Nápověda Doporučujeme:

Výběr elektrického multiplikátoru

Jedni ho zatracují a nikdy by si ho nekoupili, protože považují za nesportovní, tahat ryby elektrickým výtahem. Druhá půlka si nemůže tzv. elektriku vynachválit a mají ve své výbavě i dva, pro případ poruchy. S elektrickým multiplikátorem dostanete svoji nástrahu do takových hloubek, že s manuálním multiplikátorem si o tom můžete jen snít. Ano, existují sice manuální multiplikátory s obrovskou kapacitou cívky, kam lehce naskládáte i sedm set metrů pletenky. Mohu vás však ujistit, že zkusíte nahodit kilovou nástrahu do čtyř set metrové hloubky jen jednou. Zážitek, který získáte heverováním prázdné nástrahy, bez záběru, z obrovské hloubky, vás určitě nadlouho znechutí, něco takového zkoušet. S elektrickým multiplikátorem takových hlubokých míst vyzkoušíte několik, protože víte, že při vytahování prázdné nástrahy, vás žádná fyzická mučírna nečeká. Prut uložíte do speciálního držáku, a chvíli, kdy bude elektrika pracovat za vás, využijete k odpočinku.

vyber_el_multiplikatoru4

Kapacita cívky je stěžejním údajem

Nabídka elektrických multiplikátorů je na Českém trhu dosti široká. Pojďme se tedy podívat, podle jakých kritérií, je dobré vybírat. První, co vás určitě napadne, je velikost. Podle čísla, které bývá uvedeno v názvu multiplikátoru se toho moc nedozvíme. Pro začátečníka je tento údaj zcela nesrozumitelný a matoucí. Například DAIWA Tanacom 750 a DAIWA Tanacom 500S, na první pohled by se zdálo, že větší číslo v názvu označuje větší velikost multiplikátoru/návinu. Omyl je však pravdou! Tanacom 750, byť s označením 750 neobsáhne 750m pletenky 0,32mm, stejně tak na 500s nenarvete 500m 0,32m mpletenky . Proto bývá váha a kapacita pletenky stěžejním údajem o velikosti multiplikátoru. V tomto případě se jedná o velký rozdíl, protože jsem uvedl dva nejoblíbenější multiplikátory, každý však zastupuje jinou třídu. DAIWA Tanacom 750 patří do kategorie větších multiplikátorů, vybavených kovovými převody a větší kapacitou cívky (až 600m). Touto obrovskou kapacitou pletenky se stává ideálním multiplikátorem pro lov mníků mořských, kteří se vyskytují kolem dvě stě metrů a hlouběji. DAIWA Tanacom 500s je zástupcem střední třídy, s kapacitou 310m pletenky. Tento multík je vhodný pro lov tresek a halibutů ve sloupci. Určitě doporučuji koupi elektriky konzultovat s odborníkem, kterým vám doporučí správný model, pro váš oblíbený způsob lovu.

vyber_el_multiplikatoru3

Pozor na spotřebu elektrické energie

Je důležité zmínit také spotřebu elektrické energie a s tím související dobrou volbu baterie. Jak jsem napsal, existují dvě kategorie velikosti. Pro tu základní, kam se vleze cca 310 metrů pletenky je ideální volbou baterie 12V/7Ah. Tato kapacita vám v pohodě vydrží na dva dny lovu. Jestli chcete lovit dva dny bez nabíjení i s většími multiplikátory jako je Tanacom 750, budete si muset opatřit baterii 12V/12Ah, která snese dva dny lovu. Po té se vezme na dobíječku, kde se nechá do rána. Při koupi je nesmírně důležité porovnávat, co vám která značka nabízí. Některé firmy nabízí totiž v ceně multiplikátoru také propojovací kabely, baterii, dobíječku a tašku na baterii. Jinde se setkáte jen s nabídkou multiplikátoru včetně propojovacích kabelů a zbytek si musíte dokoupit.

vyber_el_multiplikatoru1

Za malý peníz se můžete seznámit s obsluhou

Teď se nabízí jednoduchá otázka. Kolik jsem ochoten do elektriky investovat? A je to vůbec nutné? Má smysl vložit do multiplikátoru přes deset tisíc? Pokud jezdíte do Norska jednou ročně a navštěvujete lokality, kde se spíše vláčí, bude určitě rozumné si elektriku půjčit. Například půjčení od nás vás vyjde jen na 150,–Kč za den. Celková investice se tedy vyšplhá na nějakých 1500,–Kč za desetidenní pobyt. Za malý peníz se seznámíte s obsluhou a využitím multiplikátoru. Je na vás, zda si elektriku koupíte, či nikoliv. Pokud však jezdíte do Norska několikrát ročně a jste zvyklí chytat na hloubkách kolem sto metrů a více, bude pro vás el. multík pravým pomocníkem, se kterým si lov opravdu užijete!

Výhody lovu na elektrický multiplikátor

Výhod lovu s elektrickým multiplikátorem je spoustu. Mezi ty nejdůležitější patří digitální počítadlo odvinuté šňůry. Ne všechny velké ryby se loví technikou klepání nástrahou o dno. Mám zkušenost, že například halibuti nebo velké tresky obecné se zdržují pět až patnáct metrů nad dnem, protože tito jedinci se již neživí živočichy dna, jako jsou malí krabi, či hvězdice, ale loví ryby ve sloupci. Chytání s digitálním počítadlem můžete současně synchronizovat s použitím GPS/echolotu, které vám zobrazí, jak hluboko se nachází hejno, které chcete lovit, a vy budete vědět, v jaké vzdálenosti od hejna se vaše nástraha nachází. Další výhodou je opakované prochytávání těch nejhlubších míst, s minimální fyzickou námahou. Rybolov v Norsku je velmi fyzicky náročný a znám lidi, kteří po třech dnech resetovali organismus, z důvodu absolutního fyzického vyčerpání. Ty největší ryby bývají hodně hluboko a je na vás, jestli je chcete ulovit…

Pokud si nejste jisti výběrem, tak neváhejte a volejte 776 845 524

vyber_el_multiplikatoru5

Autor: Michal Simčo

11 komentářů

 1. Dobrý den chtěl bych vědět kolik se vejde návinu 32 na el.multiplykátor 500XP MIVARDI .

 2. Jsem z Prahy. Zvažuji zapůjčení elektrickému multiplikátoru. Lze si multiplikátor vyzvednout a zaškolit se z obsluhy v Praze? Kolik se platí záloha za zapůjčený multiplikátor? Jak dlouho dopředu se musí multiplikátor zamluvit a zaplatit?
  Jirka

  1. Zaškolení je možné jen v Blansku na Moravě. Vratná kauce se po uskutečnění pobytu vrací na účet. Stačí rezervovat 14dní předem, bo jich máme na půjčovně hodně.

 3. Zakoupil jsem si multiplikátor Daiwa Tanacom 750 s připojovacími kabely.
  Nemám k tomu baterii ani nabíječku k ní a hlavně nemám český návod k navijáku za
  15 tis./jen google překlad, kterému vůbec nerozumím/. Michale, pomůžete mi s výběrem baterie, nabíječky a pletenky? A nemáte návod v češtině. Velice se mi tento multiplikátor líbil při letošní rybačce v Oksfjordu s Jardou Týlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...