Nápověda Doporučujeme:

Video: Rybolov u Jordö

Milovníkům muškaření, přívlače a Skandinávie samotné doporučujeme zkusit zátoky Baltského moře u města Karlskrona – Jordö, kde na vás čeká armáda štik a fascinující příroda. Švédské Jordö je po Norsku, Chorvatsku a Španělsku další místo, které jsme si zamilovali a kam se budeme rádi vracet. Velkou výhodou je, že se štiky loví na moři a není tedy nutná povolenka, kterou si na jezera musíte koupit.

 

Proč jižní Švédsko?

Každý z nás bojuje s časem. Pořád musíme náš volný čas dělit mezi zaměstnání, rodinu a koníčky. Tentokrát jsme se rozhodli pro krátký, časově nenáročný výjezd, jen cca 3dny lovu. Vybrali jsme jsme se pro jižní Švédsko, které je z ČR velmi dostupné, protože už za 12h jste ve štičím ráji. Ve Švédsku jsme byli celkem 4x. 2x v květnu, 1x v září a 1x v listopadu. Tato akce nás měla utvrdit v tom, že zátoky Baltu jsou vhodné pro celoroční rybaření, což se potvrdilo. Společně s českou rybářskou legendou Pavlem Brázdou Brázdičem jsme se rozhodli navštívit švédské zátoky v květnu a natočit krátký film o tom, jak se zde rybaří. Akce proběhla nad naše očekávání. Za velmi krátkou dobu – 3,5 dne na moři, jsme nachytali spoustu krásných ryb, zejména štik.

 

Neohrožený predátor

Štika naštěstí není tak nenasytná, jak se o ní traduje. Podle posledních průzkumů potřebuje na kilogram svého přírůstku jen 3-5 kg potravy a nikoli 20 kg, jak se tvrdilo dříve. Na druhou stranu umí štika naráz spolknout sousto, které tvoří až třetinu její hmotnosti. Desetikilová štika tak v pohodě pozře třeba svoji šestikilovou sokyni! Štika je rovněž známou kanibalkou, která příležitostně požírá vlastní druh. Tahle její vlastnost má jediný důvod – štika je totiž teritoriálním druhem, který si hlídá své loviště. Pokud jí životní prostor naruší jiná štika, snaží se jí ze svého rajónu vyhnat. Když je narušitelka menší, obvykle skončí v útrobách obránkyně teritoria. Ale platí to i naopak…

 

Taktika lovu

Standardní rozchytávací štika ”60-75” cm. Tato velikost brala nejčastěji. V jarní-podzimní a zimní měsíce se zde nejčastěji loví na hloubkách 0,5 – 1,5 m. V létě z důvodu vysoké teploty vody se štiky loví na větších hloubkách 10 – 15 m u skal, podvodních kopců apod. Pavlovi se za 3,5 dne na vodě povedlo ulovit několik krokodýlů mezi 90-110 cm. Na moře jsme jezdili 2x denně. Naše vyjížďky se soustředili na ranní-dopolední a večerní hodiny, trvaly okolo 4 hodin a za jeden fishing jsme ulovili v průměru cca. 4-5 ks zubatých. V jarních měsících se zde vyskytuje v hojném množství sleď. Loví se v průplavu nedaleko Jordo na hloubkách 6-8m. Hladina vody v Baltu není přiliš ovlivňována přílivem a odlivem, ale přesto kolísá. Obecně je pro lov štik lepší, když hladina vody stoupá. Krátkodobé kolísání je způsobeno především směrem větru. V jarním období je vody v Baltu vždy méně, na podzim více. Krátkodobé kolísání hladiny vody je významné především při rybolovu v menších zálivech, kdy v důsledku poklesu vody štiky zálivy opouštějí nebo se stahují na hloubku.

 

Velikost místních štik

Valná většina ryb zde má velikost v rozmezí 55–65 cm (což znamená, že u nás by se taková ryba podívala z vody maximálně jednou), menších ryb se pochytalo vysloveně minimum, nicméně se ukázalo a potvrdilo, že velikost nástrah nehraje pro baltské štiky téměř žádnou roli. Dokonce i ryba lehce přes 50 cm byla schopná polknout čtrnácticentimetrový jerk neskutečně hluboko, na což také dvě ryby doplatily a byly dovezeny pro potřeby kuchyně na chatu.

 

Na co bere?

Štika velice dobře reaguje na jakékoli umělé nástrahy tažené vodou. Je totiž zvědavá a dravá! V nástrahách ani nedělá velkých rozdílů. Pokud má hlad, tak stejně divoce zaútočí na kovovou třpytku, dřevěné či plastové wobblery i na měkkou gumovou napodobeninu rybky. Před nástrahou by pokaždé měl být nějaký „nepřekousnutelný“ návazec.

Vítr nevadí

Další den jsme opět měli vymetenou oblohu bez mráčku a vítr, jak se zdálo, opět o něco zesílil. Toho dne padl náš výběr na dvě hlubší rákosové zátoky s výrazně kalnější vodou, všude jinde byla totiž průhlednost vody až několikametrová. Bohužel snad i díky nepříjemně ostrému větru jsme zde neuspěli. Vydali jsme se tedy na poměrně mělkou lokalitu rozčleněnou velkými oblými balvany pod vodou. Zde jsme už jednou uspěli a věřili jsme místu i tentokrát. Nezklamalo nás a v krátkém čase vydalo několik ryb přes 65 cm. Jedna z nich byla přímým důkazem vrozeného kanibalizmu štik, když nejprve spolkla svoji menší příbuznou a pak si teprve vyšlápla na moji nástrahu. Nenatrávený ocas menší štiky jí ještě vyčníval z jícnu. Poté jsme se rozhodli prochytat ještě další podobné lokalilty a ukázalo se, že štiky se dají chytat prakticky všude a na téměř libovolnou nástrahu.

Zhodnocení

Zátoky Baltského moře jsou krásným místem pro relax a odpočinek s parádním rybařením, krásnou přírodou a plážemi, které je možné v letních měsících během rodinné dovolené otestovat 🙂 Vždy si zde skvěle zachytáme a vždy se sem budeme rádi vracet.

 

Autor: Tomáš Poul

Foto & Video, kamera & střih – GraFilms

9 komentářů

  1. Zdar borci! Díky, taky jsem z toho nadšenej! Rejžovi se hodné povedlo a naše nová hudba tam skvěle sedí. Byla to paradni akce s Pavlem Brázdičem, skvělý místo, všechno klaplo i když bylo moc teplo, tak pékně brali…..Podobný video jako jsou Báje plánujeme natočit na Kapverdách, máme už na to i song, jenom musí přijít ten správnej okamžik, vyladit scénář a vyrazit 🙂

  2. Jsem uchvácen. Nádherný video. Hned bych se tam vydal. Kolik lidí je ideálních na chatu?

    1. Ta velká chata je klidně pro 6-7.lidí…ale rybářsky pro 5, protoze jsou tam 2.lodě pro 3+2 rybáře. Fishing je tam ale intenzivní a dá se na vodě vystřídat, je to o domluvě….. Termínově úplně nejlepší konec dubna-květen-červen (stiky+jehlice, sledi-boží na gril), léto bych viděl super pro rodiny s détmi s koupáním, na ostrovech kam se dojede lodí jsou pěkné pláže, dá se tam udělat piknik, grilovat apod… na podzim (září), až padne teplota vody, tak je to jako na jaře (nejsou ale jehlice, ani sleďi) Listopad pro muškaře je úplně luxusní, chytačka jako prase na mělčinách…. každý období má svoje, ale to jaro je nejvíc nabušený 🙂 Ještě musíme prubnout a natočit léto, ostatní roční období už máme 🙂 čuus, až berou

    1. Ahoj, záleží jaká bude zima. Štiky se loví celoročně i teď v lednu 🙂 Jaro bych volil květen, pokud nebude moc teplo tak je prý dobrý i začátek června, ale ten květen je TOPOVEJ, pak až 2/2 září – listopad.

  3. Letos je Švédsko zamořené Coronou tak, že je nebudeme moc použít jako transitní zemi do Norska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...