Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Vypínání echolotu při lovu
- Toto téma obsahuje celkem 25 odpovědí. Do diskuze (10 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel ZM a poslední změna proběhla před 11 roky a 5 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
#63891 28.5.2013 v 17:01
Prý to ryby ruší,říkají renomovaní autoři.Jednou u Aure jsme stáli kousek od břehu,8m hloubka,puštěný echolot,který neukazoval nic a několik minut jsme diskutovali o důležitých rybářských problémech.Pak jsme pod loď spustili gumy a okamžitě tam byly dvě obecňačky cca 80cm.Na Senja naše loď nachytala nejvíc polaků,echolot i GPS nefungovaly,jezdilo se po “paměti.” Já nevím!
Chce to zkoušet delší čas,a pak to vyhodnotit..:-P
#4715 28.5.2013 v 17:50Někde jsem četl, že při lovu kellera a okouníka je vhodné vypínat echolot z důvodu, že na něj ryby reagují – plaší se.
Máte někdo podobnou zkušenost nebo vypínáte echoloty?
#63901 28.5.2013 v 18:58Určitě to musí nějaké signály vydávat(el.magn. vlnění?,akustické?, světelné?, nebo jiné?). Ryby mají pochopitelně ve svém životním prostředí vysokou vnímavost na jakoukoliv změnu. Předpokládám, že tomu je i při použití nejen echolotu, ale jiných elektronických vymožeností. Je to otázka pro přítomné, problému znalé přírodovědce.
#63904 28.5.2013 v 19:08Myslím že echoloty jsou založeny na principu odrazu zvuku (vlnění) od různých materiálů. Takže vlastně posíláme echolotem do vody vysoko(nebo nízko?) frekvenční vlnění.
#63912 28.5.2013 v 19:33– přečetl jsem si – ze sondy je vysílán zvukový signál.Časový odstup a síla vracejícího se signálu(ozvěna,echo),jsou změřeny a interpretovány.Tato interpretace je zobrazena na malé obrazovce.Pomocí echolotu můžeme určit hloubku a povahu dna,stejně jako ryby a hejna ryb,je důležitou pomůckou k lokalizaci a lovu ryb.Ale pozor,echolot může být i takovou “pomocí”:mnohé ryby berou zvukové vlny jako nebezpečí a jakmile je zachytí,mizí…
#63913 28.5.2013 v 19:362 ZM
Když to vezmeš přísně logicky, pak asi ano. Podobným principem vyhledávají ryby i jiná vodní tvorstva (kytovci) – tzv. echolokací. A jak víme, jakmile se tihle v blízkosti rybáře objeví, je po lovu.
#63923 28.5.2013 v 20:08Už se to tady určitě probíralo. Ale opakování est mater…Chápu to,že mám-li za jízdy zapnutý echolot , načítá průběžně ryby a obrazovka je plná ryb. Zastavíme- li, a po několika minutách obrazovka stále plná a záběr nikde. Jaké vysvělení?
#63996 29.5.2013 v 9:49vapno1 napsal: Už se to tady určitě probíralo. Ale opakování est mater…Chápu to,že mám-li za jízdy zapnutý echolot , načítá průběžně ryby a obrazovka je plná ryb. Zastavíme- li, a po několika minutách obrazovka stále plná a záběr nikde. Jaké vysvělení?
nechtějí žrát – zkus jinou nebo menší nástrahu. V dubnu předloni jsme se taky natrápili – ryb mraky, ale maximálně se občas něco poseklo. Pak jsme dali malé sleďáky a pilker max 100g a děly se věci 🙂
Jinak že by rušil echolot ryby a ty proto nežerou – to moc neberu.
#63998 29.5.2013 v 9:57Zajímavé téma. Nikdy jsem o tom nepřemýšlel a sonar nechával vždy zapnutý. Co se týká vyhledávání ryb, tak sonar používám v zásadě jen k určení hloubky a struktury dna. Řídím se podle vybrané lokality a ryby hledám v jejich přirozeném prostředí. Podmořské hrany, struktura dna, výskyt menších ryb, které predátoři loví atd.
#64000 29.5.2013 v 10:03No, mi ještě nezkoušeli vypínat echolot při lovu, bo pak nezjistíme, jestli jsou pod lodí ryby:)
Faktem je že echolot pracuje na principu odrazu vysokofrekvečního vlnění.Asi těžko uvažovat o zvuku v právém slova smyslu při frekvenci 60 nebo 200kHz, to je ten rozsah, který se obvykle automaticky přepíná.Mifak má prvdu v tom, že někteří mořští savci využívají tuto obdobu při lokaci potravy ať již ve sloupci nebo zavrtanou do dne. Ovšem ryby více či méně využívají změn el.mgn.pole, k tomu jsou uzpůsobeny receptory v postranní čáře a v hlavě.Tudíž je spíše řečnickou otázkou, zda jsou schopny na vysokofrekveční vlnění nějak reagovat.Většinou jsou schopny zachytit nízko frekvenční změny jako např.zvuky motoru, hluk v lodi atd.
😀 Šroubku sorry, vím že sofistikovné podání je většinou Tvoje parketa 😀
#64007 29.5.2013 v 11:40Já když jsem chytal s Markem na Soroya tak ryby vyhledával podle sonaru a když ryby našel tak zastavil nic nevypínal a ryby jsem chytal skoro na hod.Pozoroval jak se mu ryby vytratí z obrazovky tak najel zpět nad hejno a chytal jsem dál. Tak nevím zda to rybám vadí možná to vadí nekterým druhům. :-):-)
#64010 29.5.2013 v 11:45Já jako naprostý laik bych měl k tomuto tématu dotaz. Paprsek má úhel cca 45 st. Tedy se může stát, že najíždím nad hejno a ve skutečnosti mohu být již mimo, nebo to není pravda? Vím, že záleží na kvalitě echolotu. Tedy praxe by měla být asi taková, že v případě najetí na kraj hejna okamžitě zastavím a mělo by to vyjít, nebo je to jinak?
#64012 29.5.2013 v 12:17kim napsal: Já jako naprostý laik bych měl k tomuto tématu dotaz. Paprsek má úhel cca 45 st. Tedy se může stát, že najíždím nad hejno a ve skutečnosti mohu být již mimo, nebo to není pravda? Vím, že záleží na kvalitě echolotu. Tedy praxe by měla být asi taková, že v případě najetí na kraj hejna okamžitě zastavím a mělo by to vyjít, nebo je to jinak?
Na mořský rybolov se používají echoloty s 2 a více paprsky. Zpravidla má širší paprsek 60° a užší 20°. Na displeji to poznáš podle symbolu – černá ryba – máš jí v úzském paprsku přímo pod lodí, obrys ryby – je v širším paprsku, někde vedle lodi.
Ideální je najít hejno, nadjet mu a nechat se driftem přes něj s vypnutým motorem přetáhnout.
Také se stává, že se ti echolot najednou “zblázní” ukazuje mraky ryb a najednou to přestane – projelo kolem tebe hejno makrel. Zpravidla člověk ani nestihne pustit nástrahu do vody a jsou pryč 🙁
#64015 29.5.2013 v 13:27Nevím jak Mark na Soroy, ale podle mne nehledá ryby sonarem.
Na 1000% má ověřená místa (znalost moře, proudů, počasí, chování ryb…. zkušenosti prostě dělají hodně), kde se ryby s největší pravděpodobností zdržují a jen si opravdu sonarem otestuje, že tam jsou.
Ono vyhledávat na moři sonarem hejno je jak časově náročné, tak i ekonomicky. Jezdit po moři se zapnutým echolotem a čekat dokud se mi na obrazovce neobjeví ryby a křižovat třeba plochu 5x5km je opravdu mimo.
Volíme následující postup:
1. Sedneme nad mapu a vytipujeme lokality k lovu (ať už ještě doma nebo až na chatě).
Důležité faktory :
– roční období
– způsob lovu
– cílová ryba
2. Přímo na místě (na chatě v Norsku) pak upravujeme a vybíráme místa podle aktuálního počasí
3. Na GPS nastavíme požadované cílové místo a jedeme podle navigace.
4. Na místě projedeme echolotem již vytipované místo (200 x 200 m) a zkoumáme echo od ryb, podloží, testujeme proudy – sílu a směr, drift. Pokud nám něco nevyhovuje, pak měníme místo – pokračujeme od bodu 3.
A tak pořád dokola, dokud nejsme spokojeni.
Jinak z předešlých výprav již máme nějaká místa vytipovaná jako 100% úspěšné, takže je to o to jednodužší.
#64016 29.5.2013 v 13:48to MifakM
Zatím nejlépe ti odpověděl Doršák cituji … No, mi ještě nezkoušeli vypínat echolot při lovu, bo pak nezjistíme, jestli jsou pod lodí ryby:)
Tak tahle odpověď mi přišla fakt dobrá. :-D:-D:-D:-D:-D:-D
-
AutorPříspěvky
Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.
Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Vypínání echolotu při lovu