norsku o hodně raději než v Čechách.