Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Jízda do Norska s přívěsem Odpověď na: Jízda do Norska s přívěsem

#20114
Pandion
Účastník
(248 odpovědí)

Pro všechny k tématu – jízdní soupravy!!!

Drazí přátelé. Na úvod si dovolím pár vět.Tato problematika je již hodně dlouho přetřásána, rodí se řada mýtů , polopravd často i nesmyslů a ono je to vlastně velmi jednoduché. Stačí přečíst si v zákoně příslušná ustanovení. Na obranu řadových občanů je potřeba konstatovat, že špatný výklad k jízdním soupravám podávají i provozovatelé autoškol a často tuto problematiku neznají ani policisté. Po řadě plamenných diskuzí ve Svazu chovatelů ovcí ( řada jich převáží zvířata) a po řadě školení kdy jsem převědčil školitele, že to vykládá špatně vozím v autě Stanovisko Ministerstva dopravy k této otázce. Toto stanovisko volně přístupné na stránkách MD ČR.

Stručně vysvětlím základní ustanovení zákona k jízdním soupravám.

§ 81 odst. 4 – zde je popsáno oprávnění skupiny B a otázky jízdních souprav s tímto oprávněním. Odstavec popisuje dvě samostatné alternativy vozidel, resp. jejich souprav, jež lze s oprávněním skupiny B řídit.

Řidičské oprávnění skupiny B vás opravňuje řídit –

§81 odst. 4 písm. a) motorové vozidlo , které má kromě místa řidiče nejvýš osm míst k sezení a jehož maximální přípustná hmotnost nepřevyšuje 3500 kg. K tomuto motorovému vozidlu smí být připojeno vozidlo o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 750 kg.

Bohužel zde všichni skončí a vyvodí toto ustanovení , že nad 750 kg musí být E. První věta je jasná , popisuje oprávnění B a není potřeba k tomu co dodávat. Druhá věta uvedeného písmene popisuje omezení ve vztahu právě k dodávkám. Dodávka má celkovou užitnou např. 325O kg, jednoznačně stačí B a k tomuto vozidlu můžete připojit přívěs do 750 kg a stále stačí B.

Uvedený § 81 odst 4 má ale také písm. c) –

podle tohoto písmene opravňuje řidičské oprávnění skupiny B k řízení jízdních souprav složených z motorového vozidla podle písmene a) a b) a přípojného vozidla , pokud maximální přípustná hmotnost soupravy nepřevyšuje 3500 kg a maximální přípustná hmotnost přípojného vozidla nepřevyšuje pohotovostní hmotnost motorového vozidla. V tomto případě neplatí omezení přípustné hmotnosti přípojného vozidla 750 kg.

Příklad takové jízdní soupravy, oprávnění B : tažné motorové vozidlo o maximální přípustné hmotnosti 2000 kg spojené s přípojným vozidlem o maximální přípustné hmotnosti nejvýše do 1500 kg. Jízdní souprava nepřevyšuje 3500 kg.

Z uvedených skutečností si prosím aplikujte příklady na svá vozidla.

Já osobně mám auto 255O kg a přívěs mám celkovou 950, tj. 3500 Kg. Mám B, naprosto bez problémů.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale stručněji to asi skutečně nejde.

Pandion

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(17)
(130)
(22)

Nahrávání ... Nahrávání ...