S touto otázkou se potýkají jak ostřílení lovci, kteří v Norsku již byli a jejich výlet nedopadl zrovna podle fotek z katalogu, ale i úplní začátečníci, co neví, jaké místo, si z obrovské nabídky vybrat. Povím Vám v tomto článku pár poznatků, které jsem posbíral na svých rybářských výpravách v Norsku. Ze všeho nejdůležitější bude váš tým, tedy lidé kteří pojedou s vámi a budou téměř deset dní stále nablízku. Jestliže jedete poprvé s novými lidmi může se lehce stát, že narazíte na tzv. Řiťopicha, který se bude všemi způsoby snažit Vám vysněnou dovolenou zkazit. Pro tyto lidi není nic dost dobré, ryb je málo, i když budete lovit padesát kilo denně, nebo budou příliš malé než si vysnil. Nedej Bože, aby tři dny zafoukalo, tento nespokojenec si určitě vypije a potom to začne…, že vám nachytal nejvíce ryb, že se ryby budou rozdělovat přesně podle toto, kdo si co nachytal, že se na limit může vykašlat, protože jeho známí si vozí minimálně padesát kilo filet na osobu již několik let a nikdy, si jich na celnici nikdo ani nevšilm. Nakonec vám vyčte, že se stejně projezdilo zbytečně moc benzínu v lodi, protože se nejezdilo tam, kam on chtěl. Tak tyto situace určitě zažil v Norsku na rybách každý. Dnes v době internetu není nic lehčího, než nechat příště tyto chytráky doma a vybrat si nováčka na chatu. Složité mezilidské vztahy odložíme a budeme se nyní věnovat výběru dobrého místa. Při výběru lokality si musíte uvědomit několik důležitých věcí. Co by měl pobyt v Norsku splnit? S kým tam pojedete? /rodina – kamarádi/ Jaké rybářské technice se chcete věnovat? Co bude vaše cílená ryba? Pojďme si nyní jednotlivá témata detailně probrat…
Jedu s rodinou
Tímto se myslí, že pojedete v době velkých letních prázdnin s manželkou a dětmi. Pro tuto příležitost bych doporučil klidné místo někde v bezpečí fjordů, kde si všichni účastníci přijdou na své. Tuto výpravu musíte brát tak, že ryby nebudou to jediné, čemu se budete věnovat. Naopak se vám nabízí široká paleta aktivit jako jsou turistika, houbaření, horská kola, jízda na koni, rafting, paragliding, potápění, skydiving… je toho opravu velká spousta. Já zůstanu u rybaření. Budeme se bavit o letním rybařením ve fjordech. Zde určitě potkáte makrelu, všechny druhy tresek a možná i nějaké překvapení jako je halibut nebo ďas. Těmto podmínkám musíme přizpůsobit i naše udice. Pro pohodové letní chytání ve fjordech bude určitě stačit dobrý vláčecí prut a naviják, který snese i lehké pilkrování s pilkry do dvěstě gramů. Nad pilkr přidáme nějaký návazec s třásněmi podle toho jakou rybu budeme chtít ulovit. Treskovité ryby mají rády červené, žluté a bílé barvy. Makrely zase upředňostňují stříbrnou barvu v kombinaci s fialovou. Vaši výpravu lze považovat za úspěšnou, pokud ulovíte nějakou rybu, najdete pár hub a hlavně, měsíc po návratu domů, rodinka opět řekne: „Táto objednej pobyt na příští rok, bylo to super!“
Volím komfort CK
Této možnosti využívají lovci, kteří jedou poprvé, nebo počet jejich lidí v týmu nepřesáhl číslovku tři. Chaty pro samostatné rybáře jsou většinou nabízeny pro skupiny čtyři až šest lovců. I když existují i vyjímky. Začátečníci jistě ocení rady a zkušenosti ostřílených lovců, kteří bývají stálým inventářem autobusových zájezdů. Další výhodou je zajištěná doprava tam a zpět, velmi často se dá využít i tzv. kombinovaná doprava, což znamená, že si lovec v Praze sedne do letadla a svoje zavazadla nechá v autobuse. Je to sice o pár tisíc dražší, ale je to fakt luxus, který byste měli aspoň jednou zažít. V tomto případě se cestovní utrpení snižuje na minimum, protože čas cesty se vám zkrátí na nějakých patnáct hodin včetně transferů a to je hodně dobré číslo, když si uvědomíte, že lidé v autobuse pojedou tuto vzdálenost nějakých třicet pět hodin!
Jedu s chlapama – bez bab
Pro muže ta nejlepší varianta! Teď máte na výběr celou sezónu od konce února až do listopadu. A aby to bylo ještě těžší, tak Norsko vám nabízí rozlohu pobřeží větší než deset tisíc kilometrů čtverečných. Babo raď! Ne, tak složité to není. Předpokládám, že každý dobrý rybář si chce povodit velkou rybu. Takže náš výlet bude hlavně za rybami. V tom případě bych vyrazil do oblasti středního Norska. Zde se nabízí spousta věhlasných lokalit jako jsou Averoya, Smola, Hitra, Husoya, Mellstainen nebo třeba poloostrov Garten. Byli by jsme zde ještě hodně dlouho kdybych měl jmenovat jednotlivá místa, ale domnívám se že jako lokace to bude stačit a je na vás, co je vašemu srdci nejbližší. Pokud se budeme bavit o vhodném termínu, tak dle mých zkušeností je úplně jedno, zda tam vyrazíte v dubnu nebo koncem září, protože Norské moře se v průběhu roku neustále mění, dle druhového zastoupení. Z mých zkušeností vím, že rybáři upředňostňují jarní měsíce duben, květen až do půlky června. Letní období konec června až do začátku září přenechávají spíše rodinným výpravám. Konec sezóny je pak ve znamení ryze pánských výprav, kteří si vychutnávají bohaté úlovky na přelomu září a října.
Přejít na:
Foto: www.rybolovnorsko.cz
Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!