Nápověda Doporučujeme:

Jak (ne)poškodit multiplikátor

Nejčastějším poškozením bývá utržený řadič. Není to tím, že by tato součástka byla poddimeziovaná, ale je hodně namáhaná, takže stačí málo a problém je na světě. Dochází k tomu tak, že si navinete pletenku přes řadič, který vše bezvadně uloží, ale nezajistíte si konec pletenky tak, aby nemohl projít řadičem také. Potom dojde k tomu, že se rozhodí celý návin a pletenka chodí při spouštěni proti řadiči. Dál stačí, aby zabrala velká ryba, která bude odvíjet přes brzdu a řadič je v háji. Další nejčastější chybou je trhání vázky přes multiplikátor, zde také hrozí, že si utrhnete řadič. Správný postup je ten, povolit co nejvíce brzdu, uchopit pletenku před špičkou prutu, tak abych ji nepoškodil a potom přes hadr zamotat na ruku a pomalým pohybem lodi, se pokusit vázku vyprostit.

jak neposkodit multiplikaor5

Poškození převodů

Dalším nešvarem je zastavování multiplikátoru ve sloupci pouze páčkou překlapěče. Hodně začátečníků si myslí, že když spouští dolů, tak se zastavuje překlopením překlapěče a cívka stojí. Ano, to je pravda, ale hrozí zde nevratné poškození převodů na multiplikátoru. Reklamace takové závady je jednoznačná, zaplatíte to, protože v servisu poznají podle toho jaká součástka je špatná, jak se multíkem zacházelo. Správný postup při spouštění dolů a zastavení ve sloupci je, zastavit cívku nejprve palcem a potom přehodit překlapěč. Pokud to děláte jen překlapěčem, tak to je pro převodovku taková rána, jako když rozjedete auto na dvojku a zařadíte zpátečku!

jak neposkodit multiplikaor4

Zdolávací brzda

Brzda patří také k velmi namáhaným dílům a na její spolehlivosti záleží zdolání Vaší životní ryby. Brzdu nečastěji poškodíte, když si navinete pletenku a nezajistíte návin leukoplastí proti protočení. V Norsku to vezmete na vodu a když se pletenka namočí, tak začne prokluzovat celý návin. Což začátečník začne pochopitelně řešit tím, že utahuje brzdu až na maximum a dorve ji na tvrdo. Už jsem viděl lidi, kteří v zápalu boje dotahovali brzdu tak, až ji utrhli. Další poškození hrozí při vázce, podobně jako u poškození řadiče. Správný postup je ten, povolit co nejvíce brzdu, uchopit pletenku před špičkou, tak abych ji nepoškodil a potom přes hadr zamotat na ruku a pomalým pohybem lodi, se pokusit vázku vyprostit. Prodloužit životnost brzdy můžete také tak, že brzdu po ukončení lovu zcela povolíte a multiplikátor uložíte do transportního obalu.

jak neposkodit multiplikaor7

Multiplikátor s řadičem nebo bez

Pokud váháte, jestli si pořídit na rybolov do Norska multík s řadičem, nebo bez, odpověď je jednoznačná. Samozřejmě s řadičem. Hlavním důvodem je to, že se při navíjení nemusíte starat o bezchybné uložení pletené šňůry, dále si neumím představit zdolávat trofejní rybu a palcem ukládat pletenku na cívku. Slyšel jsem pár názorů, že řadič do Norska je špatně, protože když zabere velká ryba tak řadič utrhne. To je také omyl. Ryba v Norsku, sežere návnadu a teprve potom, co zjistí, že je chycena na háček, vydá se na únik. Nikdy však nevyvine takovou rychlost jako ryby, které se chytají v tropech na trolling. Tady je to bez diskuze, samozřejmě multík bez řadiče, protože tyto ryby jsou velmi rychlé a loví svoji potravu v 50km/h rychlosti, když tomu připočtete rychlost pohybujíce trollingové lodi, je to pro multiplikátor takový náraz, jako byste 70km/h vrazili do zdi. Zde multiplikátory bez řadiče ANO.

jak neposkodit multiplikaor6

Jakou velikost?

Pokud se budeme bavit o velikosti multiplikátoru, tak do Norska bohatě postačí velikost 20 nebo 30, kam se pohodlně vleze 300m pletené šnůry o průměru 0.30–0.40mm, silnější průměry nedoporučuji, protože vlivem mořských proudů a odporu velkého průměru pletenky, neudržíte nástrahu u dna. Do tropů budete potřebovat velikost 50, nebo raději 80, kam se pohodlně vleze návin monofilu o průměru 1mm 1000m. S takou výzbrojí Vám žádná ryba nemůže utéct, pokud ji dobře zaseknete.

jak neposkodit multiplikaor3

Pletenka nebo monofil

Do Norska dejte na multiplikátor určitě pletenou šňůru, která má nulovou průtažnost a i ve velkých hloubkách budete přesně cítit, jestli se vám o nástrahu neotírá nějaká ryba. Naproti tomu v tropech volte jako návin jednoznačně monofil, který péruje jako guma, čehož se hojně využívá při záběrech od velkých ryb přes 2m, které vrazí do nástrahy cca 70km/h rychlostí a než se rozjede brzda multiplikátoru, vypruží silon tento náraz. Kdyby jste tam měli pletenku, tak to ryba bezpečně urazí. Další nevýhodou pletenky v tropech je její náchylnost poškození při otěru, kdy okamžitě po narušení ztrácí svoji pevnost. Naproti tomu monofil, i když se namotá Marlinovi na meč, tak nepovolí a zdolávání vydrží. Po vylovení ryby poškozený kus prostě odstraníte.

jak neposkodit multiplikaor1

Autor: Michal Simčo

Foto: www.rybolovnorsko.cz

2 komentářů

  1. Dobrý den.
    Super článek. Nikde jsem ještě nenašel tolik informací na jednom místě.
    Nemohl bych se ještě optat jak nejlépe zamezit zařezávání šňůry do spodních závitů?
    Děkuji za odpověď.

  2. Zařezávání se děje hlavně po roce nepoužívání. Když přijedeš do Norska, tak je dobré zajet na hloubku a celý multiplikátor vymotat až na cívku a pletenku znovu navinout s těžkým pilkrem cca 500g, potom se ti celý pobyt nezařízne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...