Jedná se o vzdálenost kolem dvou tisíc kilometrů, pokud mluvíme o turisticky nejzajímavější oblasti středního Norska. Na výběr máme auto, letadlo nebo autobus. Tento odstavec bych chtěl věnovat lidem, kteří pojedou vlastním vozem. Do Norska za rybami se jezdí většinou v počtech čtyř až šesti lidí. Tato vzdálenost se dá zvládnout i v osobních vozech typu kombi, ale já bych ji z důvodu nepohodlnosti raději vyloučil. Doporučuji spíše vozy typu MPV nebo praktické dodávky Transit, či Transporter, kde si člověk může trošku natáhnout ztuhlé klouby. Pokud tedy máme takto pohodlné auto budeme volit cestu rychlejší na čas a strávíme více kilometrů na silnici než na lodi. Velmi oblíbená cesta do středního Norska je tato:
Doporučená cesta do středního Norska – Trondelag
Důležité body na trase:
- Vyjeďte výjezdem 81b-Dresden-Flughafen a zařaďte se na A13 směrem na Berlin/Cottbus
- Pokračujte po A113. (jeďte podle značek na Berlin-Grünau/Berlin-Zentrum/A113)
- Jeďte výjezdem 1-Kreuz Oranienburg vlevo a zařaďte se na A10 směrem na Rostock/Hamburg
- Zařaďte se do A1 přes nájezd na Lübeck
- Nastupte na trajekt E47 na Rødbyhavn. Vjíždíte do Dánska
- Jeďte na København, přes most do Malmö (mýtné cca 33€)
- Vyjeďte na E6 směrem na Oslo N/Ø
- Za Oslem se zařaďte se na silnici 3 přes nájezd na Tynset/Trysil/Elverum
- Držte se směrem na Trondheim
Výhody trasy:
- Velká úspora času (za cca 29 hodin jste na místě)
- Není třeba rezervovat trajekty, Puttgarten → Rødbyhavn jezdí nonstop 24/7 každých 30 minut
Doporučená cesta do severního Norska – Finnmark
- Vyjeďte výjezdem 81b-Dresden-Flughafen a zařaďte se na A13 směrem na Berlin/Cottbus
- Pokračujte po A113. (jeďte podle značek na Berlin-Grünau/Berlin-Zentrum/A113)
- Jeďte výjezdem 1-Kreuz Oranienburg vlevo a zařaďte se na A10 směrem na Rostock/Hamburg
- Zařaďte se do A1 přes nájezd na Lübeck
- Nastupte na trajekt E47 na Rødbyhavn. Vjíždíte do Dánska
- Jeďte na København, přes most do Malmö (mýtné cca 33€)
- Vyjeďte výjezdem 30a a zařaďte se na E4 směrem na Stockholm/21
- Zařaďte se do E4
- Jeďte výjezdem na Stockholm C/Sundsvall
- Dejte se mírně doprava a zařaďte se na E10 směrem na Kiruna
- Odbočte doprava na silnici 98. (jeďte podle značek na Pajala)
- Odbočte doleva na E8/Muoniontie. Pokračujte po E8
- Odbočte doleva na Altaveien/E6. Pokračujte po E6
Otevřené moře nebo fjord?
Toto je nejčastější otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Ideální je kombinace obojího. Což znamená, že za příznivého počasí budeme lovit na otevřeném oceánu, kde bude šance na velkou rybu určitě větší než v hlubokém fjordu. Naopak, když se rozfouká, tak raději využijeme bezpečí fjordů. Rada je velmi jednoduchá, vybírejte místa, kde budete ubytovaní na špičce poloostrova a svůj rybolov podřídíte hlavně aktuálnímu počasí. Termínově bych doporučil pro takové místo duben a květen, kdy se u pobřeží vyskytují velká hejna tresky obecné, která má období tření. Není třeba se však obávat, že byste nic neulovili, protože treska obecná v tomto období sice potravu nepřijímá. Pokud se však v její blízkosti ocitne pilkr, buďte si jisti, že se po něm ožene a vy máte možnost ulovit svoji trofejní rybu.
Jedeme Finmark
Toto je samostatná kapitola pro profíky, kteří získali zkušenosti ve středním Norsku a teď je chtějí zůročit ve Finmarku. O tom, že byste sem jeli se ženami se asi bavit nebudeme. V této oblasti patří k přírodním krásám jen voda a kamení. Desetidenní pobyt pro ženu by se mohl lehce stát nechtěným vězením. Naopak pro dokonalý tým mužů, je rybolov v těchto končinách pravým balsamem na duši, protože právě zde můžete očekávat svůj životní úlovek. Je úplně jedno jakému způsobu lovu se budete věnovat. Svoji trofej můžete ulovit jak na dvacetimetrové mělčině, tak klidně na třísetmetrové hloubce! Sestava vašeho vybavení by se měla skládat jak z vláčecího prutu, tak i z kvalitního pilkrovacího prutu. I zde opět platí, že nejlepší lokality se nachází na otevřeném moři, kde se blízko pobřeží nachází zlom pevninského šelfu a hloubka zde prudce padá z nějakých osmdesáti metrů na čtyři sta metrů. Podmínkou dobrého rybolovu musí být i bezpečné lodě typu Kvaerno s minimální motorizací 40Hp. Součástí těchto lodí bývá kvalitní navigace a sada raket pro případ nouze.
Dá se v Norsku vybuchnout?
Ano i v Norsku řídí vše příroda, tudíž i zde se stává, že jsou dny, kdy ryby moc neberou. Určitě se vám nestane, že neulovíte vůbec nic. Počasí zde je velmi proměnlivé a ovlivňuje neustálé střídání směru mořských proudů. Tyto proudy nejvíce působí na samotný rybolov, protože způsobují unášení planktonu. V praxi to znamená, že se nikdy nebude opakovat stejný den. Na velké ryby narazíte každý den úplně jinde. Ryby je potřeba neustále hledat. Na vaší aktivitě a prozíravosti závisí bohatost úlovku. Kdo si myslí, že ryby v Norsku jsou úplně všude, ten se šeredně plete a v norském moři brzy pozná tvrdou realitu!
Přejít na:
Autor: Michal Simčo
Foto: www.rybolovnorsko.cz
Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!