Nápověda Doporučujeme:

Přívlač se ZOOM

Na úvod bych chtěl poděkovat Dedovi 145 a Tomášovi Hektorovi za jejich trpělivost, neboť tito pánové mě do této disciplíny vpravili. Pro výuku jsme vybrali vrchol sezóny, což je konec srpna, kdy je nejvíce polaků vyjetých na mělčinách kolem chaluhových lesů. Abych vylíčil přesně můj příběh, musím se vrátit o čtyři roky zpět, do doby, kdy mě poprvé oslovil Petr Juránek, jestli nechci vyzkoušet nějaké nové žížaly z USA. Proč ne, zněla moje odpověď.

orivlac_zoom1

První test Zoom

Psal se srpen 2011 a já se chystal s tátou na výlet na Bakkan Wahl, což podle Petra bylo vynikající místo na test těchto nástrah do mělčí vody.  Přijel jsem k Bennovi plný očekávání z nových nástrah. Překvapení v podobě excelentního lovu polaků se však nekonalo. Chyba nebyla v nástrahách, ale ve mně, protože jsem měl nedostatečné vzdělání na to, jak tyto úžasné nástrahy používat. První, co mě zarazilo, byla délka žížaly a umístění háčku v přední části. Měl jsem tehdy starou školu a vždy se snažil origovat rypera, tak aby háček byl co nejvíce u ocasní části.

orivlac_zoom3

Prostě jsem jim nevěřil

U Zoomu jsem měl jigový háček asi jen v první čtvrtině nástrahy, řekněme prostě hned za hlavou. To mě vůbec nesedělo a hned od začátku jsem pojal k této nástraze nedůvěru. Další velkou chybou, kterou jsem dělal, bylo, že jsem jezdil na místa, kde se chytali tresky a keleři v brzkém jaru. To je na hloubky kolem 20-40m, což je na polaky v srpnu zbytečně hluboko. Co Vám budu povídat, já na tuto luru nechytil první dva dny vůbec nic a táta sekal obecné na pilkříky a rypery jednu za druhou. Třetí den jsem to nevydržel a odložil Zoom hodně hluboko na dno tašky s nástrahami. Prostě jsem nevěděl, jak na to!

orivlac_zoom11

Tomáš přichází s nabídkou

Čtyři roky se nic nedělo a já na Zooom zanevřel a užíval si srpny na Bakkanu ve znamení lovu makrel a s Bédou dokonce i lovu velkých tresek přes 15kg. Všechno se změnilo loni, kdy se stavil Tomáš na kafe a navrhl, že bychom si mohli střihnout Bakkan v srpnu spolu. Neváhal jsem ani minutu a hned zavolal Bennovi, pro zajištění chaty. Tomáš ještě slíbil, že vezme celou kapelu a uděláme jeden monster koncert pro celé osazenstvo Bakkan Wahl. Což se mimochodem velmi povedlo a z původně plánovaného hodinového koncertu, byla produkce až do prvních ranní paprsků. Výprava byla velmi úspěšná, neboť Tomáš tam natočil nový klip „Báje“ a já si udělal video reportík o letní vláčce ve středním Norsku.

orivlac_zoom4

Norsko jako Florida

Pojďme zpět k rybám. Dopředu bylo jasné, že si každý chceme nachytat bedýnku makrel a nějakého polaka. Kolem dvacátého srpna panovalo ve středním Norsku velmi teplé léto s teplotami kolem 26C a ani v noci teplota neklesala pod 18C. Benn náš příjezd vtipně komentoval: „Vítejte na Floridě.“ A měl pravdu. Děda celý náš pobyt rybařil jen v žabkách, to nemám na mysli plavky, ale obuv. I když počasí bylo na trenky, tak jsme s Tomem lovili v kalhotách, abychom si na fotkách a videu zachovali určitou úroveň.

orivlac_zoom5

Omylem byly místa

Jak všichni víme, horké počasí s modrou oblohou a nulovým driftem nikdy nepřinese dobrý rybolov. Proto jsme se snažili (asi 2x) vstát před šestou hodinou a jet vláčet na polaky. Teprve Tomáš mě ukázal, jaké chyby jsem při chytání se Zoomem dělal. Prvním omylem byly místa. Tomáš vybíral absolutní mělčiny s 5m vodou, kde bylo vidět na dno. Hlavní podmínkou úspěchu byly chaluhy, kde se polaci schovávali. Ráno nebyl problém ulovit při výjezdu z přístavu, jen cca 600m na první bariéře ostrůvků, klidně i 8 polaků, za 20minut lovu. Já Tyto místa vždy míjel, v domění, že je to moc blízko přístavu.

orivlac_zoom6

Důležité vedení nástrahy

Další chybou, kterou jsem dělal, bylo vedení nástrahy. Já jsem nahodil a čekal, až nástraha klesne ke dnu. Tomáš nahodil a okamžitě začal navíjet. A měl záběry, kdy polak zaútočil na luru po prvním otočením kličky a ryba vyskočila na hladinu jako pstruh, to jsem fakt ještě neviděl. Denní doba hraje při letním rybolovu velkou roli. Nejlepší časy jsou při rozbřesku a potom hodinku před západem slunce. Není tolik světa, ryby už tak dobře nevidí a jsou méně opatrné.

orivlac_zoom7

Nejvíce berou při šírání

Ráno a večer se nám stávalo, že jsme chytali polaky podobně jako při pilkrování (tím myslím počet záběrů), když narazíte na hejno obecných. Já i Tomáš jsme 4x nahodili a 4x po sobě jsme vytáhli polaka. Pokaždé to bylo v době, kdy již bylo málo světla, a ryby žraly. Tento způsob lovu mě doslova uchvátil, protože je to velmi podobné přívlači u nás s jemným vybavením. V pohodě stačí pruty max 2.4m a zátěž do 50g. Vždyť my jsme lovili jen na 20g hlavičky. Každou rybu si prožijete a ten záběr od polaka nemá chybu.  Je to rána do prutu a okamžitě ječí brzda, dost často se stává, že ryba zajede do chaluh. Potom máte dvě možnosti. Utáhnout brzdu a polaka vyrvat, nebo naopak odklopit cívku a počkat, zda nevyjede sám ven. Druhý způsob se mě zdál více efektivní a mohu říct, že když jsem odklopil, tak mě každá ryba vyjela ven.

P.S. Houbaření loni v srpnu stálo za prd, diky suchému a teplému konci léta prostě nerostly. Tak snad letos…

orivlac_zoom9

Krátké shrnutí při lovu na Zoom

 • Hledejte mělká místa 5-15m s výskytem chaluh.
 • Chytejte brzy ráno a k večeru.
 • Nástrahu nespouštějte pod loď, ale odhazujte směrem k mělčině.
 • Po dopadu začněte zvolna navíjet.
 • Napodobování pilkrování se Zoomem nemá efekt.
 • Vláčejte stejně jako jste zvyklí u nás.

 

orivlac_zoom10

Teď mohu tvrdit, že jsem loni složil maturitu z lovu na Zoomy a tyto zkušenosti rád předám dál. Pokud máte jakékoli dotazy, pište je do komentářů pod článek, jsem připraven na ně odpovídat.

Autor Michal Simčo
Foto Hektor

11 komentářů

 1. Mě by zajímalo, jestli se nějak liší úspěšné barvy v průběhu roku? Jsou nějaké barvy lepší na jaro a jiné třeba na podzim?

  1. Já osobně mám na jaře raději tmavší odstíny a a v pozdější sezoně odstíny světlejší, ale jak to letos sleduji tak berou snad na všechny 🙂 vypadá to na dobrou sezonu. Víc se dozvíš od delegátů primo v Norsku. Titran – Snori, Bakkan – Dedo 145, Jostolen – ladafia atd. Přeji hodně zdaru.

 2. Michale, gratuluji k maturitě !!! Velmi si vážím toho, že dokážeš přiznat, že chyba není v nástrahách, ale že jsi nedělal věci tak , jak by bylo pro tyto nástrahy správné. Ostatně znám pár rybářů, kteří tvrdí, ze jim to na ZOOMy nebere a nepřipustí si možnost, že dělají chybu v technice nebo ve výběru nevhodného místa pro lov. Takže ještě jednou gratulace a jsem rád, že už mezi výše zmíněné rybáře nepatříš !!!!
  Jen ještě malá poznámka. A to, že v jarních měsících, alespoň tedy já, hledám polaky někde mezi 10- 30 metry na podmořských kopcích a hranách. No jestli pojedeš někdy v červnu, tak si to můžeš ověřit. Později v sezóně jsou fakt i v mělké vodě. To si koneckonců vyzkouším letos, kdy jedu 9.-23.9 asi 6 km pod Seter brygg 🙂

  1. Já pojedu kolem 28.5. na Bakkan, tak vyzkouším ty větší hloubky. Článek byl z konce srpna, tam byla strategie trochu jiná. Věřím, že budou fungovat i jiné barvy.

 3. Letos jedu prvně na Bakkan a to koncem června, tak jsem zvědavej jestli se mi taky povede složit maturitu :-). Materiálů mám nastudováno snad dost.

  Jinak článěk hezký.

 4. Já jsem je pořídil na doporučení Michala také, jedu poprvé, tak jsem zvědavý jestli i mne se osvědčí. Také jsem nastudoval spoustu materiálu a termín 26.8.-5.9. to jistí

 5. Zoomy vyzkouším s Dedo už příští týden, pokusím se trochu vychytat Honzákův plácek. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(107)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...