Nápověda Doporučujeme:

Nová lokalita Lofoty Nappstraumen

Představujeme nové místo pro rybolov v oblíbené lokalitě lofotského souostroví. Majitel má pro vás chaty od 3-4 osoby a výborné benzínové lodě Kvaerno 630 s výkoným motorem Yamaha 100HP lodě jsou vybaveny echolotem GPS a námořními mapami Garmin Blue chart. Poradíme vám horká místa, kde si dobře zachytáte.

 

 

Kde Vás ubytujeme?

Ubytováni budete v těchto krásných domech, které jsou postaveny na pilotech, přímo nad mořem. Každým dům má koupelnu, kuchyň s el.sporákem, myčkou, ledničkou a mrazákem, kompletní výbavou nádobím, obývák TV, ve všech chatách je možnost internetového připojení WIFI zdarma, jídelna, 2 – 3 ložnice. Součástí pronájmu chat jsou povlečené postele a ručníky. Ryby se mrazí v mrazící místnosti.

 

 

Co jsou Lofoty?

Nejkrásnější ostrovy severní polokoule. Zelené souostroví s unikátní přírodou severně od polárního kruhu. V létě zde stoupají teploty díky Golfskému proudu přes 20°C. Fenomén nezapadajícího Půlnočního Slunce. K zážitkům patří rybolov na otevřeném moři , atmosféra Vikingů, pláže s bílým pískem na pobřeží Atlantického oceánu, kouzelné rybářské vesničky (UNESCO) a úžasné vyhlídkové vrcholy.

 

 

Proč navštívit právě Lofoty?

Lokální gastronomie – ryby a další speciality. Na pobřeží Lofot jsou jako korálky navěšené jednotlivé rybářské osady. Mezi nejznámější jistě patří Henningsvær , který je nazýván Benátkami Lofot. Na zdejším nábřeží s pěkným výhledem na fjord se nachází skvělá restaurace Fiskekrogen, kde můžete ochutnat skutečně čerstvé rybí speciality v té nejrozmanitější podobě. Lofoty vybíhají z pevniny do moře jako obrovská natažená paže. Poloha ostrovů přitahovala pozornost už od dávných dob – zakreslené jsou už na starověkých mapách. Stopy osídlení Lofot sahají více jak 5500 let do historie. I mě zlákala pověstná krása ostrovů s drsnými přírodními podmínkami, útulnými sruby rorbu, pitoreskními rybářskými vesnicemi a vodami oplývajícími miliony tresek.

 

 

Kolik Vás to bude stát?

Chata pro 6 osob, loď 2x Kvaerno 100HP 21ft stojí na 10 dní pobytu 55.400,-NOK.

Chata pro 6 osob, loď 2x Kvaerno 100HP 21ft stojí na 7 dní pobytu 38.780,-NOK.

Chata pro 6 osob, loď 2x Smartliner s kajutou 140HP  stojí na 10 dní pobytu 61.400,-NOK.

Chata pro 4 osoby, 2x loď Kvaerno 100HP na 10 dní pobytu 34.200,-NOK

Chata pro 4 osoby, 2x loď Kvaerno 100HP na 7 dní pobytu 23.900,-NOK

 

 

Jaké lodě nabízíme?

K dispozici jsou velmi pohodlné lodě Smartliner 23ft s kajutou a výkoným motorem 130HP. Další velmi oblíbenou alternativou jsou oblíbené a lehce ovladatelné lodě Kvaerno 21Ft s Yamahou 100HP.

 

 

Proč rybařit zrovna na Lofotech?

Díky své pozici přitahovaly Lofoty silné větry, bouře, déšť, ale také životodárný Golfský proud. Ten obtéká pobřeží Lofot a jak na souši, tak i na moři vytváří mnohem mírnější podnebí, než by se na zdejší severní zeměpisnou šířku dalo očekávat. Bez teplého proudu by byly Lofoty studeným a jen velmi těžko obyvatelným místem. Dost možná by sem také nikdy nezavítali rybáři a nezjistili by přítomnost zdejšího největšího bohatství – tresek. Dnes jsou Lofoty pověstné největšími úlovky na světě. Vestfjord mezi ostrovy a pevninou je přezdíván největší světovou tresčí líhní. Právě sem se připlouvají během zimy tresky třít. Pak až do věku sedmi až osmi let dovádějí v Barentsově moři.

 

 

Tresky až na prvním místě

Rybáři na ně čekají každou zimu již od ledna. Bez ohledu na zaměstnání se každý v této době zabývá jen rybařením. Každý se zajímá, jak plné jsou sítě – zda je dostatek tresek. Ptají se i ženy, děti, prodavači aut a nábytku i výběrčí daní. Všem je jasné, že celý zbytek roku závisí na několika měsících, kdy se tresky loví. Celý život na Lofotech je s rybami svázán jako dítě s matkou pomocí pupeční šňůry. Bez ryb by se tu lidé neuživili a hodně by strádali.

 

 

Ryby hlavní exportní artikl

Lov tresek má na Lofotech svoji tisíciletou tradici, která začíná v době, kdy ustoupily ledovce a připluli obyvatelé z pobřeží Skandinávského poloostrova. Lidé začali chytat tresky, pojídat čerstvé ryby – jejich játra i jikry, ryby sušit a získávat z nich rybí tuk. Dary moře pak směnili za jiné potřebné zboží. Už před rokem 1000 začal na Lofotech významně vzkvétat obchod s rybami. Připlouvali sem lidé z blízkých i vzdálených přístavů na pobřeží, aby se každoročně zúčastnili výprav za treskami, které sušili a brali zpět domů nebo prodali místním obchodníkům. Několik set let tvořily ryby ze severu a především z Lofot až 80 % celkového exportu všech Norů

 

 

 

PROHLÉDNOT LOKALITU LOFOTY NAPPSTRAUMEN

 

 

2 komentářů

  1. Ségra tam vlastnila jednu z těch starších rorbu. Moc fajn místo, klidné, doporučuju vylézt přes cestu na Offersøy, moc pěkný výhled. Nakoupit možno v Leknes-kousek cesty 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(50)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...