Nápověda Doporučujeme:

Pašování ryb aneb vývozní kvóty 2019

Každý den je na hranicích při náhodných kontrolách odhalen nelegální nadlimit. Rusové, Češi, Němci, Poláci, Litevci a další. Stále častější případy, kdy se pašované rybí filety pohybují ne v kilech, ale v metrácích. Norům došla trpělivost a začala se hledat cesta, jak nastolit pořádek. Není to boj proti pronajímatelům, protože turistika je mimo jiné bohatým přínosem pro státní kasu, ale boj proti masařům, tvrdí celní správa.

Dvojnásobné tresty

Pašeráci ryb mají nyní vyšší postih, pokud jsou zastaveni na hranicích s příliš velkým množstvím ryb. Pokuty pro pašeráky ryb, kteří převážejí nelegálně ryby z Norska, se nyní zdvojnásobují na 8 000 NOK, a navíc na 200 NOK za každý kilogram ryb nebo rybích produktů. Jsem velmi rád, že se ředitel soudní prokuratury rozhodl zdvojnásobit pokuty za pašování ryb. To je jak „finanční trestná činnost, tak trestná činnost v oblasti životního prostředí, která podkopává kontrolu přírodních zdrojů z moře a ničí závažnou část odvětví cestovního ruchu,“ říká ministr rybolovu Harald T. Nesvik .

 

Pašeráci berou svíčkovou

V roce 2018 bylo uskutečněno celkem osmašedesát záchytů s více než 6,5 tun rybího filé. V letošním roce již bylo zadrženo více než 2,3 tuny. Jedná se většinou o rybí filety, což znamená, že velké části ryb zůstávají v moři v podobě biologického odpadu. Pašeráci si velmi často berou jen tzv. svíčkové a celou nevykuchanou rybu potom vrací do moře. To je obrovské plýtvání přírodními zdroji. Většinu záchytů tvoří treska obecná.

 

Technologie pomáhají rabovat moře

Malým rybářským plavidlům jsou nyní poskytovány nejnovější technologie v podobě přesných GPS s mapovými podklady a velmi výkonné echoloty schopné velmi dobře lokalizovat ryby. Proto se na jaře velmi často stává, že toto malé plavidlo dokáže ulovit stejné množství ryb jako profesionální kutr. Bude tedy nutné v budoucnosti zavést i denní limit ryb.

 

Nevítaní hosté

„Je zjevné, že někteří cizinci přijíždějí do Norska s cílem vytěžit co nejvíce ryb ze země, aby dosáhli svého zisku. Takoví „turisté v oblasti cestovního ruchu“ nejsou tím, co Norsko potřebuje, a domnívám se, že zdvojnásobení pokut pomůže snížit pašování ryb,“ říká Nesvik.

Zákaz vývozu trofejní ryby

Od 1. ledna 2018 byly zavedeny nové předpisy pro odvětví cestovního ruchu. Mimo jiné byl zaveden systém registrace a systém hlášení úlovků pro firmy zabývající se rybolovem a pronájmem domků, lodí v oblasti cestovního ruchu. Vývozní kvóta byla změněna z 15 kg ryb a produktů rybolovu, na 20 kg pro hosty v registrovaných kempech a 10 kg pro všechny ostatní. Možnost vyvést trofejní rybu zmrazenou v celku byla zrušena, protože se množily případy, kdy v útrobách trofejních ryb byly pašovány další nadlimitní filety. Tento nešvar byl zjištěn hlavně u českých rybářů.

 

Autor: Michal Simčo

Foto: rybolovnorsko.cz

35 komentářů

 1. Do Norska jezdí na ryby celá Evropa. Zadržení 2.3t nadlimitního úlovku mi nepřipadá žádné hrozné číslo. Znám spoustu rybářů, co na jarní výpravě nenachytali ani limit. K zamyšlení to je, ale ruku na srdce, kdo z nás, když to bere, veze jen limit.

  1. Ty jsi zrovna z těch co tam jede pro co nejvíc kilo?
   Byl jsem tam asi 5x a tu potřebu vízt domů co nejvíc jsem nikdy neměl!
   Jezdí nás tam většinou kolem osmi a chceme tam jezdit dál!
   Takoví jako Ty to akorát všem kazí.
   Když máš plný mrazák,tak si místo rybolovu prohlídni krásy Norska!

   1. Souhlasím s tebou, Vráťo, jestli někdo chce drancovat, tak ať raději sedí doma na prdeli a za ušetřené peníze za cestu, si nakoupí metrák v rybárně. Jezdím na ryby po celém světě, ale s takovými ,, rybáři ” se bohužel potkávám všude. Všem slušným rybářům přeji úspěšný rok 2020 a Petrův zdar.

 2. Pravidla jsou od toho, aby se dodrzovaly a ne porusovaly. A ty pokuty jsou hodne mastne. Na druhou stranu je podle mne velkej problem trefit tech 20kg. V nekterych kempech sice vahu na vazeni ulovku maji, ale o presnosti jejiho vazeni bych si moc velke iluze nedelal. A taky je rozdil, jestli se vazi okapane nebo zmrzle filety. Za sebe nemam predstavu, jak se na tech 20kg dostat, aby se clovek nedostal do problemu pri pripadne kontrole. My jsme se dnes vratili z norska a kdyz jsme filety doma zvazili, tak to bylo 22kg coz uz je nadlimit. Dotaz na pani Janku, je u pripadne kontroly povolena nejaka % tolerance?

 3. Tak nevím co na to říci. Je opravdu těch pár kilo to zásadní? Když pak do moře najede loď, která vyloví celá hejna. To nikomu nevadí, ale pár zoufalců s pruty zřejmě ožebračí Norský stát a vyloví půlku moře? Zdravý rozum se asi odstěhoval už i z Norska.

  1. Norove vetsinou tolerance nemaji. V podstate zalezi na tom, na koho narazite. Jestli na nejakeho “rejpala”, ktery bude pocitat kazdy gram, nebo na rozumneho cloveka.
   Jinak jsem tu uz psala, zvysili pokuty za pasovani – zaklad je 8000 NOK plus 200 NOK za kazde kilo navic.

  2. Keď sa to niekomu nepáči nech tam nejazdí. Rovnako treba dodržiavať limity dovozu alkoholu a tak isto limity vývozu morských produktov. A tiež rýchlosť na území Norska. Na 70 ke nás odmerali, že sme prekročili povolenú rýchlosť – na zázname bolo 71 km/h. Keď som oponoval, že to je len 1 km nad limit bolo mi povedané, že som mal ísť kilometer pod limit a všetko by bolo OK. Pokutu mi ale nedali.

 4. No ale ten policajt na prvej fotografii je asi pri tých pár kilo zásadných. Zvýšili to z 15kg na 20kg a to je dobre. Ja som spokojný.

  1. Většinou se nepouštím do podobných diskuzí, ale teď už mám opravdu potřebu.
   Jak Pavol píše – dovozní limity na alkohol – ano jsou, ale pokud si chci dovézt více, tak si připlatím. Limit vývozu bez možnosti, řekněme třeba “dokoupit” limit další, je dle mého názoru celkem krátkozraký. Proč? Téměř nikdo z rybářů po ulovení posledního kilogramu nepřestane lovit a velká část ryb (obzvláště menších ryb a mníci asi všichni) vytažených z větší hloubky je natolik zdevastovaná, že nepřežijí, nebo se stanou jednoduchou kořistí.
   Mnohem větší přínos pro ekonomiku státu by bylo umožnit legálně si limity za poplatek navýšit – nebude docházet k takovému plýtvání, i když jsem přesvědčen, že daleko větší zlo jsou nesmyslné limity pro velké rybářské lodě, kde na jeden zátah toho většinou vyhodí to co všichni rybáři na udici za rok.

 5. A tak je počítejte rybáři s tím, že další výmysl podle nějaké EURO směrnice bude, že při překročen limitu pro úlovek, bude zadržení a ponechání si delikventa rybáře v Norsku a jeho odebrání manželce tak jako to dělají s dětmi matkám.

 6. A tak je počítejte rybáři s tím, že další výmysl podle nějaké EURO směrnice bude, že při překročení limitu pro úlovek, bude zadržení a ponechání si delikventa rybáře v Norsku a jeho odebrání manželce tak jako to dělají s dětmi matkám.

  1. Kdyz jste nerybar, tak Vam to nastesti nehrozi a vase manzelka se muze nadale tesit Vasi pritomnosti. Jedine, ze byste prevazel ryby nad limit kamaradum …
   Jen na okraj, narizeni o vyvoznim limitu ryb z Norska neresi zadna EURO smernice. Ta resi jen dovozni limit z neclenskych statu a pohyb mezi clenskymi staty. Vyvoz z Norska je zalezitosti norskych uradu a Norsko neni v EU.

 7. Stěžují si zase hlavně “bagristi” protože slušnej rybář je spokojenej s 20kg. A když mám ještě vzít pro sebe a známé nějakou jinou pochutinu než rybu, tak je toho lidově řečeno až do-řiti 🙂 Mno a fámy ohledně chování se Norů jsou zase jen a jen plky starý babičky. Si to nechte prosím jinam … sem to nepatří. Norsko je podle mě stále svým přístupem a zarybněním nejen jedna z nejlepších a nejbližších ale i nejvstřícnější zemí a buďme za to rádi, protože vzhledem k chování některých rádoby-rybářů a ne-rybářů může bejt daleko hůř.

 8. Nemusím mít nadlimit těch 20kg mi stačí ale jak se tady píše problém jsou velké lodě se sítěma co zabijí a zničí všecno živé pod sebou,Druhá věc možná horší lov matečních ryb na jaře na severu Soroya a okolí.

 9. Za pokus o likvidaci bioodpadu rybáři zaplatili pokutu na hranicích a možná v blízké době to budou oni kdo budou dostávat eura za ničení přemnoženého cizopasného sleďového červa (anisakis simplex) z Norského moře, science fiction-možná ano možná ne?
  Příště dejte lepší foto,u čtení článku o tresčí svíčkové jsem se bál,že mi ,,sleďáci” z masa spadnou do klávesnice.Druhý filet odspodu nahoru a asi čtvrtý možná i šestý.
  PS A proto hurá do Norska,je to nádherná země kde žijí velmi milí a pohostinní lidé, stojí za to vidět, vím o čem píši šestnáctkrát jsem ji již navštívil a i tresku přivezl bez červů,musí se bohužel hodně prohlížet jako houby v létě.

 10. Tak mám pocit, že už to Norci trošku přehánějí… Ano, určitě není dobře vyvážet nadlimit, páchat všemožná zvěrstva ale takhle si poněkud sr.ou do vlastního hnízda… Nejsem ten kdo valí desítky kil nadlimitu ale když už do Norska jedu a vytopím za dovču za polárním kruhem 30k. tak si prostě jednu bednu přivezu…Pochopitelně, na nastavení limitů i postihů za ně mají Norci svaté právo ale kladu si otázku, zda je to rozumné a za uváděné argumenty jsou relevantní…
  1) rybářský trauler naloví o řády násobků víc, než sportovní rybářský člun. Ovšem, ryby na které už nemají volou kvótu stejně pojdou takže průmyslový rybolov je i přes kvoty naprosto zhoubná záležitost… Navíc, jak někdo psal výše, většina rybářů po naplnění limitu lovit nepřestane takže zraněné a mnohdy života neschopné ryby budou taktéž vhazovány zpět do moře…
  2) budou li nízké limity, bude se každý snažit je naplnit co nejkvalitnějším masem, tedy bude přispívat k vývozu “svíčkové”
  3) asi by bylo moudré rozlišovat “nadlimit” a “nadlimit” .. Jedna věc je, když bílá bedna váží 24 či 27 kg (něco je bedna a materiál, takže čistá váha třeba 22, 25 kg a nebo, když někdo veze 40 kg makrobednu nebo 2 a více beden…
  4) největší “nadlimit” nemáme my co jezdíme jako nadšenci za polární kruh ale autobusy cestovek, které valí do středního Norska a běžně vozí každý 2 bedny, spřátelení klienti i 3, 4, 5 beden….. A ty nikdy nikdo nekontroluje a nekontroloval…
  5) trofejní ryba… Zkoušeli jste někdy dát filety do vykuchané tresky..? Já ano. Pokud se pamatuji tak se tam vešlo asi 2 kg (treska 125 cm) a to jako nějaký zásadní únik nevidím… Pravda, pokud by se to cpalo do nějaké 30 kg skrei asi by to bylo víc ale takové já nelovím protože nejezdím tak časně z jara, jezdím na dovču a né na polární zápas o život 😀 tak neposoudím… Předloni jsme ale vezli (tedy druhá loď, já ne) asi 50 kg halibuta, to už bych chápal víc, že by je štvalo 😀 ale to bylo naopak ještě legální. SPíš je to blbé kvůli možnosti preparování, člověk by si někdy nějakou hezkou kočičku rád dovezl…:-D
  5) komentáře “komu se to nelíbí tak tam nemusí jezdit” ..ano, i to je možnost. Norsko miluji, rybaření dvojnásob. Celkem můj součet návštěv Norska je přes 20 z části rybářských dovolených z části cestování a průvodcování po horách a Skandinávii vnímám jako moji srdeční záležitost.. Ale pozvolna začínám i tuhle alternativu připouštět, pokud bych se tam cítil nějak příliš svazován a šikanován tak bych se asi i s Norským pobřežím (nebo minimálně s rybářskými dovolenými) musel rozloučit…

  Pochopitelně naše žalozpěvy s tím nic nenadělají ale chtělo by to trošku rozumu na Norské straně… Podobně jako povinné zápisky o úlovcích ryb, zejména i těch co byly puštěny… Ruku na srdce, kdo z Vás to opravdu počítá a “necucá z palce” 🙂 ?? Pouhý způsob jak uměle zvýšit zaměstnanost pro Norské úředníky…:-D

  Norsko je krásná země ale norský způsob vedení státu (jejich reálný socialismus) je bohužel velikou vadou na jeho kráse… My vidíme jen to co se nás týká (ohledně ryb atd) ale bohužel je to veliký kocourkov na všech frontách… DOporučuji si vygooglit články od Andreje Ruščáka (doplnit do vyhledávače Norsko protože nyní žije již zde a píše blogy politicko/společenské blogy tady) tak ty jeho Norské blogy doporučuji pročíst, je to člověk který tam dlouho žil, měl i velmi dobrou práci, nakonec se s rodinou přestěhovali raději zpátky do Čech…:-) Člověk se v jeho článcích dozví spoustu pro většinu z nás neznámých faktů o Norsku a jeho zřízení, úřadech atd…:-)

 11. Hodně mě pobavilo plakání a poukazování na jiné. Když mohou oni, proč nemohu já…. Typická vlastnost přízemních čecháčků. Seďte tedy doma na prdeli,nebo jeďte do Ruska. Tam se zas až tak moc zákony dodržovat nemusejí. Co je vám do toho, jak si norský stát řeší věci, ve kterých vidí problém? Co je vám do toho jaké mají zákony, jací jsou policajti a celníci, co je vám do toho, jak jsou přísní a nekompromisní? Co je vám do toho kolik a jak loví? Nikdo z vás tomu nerozumí, ale keců má každý jak ministr vnitra a hospodářství dohromady. Existuje jediná rada. Dodržujte zákony země která vás hostí,přestaňte kecat nesmysly, přestaňte myslet jen na vlastní kapsu, přestaňte krást a plýtvat zdroji.Vůbec,opravdu vůbec vás nemusí zajímat, jak si stát, kde jste pouze na návštěvě, řídí své vnitřní problémy. Chovejte se slušně, protože mezi Norskou veřejností sílí odpor k turistům,hlavně turistů rybářům. Z Čech zejména.Zůstává po vás pouze ostuda,pachuť východoevropanů a nálepka bezohledných a chamtivých chytráčků čecháčků!! Ale k něčemu takovéto diskuze přeci jenom poslouží. Člověk si alespoň uvědomí a snáze pochopí, proč máme za premiéra zloděje a estébáka a na hradě ubožáka…

   1. Můžeš konkretizovat co je typické čecháčkovství? Když to tolikrát zmiňuješ, předpokládám, že otom něco víš… 🙂

 12. To Marek a Jerghanz: Umím se na to podívat z obou úhlů pohledu a musím konstatovat, že máte oba pravdu. Systém hlášení úlovků sportovních rybářů je absolutně nepřesný a nic neříkající. Byl jsem svědkem, kdy cestovka vyplňuje hlášení o úlovků rybářů tím, že se delegát podívá z okna, přepočítá mraky a vyplní úlovkový sumář, ani se dotyčného rybáře nezeptá, co chytil. Vyplnil to někdo z nás přesně +-3 ryby?

 13. To Jegrhanz: nerozumím příliš Vašemu pobouření a vzteku 😀 Internetová fóra respektive možnost komentovat od články je právě k tomu aby lidé mohli vyjádřit své názory a pohledy. Dodržovat zákony je jedna věc a hovořit o jejich smyslu, o vlastním pohledu na věc je svobodné právo každého jedince. Naopak, myšlenka a pohled každého dalšího může být pro někoho obohacující. Nevidím tedy důvod pro Váš poměrně agresivní postoj. Nicméně, i tak jej respektuji protože na svůj postoj máte právo jako každý jiný..:-) Hezký den 🙂

 14. To Marek: proč mi to tedy píšete? Nikomu nezakazuji vyjádřit svůj postoj. Zrovna tak vyjadřuji já svůj a jak Vy sám přiznáváte, mám na to právo. O co Vám tedy jde? Že jsem popsal, šlendrián a nebral jsem si přitom servítky? A proč si myslíte že můj názor nemůže být obohacující. Možná jste to ani nepostřehl, ale dle Vaší reakce obohatil právě Vás…

 15. Plný súhlas s Jegrhanzom. Hovadá čo nevedia odvážiť 20 kg nórmi darovaných rýb, resp. volnomyšlikenkárski zlodeji z bývalých soc. republík, ktorím keď začne vadiť nórsky poriadok tak ho okydávajú, do Nórska nech nechodia. Nóri bez nich a ich ,,východoeurópskej kultúry,, neschudobnejú, a nás čo ctíme nóske zákony a kultúru nebudú hádzať do jedného vreca s vami.

 16. Snad POLITIKA a né POLYTYKA jak napsal PEPAzDEPA.
  A co mají potom říci muškaři co chytají na řekách jenž v cizině velmi často jsou v režimu “Chyť a pusť”, hold mořská rybařina je pro bagristy ….., nic pro mě.
  I pro rybolov na moři MUSÍ být nastavená jasná a srozumitelná pravidla, aby některé oblasti Norska nedopadly stejně jako jeden rok v Polsku kde na rok zavřely Baltické moře, protože už nebylo téměř co chytat. No co, sportovní rybáři mohou jed jinam, ale co potom budou dělat profesionální rybáři co se rybolovem živí celoročně, tátové od rodin………… Museli jinam, celý příběh mi převyprávěli v Severním Irsku. Někteří se už nemohli dočkat návratu. Proč? Většina na irských lodích začínala jako rybáři nádeníci od piky, skipper neskipper, nikdo na to nebral ohled.

 17. Snad zavřeli(oni ),rybáři mohou jet a ne jed,holt a ne hold,jak napsal hron .
  Baltické moře určitě nevychytali rybáři s prutem,ale profesionální rybáři v honbě za ziskem.
  Vadí li ti atmosféra mořského rybolovu,nezúčastňuj se ho,raději se věnuj hře s rybami při muškaření. Znám to,muškařím přes 50 let.

  1. Slovo HOLT nevím….. Nenalezeno ani na http://www.pravidla.cz ani v knize Pravidla českého pravopisu na strně 139.Článek co jsem napsal předtím jsem odklepl a potom teprve znovu četl , to y na konci jsem viděl, ale už článek nešel opravit, nebo nevím jak. Slovo jed je moje jasná hrubka.
   Sedmdesátileté dědky s prutem co všechno viděli a zažili nemusím. Pro mě jste a zůstanete jen masáci a bagristi s 1mm silonem…., ale proč ne, když se Vám líbí potom sliz mořských velkých ryb na bundách a oblečení se kterými se rádi fotíte. Mořského rybolovu jsem se nikdy nezúčastnil a ani v budoucnu nehodlám poskakovat na palubách malých kocábek navlečený jak tučňák s klackem v ruce se kterým by mohl i Bubka skákat o tyči.

  2. Slovo HOLT nevím….. Nenalezeno ani na http://www.pravidla.cz ani v knize Pravidla českého pravopisu na strně 139.Článek co jsem napsal předtím jsem odklepl a potom teprve znovu četl , to y na konci jsem viděl, ale už článek nešel opravit, nebo nevím jak. Slovo jed je moje jasná hrubka.
   Sedmdesátileté dědky s prutem co všechno viděli a zažili nemusím. Pro mě jste a zůstanete jen masáci a bagristi s 1mm silonem…., ale proč ne, když se Vám líbí potom sliz mořských velkých ryb na bundách a oblečení se kterými se rádi fotíte. Mořského rybolovu jsem se nikdy nezúčastnil a ani v budoucnu nehodlám poskakovat na palubách malých kocábek navlečený jak tučňák s klackem v ruce se kterým by mohl i Bubka skákat o tyči.

 18. Stane se,neopravoval bych tě,kdybys nedělal chytrého.Chytrého opravdu jenom děláš,protože z tvých příspěvků je jasně znát,že jsi blb vadného charakteru. Nepřispívej sem a bude ti dobře.

  1. Vše co jsem napsal v původním příspěvku je pravda, byť s chybami. Ničím novým jsi neobohatil mě ani ostatní. Potažmo se zastáváš všech, těch kterým nestačí odvážit 20 kg ryb a tak porušují zákon o vývozu, o těch kteří berou z ryby jen to nejlepší maso a zbytek házejí přes palubu do moře ani nemluvě. Myslím si, že ten kdo se chová takto k přírodě třeba i v cizí zemi je přesně to čím jsi ně nazval.

 19. Jak to čtu, je mi z toho špatně. Proč je pro některé z nás tak těžké dodržovat zákon země, která vám dovolí si zdarma něco odvézt? Letos jsem si přesně z tohoto důvodu koupil menší bednu a mám klid 🙂
  Holzby

  1. Přesně tak Holzby, taky to nechápu… Pro ty kteří snad neví na které straně jsem, opakuji. Mořského rybolovu jsem se nikdy nezúčastnil a ani omylem do budoucna neuvažuji. Přestože jsem v zahraničí rybařil, nikdy jsem do republiky nedovezl jediný kus zamražené ryby.

 20. Zdravím , chtěl bych poukázat na to co bylo už řečeno , buďme rádi že si můžeme zachytat někde , kde to ještě jde , co se týče zákonů Norska plně souhlasím , sám jsem propadl kouzlu rybaření v Norsku od té doby tam jezdíme každý rok s přáteli na dovolenou hlavně si odpočinout , jak může někdo říct , že rybaření v Norsku je masařina -leda že ostatní soudí podle sebe !!!!!!!! . Můžu za sebe jen říct , že to je nádherná země a záleží na každém jak se chová , samozřejmě že se vždycky někdo najde jak s toho vytěžit a zneužít příležitosti, ale vžijte se do jejich situace , co by jste dělali na jejich místě pokud by vám někdo nehorázně raboval ve vašem revíru . Podstatě vždy záleží na lidech , proto pokud to bude možné tak tam na ryby budu jezdit a jsem rád , že zatím za oněch 20 kilo filet nemusím platit a můžu si při rybaření odpočinout . Karel z Tachova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...