Vytvořené odpovědi
-
AutorPříspěvky
-
Zdravím, lednici máme v provozu celou cestu, při jízdě do zásuvky auta, na trajektu zapojenou na baterii (starší vyřazená v krabici s vývodem zásuvka 12V). Cestou spíme ve Švédsku v kempu, tam zapojíme na 230V (kabel je součástí lednice). Velice se nám to osvědčilo.
Ahoj,
po 24 návštěvách Norska se mi jako nejlepší varianta jeví centrální nákup pro všechny a jeden, “hlavní” kuchař. Po návratu z rybolovu kuchař vaří a ostatní zatím zpracují ryby. Rozhodně nemá nějaké ulehčení podílu na práci, má co dělat, aby pro vše stihl a nachystal to nejlepší, co umí pro všechny.
Maso zmražené, do sklenic hotovky jen na jídlo hned po příjezdu. Žádné polévky v sáčku, vše z čerstvých surovin. Zelenina vydrží cestu, když je na volno v přepravce. Chleba vozíme s sebou, po příjezdu dobře zabalit a do mražáku. Taky předpečené pečivo na rozpékání k snídani. Někdy i chleba pečeme (viz foto)
Za ty léta máme vychytaný seznam nákupu potravin, bez problému to vychází a hlavně není toho tolik, abychom se přežírali….
Zdravím, je multík ještě k dispozici?
Tresčí játra – recept na výrobu
Při zpracování úlovků vyndáme z tresek pěkná játra a dáme stranou:
Pokud možno brzy játra z tresky, popř. mníka očistíme pod tekoucí vodou, odstraníme zbytky krve a blanku. Pozor na přítomnost parazitů, jsou to malé stočení spirálky o průměru 3-5mm. Ti se odstraní při stahování blanky, pokud jich není mnoho, kvalitě to neublíží, pokud přece jen nějakého přehlédnete, nic se nestane, vařením se zlikviduje.
Do hrnce dáme 2 l vody, 4 polévkové lžíce soli, 15 kuliček pepře, 10 kuliček nového koření, 5 ks bobkového listu, 0,5 dcl octu. Ocet je důležitý, zabrání zápachu a kyselina vysráží bílkoviny !
Přivedeme do varu, poté postupně vkládáme očištěná játra, tak, aby voda stále vařila. Poté vaříme 20 minut.
Mezitím připravíme prostor na vychladnutí uvařených jater, např. plechy z trouby, které vysteleme min. dvěma vrstvami papírových savých ubrousků.
Uvařená játra vyjmeme z hrnce, nejlépe nějakou děravou naběračkou a pokládáme na připravené rozložené ubrousky tak, aby se moc nedotýkaly. Necháme řádně vychládnout, nejlépe v průvanu. Pozor na mouchy.
Uvařená, vychlazená játra ukládáme do sklenice. Poté zalijeme olejem tak, aby byla celá ponořená. Používám slunečnicový olej, ale může být jakýkoliv kvalitní jedlý olej.
Naplněné sklenice uzavřeme a dáme do chladna. Sklenice můžeme ovařením sterilizovat. Já již mnoho let neovařuji, játra skladuji v lednici a vždy vydrží min. rok (pokud se nesní).
Důležité je dbát na to, aby byla stále pod olejem!
Konzumace – nejlépe na opečený chléb, přidat pórek, nebo cibulku, pokapat citronem, popř dochutit pepřem.
Tresčí játra děláme v Norsku od r. 1998. To byl vždy smrad! Až po radě jedné Češky, která již dlouho žila v Norsku, jsme při vaření přidávali ocet a bylo po smradu… V příloze recept.
Zdravím všechny z Blomsoy. Diskuze okolo vest je tady vyřešena. Domácí má připraveny pro všechny na lodi samočinné nafukovací vesty s výtlakem 150N.
Cesta byla drsná, přejezd ze Švédska do Norska – bílá tma, chumelenice, na silnici 15 – 20 cm sněhu……!
Do středního Norska – oblast okolo Mosjoen:
Posledních několik let (Ulvang, Flostad 2x, Blomsoy) jezdíme přes Polsko a Švédsko(trajekt Gdaňsk – Nynashamn), dále Strömsund – Gäddade – Namsskogan (nájezd na E6)-Mosjoen-Sandnessjoen. Ověřeno, bez celníků, nádherná cesta. 21.4. vyrážíme zase, jen nevím jak se sněhem
:-(:-(
K cestě na Donu:
Posledních několik let (Ulvang, Flostad 2x, Blomsoy) jezdíme přes Polsko a Švédsko(trajekt Gdaňsk – Nynashamn), dále Strömsund – Gäddade – Namsskogan(E6)-Mosjoen-Sandnesjoen. Ověřeno, bez celníků, nádherná cesta.
-
AutorPříspěvky