Nápověda Doporučujeme:

Lov vlkoušů

Za mořskou kočkou, jak se u nás mnohdy vlkouš nazývá, vyrazíme tedy do Norska. Samotné norské pobřeží představuje však rozlohu větší než dva tisíce kilometrů. Pokud chcete jet na tutovku, je nutné vyrazit do oblasti Finmark, což je vlastně nejsevernější oblast Norska. K vyhlášeným lokalitám s velkým výskytem vlkouše patří revíry od Tromso směrem k Nordkapp. Já bych Vás rád seznámil s lovem koček na ostrově Soroya, který má tuto rybu ve svém znaku. Na tomto ostrově jsem měl čest rybařit v průběhu celé sezóny, což je květen až srpen. Dle mých zkušeností, je nejlepší čas na vlkouše konec května, dále potom celý červen až do půlky července. V tomto období připlouvá tato ryba v hojných počtech k pobřeží do mělkých vod. Vlkouše hledejme při pobřeží v hloubkách dvacet pět až třicet pět metrů, v místech s kamenitým dnem, protože mořská kočka má velmi ráda kamenité úkryty, odkud může v klidu číhat na svoji kořist. Těmto podmínkám musíme tedy přizpůsobit i náš lov.

lov_vlkousu7

 

Twister nebo filetka?

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale nejúčinnějším způsobem lovu je přívlač! Ano, lehký vláčecí prut s akcí do 100g a vláčecí naviják ve velikosti 4000 s převodem 5:1 je to pravé ořechové. Lovit totiž budeme s jigovými hlavičkami 70g až 120g, nebo s magickým okem 100g až 150g, to kvůli proudům, které jsou na Soroya opravdu silné. Větší gramáže magických ok se nám neosvědčily, protože při zdolávání ryby s gramáží nad 200g docházelo velmi často ke ztrátě ryby, vlivem vytřepání nástrahy z tlamy. Jako nástrahu zvolíme twister v barevných kombinacích červené a bílé. Vlkouš rovněž neodolá nástraze v podobě nastražené filety tresky jednoskvrnné nebo tresky tmavé. Při lovu na magické oko se nám osvědčilo přidat k jedno háčku ještě návazec pletenky zakončený trojháčkem. Vlkouši jsou jako většina ryb norského moře velmi nenasytní a nástrahu doslova zhltnou a další trojháček jim v chuti určitě nezabrání.

lov_vlkousu2

 

Trpělivost je klíč

Strategie lovu je potom taková, že twister nebo filetu spustíme ke dnu a pomalým pokyvováním špičky prutu s nástrahou pracujeme, abychom nástrahu nezvedly více než deset centimetrů ode dna. Vlkouš je totiž nejen ryba opatrná, ale také ryba líná, která si za nástrahou nevyjede několik metrů. Proto rybolov klasickým pilkrováním, je úlovek mořské kočky spíše dílem náhody než rybářského umu. Záběr vlkouše je nezaměnitelný s ostatními druhy ryb. Při pomalém zvedáním špičky prutu pocítíte náhlé ztěžknutí. V tomto okamžiku je důležité nezazmatkovat a ukvapeně nezasekávat! Ryba nástrahu nejprve ochutná a po té si ji začne rovnat v tlamě, zde je dobré zhruba tři vteřiny vyčkat a potom zaseknout. Dobrý zásek mořské kočky, to je vždy loterie a dílo štěstí. Několikrát se nám stalo, že ryba byla zaseknuta do horního patra, kde se nachází zuby v podobě stoliček, sloužících k drcení schránek mořských šneků a mušlí, se nám těsně pod lodí vyháčkovala pouhým potřepáním hlavy do stran. Naopak správný zásek tzv. do škraně je přímý zásah a můžete si být jisti, že o rybu nepřijdete.

lov_vlkousu6

 

Může překvapit i halibut

Samotný souboj je potom jedinečnou záležitostí, protože tato ryba se skutečně umí poprat o svůj života dovede se několikrát potopit od lodi až téměř na dno. Při zdolávání je důležité, rybu moc nepumpovat, protože sebemenší povolení šňůry znamená ztrátu ryby. Vlkouš totiž svůj boj nikdy nevzdává a celou cestu ode dna k lodi, třepe hlavou ze strany na stranu a jakmile mu povolíte, dojde k uvolnění jigové hlavičky a ryba si ji vytřepe z tlamy. Zdá se to být neuvěřitelné, ale na lov této ryby se dá opravdu specializovat a cíleným lovem na vhodných místech se dá ulovit i několik desítek kusů vlkouše denně. Kouzelné na lovu mořské kočky je i to, že svoje stanoviště sdílí společně s halibuty. Nejedná se však o žádné obry, ale spíše o kusy do deseti kilogramů. Záběr je velmi podobný, ale po záseku okamžitě poznáte, že máte na prutě halibuta, kterému se ode dna opravdu nechce. Souboj s halibutem, uloveným na vláčecí prut patří pravděpodobně mezi největší rybářské zážitky, protože tato ryba se dovede o svůj život opravdu poprat. Případné použití nevhodného vybavení znamená ztrátu vysněné ryby a také trvalé poškození vybavení.

lov_vlkousu4

 

Leopard

Na závěr bych asi neměl opomenout přítomnost mnohem většího bratra vlkouše severního a tím je vlkouš skvrnitý tzv. leopard. Tato ryba však žije v mnohem větších hloubkách od 100m hlouběji. Na přívlač se ulovit tudíž nedá. Leopard se vyskytuje zejména kolem ostrova Soroya a je snem snad každého rybáře, který tento ostrov navštíví. Maximální délka této ryby zatím nebyla potvrzena, neboť leopard obývá ty nejhlubší zákoutí tohoto ostrova a do sítí se přiliž neloví. Loni byl belgickým rybářem uloven leopard dosahující délky 132cm a váhy téměř 23kg. Budiž českým rybářům ke cti, že loni se také češi zapsali zlatým písmem do historie úlovků tohoto ostrova, neboť Jaroslav Jaroš ulovil leoparda o délce 125cm a váze 18kg a stal se tak druhým největším úlovkem vlkouše skvrnitého ve zdejší oblasti. Tato vysněná ryba byla ulovena švédským pilkrem 800g na stometrové hloubce.

lov_vlkousu1

 

Autor: Michal Simčo

Foto: Pavel Brázda

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...