Nápověda Doporučujeme:

Přívlač na Vingsandu

Pobyt nemusí být rozhodně jen o rybaření, je ale asi velmi individuální, kdo si co jako bonus cesty za rybami najde. V oblasti našeho kempu bylo mj. zajímavé pozorovat obhospodařování klecí pro odchov lososů, které mají svou správu v podobě domu na vodě a speciální lodě, které dojedou ke kleci a obrovskými naběrači ryby krmí nebo sítěmi ryby slovují. Bezpochyby fascinující je severská příroda, která je poměrně výrazně odlišná od té naší. V létě bílé noci a pozdní úchvatné západy slunce, které se před půlnocí jen na chvíli schová za obzor a po pár hodinách o kousek dál vychází s podobně dechberoucími světelnými efekty. V létě a na podzim lesy plné hub. Pozorování majestátných mořských orlů nebo dokonalých rybolovců racků. Každý si při své cestě do Norska může najít tu svou přidanou hodnotu, stačí jet s otevřenýma očima, nejen vidinou beden plných mražených ryb.

 

Červen na Vingsandu

Druhou červnovou dekádu trávím s přáteli ve Vingsadu, v registrovaném kempu ve středním Norsku, kde si užíváme rybolov přímo za dveřmi chaty. “Celou zimu se na to těšíš a pak se to povede,”  – krásná treska. Hned první den lovu jsme dostávali od přítomných žen trochu za vyučenou. Na jejich prutech skončila například tato krásná metrová treska tmavá, kterou se jim podařilo ulovit na gumu. “Hlavní cílenou rybou je halibut, treska obecná, mořská kočka a keler.,” máme před sebou ještě dost dní na to, aby jsme přidali další parádní úlovky, které zatím volně plavou ve vodách fjordu

Jede se na moře

Počasí celý den mlha,ale vítr je 1 a 0 celý den. Což nám umožnilo vyjet na šelf. Na podmořských horách jsme lovili na přívlač v 60m všechny druhy ryb. Tresky kousaly neskutečně a za 5h jsme měli 2 bedny ryb. Nej keler 97 a nej Polak 81. Kluci na vedlejší lodi chytili už prvních 6 makrel. Už to začíná. Teď dáme oběd a startujeme na poslední lov. Konečně svítí sluníčko a člověk může vnímat tu nádheru kolem sebe.

 

Pohodová dovolená

Rybolov je zde nenáročný, protože se chytá mezi fjordy, které chrání toto místo před velkými vlnami z oceánu. Chytá se na velmi pohodlných lodích Kvaerno 630 osazených motory Yamaha 100HP. Jsou zde fantastické podmínky pro přívlač i pilkrování. Hlavní cílenou rybou je halibut, treska obecná, mořská kočka a keler. Uvnitř fjordů jsou rozsáhlé písčité partie, které dávají dokonalé podmínky pro hojný výskyt halibuta. Pro fanoušky rybolovu na otevřeném oceánu je tu fantastické místo u sundu mezi ostrovy Raudoya, kde začíná mořský šelf s velkou populací velkých tresek obecných a tmavých.

 

 

Na velikosti záleží

Ač jsem zvýšil postupně velikost nástrahy na 15 či 18 cm, nechytal jsem sice malé ryby, ale krásné standardní velikosti mezi 60 a 70 cm a to pořád nebylo ono. Stále jsem však měl ve svém vybavení gumy přes 20 cm, které jsem si myslel, že využiju až někdy jindy dál na severu, ale poslední den chytání jsem se odvážil jednu navázat a čekal, co se bude dít. Velice dobře ryby brali na propad, ale i při rychlém stahování nástrahy k lodi. Top místa byly podmořské hory 30 – 40m, obklopené hloubkou 150m. Stačil jeden drift a jeden vytoužený záběr, po kterém bylo hned jasné, že tuhle nástrahu nevzala žádná malá ryba! Brala si přes brzdu metry šňůry, dlouho se držela v hloubce, a když jsem ji po minutách boje unavenou začal pomalu zdolávat k lodi, objevila se na hladině nádherná velká treska obecná, při které se mi zatajil dech. Teď už mi zbývalo ji jen úspěšně dostat do lodi a oddat se té neopakovatelné euforii, kdy se vám klepou kolena a máte problém vydat hlásku. Věřím, že to mnozí znáte! Nebyla to ryba z kategorie trofejních, ale rozhodně v našich podmínkách krásná ryba.

 

Na co to šlo?

Pokud to počasí dovolilo, tak jsme jezdili na šelf, kde bylo opravdu ryb dost. Na mělčnínách polaci a na plotnách pak i docela pěkní keleři. My chytáme hlavně na přívlač, tak naší cílenou rybou byl polak. Jeden den jsme jich měli na lodi 44 ks, nejv 91 cm a spoustu menších jsme pustili. Brali na zoomy, savage i berkley v hloubkách 8 až 25 m. Bylo to fakt moc pěkný pochytání. Polaci brali nejvíc na zoomy Watermelon Red a Cajun Craw. Hlavičky 25-30g. Na hloubce brali i na malé pilkříky. Pokud se nechal zoom courat po dně,tak přišla dorška. Brali jsme jen ty pěkné červené, ostatní šly zpět do vody i jedna metrovka. Některé jsme ani nezastavili nebo vjeli do chaluh a byl konec.

 

Lákavý podzim

Volba doby pro rybaření může také souviset s očekávaným druhem lovených ryb, protože když se vydáte do Norska s přicházejícím podzimem, do fjordů se stahují makrely a ty jsou pro mnohé rybáře příjemným zpestřením skladby úlovku. A opět se mění zákonitosti pro lov tresek, které se shlukují pod migrujícími hejny a čekají na svou příležitost pro ulovení potravy. Přesvědčil jsem se o tom letos, když jsem v kempu u hladiny zaregistroval hejno menších ryb (domníval jsem se, že kellerů, ale jednalo se nejspíše o sledě), které jsem se pokusil ulovit malým twisterem, ale jakmile propadla nástraha hejnem, přišel okamžitý záběr od tresky kolem 60 cm. A na jemné vláčecí náčiní je i taková dvoukilová ryba přímo z mola příjemným zážitkem.

 

 

Jak úlovek připravit na cestu domů?

Je opravdu mnoho způsobů jak ryby připravit na cestu k domovu. Po vylovení ryby do lodi je nutné úlovek řádně vykrvit. Když jsme začínali, tak jsme dělali mnoho chyb jak při filetování, tak při samotném mrazení ryb. Velmi důležitá je kontrola rybího masa, zda neobsahuje parazity (toto nejlépe poznáte z jater, které jsou napadeny nejdříve). Filety připravujeme pouze z hřbetních a ocasních partií, které zbavujeme kůží. Někdo tvrdí, že filety bez kůže ztrácí mražením kvalitu, ale není to pravda. My po filetování stáhneme kůži, filety nepereme ve vodě a dáme rovnou do pytlíků. Na balení se mi nejlépe osvědčila strečová folie a balím jednotlivé filety podle velikosti. Když je krabice v mrazáku, tak je to přeci jen lepší, krásně se to vyskládá a doma vyndáte jen kostku masa a ne 14 zkroucených filet.

 

Hodnocení

Malý kemp se čtyřmi chatami a jedním apartmánem poskytoval vytoužený klid pro kompletní relaxaci. Všude blízko – lodě, filetárna, mrazáky i ubytování. Velké a pohodlné lodě se silnými motory Yamaha 100 HP. Ideální pro 4 rybáře, kteří mají dost místa pro lov, aby se nekřížili. Velmi blízko na lovná místa cca 5-10minut od přístavu. Možnost lovu na otevřeném moři u ostrova Kya a dál na podmořských horách. Za horšího počasí chytání v bezpečí fjordů. Pohodový majitel, který ochotně zajišťoval vše, co bylo potřeba. Za mě perfektní lokalita, kam se budu rád vracet.

 

Michal Simčo
Karel Chlumec

3 komentářů

  1. Ahoj Michale,
    díky za report. Já doufám, že za dva měsíce tvoje poznatky z Vingsansu potvrdím :-). Už se to nezadržitelně blíží.

    Měj se!!!
    Franta

  2. Ahoj Franto, zachytáte si parádně a už i s makrelama. Kdybys cokoli potřebovat, tak zavolej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...