Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Vlasec nebo silon??
- Toto téma obsahuje celkem 17 odpovědí. Do diskuze (7 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Hanz a poslední změna proběhla před 5 roky a 10 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
#304246 5.1.2019 v 18:08
ahoj vsichni. Jaky mate zkusenosti s lovem na snuru nebo vlascem v norsku pri lovu cilenem polaku?? Dekuji Honzak
#304247 5.1.2019 v 18:43Čauky,všechno záleží s jakou nástrahou, na jakém místě a v jakém počasí lovíš.Budu mít o tom přednášku na srazu a výstavě ,to pak bude hodně zajímavá diskuse…loni jsem v Norsku s polakmi strávil hodně času v květnu,červnu,červenci a září,říjen…většinou jsme používali šnůru0.12 s návazcem Hard mono 0.35mm cca 1.5m…Hard mono je speciálny monofil používaný při lovu štik.Je odolný proti zubům a defacto jsme vůbec nestrácely ryby utržením nástrahy při zdolávání…Zajímavý byl lov na Atlantské cestě ze břehu koncem září.Lovil jsem s Hartym a měl jsem naviják s 0.16 vlascem a byl jsem jediný z party ,který chytnul polaky…zajímavé bylo,že jsem nepřišel o ani jednoho a přitom to byli cca 70cm.ryby.Akorát Harty byl do půl pasu mokrý protože vyndat polaka ve vlnách byl oříšek.Tady byl jednoznačně vlasec úspěch… se šňůrou si neškrtli kolegové o rybu….ale 0.16 vlasec je už hodně extrém a používám ho jen při lovu z mol…na mělčiny do cca 20 m je monofil lepší ,evidentně je víc záběrů…dobré je mít na lodi dva vláčáky jeden se šňůrou a jeden s vlascem….0.30mm
#304250 5.1.2019 v 19:15Vlasec nebo silon?? Neni to stejné?? Tímto Tě zdravim Honzo.
Ale jinak souhlasim s Jiginem, do mělčin určitě vlasec nebo alespoň hardmono, fluoroš. Je tam podstatně větší úspěšnost. Mě přišlo lepší mít jen metr, dva na konci navazec na pletence, než plnej navi. monofilu. Jen je opruz to pak navazovat, když Ti to prdne ve spoji s pletenkou. Proto je třeba to vyladit tak, aby Ti to ve vázce praskalo hned u karabiny.
#304251 5.1.2019 v 20:40<p>Vůbec není zapotřebí dělat z lovu polaků nějakou vědu.A protože jejich lov nevyžaduje žádné speciální vybavení a dokonce nai žádné odborné znalosti,nebo zkušenosti,pokusím se to napsat o něco jednodušeji.Lov na šňůru je chytání bez kompromisu, mírně znehodnocující zážitek z lovu.Rybařina se silonem je pravý opak. Je šetrnější a zábavnější,umožnující si plně vychutnat souboj s rybou, kdy důležitou roli ve prospěch rybáře hraje i jeho průtažnost.Při prudkých výpadech ryby často rozhodující vlastnost,kterou šňůra naopak postrádá.Co se týká ztráty ryb při zdolávání za normálních podmínek,moje zkušenosti hovoří mírně ve prospěch vlasce.V případě, kdy se již nejedná o klasickou rybařinu,ale pouhé uvolňování vázek, například v chaluhách, jednoznačně vyhrává šňůra. Jestlže ale na závěr lovu budeme započítávat i kusy vytažené z vázek, může nakonec konečné skóre vyznít ve prospěch šňůry.</p>
#304252 5.1.2019 v 21:38Vědu není potřeba dělat ,ale znám spousta rybářu kteří v Norsku Polaka ještě neulovili…pro ně jsou tyto diskuse…
#304253 5.1.2019 v 21:54Kdo chce intenzívně lovit polaky,tak znalosti a zkušenosti musí zbírat ,jinak sklamání ho nemine.Jinak a jinde se loví v květnu a jinde v září…taky kdo se uspokojí s průměrnou rybou, bude mít problém lovit trofejné polaky 90+…ty se loví na úplně jiných místech a jiným spůsobem a hlavně je potřeba umět číst mapy a typovat top místa…taky máme dny kdy je těžké do polaků se trefit..je to jak s candátma někdo je loví vláčkou v pohodě a řekne že je to snadné a někdo v životě céčko vláčkou nechytil…Polaky se dají selektovat a my co se jim léta věnujeme máme v úlovcích téměř 100procent polaků…
#304255 5.1.2019 v 22:08Zdravím Pánové,
chytal jsem asi pět let na vlasec značky asso 0.24 byl neprůtažný a tím i dobrý (nesouhlasím s příspěvkem výše) , protože seděl zásek a co se týká výpadu ryby je důležité mít seštelovaný naviják, protože průtažnost vlasce u většího polaka je stejnak k ničemu.Měl jsem i vlasce s průtažností a na delší vzdálenost mi ryby po záseku padaly. Nyní jsem se vrátil k pletence whiplash 0.08 a letos půjdu i do 0.06 Jak tady jednou psal Zapa když máš jemný prut i naviják tak ti lano na něm je prd platný a předimenzovaný. Polaků jsem chytil dost a všechny větší přes 90 na jemnou sestavu. Lépe se tenčí pletenka prořezává a dostává vlastnost jako vlasec, protože když chytám i s 5g až 10g hlavičkami dostanu je lépe dolu. Kdybych tam dal třeba 0.15 tak to bude plavat na vrchu.Dával jsem i párkrát návazec fluocarbonu a přišlo mi to stejné jak bez něho, ale nic proti tomu. Jsem spíš línej na to převazování a také jak tady psal již Jigin vážu hlavičku přímo bez karabiny. Druhou sestavu mám trochu pevnější a používám pletenku 0.12 na zoomy (používám i těžší hlavičky) Věda to určitě není, ale každá ryba má svá místa i na vybavení pro lov je rozličné a každý rok trefím na baráku kolegy rybáře kteří nechápou kde ty polaky chytáme a když jim chci poradit a kouknu jim do cajku a najdu tam nejlehčí hlavičku 40g a gumy 15 cm + tak je jasno proč je nechytají. No čili pro mě je to asi tři roky zase pletenka, ale určitě tenčích průměrů než jsem dříve používal.
Napsal jsi to Jigine rychleji než já 🙂
- Odpověď byla upravena před 5 roky a 10 měsíci uživatelem Lipenak.
#304257 6.1.2019 v 0:05Vlasec nebo silon?? Neni to stejné?? Tímto Tě zdravim Honzo. Ale jinak souhlasim s Jiginem, do mělčin určitě vlasec nebo alespoň hardmono, fluoroš. Je tam podstatně větší úspěšnost. Mě přišlo lepší mít jen metr, dva na konci navazec na pletence, než plnej navi. monofilu. Jen je opruz to pak navazovat, když Ti to prdne ve spoji s pletenkou. Proto je třeba to vyladit tak, aby Ti to ve vázce praskalo hned u karabiny.
omlouvam se, myslel jsem pletenku a silon😀😀
jestli sezenu nahradni civku k Pennu Slammer III 3500 tak vyzkousim i silon, protoze nikdy jsem na to nechytal. Chytam prevazne Zoomy.
#304258 6.1.2019 v 6:16To,že v kritických okamžicícch, kdy je i dobře sladěná sestava zatížená na maximum,může sehrát rozhodující roli právě průtažnost vlasce, je obecně známá věc a sanozřejmě se týká i ryb velkých.Těch především. Když opomenu veškerý spojovací materiál včetně uzlů,hraje průtažnost a elastičnost vlasce stejně důležitou roli, jako akce prutu, nebo brzda navijáku,protože stejně tak i on absorbuje prudké výpady ryb. Při použití pletenky,která má průtažnost nulovou, obecně vzato, o jednu z těchto veličin přicházím.A jestli tedy mám psát k tématu,je v tomto směru lepší silon.Já sám chytám na obojí a výhodu pletenky vidím především v její pevnosti,kdy při uvolňování ryb z vázek můžeme použít i brutální sílu.Proto bych v mělčích partiích moře, kde se nechají očekávat chaluhy,dal přednost pletence.Ve volných vodách kde vázky nočekávám, bych raději sáhnul po silonu. V tomto tedy vidím největší rozdíl k tématu jestli pletenku,nebo silon. Vím, že by se nechalo jít do detajlů a podrobně se v tom do nekonečna pitvat,protože lov ryb přináší tisíce odlišných zkušeností nabytých za různých podmínek a okolností, včetně situací kuriozních. Neexistuje 100% univerzálnost,obojí je stejně dobré,pletenka,nebo silon,ale každý z obou použitých materiálů má své malé pro i proti. Na navijácích se kterými si zhruba za něsíc hodlám chytit své první polaky v roce 2019, mám již navinutý silon….
Jigin: Tak to máš až téměř neuvěřitelnou smůlu.Zhruba stejně takovou,jako když do tebe třikrát za život uhodí blesk a pokždé to přežiješ…(-: Já znám spoustu rybářů,ale na rozdíl od tebe žádného, který by v Norsku polaka nechytil. Tyto stránky jsou mi důkazem. Polaka zde chytil úplně každý.Staří,mladí,děti,muži i ženy, bez rozdílu profese,či pohlaví,se zkušenostmi, nebo naprostí začátečníci,nerybáři.Prostě všichni….
#304259 6.1.2019 v 14:06jegrhanz já zas mám navinutou pletenku 🙂 , ale vlasec nezatracuji jak píšeš nic není 100% , jen mi prostě na tom nesedí ta průtažnost. U pletenky cítím jak mi ryba ozobává gumu i na 40m a zásek sedí, u vlasce je to jinak a ryby více ztrácím. U vlasce bych dal + za viditelnost a prořezávání vody. Proto používám u pletenky slabší průměry abych plusy vlasce dohnal 🙂 A tomu tématu “lov polaků” ten kdo chytá na vláčku polaky pravděpodobně taky nachytá. Je tam při tom lovu hodně “ALE” Když se mi při lovu připlete na prut obecná, tak je to vzácně a stejnak si jí nevezmu. I mi přijde za ty léta, že polak je na vzestupu a obecná ubývá u pobřeží stř. Norska. Nebo je to tím, že vyhledávám jen polaky 🙂
#304260 6.1.2019 v 16:02Lipánek: že necítíš to první ochutnání,nebo že nedosekneš rybu,je vlastně způsobené tou průtažností silonu. Stává se to hlavně když ryba atakuje návnadu ve velké vzdálenosti hned po nahození.Jeho průtahem se reakce zpomalí a zásek není tak přsný a razantní jak by bylo třeba.Přestože se to zase tak často nestává a není to problém zásadní, tak s touto Tvojí zkušeností souhlasím.
Polak je pro sportovní rybáře kteří chytají z malých člunů těsně u pobřeží doslova požehnáním. Díky specifickému prostředí ve kterém žije, se cíleně profesionály chytat nedá a je loven pouze jako vedlejší produkt pří lovu ryb jiných. Polaků je dostatek a snadný nenáročný lov, který hravě zvládají i začátečníci, z něj dělá stále oblíbenější a atraktivnější rybu jižního a středního Norska.
#304265 6.1.2019 v 21:22Ak přijedete na srazy nebo na výstavu do Prahy ,budu tam prezentovat videa jak polaci jenom ťukají do nástrah a nedobírají je.hodně zajímavé …vždy připluli se podívat k nástraze a jenom do ní ťukli….dosud spekulujeme co jim vadilo…jinak s váma plne souhlasím a o těch rybářích bych mohl napsat knihu co všechno jsou schopný použít v Norsku…v každém zájezdu je mám 50 kolem sebe a tak půlka je schopná chytat polaky…a můžeš mi věřit že se najdou posádky ,kdy za celý pobyt neuloví ani jednoho…buď se na ně nespecializují nebo znají jenom pěříčka a 100m hloubky..i když tam se polak dá chytnout….
#304268 7.1.2019 v 8:30Ještě tady zmíním jedno velké plus pro pletenku a to jsou chaluhy, Když vláčím nad kopci lehkou nástrahu , tak kontakt s chaluhou zaznamenám a přizvednu. V případě, že je to ryba naopak počkám a nechám rybu dobrat. To samé platí i pro kontakt s rybou ve sloupci třeba někde na hraně. Jak je zde psáno, jsou dny kdy dostanete pecku do prutu a je tam a jsou dny kdy vám to ozobává a nevíte jestli je to kelírek a nebo polak 90 . A pro mě ještě jedna výhoda, přijedu domů a mám cajk, jak na Lipno, tak do Norska stejný a i tady u nás má jemější sestava platnost
#304269 7.1.2019 v 9:25Tak Honzo ,závěr je takový,že většina z nás za normálních podmínek používá šňúru…rozhodni sa sám co ti bude vyhovovat jemná nebo hrubší ale nad 0.12 mm nedoporučuji…Když polaci neberou tak pomůže vlasec a experimentovat s nástrahami…neodbít to jenom že neberou oni přijdou vždy se podívat na nástrahu…
#304273 7.1.2019 v 12:41Klucí děkuji za rady, už jsem si objednal náhradní cívku a budu zkoušet to i to. Po sezoně vám dám sem mé poznatky. Děkuji Honzák
-
AutorPříspěvky
Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.
Úvodní stránka › Fóra › Diskuze mořského rybolovu › Vlasec nebo silon??