Nápověda Doporučujeme:

Vše o filetování

Každý, kdo jede na ryby do Norska se s tímto zpracování úlovků jistě setkal. Tento článek shrnuje nejdůležitější body, jak správně filetovat. Zpracování ryb je důležitý proces, při kterém vznikají chutné filety bez kostí. Pojďme se tedy podívat na to, jak postupovat při zpracování této hodnotné suroviny.

vse_o_filetovani_norsko_1

 

Pozor na parazity

Rybu nejlépe usmrtíme ranou tupým předmětem do hlavy a následně ostrým nožem podřízneme. Někomu se to může zdát drastické ale pak máte dobré maso bez krve a pro rybu je to rychlé.Poté rozřízneme rybě břicho a vyndáme z něj vnitřnosti. U tresek si můžeme dát stranou játra, která jsou pochoutkou. Na játrech lze nalézt škrkavky z rodu Anisakiade, které jsou nejčastější paraziti mořských ryb.

vse_o_filetovani_norsko_2

 

Výjmečné onemocnění

Anisakis simplex, též sleďový červ, je parazitický červ trávicího traktu mořských savců. Má složitý vývojový cyklus, v němž figurují korýši jako mezihostitelé a následně ryby či hlavonožci coby paratenický hostitel. V této podobě je Anisakis nebezpečný i pro člověka – larvy v tělní dutině či svalovině ryb jsou silným alergenem a člověkem pozřené živé larvy mohou proniknout skrze žaludeční stěnu do vnitřních orgánů. Onemocnění člověka způsobené tímto nematodem se nazývá anisakióza.Z jater jdou sloupnout lehce s blankou. V případě že zasahují do masa je nelze nijak vyndat, musíme poškozený kus vyhodit. Dbejte na řádnou tepelnou úpravu. Je však známo, že Laponci jedí syrová játra i s parazity. Ale raději nic nepodceňovat.

vse_o_filetovani_norsko_3

 

Filet – maso bez kostí

Rybu uchopíme za hlavu a ostrým nožem obřízneme prsní ploutve. Tam kde končí hřbetní ploutev píchneme nůž a projedeme s ním až na druhou stranu. Za stálého dotyku s páteří jedeme až k ocasní ploutvi. Teď když nám zbývá už jen se zbavit žeber položíme si rybu tak, aby hlava byla směrem k nám. Potom ostrým nožem kopírujeme páteř, až narazíme na žebra otočíme rybu na záda uchopíme rybu za břicho a zevnitř odřezáváme žebra. Potom odřízneme kosti za hlavou je to takový “trojúhelník”. Zbývá jen odřezat ploutve a teď nám zůstal čistý filet.

vse_o_filetovani_norsko_4

 

Transport rybího masa

Filety si nařežeme na potřebné porce a necháme zmrazit v nějaké plastové formě. Na pořádné zmražení, v případě, že nepoužíváte šokové mrazení jsou potřeba minimálně 2 dny. Ryby se převáží v polystyrenových bednách. Pokud jsou kostky filet dobře narovnané, bez mezer, vydrží bez problémů až 48h cesty.

vse_o_filetovani_norsko_5

 

Rady rybáře

Neexistuje universální nůž, ale když jsou šikovné ruce a je v záloze ocílka dá se filetovat prakticky vším co má úzkou a minimálně 15 cm dlouho čepel (pozn.: na 30 cm potočáka stačí ostrá rybička). OCEL: samozřejmě, čím vyšší číslo HR, tím déle drží ostří a nemusí se tak často ostřit. Zde také platí zásada, že ocílka musí být tvrdší než nůž, nejlépe stejný výrobce nebo výrobcem doporučená (pozn.: na vyšší HR je nejlepší diamant).

vse_o_filetovani_norsko_7

Jaké nože pořídit

Délka a ohyb: obecně se dá říci, čím delší a ohebnější, tím více ztrácíme kontrolu nad špičkou nože. Někdy je ale délka a měkký ohyb potřeba např. při stahování kůže, vyřezávání žeber z lososovitých nebo když náhodou Svatý Petr není doma a vy můžete filetovat halibuta. DOPORUČENÍ: nůž kratší a tvrdší na ohyb – porcování, kuchání, filetování menších ryb a pro začátečníky. Nůž střední délky a ohybu – filetování ryb do délky 80 cm, pokročilí (3-krát N. min.) nůž delší a ohebnější – pro šikovné ruce, na větší ryby, halibuty, stahování kůže z filet RADA: filetujte střízliví, pomalu a s rozmyslem a doporučuji používat filetovací rukavice, lepší rozříznutá rukavice než Vaše kůže. ZÁVĚR: ideální sada – 3 různé nože, příslušná ocílka, brousek, rukavice.

vse_o_filetovani_norsko_6

 

Autor: Karel Chlumec

Foto: rybolovnorsko.cz

6 komentářů

 1. “DOPORUČENÍ: nůž kratší a tvrdší na ohyb – porcování, kuchání, filetování menších ryb a pro začátečníky. Nůž střední délky a ohybu – filetování ryb do délky 80 cm, pokročilí (3-krát N. min.) nůž delší a ohebnější – pro šikovné ruce….. (-: ”

  Vidím to rozškatulkování na “začátečníky,pokročilé -3xNorsko a šikovné ruce” přesně naopak. Ten kdo má šikovné ruce a potřebuje podat profesionální výkon, postupně přejde na jiný a za čas se naučí filetovat pevným nožem pracovního,nebo kuchařského typu. Tím nechci ale tvrdit,že se tenkým,dlouhým a pružným nožem filetovat nedá.To určitě ano.Filetování je snažší a zvládne ho s ním každý začátečník a proto jej také výrobci dodávají a hobby rybáři kupují.Ostatně,limit se nechá vyfiletovat i nožem na dopisy…
  Jinak s Tebou samozřejmě souhlasím. Ne ale ne s názorem,že s krátkým a pevným nožem filetují začátečníci a tenkým pružným a dlouhým ti zkušemější. Z mého pohledu je to opačně.

 2. Jakou délku nože byste doporučili pro úplného začátečníka, který bude filetovat poprvé příští rok v Norsku?

 3. Nůž mám pro nového kolegu, co jede s námi poprvé. Jedeme blízko Vikny květen. Proč se ptáš na oblast kam jedeme, jakou to má souvislost s nožem?

 4. Ptám se proto, abych si představilvelikost ryb, které budete zpracovávat. Do oblasti Vikny bude kolegovi plně vyhovovat délka čepele 15cm. Já bych volil nejlevnější pracovní Moru
  http://www.topfishing.eu/morakniv-filetting-5-flexible.html
  Nebo základní Rapalu
  http://www.topfishing.eu/filet-nuz-rapala-bp706sh1-topfishing.html
  Pokud je náročný, tak ať si vezme “voňavku” od Martiini
  http://www.topfishing.eu/filet-nuz-rapala-bp706sh1-topfishing-7.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...