Nápověda Doporučujeme:

Jak na mořskou nemoc

Pod pojmem „mořská nemoc“ (seasickness) rozumíme nevolnost způsobenou pohybem lodě. Obdobně existují choroby z pohybu automobilů, letadel, vlaků, kolotočů, výtahů, dívání se dalekohledem apod. Je však známé, že i strach a pocit úzkosti může vyvolat podobný stav, u některých lidí dokonce hodiny před samotnou cestou lodí. Mezi vlivy, které napomáhají jeho vzniku patří špatně ventilované místnosti, přehřátí organismu, hlad, přejezení, cigaretový dým apod. Přesný důvod vzniku, ale není ještě přesně objasněný.

jak_na_morskou_nemoc1

Je to hodně o psychice

Mořská nemoc jako taková v podstatě neexistuje,většinou se za tou nevolností skrývá problém s očima a psychikou, naloďujete-li se s tím, že určitě dostanete mořskou nemoc, nebo s tím-snad nedostanu mořskou nemoc, pak jí určitě dostanete. Dále to chce nechlastat alko a pro ty,kteří se s něčím léčí popřemýšlet,má-li to smysl,pokud je to třeba lék na tlak, nebo mající různé vedlejší účinky na oběh, tlak apod. Na větších trajektech a lodích pohupování nepocítíte,to obstarává vyrovnávající mechanismus. Věřte, je to hlavně na psychice, když jste se v dětském věku rozdovádění a nadšení v malém gumovém člunu nechali smýkat vlnami, tak jste se tam nepoblili ani omylem, jakmile o tom začnete přemýšlet dospělácky a očekávat to, je konec.

jak_na_morskou_nemoc2

Mořská nemoc se projeví až na otevřeném moři

Většina lidí mořskou nemoc (kinetózu) nedostane, pokud se plaví v uzavřených vodách, ale dostanou ji, až když vyplují na volné moře. Potom se stávají malátnými a letargickými zvláště za bouřlivého počasí a při vysokých vlnách. Někteří lidé nejsou mořskou nemocí postiženi nikdy, jiným zase stačí pouze vstoupit na palubu a už jsou nemocní. Jestliže se Vám dělá špatně v automobilu, budete pravděpodobně trpět i mořskou nemocí. Naopak, jestliže si můžete za jízdy číst, potom je tu šance, že mořskou nemocí nebude trpět vůbec. Mořská nemoc se objeví tehdy, kdy tělo, vnitřní ucho a oči společně odešlou různé signály mozku. To má za následek zmatek a chaos.

jak_na_morskou_nemoc7

Přesný původ mořské nemoci neexistuje

Podle dnešních představ se předpokládá, že neobvyklý pohyb narušuje pohybový orgán ve vnitřním uchu nazývaný vestibulární systém (teorie vnitřního ucha). Vestibulární systém je velmi citlivý orgán, který „monitoruje“ pohyby a polohu hlavy. Mimo hlavní funkce – udržování rovnováhy – má i další neméně důležitou funkci → umožňuje, aby se oči přizpůsobili pohybu hlavy (např. při běhu se oči dokážou fixovat na cestu bez „hopsání“ obrazu). Vestibulární systém dává očím upozornění minisekundy před tím, než se pohne hlava, čímž se oči např. soustředí na určitý objekt. Tento systém je „zvyklý“ dávat mozku horizontální vzruchy. Vertikální vzruchy, které převažují, při pohybu např. ve výtahu jsou pro něho abnormální. Když se hýbete samostatně, vestibulární systém je schopný zaujmout potřebnou adaptaci. V případě, že jste na lodi, oči dostávají jiné impulzy než vestibulární systém. Přitom dojde k přetížení vestibulárního systému. Tento senzorický konflikt mozek nedokáže zpracovat. Rozpor je mezi impulzy, které „by měli přijít do mozku“ a těmi, kteří opravdu do mozku přijdou. Táto dyskrepance způsobí aktiváci centra nevolnosti v mozku. V případě, že se adaptujete na nové pohyby, mořská nemoc se přestane projevovat. Paradoxně mořská nemoc může vzniknout i když se přímo nepohybujete. Nová převratná technologie „virtual reality“ může způsobit podobné obtíže i když při tom sedíte. Vysvětlení tohoto jevu zatím neexistuje.

posledni_halibut_14

Rady, jak se vyhnout mořské nemoci:

 • Večer před vyplutím se vyvarujte alkoholu, tučným a kořeněným jídlům a dopřejte si dobrý spánek.
 • Jsou-li vhodné podmínky, vyspěte se před odjezdem na palubě.
 • Prostudujte si příbalový leták Vašich léku a zkontrolujte, zda neobsahuje látky, na které by jste byli alergičtí.
 • Léky začněte brát den před vyplutím – Vaše tělo se jim přizpůsobí a zároveň poznáte jejich případné vedlejší účinky.
 • Léky užívejte před jídlem.
 • Za žádnou cenu nejezděte na moře s prázdným žaludkem.
 • Najděte si stranu lodě s nejmenšími pohyby – obvykle je to v ose lodi v zadní části a na spodní palubě.
 • Zůstávejte na čerstvém vzduchu a udělejte několik hlubokých nádechu.
 • Dívejte se na pevný bod na obzoru – na pobřeží, ostrov a pod. podle možností. Vyhněte se zaostřování na pohybující se objekty. Právě možnost sledovat zemi je jednou z příčin, proč lidé nedostávají mořskou nemoc při plavbě kolem pobřeží.
 • Vyhýbejte se výparům z motoru.
 • Vyhýbejte se uzavřeným prostorům.
 • Nedívejte se skrz dalekohled a nečtěte knihy ani časopisy.
 • Vyvarujte se znepokojení, obavám a vyčerpání.
 • Zaměstnejte Vaši mysl a soustřeďte se na něco jiného, než na Vaši mořskou nemoc. O mořské nemoci nemluvte.
 • V případě, že pocítíte hlad, dejte si něco lehkého k jídlu. Vhodné jsou pikantní zázvorové sušenky, chléb nebo nekyselé ovoce. Zázvor (Ginger) a med jsou doporučeny pro uklidnění Vašeho žaludku. Vyvarujte se tučných nebo slaných jídel. Kdo nejí, bývá mu ještě hůře.
 • Pijte hodně vody, aby jste se vyhnuli dehydrataci. Vhodné je i světlé zázvorové anglické pivo. Malé pivo Vám pomůže uvolnit se.
 • Jestliže je vaše mořská nemoc hodně silná, lehněte si na záda a zavřete oči.
 • Jestliže budete zvracet, dělejte to na závětrné straně lodě, je to tam pro Vás i posádku bezpečnější!!!

Jeden z mála účinných léků je POSTAFEN – bere se 1 hodinu předem jako prevence.

jak_na_morskou_nemoc6

Autor: Miroslav Novák

Foto: Miroslav Novák

2 komentářů

 1. POSTAFEN je opravdu bezva. Jsem zvyklí i na malá a větší letadla, ale mořská nemoc
  je opravdu dílo. Jeden prášek POSTAFENU hodinu před plavbou a dobré . I je dobré řídit lod’, a možná, že to půjde i bez prášku .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(7)
(91)
(13)

Nahrávání ... Nahrávání ...