V letošních doporučovaných nástrahách se podíváme jak na osvědčené nástrahy, tak i na pár novinek, které je vhodné mít sebou pro přídad, že “klasika” nezabírá. Představíme si vhodné návnady jak do středního Norska, tak i na úplný sever. Určitě se nezapomeňte v komentářích pod článkem podělit s ostatními, co se Vám osvědčilo a na co nejvíc ve kterém období jdou.
Novinky nebo evergeen
Sezóna je v plném proudu a není od věci si připomenout pár neúčinnějších nástrah na severní atlantik. Nebudu zde rozlišovat, jestli se jedná o vláčecí nástrahu, nebo pilkrovací. Způsob použití už závisí na každém z nás, co má z dané lokality vyzkoušeno. K napsání tohoto článku mě přiměl fakt, že nástrah každým rokem přibývá, ale jasní favorité zůstávají. Nováčci se mě často ptají, jaké nástrahy si pořídit do stř. Norska a co vzít na úplný Sever. Odpověď je velmi jednoduchá. Rozhoduje velikost. Na Sever volíme spíše větší nástrahy kolem 20–30cm a do středního Norska je to spíše 9–15cm.
Švédský nerezový pilkr
Nerezový Švédský pilkr je pravděpodobně to nejlepší, co můžete na rybolov do Norska pořídit. Při jeho výrobě jsme vycházeli z osvědčeného designu „Solvkroken“, který jsme ještě vylepšily agresivním tvarem a umístěním háčků na bok pilkeru. Tímto jsme docílili vyloučení poškození kroužku a háčku při pilkrování na skalnatém dně. Přidáním třpytky do těla pilkru jsme zvýšili agresivitu této nástrahy na maximum. Třpytka při každném pohybu odráží tisíce lesků, které neodolatelně vábí ryby. Tento pilkr vyniká fantastickou účinností pro lov trofejních exemplářů tresek obecných a halibutů.
Paprika nebo úhořík
Absolutně nej nástraha na tresky obecné a kelery. Tato nástraha je hojně používaná Nory, kteří loví z kutrů na kolečko. Pokud pojedete na velké tresky, doporučujeme návazec převázat silonem Platil 0.80mm až 1mm, potom je jistota, že vám to trofejní kus neroztrhne. Používá se také samostně jako přívěs do horního závěsu pilkru. Švéd a paprika patří mezi Norskou klasiku, kterou hned tak asi nic nepřekoná. Letos zažívají renesanci nové chobotnice, které jsou dvoubarevné ve stylu Red Head /červená hlava/ s fluo třásněmi. Zažili jsme mnoho dní, kdy tresky odmítaly červené papriky a jakmile jsme je vyměnili za chobotnice, tak přišli okamžitě záběry. Chobotnice můžete vyskoušet i v severním Norsku, protože se vyrábí i ve velkých verzích až 18cm, osazené 12/0 háčky.
Magické oko nebo koule
Tato lišácká nástraha si v posledních letech získala velké množství fanoušků, pro svoje universální použití. Samotná nástraha není určena k okamžitému nastražení, ale musí se ještě dolatit. Dá se kombinovat pro lov na maso u dna, nebo se doplní velkým riperem, či twisterem pro hlubinnou přívlač. Velikost kolem 100g se dá využít pro těžkou vláčku s 15cm ripery. Tato nástraha bývá osazena velkými jednoháky s dlouhým ramínkem, takže se hrot háčku dostane pěkně k ocásku ripera, odkud přichází 100% záběrů. Dodává se v grámážích 100-1000g, takže si vybere každý lovec, podle místa a hloubky, kde chce lovit.
Velké twistery
Twister z měkké gumy s kulatým ocáskem náleží do kategorie nejpřitažlivějších nástach na Halibuty a velké Tresky – nový GRUBIN SHAD nabízí některé další detaily, které zvyšují jeho rybářské úspěchy na moři. Vroubkované tělo vytváří vybrace, které velmi dráždí dravce. Toto vroubkování dále napomáhá turbulencím a vibracím, které způsobuje zajímavé a dráždivé pohyby ocásku, což také vyznamně zvyšuje šanci na úspěch. Při vedení této nástrahy se doporučují krátké razatní škubance, abyste agresivně rozvlnili vroubkobání těla.
Roybait
Paprikám a pilkrům dnes šlapou na paty gumové nástrahy z díly Roybait. Jedná se o revoluční novinku pro lov velkých exeplářů halibuta a tresky obecné. V současnosti dodáváme na trh ryby v gramážích 250g, 350g, 400g, 500g a 600g. Nejvíce se ovšem prodávají 250g a 350g, protože nyní je v Norsku hit, lov halibutů na hloubkách 20–30m. Těm, kdo touží po úlovku velké tresky nebo kočky, mohu doporučit těžší gramáže, neboť tato nástraha dovede i selektovat velikost ulovených ryb. Pokud nastražíte rybu ve velikosti 32cm a hmotnosti 600g, buďte si jisti, že vás nějaká sedmdesátka určitě otravovat nebude. Tím nechci říct, že na naše nástrahy berou jen velké ryby, ale Vy si velikostí nástrahy můžete sami určit, jaké ryby vás zajímají a nemusíte z hlubin tahat a zabíjet malé rybí potomstvo. Velice důležitým faktem je i to, že naší nástrahou se nepodsekávají ryby, jak tomu bývá velmi často při pilkrování.
Technika lovu s Roybaitem
Velká gumová ryba nedposekává ve sloupci menší tresky za břicho, jak tomu často bývá při pilkrování, ale počká si, až si ji nějaká velká treska vybere. Mohu garantovat, že nějaká šedesátka nástrahu o velikosti 32cm určitě atakovat nebude. Spíše čekejte velikost ryb 100cm+. S vedením této nástrahy je to také velmi jednoduché, tvar a barva gumové ryby jsou tak dokonalé, že nemusíte pilkrovat a tahat nástrahu jeden metr ve sloupci, ale stačí se v klidu usadit. Prut dobře uchopit a čekat na záběr, který bývá velmi razantní. Potom Vás čeká zasloužený souboj s velkou rybou, která nebude podseklá, ale trojháček bude sedět pěkně v koutku tlamy.
Obrovský úspěch
Jig je vybaven jedním kvalitním trojháčkem, s možností osadit ještě jeden závěs dalším trojháčkem. Po záběru se zadní trojhák vytrhne z ryby a při zdolávání již nedojde k poškození ryperu od zubů zdolávané ryby. Návnada se spustí ke dnu a pohyb lodi už vykoná sám dráždivý pohyb, který vyprovokuje dravce k útoku. To znamená, že při lovu s touto nástrahou nedochází k velkému fyzickému vyčerpání, jak tomu často bývá při lovu s těžkými pilkry. Uvedení této nástrahy na trh předházela serie náročných testů. Jigová hlava byla vyvinuta tak, aby zvýšila úspěšnost vylovení chycené ryby na maximum. Trojháčky jsou lišácky umístěny na sponí části ryperu, protože 100% záběrů přichází zespod. Tato nástraha byla inspirována chováním velkých dravců, kteří vždy útočí na nic netušící hejna z tmavých hlubin oceánů. Zatím největším úspěchem je nový český rekord halibuta 221cm 142kg uloveného na Roybait.
Mořské návazce
Pro zatraktivnění pilkru se požívá celá řada mořských návazců. Zde je potřeba se mít na pozoru, protože tyto nástrahy bývají navázány na tenkém silonu, který se při útoku velké ryby zpravidla roztrhne, a máte po radosti. Tyto návazce je třeba používat s rozumem a tam, kde se dá předpokládat velké hejno, tak použiji třeba jen jednu nástrahu, místo tří. Na převazování se nám výborně osvědčil silon Platil, který i v extrémních podmínkách chladného severu, zůstává měkký a dá se výborně uzlovat. Náš tip: Platil 0,80mm na 36,5kg v kombinaci s pletenkou DAIWA 0,35mm 40kg. Ověřená klasika, která funguje! Pokud budete mít vázku, tak se utrhne silon a pletenka se celá zachrání.
Nůž pro každodenní práci
„Chodit po světě bez nože, to prý sa nemože, to prý su cvok…“ zpívá Jaromír Nohavica a já k tomu dodávám několikadenní pobyt na moři bez nože je zcela nemyslitelný. Z velké nabídky nožů filetovacích i outdoorových pro rybáře bych Vám rád doporučil dva modely od švédské firmy Mora, která se výrobou nožů zabývá více než 125 let. Mezi špičkové filetovací nože patří Fishing Comfort Filet 155, který má jádro jádro čepele z vysoce uhlíkové oceli zabalené mezi dva pláty měkčí oceli. Vysoké tvrdosti až 58HRC je dosaženo při zachování výborné houževnatosti čepele a dlouhé životnosti ostří.
Autor: Sim
Foto: Sim
Soroya v červenci – s čím máte nej zkušenosti?
V červenci na hloubky švéd 700-800g a nad ním návazec s jednou paprikou 10/0 nebo 12/0 barva červená. Na halibuty bude top na menší hloubky 30-40m Roybait 150g-300g barva keler nebo sleď.
To kaqpa: Trojháček na zadní přívěs ke Cutbaitu používám tento
http://www.topfishing.eu/trojhacek-icefish-5x-tin-monster-3-0.html
A na velké pilkry 750g tento
http://www.topfishing.eu/trojhacek-icefish-5x-tin-monster-5-0.html
Oboje jsou výborné háčky s tvrdého kovaného drátu a mají široký oblouček, takže ryby dobře drží a málo padají.
Ty trojháčky jsou perfektní, není to, ale malá velikost 5/0 na 750g pilkr? Dal bych tam tak 7/0 nejmíň. Jakou máte kdo zkušenost s velikostí trojháků. Díky za názor.
Ahoj, já neumím přivázat 1 papriku k Platilovi,vždy použvám už hotové návazce třeba 3 paprikami,poradíte mi ? Mám knihu uzlů ale tam jsem nic nenašel. Děkuji Janda
Ahoj Vašku, jak se vrátím z Norska, uděláme ti článek. Potom už budeš dycky vědět.